Преглед на Box.com (Дали е тоа вистинското решение за складирање во облак за вашиот бизнис?)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

кутија.com беше едно од првите решенија за складирање базирани на облак достапни за комерцијална употреба. Постојано се развиваше за да понуди сигурно, безбедно складирање и syncрешенија со многу карактеристики кои успешно одговараат, па дури и ги надминуваат перформансите на неговите конкуренти. Овој преглед за складирање облак на Box ќе ви помогне да разберете дали box.com е легален, за што се користи Box.com и да одредите дали да се регистрирате или не за нивната услуга за облак.

Од 5 долари месечно

Добијте 100 GB складирање во облак за само 5 долари/месечно

Главни преземања:

Box.com е платформа погодна за корисниците со дарежлив бесплатен план кој вклучува 10 GB простор за складирање и силни безбедносни мерки.

Box.com нуди беспрекорна соработка и се интегрира со многу услуги од трети страни, вклучувајќи Google Работен простор и Office 365, како и вграден белешки и менаџер на задачи, aes шифрирање и автентикација со 2 фактори.

Недостатоците на Box.com вклучуваат недостаток на шифрирање од страна на клиентот, бавно споделување датотеки за големи датотеки и просечна поддршка за клиентите. Дополнително, интеграциите на апликации од трета страна имаат дополнителна цена.

Резиме на преглед на Box.com (TL;DR)
Рејтинг
Номинален 4.8 од 5
(5)
Цена од
Од 5 долари месечно
облак чување
10 GB - неограничено (10 GB бесплатен простор)
Јурисдикција
Соединети Држави
Енкрипција
AES 256-битна шифрирање. 2-факторска автентикација
е2ее
Не
поддршка на корисниците на
24/7 разговор во живо, поддршка на телефон и е-пошта
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
Поддржани платформи
Windows, Mac, Linux, iOS, Android
Карактеристики
Office 365 и Google Интеграција на работниот простор. Заштита од загуба на податоци. Прилагодено брендирање. Воден жиг на документи. Во согласност со GDPR, HIPAA, PCI, SEC, FedRAMP, ITAR, FINRA
Тековен договор
Добијте 100 GB складирање во облак за само 5 долари/месечно

Кутија Добрите и лошите страни

Еве ги добрите и лошите страни на Box:

Добрите

 • Интерфејс што е лесен за корисниците.
 • Дарежлив бесплатен план на Box.com – Вашите први 10 GB се бесплатни.
 • Доверливи силни безбедносни мерки.
 • Лесен за поставување и интуитивен за користење.
 • Датотека на барање syncИНГ.
 • Овозможува беспрекорна соработка.
 • Мајчин Google Работен простор и поддршка за Office 365.
 • Се интегрира со многу облак услуги од трети страни.
 • Вградени белешки и менаџер на задачи.
 • 2-факторска автентикација.

Конс

 • Нема шифрирање од страна на клиентот.
 • Може да биде бавен кога споделувате големи датотеки.
 • Поддршката за Box.com би можела да биде подобра.
 • Многу интеграции на апликации од трети страни (но доаѓа со дополнителни трошоци).
ДЕЛ

Добијте 100 GB складирање во облак за само 5 долари/месечно

Од 5 долари месечно

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Box.com. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Планови за цени на Box.com

Box.com нуди разновиден избор на претплатни пакети, а нивниот личен план е бесплатен. 

ценовните планови на box.com
ПланЦена Складирање/Корисници/Функции
ИндивидуалнислободенНа еден корисник му нуди 10 GB простор за складирање и безбедно споделување датотеки. Можете да испратите до 250 MB во еден пренос на датотека
Личен Про$ 10 / месец кога се плаќа годишно.Достапно е складирање до 100 GB за еден корисник. Ова е индивидуален план кој нуди 5 GB пренос на податоци и десет достапни верзии на датотеки
Стартер за бизнис$ 5 / месец кога се плаќа годишно. Може да се обидете пред да купите, со бесплатен пробен период.Овој план е идеален за помали тимови кои нудат простор за складирање до 100 GB за три до десет корисници. Исто така, има ограничување за испраќање датотеки од 2 GB што ви овозможува да го префрлите она што ви треба. 
Бизнис$ 15 / месец кога се наплаќа годишно. Може да се обидете пред да купите, со бесплатен пробен период.Овој план ви дава неограничено складирање на облак и соработка низ целата организација, како и ограничување за поставување датотеки од 5 GB. Имате и неограничени е-потписи со овој план. 
Бизнис Плус$ 25 / месец кога се плаќа годишно. Може да се обидете пред да купите, со бесплатен пробен период.Со овој план, добивате неограничен простор и неограничени надворешни соработници, идеални за проширување на вашиот бизнис. Добивате и ограничување за испраќање датотеки од 15 GB и интеграција со десет апликации за претпријатија. 
Претпријатие$ 35 / месец кога се наплаќа годишно. Може да се обидете пред да купите, со бесплатен пробен период.Овој план ви дава неограничен простор и корисници со напредно управување со содржината и заштита на податоците. Исто така, ви дава пристап до преку 1500 други интеграции на апликации за претпријатија. Вашето ограничување на датотеката за прикачување ќе биде 50 GB.
Ентерпрајз ПлусТреба директно да контактирате со Box за понуда.Ова е нов прилагоден пакет за да одговара на вашите деловни потреби. 

