Како да користите магнети за олово за да ја зголемите вашата листа на е-пошта (11+ примери што функционираат)

A оловен магнет е најбрзиот начин за брзо растење на вашата листа на е-пошта. Тоа може да ви помогне да додавате стотици претплатници на е-пошта на вашата листа секој ден ако се направи правилно. Еве, ќе ве водам низ сите чекори што треба да ги преземете направете свој оловен магнет.

Повеќето бизниси слушнале за оловни магнети, но малкумина знаат како да ги креираат и користат. Ќе споделам со вас некои примери на оловни магнети направени правилно и ќе споделам со вас неколку едноставни совети за тоа како да направите оловните магнети да работат за вас.

Што се оловни магнети?

Оловен магнет е сè што можете да им понудите на вашите посетители во замена за нивната е-пошта. Тоа треба да биде нешто што може да помогне во решавањето на нивните проблеми.

На пример, ако сте во нишата за лични финансии, PDF наречен „5 Лесно Начини да заработите пасивен Приходот“ може да биде добар водечки магнет за да и понудите на вашата публика.

Иако е-книгите, белите документи и извештаите се најчести, тие не се единствените типови на оловни магнети кои работат.

Она што работи за вашата публика и вашата ниша ќе биде сосема различно од она што работи во друга ниша.

Ако сакате да извлечете максимум од оловните магнети, експериментирањето и пробувањето различни работи се најдобриот начин.

Запомнете, добар магнет може да додаде стотици претплатници на вашата листа на е-пошта секој ден.

Иако повеќето бизниси нудат оловни магнети на нивната веб-страница во замена за е-поштата на нивните посетители.

Но, можете исто така да го промовирате вашиот магнет преку реклами. Има многу бизниси кои нудат оловни магнети во нивните реклами на Фејсбук за да добијат потенцијални клиенти.

Доста е теорија!

Дозволете ми да ви покажам неколку одлични примери на оловни магнети на работа:

Најдобриот пример што можам да го замислам е бесплатна аудио книга која Мари Форлео подарува на нејзината веб-страница:

Мари Форлео

Да! Таа ја подарува својата аудио книга бесплатно само за да привлечат претплатници.

Секој што ја посетува нејзината веб-страница го гледа ова на секоја страница и може бесплатно да ја добие аудиокнигата со тоа што ќе стане претплатник на е-пошта.

Друг одличен пример за оловниот магнет може да се види на најпродаваниот автор Веб-страницата на Тод Херман:

Тод Херман

Водечкиот магнет на Тод е првото поглавје од неговата најпродавана книга Ефектот Алтер его. Секој може да се придружи на неговата листа на е-пошта и да го преземе ова бесплатно поглавје.

Сега, не треба да креирате или подарувате аудиокнига за да добиете претплатници за е-пошта. Или напишете бестселер.

Поприземен пример доаѓа од Џон Мороу од Smart Blogger кои подарува бесплатен водич за најдобрите ниши за блогери:

џон утре

Тоа е PDF со листа на најмногу профитабилни ниши за блогерите. Тоа е сè што има за тоа. Вашиот оловен магнет може да биде едноставен како овој.

Сега кога знаете што се оловни магнети и како тие функционираат, дозволете ми да ве упатам низ создавањето на вашиот прв оловен магнет:

Како да го направите вашиот прв водечки магнет

Чекор 1: Идентификувајте го вашиот идеален клиент

Идентификувањето на идеалниот клиент со кој сакате да работите е најважниот чекор. Ова е обично најплатените клиенти или клиенти со кои уживате да работите.

Откако ќе ги идентификувате вашите идеални клиенти од кои сакате повеќе, ќе ви биде навистина лесно да создадете магнет за олово што всушност привлекува нови потенцијални клиенти.

Идентификувањето на вашиот идеален клиент ќе ви помогне да го идентификувате најдобриот магнет за таа публика.

Запрашајте се, „Со каков тип на бизниси сакам да работам?

Ако сте тренер, на кое ниво на успех е вашиот идеален клиент? Ако сте B2B компанија, со која индустрија сакате да работите?

Ве молиме, одвојте малку време за да го идентификувате вашиот идеален клиент бидејќи тоа може да значи разлика помеѓу магнет за олово со висока конверзија што може да го удвои или тројно вашиот приход и магнет од олово што никој не го сака.

