Топ 9 најдобри Мајкрософт OneDrive Алтернативи за 2023 година (плус 2 што никогаш не треба да ги користите!)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Мајкрософт OneDrive обезбедува облак складирање за деловни и лични корисници ширум светот. Но, неговата приватност и безбедносни карактеристики се далеку од доволно добри. Еве подобри и посигурни Мајкрософт OneDrive алтернативи ⇣ треба да користите наместо тоа.

Од 5 долари месечно

Добијте 1 TB безбедно складирање за само 5 $/месечно

OneDrive е една од најпопуларните достапни опции, делумно поради неговиот дарежлив бесплатен засекогаш план кој вклучува 5 гигабајти бесплатно складирање.

Брзо резиме:

 • Најдобро во целина: Sync.com ⇣. Со одличната вредност за парите, големиот опсег на функции и фокусирањето на безбедноста, тешко е да се помине Sync.com како еден од водечките светски провајдери за складирање облак.
 • Вицешампион, најдобар во целина: pCloud ⇣. Евтин не мора да значи основно, и pCloud тоа го докажува со одлични интеграции, безбедност и многу повеќе.
 • Најдобра бесплатна алтернатива за Google Вози: Dropbox ⇣ Не секој може да си дозволи да плати за претплата за складирање облак, но DropboxБесплатниот план на нуди одлична алтернатива.

Сепак, Мајкрософт OneDrive секако има свои недостатоци како добро. Неговата приватност и безбедносни карактеристики се далеку од доволно силни, што значи дека вашите податоци може да бидат компромитирани во секој момент.

На пример, шифрирањето од крај до крај е особено отсутно, и сите пренесени податоци се изложени на ризик и целосно видливи за секој што сака да изгледа доволно напорно.

За среќа, има бројни висококвалитетни Microsoft OneDrive алтернативи таму. И во остатокот од овој водич, наведов девет мои омилени.

Најдобар Мајкрософт OneDrive Алтернативи во 2023 година (Подобра безбедност и приватност)

Најдобриот Мајкрософт OneDrive алтернативите за повеќето луѓе вклучуваат pCloud (најдобра буџетска алтернатива), Dropbox (најдобра бесплатна алтернатива), и Sync.com (најдобра вредност за парите).

ПровајдерЈурисдикцијаШифрирање од страна на клиентотСлободно чувањеЦени
Sync.com 🏆КанадаДаДа - 5 GBОд 5 долари месечно
pCloud 🏆ШвајцаријаДаДа - 10 GBОд 3.99 долари месечно (175 долари за доживотен план)
DropboxСоединети ДржавиНеДа - 2 GBОд 9.99 долари месечно
NordLocker 🏆ПанамаДаДа - 3 GBОд 3.99 долари месечно
Iceddrive 🏆Обединето КралствоДаДа - 10 GBОд 4.99 долари месечно (99 долари за доживотен план)
Box.com 🏆Соединети ДржавиДаДа - 10 GBОд 10 долари месечно
Google ВозиСоединети ДржавиНеДа - 15 GBОд 1.99 долари месечно
Амазон дискСоединети ДржавиНеДа - 5 GBОд 19.99 долари годишно
ИДрајв 🏆Соединети ДржавиДаДа - 5 GBОд 59 долари годишно

На крајот од оваа листа, вклучив два од најлошите даватели на складирање облак во моментов што препорачувам никогаш да не ги користите.

1. Sync.com (Најдобро OneDrive конкурент)

 • Веб-страница: https://www.sync.com
 • Многу дарежливи ограничувања за складирање и пренос
 • Автоматски податоци syncза едноставни бекап
 • Фокусирајте се на безбедноста и шифрирањето за да ги заштитите вашите податоци
sync.com

Иако постои веќе неколку години, Sync.com продолжува да расте брзо, брзо станува еден од најпопуларните даватели на складирање облак наоколу.

И откако го користев неколку пати, брзо разбрав зошто.

За еден, Sync нуди многу дарежливо складирање и ограничувања на пропусниот опсег, што во суштина значи дека добивате одлична вредност за парите.