Бесплатниот план е ограничен на 10 GB што можеби е ограничувачко, но многу други решенија базирани на облак нудат многу помалку на нивниот бесплатен план.

Планот за претплата може да се зголеми во секое време до поголем премиум план за поголеми тимови. Многу од овие планови доаѓаат со неограничено складирање и неограничени корисници што е одличен додаток. 

Можете да плаќате месечна претплата, но тоа ќе чини повеќе од плаќање однапред годишна претплата.

Решението е прилично скапо во споредба со другите решенија базирани на облак на пазарот. Сепак, неограниченото складирање на плановите за бизнис и претпријатија може да го запечати договорот бидејќи не е достапно на многу други решенија на конкурентите, како на пр. Sync.com or pCloud.

14-дневниот пробен период што го нуди Box.com ви дава можност да пробајте го пред да купите. Ова ви овозможува да видите што се нуди пред да платите за премиум план.

Сè уште треба да ги дадете деталите за вашата кредитна картичка за бесплатниот пробен период, па затоа мора да запомните да откажете во првите две недели за да избегнете наплата. 

Карактеристики на Box.com

Box.com има многу функции кои ќе ви заштедат време и ќе ги задржат вашите датотеки и податоци безбедно складирани. Овој преглед на Box.com ќе ги покрие главните карактеристики.

Леснотија на користење

Пријавете се на Box.com

Креирање на вашата сметка на Box.com е релативно едноставен на компјутер или лаптоп; одете на веб-страницата и пријавете се за планот што одговара на вашите потреби. 

Различните планови се прикажани во лесно разбирлив формат, што е одлично за секој што е збунет од премногу технолошки жаргон. 

box.com бесплатен пробен период

Едноставно креирајте најавување користејќи ја вашата адреса за е-пошта и главната лозинка. Откако ќе се регистрирате, одговорете на воведната е-пошта за да ја потврдите вашата сметка. 

Ако имате какви било проблеми со поставувањето на вашата сметка, Поддршка за кутија е достапна преку функција за разговор или е-пошта. 

Ако изберете деловна сметка, таа ќе побара од вас да додадете е-пошта за познаници за соработка. Можете да го прескокнете тоа првично и да ги додадете подоцна. 

Кориснички интерфејс и навигација

Box.com првично беше дизајниран како деловна алатка, што значеше дека оригиналниот кориснички интерфејс е непривлечен и тежок за навигација. 

Ова сега е редизајнирано со поедноставен, поатрактивен кориснички интерфејс и јасен, јасен начин за наоѓање датотеки. 

Новата лента за навигација и ажурираните икони ви покажуваат што точно е достапно за вашата сметка, што е корисно. Корисниците сега не мора да се движат низ масите на информации пред да го најдат она што го бараат.

кутија контролна табла

Функцијата за пуштање и влечење ја најдов исклучително корисна. Едноставно ги испуштате сите датотеки за поставување во вашата област за складирање - и можете да креирате нови папки кога е потребно. 

Потоа може да се додадат соработници и да се постават различни нивоа на пристап за прегледување или уредување на датотеките по потреба. 

Сопствениците на папки можат да ги ажурираат дозволите и да ја споделат целата папка или поединечни датотеки со додавање на адресите на е-пошта на соработниците. 

Може да ги ажурирате е-пораките на соработниците по потреба и да ги додавате или менувате деталите за луѓето кои треба да бидат известени за какви било промени.

Датотеките и папките се прикажани на почетната страница во дрво на папки лесно за навигација. Можете исто така да креирате колекции за да можете брзо да гледате групи на датотеки од почетната страница.

кутија споделување датотеки
создаде колекција

Како што соработниците се најавуваат на нивната сметка на Box, таа ќе ги прикаже датотеките на кои неодамна работеле или ажурирани. Ако ви треба друга датотека, само користете ја едноставната функција за пребарување за да ви ја дадете датотеката што ви треба.   

пребарувајте датотеки и папки

Пристап до датотеки во движење или офлајн

Мобилната апликација Box е достапна за сите уреди со iOS, Android, Windows и Blackberry. Ви овозможува лесен пристап до вашите датотеки во движење и споделување врски со други. 