Чекор 2: Идентификувајте го проблемот што најмногу сака да го реши вашиот идеален клиент

Кој е најитниот проблем што сака да го реши вашиот идеален клиент?

Во некои ниши, тоа ќе биде очигледно. На пример, ако сте во нишата за слабеење, вашите клиенти очигледно сакаат да изгубат тежина. Но, тоа не значи дека сите ги делат истите проблеми.

За некои, ќе биде дека немаат план за исхрана. За други, тоа ќе биде дека тие не можат да го следат нивниот план за исхрана.

Затоа претходниот чекор е толку важен.

Откако ќе го знаете вашиот идеален клиент, можете лесно да креирате магнети за олово кои ќе ја претворат вашата веб-локација во машина од оловната генерација.

Еве одличен пример, повторно од Џон Мороу Блог на Smart Blogger:

паметен блогер

Бидејќи добро ги познава своите идеални клиенти, знае и што тие најмногу сакаат.

Наместо да зборувате за вообичаените теми за кои зборуваат сите ваши конкуренти, обидете се да копате малку подлабоко за да откриете како можете најмногу да им помогнете на вашите читатели.

Чекор 3: Направете го вашиот водечки магнет

Откако ќе го идентификувате најитниот проблем што вашите идеални клиенти сакаат да го решат, време е да го создадете вашиот оловен магнет.

Вашиот магнет треба да има намера да го реши најголемиот проблем на вашиот идеален клиент. Типот на оловниот магнет што ќе го креирате ќе зависи исклучиво од тоа каков тип на проблем вашите читатели најмногу сакаат да го решат.

Ако вашите читатели се борат со губење на тежината затоа што не можат да се придржуваат до диета, можеби ќе сакате да создадете водич како да ги исфрлите јаглехидратите до работ.

Ако сте заглавени, проверете го следниот дел за некои докажани идеи за оловни магнети.

Од друга страна, ако вашите идеални клиенти се мачат да ослабат затоа што немаат структуриран план за исхрана, тогаш можеби ќе сакате да создадете листа за измама со храна што тие можат и не смеат да ја јадат.

Добар пример за ова е Патоказ за исхрана отпорна на куршуми Дејв Аспреј нуди на BulletProof.com:

блиндиран

Тоа е мамење на листот за тоа што можете и што не можете да јадете на диета отпорна на куршуми.

За секој оловен магнет што ќе го создадете, ќе ви требаат две работи: Корица и содржина.

Еве колку лесно можете да ги добиете и двете:

Корицата

Создавањето капак е лесно. Можете да користите алатка како што е Canva или Beacon.by. И двете од овие алатки се бесплатни за користење и доаѓаат со десетици шаблони.

Препорачувам да одите со Beacon.by бидејќи е специјално дизајниран за создавање оловни магнети и доаѓа со стотици професионални шаблони од кои можете да изберете.

Содржината

Повеќето луѓе мислат дека треба да создадат нова содржина за магнет или да поминуваат часови во истражување. Иако тоа може да биде точно за некои ниши кои бараат специјализација, тоа не е точно за повеќето ниши.

Лесен начин да добиете содржина за вашиот олово магнет е да пренаменете ја содржината што е веќе на вашата веб-локација. Ова може да вклучува упатства и други објави на блог што веќе сте ги објавиле на вашиот блог.

Тоа може да биде само една објава на блог или може да биде неколку поврзани објави на блог што можат да му помогнат на вашиот читател да постигне задача.

Друг брз начин да добиете добра содржина е да интервјуирајте експерт во вашата ниша. Ова може да биде некој кој е добро познат во вашата ниша или некој од вашиот тим кој е експерт или познавач на темата.

Едноставно интервјуирајте ги и објавете го транскриптот.

Уште еднаш, Ви препорачувам да го пробате Beacon.by за да го создадете вашиот магнет за олово.

Доаѓа со едноставна алатка која ви овозможува да ги претворите објавите на блогот на вашиот блог во полиран PDF комплет со корица со професионален изглед. Ниту тоа не одзема време.

светилник.од страна

Чекор 4: Охрабрете ги посетителите да ја заменат својата е-адреса за водечкиот магнет

Сега кога имате магнет за олово, сега можете да почнете да го користите за да ги привлечете вашите идеални клиенти. Ако никој не го види вашиот магнет, нема да може да се пријави за него.