SyncБезбедносните интеграции на 's не се ништо друго, и има многу други карактеристики на кои треба да се види за да им се верува.

sync карактеристики

Покрај тоа, Sync обезбедува пакет алатки кои ќе ви помогнат да соработувате со колегите и членовите на тимот.

Креирајте папки на работното место, поставете дозволи и споделувајте важни информации на побрз, побезбеден начин од кога било досега.

Sync.com добрите:

 • Многу дарежливи ограничувања за складирање
 • Одлично шифрирање од крај до крај со нула знаење
 • Одлични карактеристики на тим и соработка
 • За целосна листа на карактеристики, проверете го ова Sync преглед

Sync.com минуси:

 • Нема опции за месечна исплата
 • Нема интеграции со платформи од трети страни
 • Брзините на прикачување и преземање може да бидат бавни

Sync.com ценовни планови:

Sync.com нуди четири индивидуални планови, три тимски планови, една бесплатна опција засекогаш и решенија на ниво на претпријатие за поголеми бизниси.

Цените започнуваат од 5 долари месечно за основна претплата на тимот.

Лично бесплатно

 • 5 GB чување
 • Пренос од 5 GB

слободен

Личен мини

 • 200 GB чување
 • Пренос од 200 GB

$ 5 / месец

Pro Basic

 • Складирање на 2 ТБ
 • Неограничен трансфер

$ 8 / месец

Про Стандард

 • Складирање на 3 ТБ
 • Неограничен трансфер

$ 10 / месец

Про Плус

 • Складирање на 4 ТБ
 • Неограничен трансфер

$ 15 / месец

Тимови Стандард

 • Складирање на 1 ТБ
 • Неограничен трансфер

$ 5 / месец

Тимови плус

 • Складирање на 4 ТБ
 • Неограничен трансфер

$ 8 / месец

Напредни тимови

 • Складирање на 10 ТБ
 • Неограничен трансфер

$ 15 / месец

Зошто Sync.com е добра алтернатива на Microsoft OneDrive:

За мене, Sync.com е најдобриот Microsoft OneDrive алтернатива поради неговите дарежливи граници за складирање, одличната безбедност и импресивните алатки за соработка – меѓу другите одлични карактеристики.

2. pCloud (Најдобра евтина алтернатива)

 • Веб-страница: https://www.pcloud.com
 • Достапни се доживотни лиценци
 • Одлична вредност за парите во целиот одбор
 • Моќни безбедносни карактеристики за заштита на вашите датотеки
pcloud

Иако само користев pCloud неколку пати, го сакам.

Само за секој аспект од услугата на овој давател се издвојува како исклучителен, од неговите моќни безбедносни интеграции до неговите уникатни лиценци за доживотно складирање.

pcloud карактеристики

Згора на се, pCloud нуди одлична вредност за парите.

Бројот на функции што се нудат овде е одличен и вклучува сè, од автоматски резервни копии до датотеки syncing, алатки за соработка и моќно шифрирање.

Можете исто така да гледате датотеки во рамките на pCloud интерфејс, пристап до вашите податоци од каде било со интернет конекција и многу повеќе.

pCloud добрите:

 • Многу моќен бесплатен план
 • Одлични опции за доживотна претплата
 • pCloud резервната копија ви дава безбедна резервна копија во облак за компјутер и Mac
 • Моќни безбедносни интеграции
 • Достапен доживотен договор (500 GB за 175 долари)
 • За целосна листа на карактеристики, проверете го ова pCloud преглед

pCloud минуси:

 • Нема уредувач на документи или датотеки
 • Системот за управување со датотеки е малку неуреден
 • Опциите за цени се збунувачки
 • pCloud Crypto (шифрирање од крај до крај) е платен додаток

pCloud ценовни планови:

pCloud нуди избор на опции, вклучувајќи доживотни лиценци и повеќе традиционални месечни претплати.

Исто така постои и бесплатен засекогаш план, кој вклучува простор од 10 GB при регистрација.