кутија мобилна апликација

Ако немате секогаш пристап до интернет - нема проблем. кутија Sync ви нуди алатка за продуктивност која ви овозможува да ги пресликувате податоците зачувани на вашата сметка на Box на вашиот десктоп. 

Со преземање на Box Sync на вашиот компјутер, можете sync вашите датотеки и нека бидат достапни и подготвени за офлајн употреба во секое време. 

Отворете ги од десктоп или мобилна апликација за да ги уредувате кога не сте поврзани на интернет. Тогаш датотеките ќе sync вратете се на вашата сметка на Box откако ќе се вратите онлајн.

ДЕЛ

Добијте 100 GB складирање во облак за само 5 долари/месечно

Од 5 долари месечно

Управување со лозинка

Како и кај повеќето апликации, ако ја заборавите лозинката на вашата сметка на Box.com, можете едноставно да отидете на опција за ресетирање лозинка на веб-страницата, и таа ќе ви испрати е-пошта. 

управување со лозинка на кутијата

За зголемена безбедност, е-поштата за ресетирање на лозинката ќе истече по три часа. Ако го оставите подолго од ова, мора да побарате друга врска.

Како што Box.com е интегриран со Google Работен простор, можете да го користите вашиот Google ингеренциите за пристап до вашата сметка на Box.com. 

Можете да пристапите до вашата сметка на овој начин се додека вашата примарна е-пошта се совпаѓа со вашата Google сметка. Ова е погодно, но не се препорачува на заеднички компјутер, дури и ако се работи за семеен компјутер.

влези во

Ако користите Единствено вклучување (ДЗС) во текот на вашиот бизнис, можете да го користите ова за да се најавите на вашата сметка на Box.com. 

Со кликнување на „најави се со ДЗС“ на страницата за најавување, таа ќе ве пренасочи на страницата за најавување на вашата компанија, каде што ја внесувате лозинката што ја користите за да се најавите на мрежата на вашата организација. Откако ќе се автентицира, ќе ве пренасочи на вашата сметка на Box.com.

кутија sso

Безбедноста и приватноста

Тимот на Box.com е свесен за безбедноста, се гордеат со сигурноста што можат да ја понудат и тоа е клучно за вашиот бизнис. Значи, дали Box.com е безбеден?

Безбедносните карактеристики го одржуваат интегритетот на многу доверливите податоци, давајќи ви доверба дека вашите податоци се безбедни во секое време и дека другите не можат да им пристапат. 

безбедност на box.com

Решението нуди целосен пакет на напредни безбедносни карактеристики, Ова вклучува сопствени правила за задржување податоци и управување со клучеви за претпријатија (EKM).

Управувањето со клучеви за претпријатие ви овозможува да ги контролирате вашите сопствени клучеви за шифрирање и сега е подобрено, давајќи ви Кутија KeySafe.

KeySafe им обезбедува на бизнисите независна контрола врз нивните шифрирани клучеви без да ги жртвува функциите за соработка и корисничкото искуство на Box.

Употреба на кутија AES 256-битна шифрирање на датотеки во мирување за сите датотеки поставени на Box.com, што значи дека вашите датотеки, папки и податоци може да се дешифрираат само од вработените во Box и нивните системи. 

Датотеките за време на транзитот се обезбедени со SSL/TLS канал

Шифрирање од крај до крај (E2EE), исто така познат како нула знаење, е местото каде што само вие можете да пристапите до вашите датотеки во облакот. За жал, Box.com не го нуди ова во моментов. 

Ова е, според мое мислење, главниот недостаток на Box.com. Во денешниот свет, шифрирањето од крај до крај (исто така наречено шифрирање од страна на клиентот) е најсилниот, најсигурниот стандард и ова е нешто што СИТЕ провајдери за складирање облак треба да го обезбедат.

Едно нешто што тие го нудат е автентикација со два фактори, која ќе ве праша за код или ќе ја извести вашата апликација за автентикатор доколку некој се обиде да се најави на вашата сметка.

Кутијата е Општи регулативи за заштита на податоците (GDPR) подготвени, исполнувајќи ги највисоките можни стандарди за приватност на податоците во Соединетите Американски Држави и организации низ целиот свет.

Кутија поддржува ДЗС (едно најавување) што ви овозможува да се најавите на неколку апликации со само еден сет на ингеренциите. 

ДЗС ќе го поедностави вашиот пристап до сите апликации што ги користите, но може да се гледа и како закана бидејќи овој сет на ингеренциите може да биде компромитиран.

Ако сте како мене, повеќе би сакале да ги прочитате сите информации со лежерно темпо, да научите сè за нивните мерки за безбедност и приватност, можете да го направите тоа преку симнување eBook

Споделување и соработка

Споделување и syncВнесувањето датотеки е брзо и лесно со Box.com. Можете да пристапите до вашите датотеки и папки во секое време, без разлика каде сте. 