Постојат многу начини за промовираат оловен магнет. Можете дури и да ги промовирате преку реклами на Facebook и други социјални мрежи.

Еве неколку начини на кои ви препорачуваме да го промовирате вашиот водечки магнет на вашата веб-страница:

Направете бар за добредојде

Бар за добредојде е хоризонтална лента за определување што можете да ги додадете на врвот на вашата веб-страница.

It лизга со вас додека ја скролувате страницата. Се држи до горниот дел од екранот и го привлекува вниманието на вашиот читател.

Еве пример за бар за добредојде од Паметни Блогер:

бар за добредојде

Додадете го на вашата странична лента

Ако вашиот блог има а лента, дефинитивно треба да го искористите тој простор за да ги замолите вашите читатели да се претплатат во замена за вашиот водечки магнет.

Повеќето приклучоци за приклучување за WordPress ви дозволуваат да го направите тоа. Не мора да биде нешто фенси.

Еве еден пример од Криминално плоден блог:

лента

Креирај подлога за добредојде

Простирка за добредојде го презема екранот на вашиот посетител и може да прикаже каков било вид на порака или да побара од нив да се регистрираат за вашата листа на е-пошта.

Додавањето подлога за добредојде на вашата веб-локација е сигурен начин да ги натерате сите да го видат вашиот главен магнет бидејќи тоа е првото и единственото нешто што вашите посетители ќе го видат кога ќе ја посетат вашата веб-страница.

Иако го опфаќа целиот екран, вашите посетители можат да се движат надолу за да ја читаат вашата содржина.

Откако ќе дојдете под подлогата за добредојде, таа исчезнува. Тоа е ненаметлив начин за промовирање на вашиот олово магнет што го користат многу професионални продавачи.

Еве еден пример на подлога за добредојде од Блог на Нил Пател:

душек за добредојде

Ова е првото нешто што ќе го видите на неговата веб-страница без разлика која страница ја посетувате.

Скокачки прозорци со намера за излез

Додавање на излезно-намерно скокачко прозорче на вашата веб-страница може да го удвои бројот на претплатници што ги добивате секој ден.

Тоа е еден вид на скокачки прозорец што се појавува кога некој се обидува да замине вашата веб-локација или се префрла на друга картичка на прелистувачот.

Еве одличен пример за скокачки прозорец со намера за излез што се појавува кога се обидувате да заминете Паметни Блогер:

излезете од скокачки прозорец намери

Понудете го како надградба на содржината

Нудејќи го вашиот олово магнет како надградба на содржината е лесен начин да ги привлечете вашите клиенти да ги заменат своите е-пошта за тоа.

Надградбата на содржината е едноставно водечки магнет што ја надополнува страницата или објавата на блогот на која е читателот.

Еве добар пример од Блогот на Рамит Сети Ќе те научам да бидеш богат:

надградба на содржината

Бидејќи скоро сите негови објави на блог се за лични финансии, ќе ја видите оваа врска до неговиот Краен водич за лични финансии на речиси секој блог пост што тој го објавува. Кога ќе кликнете на врската, се отвора скокачки прозорец.

Лебдечки преклопи

A лебдечки преклоп како оној што можете да го видите на сликата подолу од екранот е лесен начин да го привлечете вниманието на читателот без да го одвлекувате вниманието или да го прекинувате она што го прават.

Ќе го видите ова преклопување на речиси секоја страница од Блог на Hubspot:

лебдечки преклопи

Најлесен начин да се создаде и промовира вашиот водечки магнет

Може да се обидете сами да креирате и промовирате оловни магнети, за што би биле потребни десетици часа, или можете да користите алатка како на пр. Beacon.by.

Топло ви препорачувам да го пробате. Тоа е бесплатна алатка дизајниран да ви помогне да креирате оловни магнети и да го извлечете максимумот од нив.

Може да ви помогне да креирате и користите скокачки прозорци, хоризонтални ленти, надградби на содржина и брави за врски за да ги промовирате вашите водечки магнети.

светилник оловни магнети

Исто така, се интегрира со најпопуларните алатки за е-пошта маркетинг како што се Капе, MailChimp, MailerLite и ConvertKit.