Премиум 500 GB

 • 500 GB чување
 • 500 GB пропусен опсег

$ 4.99 / месец

Премиум плус 2 ТБ

 • Складирање на 2 ТБ
 • Пропусен опсег од 2 ТБ

$ 9.99 / месец

Премиум 500 GB животен век

 • 500 GB чување
 • 500 GB пропусен опсег

175 долари еднократна исплата

Premium Plus 2 TB животен век

 • Складирање на 2 ТБ
 • Пропусен опсег од 2 ТБ

350 долари еднократна исплата

2 ТБ Семеен животен век

 • Складирање на 2 ТБ
 • Пропусен опсег од 2 ТБ
 • До пет корисници

500 долари еднократна исплата

pCloud Бизнис

 • Складирање од 1 ТБ по корисник

Од 7.99 $/корисник/месец

Зошто pCloud е добра алтернатива на Microsoft OneDrive:

Ако барате сајтови како Microsoft OneDrive кои се фокусираат на безбедноста, леснотијата на користење и достапноста pCloud треба да седи веднаш на врвот на вашата листа.

3. Dropbox (Најдобра бесплатна алтернатива)

 • Веб-страница: https://www.dropbox.com
 • Одличен бесплатен засекогаш план
 • Моќни интеграции со различни платформи од трети страни
 • Рационализирани алатки за соработка и споделување датотеки
dropbox

Како Мајкрософт OneDrive, Dropbox долго време е лидер во индустријата за складирање облак.

Тоа е малку скапо во споредба со некои други конкуренти, но неговиот бесплатен план е таму со најдоброто што сум го користел.

dropbox карактеристики

Друга работа за која сакам Dropbox е тоа уредни интеграции со платформи од трети страни.

Рационализирајте ги работните текови, креирајте автоматски резервни копии и искористете ги предностите на мобилните и десктоп апликациите за да управувате со вашите датотеки во движење.

Dropbox добрите:

 • Моќен бесплатен засекогаш план
 • Одлични интеграции со апликации од трети страни
 • Импресивни алатки за споделување датотеки

Dropbox минуси:

 • Целосните бекап на уредот не се достапни
 • Премиум плановите се скапи
 • Ограничен простор со бесплатен план

Dropbox ценовни планови:

Според мое мислење, DropboxБесплатниот план на е најдобрата бесплатна алтернатива на Microsoft OneDrive.

Има ограничување за складирање од 2 GB, но ова нема да биде проблем за едноставни резервни копии на документи. Има и пет премиум планови, со цени почнувајќи од 11.99 долари месечно.

Повеќе

 • Складирање на 2 ТБ

$ 11.99 / месец

Семејство

 • Заеднички простор од 2 ТБ

$ 19.99 / месец

Професионална

 • Складирање на 3 ТБ

$ 19.99 / месец

стандард

 • Складирање на 5 ТБ

15 долари / корисник / месец

Напредно

 • Флексибилни опции за складирање

25 долари / корисник / месец

Зошто Dropbox е добра алтернатива на Microsoft OneDrive:

Dropboxбесплатен план на е одлична опција за оние кои едноставно немаат буџет да платат за премиум складирање во облак.

4. NordLocker

 • Веб-страница: https://nordlocker.com
 • Високо безбедно складирање облак со фокус на безбедноста
 • Дарежлив бесплатен план
 • Фокус на контрола на кој може да пристапи до вашите датотеки
nordlocker

НордЛокер е моќна алатка за шифрирање и складирање облак кој се фокусира на обезбедување на вашите датотеки што е можно побезбедни.

Сите податоци се целосно шифрирани во секое време, а најдоброто нешто е што не треба да имате никакво специјално знаење за да ја користите платформата.

nordlocker безбедност

Згора на се, NordLocker ви овозможува да поставите јасни правила за контрола на пристап, осигурувајќи дека само луѓето со кои ги споделувате вашите датотеки можат да ги видат.

Тоа исто така ви дозволува складирајте целосно шифрирани податоци на вашиот уред наместо во облакот, обезбедува моќна заштита на споделените уреди и вклучува алатки за автоматска резервна копија.