За да ги олесни работите, Box е развиен за поврзување со многу апликации што редовно ги користите. 

Некои примери на апликации кои Box се интегрирани со нашите Google Workspace, Microsoft 365, Zoom и Slack.

споделување на box.com

Можете лесно да споделувате документи со десен клик на датотеката или папката или со кликнување на копчето „Сподели“ од страната на датотеката. 

Ова ќе генерира врска што можете да ја испратите на внатрешен или надворешен соработник, дозволувајќи им да го гледаат или уредуваат документот, во зависност од дозволите за датотеката.

Дозволите може да се постават за секој поединечен соработник според неговите барања.

соработка со кутии

Можно е да побарате датотека што можеби ќе ви треба од надворешен соработник со барање за датотека карактеристика. Тие можат да ја подигнат датотеката на вашата сметка на Box.com.

Програмерите вложија многу размислувања за аспектот на соработка на Box. Вашиот тим може да креира и уредува документи, табели и презентации во Box користејќи Microsoft 365 или Google Работен простор. 

Можете исто така да соработувате со други во реално време. Секоја датотека има детален дневник за активности што ви дава до знаење какви промени се направени во датотеката и од кого. 

Белешки од кутии ја имаат и функцијата за дневник на активности, што ви овозможува да фаќате белешки и да споделувате идеи со други преку оваа апликација за земање белешки во Box.

Можете да додадете е-маил известувања на вашата сметка за да ве извести секогаш кога датотеките се ажурираат или поставуваат.

Овие се корисни кога работите од далечина. Ми се допаѓа фактот што ве известува ако некој коментирал за датотека или кога датумите на истекување на споделените датотеки се блиски. 

Не грижете се ако известувањата станат премногу; тие можат да се исклучат исто толку брзо како што се вклучени.

Бесплатен наспроти премиум план

Бесплатни план

на бесплатен план достапен од Box.com ви дава голема количина на простор за складирање во споредба со другите решенија базирани на облак со 10GB

Бидејќи бесплатниот план е лична сметка, може да се користи само од еден корисник и може да се пристапи и од вашата десктоп или од мобилната апликација. 

Функциите на бесплатниот план се основни, како што би очекувале, но се погодни за складирање и споделување лични документи или слики. 

кутија ја ограничува големината на датотеките што можете да ги прикачите на оваа сметка до 250 MB, што може да биде проблем за оние кои сакаат да поставуваат големи датотеки од програми за создавање мултимедијална содржина.

Овој рестриктивен лимит би можел да го наруши договорот за некои кои ќе треба да се претплатат на премиум-сметка, со што ќе имаат корист од позначајните големини на прикачување датотеки.

Бесплатниот план сепак ви дава голема безбедност за вашите податоци, вклучително и автентикација со два фактори заедно со шифрирање во мирување и безбедно споделување датотеки. 

Премиум планови

на премиум планови нудат многу повеќе од бесплатниот план на Box.com. Сепак, тие можат да бидат скапи. 

плановите на box.com

Претпочитам да платам за да имам дополнителна безбедност и да имам корист од поголема големина на прикачување. Како што нуди Box.com а 14-дневен пробен период на повеќето негови премиум претплати, јас би Ви препорачуваме да пробате кој било план пред да се регистрирате.

Премиум бизнис плановите за претплата нудат неограничено складирање и големини за поставување датотеки до 50 GB со планот на Enterprise и огромни 150 GB со направени по нарачка План Enterprise Plus. 

Безбедноста е најважна со сите планови на Box; сепак, како што би замислиле, ова се зголемува на платените премиум претплати. 

Покрај двофакторната автентикација за да ја зачувате вашата сметка безбедна, нудат премиум плановите Кутија KeySafe што ви дава целосна, независна контрола над вашите шифрирани клучеви. 

Премиум плановите ви даваат и избор на безбедносни додатоци. Две од овие би биле Кутија зони, што ви овозможува да ги изберете вашите обврски за престој на податоци низ целиот свет и Кутија штит, кој нуди откривање од закани и безбедносни контроли кои се засноваат на класификација.

Бенефиции

Има многу дополнителни функции достапни со вашата сметка на Box.com, а постојано се развиваат нови. Некои од највредните додатоци што ги користам се подолу: 

кутија Sync

Оваа алатка за продуктивност ви овозможува да ги пресликувате датотеките зачувани на Box на вашата работна површина, овозможувајќи ви да ги уредувате датотеките кога сте офлајн. 

Документите тогаш ќе sync промените на вашата сметка на Box штом ќе завршите со нивно уредување и ќе се поврзете на интернет. 