Можете да ги поврзете вашите водечки магнети со која било од овие поддржани алатки и вашите претплатници за е-пошта автоматски ќе се додадат на вашата листа на е-пошта.

11 типови на оловни магнети кои се докажани дека работат (примери)

Да се ​​дојде до идеи за оловни магнети е тешка задача дури и за професионалците. За да ви биде лесно да смислите добра идеја за оловни магнети за вашиот бизнис, еве неколку идеи за оловни магнети за да ги поттикнете вашите креативни сокови да течат:

1. Списоци за проверка

Списокот за проверка не само што заштедува време, туку и им помага на вашите клиенти да избегнат грешки. Најдобриот дел за користење на a листа за проверка воден магнет е тоа што функционира во речиси секоја индустрија што може да се замисли.

Без разлика дали сте во нишата за лични финансии или осигурителната индустрија, ова едноставно функционира!

Еве одличен пример за контролна листа од блог за оптимизација наречена ClickMinded:

список

Тие го нудат овој олово магнет како бонус во нивната статија за Список за проверка на оптимизација.

Овој магнет за олово работи особено добро ако го понудите како бонус на крајот од статијата како да се направи на вашиот блог. Не бара никакво време за да се состави, особено ако е придружен напис како да се направи.

Можете само да ги изберете главните чекори од вашиот водич како да се направи, да ги соберете во PDF и ќе бидете подготвени.

2. Измамници листови

Измамнички лист работи добро во ниши каде што практична референца би била корисна за клиентот. Нишите за слабеење и исхрана се некои од најдобрите примери за измамник листови како оловни магнети.

Друг пример е кодирањето. Еве еден пример за ан HTML мамечки лист:

измамник лист

Можете да им олесните на вашите читатели да упатуваат на синтаксата на кодот и командите со тоа што ќе им понудите лист за измами за тоа што можат и што не можат да користат.

3. Водичи за ресурси

Овој оловен магнет е еден од најлесните за составување. Тоа е листа на најдобрите ресурси во вашата индустрија. Не мора да го нудите истиот водич за ресурси на секој посетител на вашата веб-страница.

Можете (и препорачуваме) да креирате различни водичи за ресурси за личности на клиентите во вашата ниша.

На пример, можете да понудите оловен магнет наречен „Топ 100 WordPress Ресурси“ на страници и блог објави за WordPress програмери на вашата веб-страница.

водич за ресурси

Можете исто така да креирате различни водичи за различни типови клиенти. На пример, ако сте брокер, може да креирате различен водич за ресурси за инвеститорите и различен за другите купувачи.

4. Студии на случај

Студијата на случај е еден од најдобрите начини да се привлечат повеќе клиенти. Ги отстранува сите сомнежи што вашите клиенти би можеле да ги имаат за тоа дали можете да испорачате или не.

Ако можете да им покажете на вашите клиенти дека сте ги испорачале резултатите што ги сакале за еден од вашите претходни клиенти, лесно ќе ги придобиете.

Еве еден пример за олово магнет за студија на случај направено правилно:

студија на случај

Мет Дигити го нуди овој водечки магнет од 3 студии на случај во многу од неговите блог објави на неговиот блог за зголемување на сообраќајот за оптимизација на вашата веб-страница.

Најголемата заблуда која повеќето бизниси ја имаат за користење на студии на случај е дека ви требаат неверојатни студии на случај кои можат да се натпреваруваат со вашите врвни конкуренти. Ова не може да биде подалеку од вистината.

Иако имањето студии на случај на мегахит помага многу, вашите студии на случај треба само да ви покажат дека знаете што правите за да придобиете клиент.

5. Примери

Која и да е вашата ниша, веројатно можете да наведете некои примери на други луѓе или бизниси кои ги добиле истите резултати што ги сакаат вашите читатели.

Ова може да бидат примери за дизајн на лого од одреден тип или форма во индустријата за графички дизајн или различни видови џемпери што можете да ги зашиете.

примери на лого

6 Вебинари

Вебинарите добро функционираат во речиси секоја индустрија што може да се замисли. Тие работат особено добро кога се обидувате да продадете нешто скапо.

Ова е причината зошто можеби сте забележале дека вебинарите се бесни кај B2B компаниите кои продаваат скап софтвер.