Добрите страни на NordLocker:

 • Голем фокус на безбедноста
 • Уреден кориснички интерфејс
 • Одличен бесплатен план
 • За сите карактеристики проверете мојот преглед на NordLocker

Недостатоци на NordLocker:

 • Нема веб-интерфејс
 • Ограничени премиум планови
 • Нема мобилни апликации

Планови за цени на NordLocker:

NordLocker само се рекламира две опции за претплата. Бесплатен план од 3 GB е токму она што го сугерира името: Бесплатен засекогаш план кој ви дава 3 GB безбедно складирање.

Ако ви треба повеќе од ова, планот од 500 GB чини само 3.99 долари месечно, што е горе со најконкурентната цена за складирање облак што сум го видел.

Ако ви треба повеќе простор од ова, ќе треба да го контактирате тимот на NordLocker.

Зошто NordLocker е добра алтернатива на Microsoft OneDrive:

Фокусот на NordLocker на безбедноста го прави одлична алтернатива на Microsoft OneDrive, платформа која е позната по лошите процедури за безбедност на податоците.

5. Ицедрив

 • Веб-страница: https://icedrive.net
 • Дарежливи животни планови
 • Одлични сеопфатни карактеристики
 • Поддршка за Windows, Mac и Linux OS
погон на мраз

Ицедрив е популарна понуда за складирање облак одлична вредност за парите во одборот.

Нејзините услуги се поддржани со голема безбедност, компатибилност со повеќе платформи, дарежливи ограничувања за складирање и многу повеќе.

карактеристики на icedrive

Едно нешто што ми се истакна беше Енкрипција на клиентската страна на Icedrive со нула знаење, што ги прави вашите датотеки невидливи за љубопитните очи.

Споделените датотеки може да бидат заштитени со лозинка, а можете дури и да поставите правила за истекување на споделувањето за дополнителна безбедност.

Добрите страни на Icedrive:

 • Безбедност водечка во индустријата
 • Многу конкурентни цени
 • Шифрирање од страна на клиентот со нула знаење

Недостатоци на Iceddrive:

 • Поддршката може да биде ограничена
 • Нема опции за неограничен пропусен опсег
 • Мобилните апликации би можеле да бидат подобри

Планови за цени на Icedrive:

Icedrive нуди три премиум планови, со месечни, годишни и доживотни опции за плаќање. Има и бесплатен засекогаш план со 10 GB безбедно складирање во облак.

Лајт

 • 150 GB чување
 • 250 GB пропусен опсег

$ 1.67 / месец

на

 • Складирање на 1 ТБ
 • Пропусен опсег од 2 ТБ

$ 4.17 / месец

Про +

 • Складирање на 5 ТБ
 • Пропусен опсег од 8 ТБ

$ 14 / месец

Зошто Icedrive е добра алтернатива на Microsoft OneDrive:

Ако се грижите за безбедноста, шифрирањето и приватноста, дефинитивно треба да размислите Icedrive како еден од најдобрите Мајкрософт OneDrive конкуренти.

6. кутија

 • Веб-страница: https://www.box.com
 • Одлично искуство во индустријата
 • Кориснички интерфејс за почетници
 • Напредни интеграции на апликации
кутија.com

кутија работи во индустријата за складирање облак во најдобар дел од две децении, и ова искуство покажува.

Нејзините решенијата за складирање се меѓу најдобрите што сум ги видел, а се издвојуваат поради нивните напредни функции, безбедносни интеграции и одлична репутација.

карактеристики на кутијата

Според мене, една од најдобрите работи за Box е нејзината рационализирани интеграции.

Поврзете се со било кој од повеќе од 1500 апликации од трети страни да ги насочите работните текови и да го олесните вашиот секојдневен работен век од кога било.

Добрите страни на кутијата:

Недостатоци на кутијата:

 • Конфигурацијата на апликацијата може да биде тешка
 • Некои планови се малку скапи
 • Ограничени лични опции

Планови за цени во кутии:

Кутија нуди а моќен бесплатен засекогаш план, заедно со пет премиум опции за претплата. Цените се движат од 7 до 47 долари по корисник, месечно, со попуст од 25% достапен за годишни претплати.

Двата најевтини планови доаѓаат со ограничување за складирање од 100 GB, но трите поскапи опции доаѓаат со неограничено складирање и пакет други функции.