Знак за кутија

Box Sign е функција за дигитален потпис понудена од Box.com, која им овозможува на корисниците безбедно да потпишуваат и испраќаат документи онлајн. Со Box Sign, корисниците можат да ја заобиколат потребата од хард копии на документи и наместо тоа да користат дигитални потписи за да се осигураат дека документите се правно обврзувачки, усогласени и безбедни.

знак на кутијата

Платформата обезбедува корисничко и ефикасно искуство со потпишување, каде што корисниците можат да потпишуваат документи со само неколку кликања. 

Белешки за кутија

Box Notes е корисна апликација за земање белешки и менаџер на задачи. Оваа функција ви овозможува да креирате белешки, да водите минути за состаноци и да споделувате идеи од кој било уред, каде било во светот.

кутиски белешки

Реле за кутии

Box Relay е функција за автоматизација на работниот тек понудена од Box.com, која им овозможува на корисниците да креираат сопствени работни текови за да управуваат со содржината и да ги насочат процесите за соработка.

кутија реле

Со Box Relay, корисниците можат да ги автоматизираат рутинските задачи и одобрувања, да ги забрзаат прегледите на содржината и да ја подобрат тимската соработка. 

Погон на кутија

Box Drive е десктоп апликација понудена од Box.com, која им овозможува на корисниците пристап и управување со нивните датотеки и папки Box директно од нивниот десктоп компјутер.

Погон на кутија

Со Box Drive, корисниците можат да пристапуваат до датотеките на нивните работни површини без потреба sync датотеките на нивните уреди и користат вреден простор за складирање.

Далечински отстранете го пристапот со прикачување на уредот

Со прикачување на уредот, можете лесно да ги контролирате уредите што пристапуваат до вашата платформа Box. 

Ако безбедноста е нарушена или загрозена, можете да го отстраните пристапот до одреден уред. Примери за ова се кога ќе се изгуби паметен телефон или кога некој ќе го напушти вашиот бизнис.

Што е app.box.com?

App.box.com е платформа за управување со содржина во облак која нуди безбедни услуги за споделување датотеки и соработка за бизниси и поединци. Платформата им овозможува на корисниците да складираат и пристапуваат до нивните датотеки и документи од каде било, во секое време, користејќи кој било уред со интернет конекција.

Со кориснички интерфејс и робусни функции, app.box.com овозможува беспрекорна соработка меѓу членовите на тимот, овозможувајќи им да споделуваат, уредуваат и коментираат датотеки во реално време. 

Интеграција на апликација

Box нуди одлична интеграција на надворешни апликации со пристап до над 1,500 апликации

интеграции на кутии

Оваа интеграција ви овозможува да имате корист од дополнителни безбедносни слоеви и да ја подобрите вашата продуктивност.

Интеграцијата што ја нуди Box.com го прави уште поедноставно форматирањето на документите кога работите од далечина. Можете дури и да уредувате документи во реално време без да ја напуштите платформата Box.

Само неколку од апликациите интегрирани со Box.com се; Мајкрософт 365, Google Работен простор, Adobe, Slack, Zoom и Oracle NetSuite. 

апликации box.com

DiCOM во здравството

DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) е формат за медицински слики кои медицинските работници ги користат низ целиот свет. 

Box разви HTML5 прегледувач кој ви овозможува пристап до овие датотеки низ сите прелистувачи во едноставен формат.

Зборувајќи за здравството, вреди да се истакне и дека Бокс е Согласност со ХИПАА.

ДЕЛ

Добијте 100 GB складирање во облак за само 5 долари/месечно

Од 5 долари месечно

Најчесто поставувани прашања

Што е Box.com?

Box се користи од повеќе од 87,000 бизниси на глобално ниво, вклучувајќи ги и големите корпорации како AstraZeneca, General Electric, P&G и The GAP. Седиштето на Бокс е во Редвуд Сити, Калифорнија. Box.com е еден од оригиналните провајдери за складирање облак што безбедно поврзува луѓе, информации и апликации.

Која е разликата помеѓу складирање во облак и зачувување датотеки на хард диск?

Кога зачувувате датотеки на хард диск, тоа значи дека датотеките се складирани локално на физичкиот хард диск на вашиот уред. Ова може да заземе многу простор и може да доведе до бавни перформанси.

Меѓутоа, со услугите за складирање облак како Box.com, можете да ги складирате вашите датотеки на облакот, што значи дека вашите податоци се зачувани на оддалечени сервери и може да им се пристапи од каде било преку интернет конекција. Облак услугите нудат многу предности, како што се зголемена пристапност и поголема безбедност на податоците со функции како резервна копија во облак.

Со прегледите за складирање облак Box, можете да видите колку луѓе веќе имаат корист од оваа технологија.

Кои се потребните спецификации на прелистувачот и компјутерот за Box.com?