Вебинарите работат толку добро во некои индустрии и ниши што некои компании како SEMRush правете вебинари на неделна основа:

webinar

Вашиот вебинар не мора да биде посебен. Можете едноставно да зборувате за грешките што ги прават почетниците во вашата ниша или можете да ги водите вашите гледачи да направат нешто.

На пример, може да направите вебинар за тоа како да добиете поголема продажба ако продавате софтвер на продавачи и бизниси.

7. Повлечете ги датотеките

Датотеката со лизгање може да заштеди време на вашите читатели и да им помогне да ги инспирирате. Она што го нудите во датотека со лизгање ќе биде различно во секоја индустрија.

Ако сте агенција за дигитален маркетинг, може да понудите датотека со лизгање со вашите најдобри реклами.

Датотеката со лизгање е одлично место за прикажување на сопствената работа и покажување на вашите клиенти дека знаете како да ги добиете резултатите.

Еве еден пример за а магнет за магнет за водени датотеки со повлекување од Ракетен маркетинг центар:

датотека со лизгање

8. Мини-курсеви

Не мора да креирате цел курс само за да добиете претплатници за е-пошта. Доволно е да се создаде мин-курс кој се состои од неколку видеа или статии.

Не мора ни да креирате нови видеа; можете да креирате курс наменет за почетници кој ја поврзува или вградува вашата јавност Видеа на YouTube. Повеќе од сè, најважното нешто што му треба на вашиот курс е структурата.

Еве еден пример за а мини-курс како оловен магнет од CopyHackers:

мини курс

9. Мини електронски книги

Мини е-книга може да биде водич или извештај за вашата индустрија. Тоа може да биде извештај за трендовите во вашата индустрија. Не мора да напишете цела е-книга за да го создадете овој магнет за олово.

Можете да составите неколку од вашите најдобри објави на блог во е-книга. Нудењето вредност е она што е важно, а не создавањето нова, единствена содржина.

Мини е-книгите може да се промовираат со помош на реклами на Фејсбук и тие работат толку добро што Hubspot има библиотека од над 100 мини-е-книги кои можете да преземете бесплатно во замена за вашата е-пошта:

мини е-книга

10. Шаблони

Шаблон може да биде сè што заштедува време на вашите читатели. Во нишата за лични финансии, тоа може да биде табела за следење на трошоците или табела за буџетирање.

Еве еден пример за олово магнет за копирање на реклами од блогот наречен Инка цртичка:

дефиниција

11. Скрипти

Можете да им олесните на вашите читатели да го добијат она што го сакаат користејќи скрипти. Добар пример е скрипта за продажба од збор до збор. Или сценарио кое им помага на вашите читатели да ја намалат киријата или да добијат покачување.

PipeDrive нуди скрипти за ладно повикување на нивниот блог како водечки магнет:

скрипти

Резиме и следните чекори!

како да користите оловни магнети за да ја зголемите вашата листа на е-пошта

Оловен магнет е еден од најдобри начини за брзо зголемување на големината на вашата листа на е-пошта и како резултат на тоа, зголемете ги приходите на вашиот бизнис.

Најдобриот дел за поседување листа на е-пошта е тоа што можете да се поврзете со вашите клиенти и претплатници кога сакате, без да морате да плаќате на посредник, како што е Facebook, секогаш кога сакате да се поврзете со нив.

Сакате да започнете токму сега? Потоа Ви препорачувам да го погледнете Beacon.by.

Тоа е бесплатна алатка дизајнирана да ви помогне да креирате зачудувачки и високо-конвертирачки оловни магнети и се интегрира со сите најпопуларни е-мејл маркетинг алатки.

Се надевам дека оваа статија ви помогна да смислите и да создадете свој оловен магнет. Ако го стори тоа или ако имате какви било прашања, ве молиме кажете ми во коментарите.

Мохит е Управен уредник во Website Rating, каде што ја користи својата експертиза во дигиталните платформи и алтернативните работни начини на живот. Неговата работа првенствено се врти околу теми како што се градители на веб-страници, WordPress, и дигиталниот номадски начин на живот, обезбедувајќи им на читателите проникливи и практични насоки во овие области.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Почетна » E-mail маркетинг » Како да користите магнети за олово за да ја зголемите вашата листа на е-пошта (11+ примери што функционираат)

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...