Зошто Бокс е добра алтернатива на Мајкрософт OneDrive:

Ако барате А. провајдер за складирање на деловни облак поддржан од голема репутација, водечки безбедносни карактеристики во индустријата и интеграции со над 1500 апликации од трети страни, едноставно не можете да поминете покрај Бокс.

7. Google Вози

 • Веб-страница: https://www.google.com/intl/en_in/drive/
 • Вклучено со кој било Gmail или Google Сметка
 • Бесплатно за стандардна употреба
 • Поддржан од моќта на Google екосистем
google вози

Googleоригинално решение за складирање облак на, Google Drive, е вклучен бесплатно со секој Gmail или Google сметка во светот.

Тоа е погодно опција за оние на кои не им треба ништо премногу напредно, но сигурно има помоќни опции таму.

Позитивната страна е што ќе добиете простор од 15 GB бесплатно, поддршка за прегледување и уредување документи офлајн, како и уреден и интуитивен интерфејс лесен за користење.

Google Вози добрите:

 • Одлично бесплатно решение
 • Се интегрира со сите други Google апликации
 • Уредна, погодна опција за почетници
 • Најслично на OneDrive

Google Недостатоци на возење:

 • Ограничени карактеристики
 • Бавна брзина на прикачување и преземање
 • Лоша приватност на податоците

Google Водете ги ценовните планови:

Google Возењето е 100% бесплатно, засекогаш ако не ви треба повеќе од 15 GB простор. Доколку е потребно, може да се додаде повеќе простор, со цени кои започнуваат од 1.99 долари за 100 GB.

Зошто Google Drive е добра алтернатива на Microsoft OneDrive:

Ако веќе користите Gmail или кој било друг Google услуги, шансите се дека веќе ги користите Google Вози. Ако не ви треба ништо премногу фенси, тоа е веројатно најмногу погодна опција за вашите потреби, и повеќето слични на OneDrive.

8. Амазон драјв

 • Веб-страница: https://www.amazon.com/b?ie=UTF8&node=15547130011
 • Обезбедете бекап на датотеки, споделување и складирање во облак
 • Решенија со конкурентни цени
 • Достапни се апликации за iOS и Android
Амазон возење

Амазон драјв секако не е мој личен омилен или најдобро складирање во облак провајдер, но сепак е опција која вреди да се спомене.

со многу достапно складирање, разновидни апликации за iOS и Android и пристојни безбедносни карактеристики, всушност има многу што да се допадне овде.

Сите постоечки корисници на Амазон ќе имаат пристап до 5 GB бесплатно складирање во облак, додека членовите на Prime можат да пристапат до неограничено складирање фотографии.

Пристапете до вашите датотеки од каде било и бидете сигурни дека тие се заштитени со моќта на екосистемот на Амазон.

Добрите страни на Amazon Drive:

 • Многу достапни опции за претплата
 • 24 / 7 поддршка на корисниците
 • Неограничено складирање фотографии

Недостатоци на Amazon Drive:

 • Шифрирањето во мирување е особено отсутно
 • Недостаток на апликации за продуктивност
 • Збунувачки кориснички интерфејс

Планови за цени на Amazon Drive:

Ако ви треба нешто понапредно од Бесплатен план на Amazon Drive од 5 GB, можете да надградите до план за складирање од 100 GB за само 19.99 долари годишно.

Цените се зголемуваат бидејќи е потребно повеќе простор, достигнувајќи огромни 1800 долари годишно за планот за складирање од 30 ТБ.

Зошто Amazon Drive е добра алтернатива на Microsoft OneDrive:

Amazon Drive е еден од најдобрите Microsoft OneDrive алтернативи за секој со тесен буџет.

9.iDrive

 • Веб-страница: https://www.idrive.com
 • Одлични решенија на ниво на претпријатие
 • Достапно за уреди со Windows, Mac, iOS и Android
 • Одлични карактеристики за соработка
Возам

Возам е одличен избор за оние кои имаат потреба од а врвно решение за складирање облак.

Тој нуди лични опции за претплата, но поголемиот дел од неговите услуги се насочени кон деловни и професионални корисници.