Box.com работи на повеќето оперативни системи достапни од вашиот десктоп и мобилен уред и повеќето веб-прелистувачи. Ги поддржува и најновите големи изданија.

Оперативните системи на кои работи се Windows, macOS, Android и iOS. Треба да забележите дека некои од функциите, како што е Box Sync и Box Drive, не се поддржани од постарите верзии на оперативните системи.

Треба да бидете сигурни дека вашиот компјутер, лаптоп или мобилен уред се ажурираат редовно на најновиот оперативен систем.

Можете да пристапите до апликацијата и веб-локацијата Box.com преку сите главни прелистувачи, како што се Chrome, Internet Explorer, Firefox, Microsoft Edge и Safari. 

Како и со оперативниот систем. Треба да ја користите најновата верзија за да добиете пристап до што е можно повеќе функции. Не сакате да пропуштите ништо, особено кога плаќате за тоа.

Како да ја реактивирам мојата сметка на Box.com?

Ако сте ја откажале вашата сметка на Box.com, а потоа сте се предомислиле, нема потреба да се грижите. Може да ја реактивирате вашата сметка релативно лесно се додека сте администратор на сметката, сте ја откажале онлајн во изминатите 120 дена и претходно сте купиле премиум план на деловно ниво.

Сè што треба да направите е да отидете на страницата за повторно активирање на веб-локацијата Box.com и да ја внесете адресата за е-пошта користена првично за платформата Box. 
Ако не ги исполнувате условите за повторно активирање, ќе добиете порака за грешка. Оние што ги исполнуваат условите ќе бидат пренасочени на страницата за потврда.

Потоа ќе ви биде испратена е-пошта за да го потврдите повторното активирање. Откако ќе кликнете на врската, сметката повторно ќе се активира со истиот претплатен план како и досега.

Сепак, треба да знаете дека ако вашата сметка повторно се активира по 30 дена од откажувањето, можеби нема да можете да ги вратите сите податоци што претходно биле зачувани на вашата сметка на Box.

Како да знам дали решението засновано на облак е соодветно за мојот бизнис?

Преместувањето од физички сервери до решение базирано на облак може да биде застрашувачко искуство. Сепак, има многу придобивки од користењето решение базирано на облак:

Плаќате за тоа што го користите: Нема да треба да инвестирате во дополнителен хардвер за да ја подобрите инфраструктурата или да ја оптимизирате безбедноста за да ги зачувате вашите податоци безбедни. Ова ќе го направи вашето одржување и подобрувања потребни на минимум, намалувајќи ги вашите трошоци.

Флексибилни колку што ви треба: Можете да го зголемите пакетот со вашиот добавувач ако ви треба дополнително складирање и можете да пристапите до сите датотеки и папки кога сте во движење или кога работите од далечина. 

Обнова од катастрофи: Ова е клучен дел од вашиот бизнис и може да биде загрижен, бидејќи се случуваат катастрофи како пожари, поплави или земјотреси. Ако имате решение базирано на облак, добивате резервна копија надвор од локацијата со брзо обновување и речиси секогаш имате непрекинат пристап.

Намалете го вашиот јаглероден отпечаток: Една од придобивките за која луѓето не размислуваат често е ефектот врз животната средина. Со отстранување на вашиот внатрешен сервер, трошите помалку енергија и го намалувате отпечатокот на јаглерод. Исто така, со пристап до вашите датотеки во движење, ја намалувате потребната количина на хартија.

Дали Box.com е безбеден за лични информации?

Box.com нуди одлични безбедносни мерки, а компанијата се гордее со високото ниво на безбедност. Основниот план вклучува SSL/TLS канал за датотеки во транзит, а датотеките во мирување се шифрирани со AES-256.

Двофакторска автентикација ви дава уште еден слој на безбедност при пристап до вашата сметка. Нивоата на безбедност се зголемуваат со премиум претплатите, давајќи ви подобрени нивоа на безбедност.

Компанијата редовно ја прегледува својата безбедност и развива нови начини да го подобри ова и да ги задржи вашите податоци што е можно побезбедни.

Кои се некои важни карактеристики на Box.com?

Box.com нуди низа напредни функции што го издвојуваат од другите даватели на складирање облак. На пример, неговата функција за верзии на датотеки обезбедува опција за складирање на повеќе верзии на датотека, овозможувајќи лесно обновување на сите претходни верзии доколку е потребно. Box нуди и опција за автоматско обновување, што е удобна карактеристика што гарантира дека вашата претплата никогаш нема да биде прекината.

Можете исто така да споделувате датотеки со секој што користи врска за споделување, а платформата нуди поддршка за широк опсег на типови датотеки, како што се документи на Microsoft Office, PDF-датотеки и видеа. Покрај тоа, Box обезбедува подобрени безбедносни карактеристики, како што е шифрирањето AES, за да ги заштити вашите датотеки од неовластен пристап.

Дополнително, продавницата за апликации Box нуди широк спектар на додатоци и интеграции за подобрување на вашиот работен тек и продуктивност.

Кои платформи и алатки ги нуди Box.com за управување со датотеки?

Box.com нуди сеопфатен пакет алатки и функции за управување со датотеки преку својата веб-апликација, десктоп апликации и мобилни апликации. Со својот веб-интерфејс, Box.com им овозможува на корисниците да управуваат со нивните датотеки и папки преку нивните веб-прелистувачи со интуитивен и лесен интерфејс.

Корисниците исто така можат да ги искористат предностите на десктоп апликациите на платформата, кои обезбедуваат природна интеграција со оперативните системи за да го направат управувањето со датотеки понепречено. Ова sync Функционалноста на папката гарантира дека промените направени на еден уред се автоматски syncед на други уреди.

Покрај тоа, платформата Box поддржува повеќе апликации и услуги од трети страни, што ја прави уште помоќна алатка за управување со датотеки. Дополнително, функцијата за преглед Box им овозможува на членовите на тимот да соработуваат на датотека без да мора да ја преземаат. Севкупно, Box.com нуди низа сеопфатни функции и лесни за употреба алатки за рационализирање и подобрување на управувањето со датотеки.

Дали Box.com е компатибилен со различни формати на датотеки, вклучувајќи ги и оние создадени со користење Google Документи и Microsoft Word?

Да, Box.com е компатибилен со широк спектар на формати на датотеки, вклучувајќи ги и оние создадени со помош на апликации на Microsoft Office како Microsoft Word, како и Google Документи. Можете да прикачувате и складирате широк спектар на типови датотеки во вашата платформа Box, како што се PDF-датотеки, видеа, слики и многу повеќе.

Платформата, исто така, поддржува различни верзии на датотеки на Microsoft Office, овозможувајќи им на корисниците беспрекорно да ги прегледуваат и уредуваат документите. Сепак, за да се обезбедат оптимални перформанси и да се избегнат потенцијални проблеми, Box има ограничување на големината на датотеката. На пример, максималната големина на датотеката за прикачување преку веб-интерфејсот е 5 GB.

Севкупно, Box.com нуди одлична компатибилност со повеќе формати на датотеки за да го направи управувањето со датотеки подостапно и поедноставно за корисниците.

Каде се чуваат моите податоци со Box.com?

Box првично ги складираше сите податоци во своите центри за податоци во САД. Тие сега го проширија својот физички досег со мрежи на центри за податоци со седиште низ целиот свет во Америка, Европа, Австралија и Азија.

Нивните примарни центри за податоци остануваат во Калифорнија и Лас Вегас, со дополнителни локации во Канада, Јапонија, Австралија, Сингапур, Германија, Ирска и Обединетото Кралство.

Дополнителните локации им овозможуваат на компаниите флексибилност да ја складираат нивната шифрирана содржина во мирување низ целиот свет. Тие, исто така, можат да се однесуваат на загриженоста за приватноста на податоците специфични за земјата.

Како да ги повратам ставките избришани од мојата сметка на Box.com?

Можете да ги вратите сите избришани датотеки во вашата сметка на Box до 30 дена. Со кликнување на областа за отпадоци ќе се наведат сите избришани датотеки во тој период. Ова е корисно ако, како мене, често бришете работи по грешка.

Исто така, имате можност да ги избришете или обновите сите датотеки. Имајте на ум дека штом ќе се избришат датотеките од ѓубрето, тие се трајно избришани, и не можете да ги вратите. 

кутии ѓубре

Дали Box.com е достапен за бизниси од сите големини?

Box.com нуди различни ценовни планови дизајнирани да ги задоволат различните потреби на различни бизниси. Планот Personal Pro е погоден за индивидуални корисници и доаѓа со простор за складирање од 100 GB, додека Бизнис планот обезбедува повеќе простор за складирање и напредни функции за соработка за тимовите.

Полето за цени за деловниот план варира во зависност од бројот на корисници и потребниот простор за складирање. Плановите Business Plus и Enterprise на платформата нудат понапредни функции за поголеми организации со пообемни потреби за складирање.

Генерално, цените на Box.com се конкурентни и нудат флексибилни и скалабилни решенија за бизниси од сите големини.

Дали Box.com нуди корисничка поддршка?

Да, Box.com обезбедува корисничка поддршка за да им помогне на корисниците со нивните прашања и проблеми. Услугата за корисници на Box е достапна преку различни канали за поддршка, вклучувајќи е-пошта, разговор и телефонска поддршка. Опцијата за телефонска поддршка е особено корисна за итни прашања кои бараат итно внимание.

Покрај тоа, Box.com обезбедува сеопфатен центар за онлајн поддршка кој вклучува водичи чекор-по-чекор, ЧПП и ресурси за обука за да им помогне на корисниците да се движат по карактеристиките на платформата и да ги отстранат сите проблеми.

Генерално, Box.com нуди корисна и достапна услуга за клиенти за да се осигура дека корисниците имаат позитивно искуство со користење на платформата.

Која е најдобрата алтернатива на Box.com?

Главниот конкурент на Box.com е несомнено Dropbox. Двете Dropbox и Box се системи за управување со документи (DMS) базирани на облак и двата се основани во средината на 2000-тите. Dropbox главно се фокусира на индивидуални корисници додека Box на деловни корисници. За длабинска споредба, видете го мојот Dropbox наспроти Box.com.

Резиме – Преглед на Box.com за 2023 година

кутија.com е едноставно и лесно за користење решение базирано на облак што ви овозможува безбедно да ги складирате вашите датотеки и папки. Исто така, ви дава пристап до овие податоци од повеќето компјутери и мобилни уреди. 

Безбедноста е висок приоритет за Box.com, и тие постојано го прегледуваат ова за да ви ги обезбедат најсовремените можни безбедносни опции.

Бесплатниот личен план ви дава неверојатни 10 GB простор без да барате ниту еден долар. Меѓутоа, ако тоа е премиум план што го барате, многу од нив доаѓаат со неограничен простор, што ви дава одлична вредност за парите. 

Зошто не го пробате бесплатниот пробен период за да видите што нудат и не пропуштајте!

ДЕЛ

Добијте 100 GB складирање во облак за само 5 долари/месечно

Од 5 долари месечно

Прегледи за веб-хостинг на InMotion

Одлично за SMB

Номинален 5.0 од 5
Може 25, 2022

Одлично за мали бизниси. Можете да ги складирате сите ваши датотеки во Box и тие ќе станат достапни на сите ваши уреди. Ако го користите со вашиот тим, повеќе не треба да си испраќате е-пошта меѓусебно барајќи датотеки. Можете само да ги пребарувате во споделените папки.

Аватар за Брита
Брита

Многу апликации

Номинален 5.0 од 5
Април 9, 2022

Ми се допаѓа фактот што Box има апликации достапни за сите мои уреди. Можам да споделувам датотеки со мојот тим и да пристапам до се што сум во движење. Споделувањето и поставувањето датотеки е скоро секогаш навистина брзо. Понекогаш може да биде малку бавно за големи датотеки, но за среќа ретко треба да споделуваме големи датотеки едни со други во нашиот тим.

Аватар за Мор
виолетова

Совршено за мојот бизнис

Номинален 4.0 од 5
Февруари 28, 2022

Кутијата е изградена за големи бизниси и претпријатија. Тоа е причината зошто има толку многу интеграции на располагање. Интеграциите го направија работниот тек на нашиот тим навистина мазен. Но, речиси на сите ми се допаѓа фактот што Box има достапни апликации за сите мои уреди. Можам да споделувам датотеки со мојот тим и да пристапам до се што сум во движење. Споделувањето и поставувањето датотеки е скоро секогаш навистина брзо. Понекогаш може да биде малку бавно за големи датотеки, но за среќа ретко треба да споделуваме големи датотеки едни со други во нашиот тим. чини дополнителни пари за користење. Исто така, не ми се допаѓа тоа што треба да добијам најмалку 3 сметки иако имаме само две лица во нашиот тим.

Аватар за Фабио
Fabio

Одлично за SMB како мене

Номинален 5.0 од 5
Ноември 1, 2021

Box.com е одличен начин за складирање на моите деловни датотеки и нивно споделување со персоналот. Можам да пристапам до моите датотеки од каде било и лесно е да се споделам со други. Можам да складирам сè и сешто на мојата сметка на Box.com и таа е безбедна од хакери.

Аватар за Смит Консалтинг
Смит консалтинг

Љубов бесплатни 10 гигабајти

Номинален 5.0 од 5
Октомври 29, 2021

Box.com е одлична услуга за складирање облак. Лесен е за употреба и многу безбеден. Можам да пристапам до моите датотеки од кој било уред во секое време. Најдобриот дел за Box.com е тоа што има бесплатен план од 10 GB за оние од нас на кои не им треба целиот простор. Силно ја препорачувам оваа услуга на секој кој има потреба да складира датотеки онлајн.

Аватар за Робо
Робо

достават преглед

преглед на box.com

Референци

 1. Поддршка на Box.com-https://support.box.com/hc/en-us/requests/new 
 2. Box.com Безбедност и приватност е-книга-https://www.box.com/resources/sdp-secure-content-with-box 
 3. Матрица на карактеристики-https://cloud.app.box.com/v/BoxBusinessEditions 

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...