карактеристики на idrive

Забележителни карактеристики вклучуваат повеќекратни резервни копии на уредот, IDrive Express пронаоѓање физички податоци и верзии на датотеки.

Згора на ова, има и некои одлични алатки кои ќе ви помогнат да управувате со големи тимови.

Добрите страни на IDrive:

 • IDrive Express преземање физички податоци
 • Одлични алатки за управување со тимот
 • Бекап на повеќе уреди

Минуси на IDrive:

 • Резервните копии може да одземат време
 • Премногу напреден за основни корисници
 • Корисничкиот интерфејс може да биде збунувачки

Планови за цени на IDrive:

Постојат бројни Достапни се опциите за претплата на iDrive. На најевтиниот крај на спектарот, бесплатниот план доаѓа со простор за складирање од 5 GB. Личните планови започнуваат од 52.12 долари годишно за простор од 5 ТБ.

Плановите на тимот се движат од 74.62 долари годишно за пет компјутери, пет членови на тимот и 5 ТБ простор до 749.63 долари годишно за 50 компјутери, 50 корисници и 50 ТБ простор за складирање.

И, конечно, деловните планови започнуваат со 74.62 долари годишно за 250 GB простор. Иако ова може да изгледа скапо, поддржува неограничени корисници, уреди, бази на податоци и многу повеќе.

Зошто IDrive е добра алтернатива на Microsoft OneDrive:

Ако барате висококвалитетно деловен простор за складирање облак, топло ви го препорачувам со оглед на iDrive како моќна алтернатива на Мајкрософт OneDrive.

Оди овде за да го прочиташ мојот детален преглед на IDrive.

Најлошото складирање во облак (чисто страшно и оптоварено со проблеми со приватноста и безбедноста)

Има многу услуги за складирање облак таму, и може да биде тешко да се знае на кои да им верувате на вашите податоци. За жал, не сите од нив се создадени еднакви. Некои од нив се сосема ужасни и зафатени со приватност и безбедносни прашања, и треба да ги избегнувате по секоја цена. Еве две од најлошите услуги за складирање облак таму:

1. JustCloud

justcloud

Во споредба со неговите конкуренти за складирање облак, Цените на JustCloud се едноставно смешни. Нема друг провајдер за складирање облак кој толку нема карактеристики додека поседува доволно храброст наплаќајте 10 долари месечно за таква основна услуга тоа не функционира ни половина од времето.

JustCloud продава едноставна услуга за складирање облак што ви овозможува да направите резервна копија од вашите датотеки на облакот и sync нив помеѓу повеќе уреди. Тоа е тоа. Секоја друга услуга за складирање облак има нешто што ја разликува од своите конкуренти, но JustCloud нуди само складирање и syncИНГ.

Една добра работа за JustCloud е тоа што доаѓа со апликации за скоро сите оперативни системи вклучувајќи ги Windows, MacOS, Android и iOS.

на JustCloud sync за вашиот компјутер е само страшно. Не е компатибилен со архитектурата на папката на вашиот оперативен систем. За разлика од другите облак складирање и sync решенија, со JustCloud, ќе потрошите многу време за поправање syncпрашања. Со други провајдери, само треба да ги инсталирате нивните sync апликација еднаш, а потоа никогаш повеќе не треба да ја допирате.

Друга работа што ја мразев кај апликацијата JustCloud беше тоа што таа нема можност директно да поставува папки. Значи, треба да креирате папка во JustCloud's страшен интерфејс а потоа поставете ги датотеките еден по еден. И ако има десетици папки со уште десетици внатре што сакате да ги поставите, гледате да потрошите најмалку половина час само за создавање папки и рачно поставување датотеки.

Ако мислите дека JustCloud можеби вреди да се проба, само Google нивното име и ќе видите Илјадници лоши критики со 1-ѕвезда излепени низ целиот интернет. Некои рецензенти ќе ви кажат како нивните датотеки се оштетени, други ќе ви кажат колку е лоша поддршката, а повеќето само се жалат на неверојатно скапите цени.

Има стотици прегледи на JustCloud кои се жалат на тоа колку грешки има оваа услуга. Оваа апликација има толку многу грешки што би помислиле дека е кодирана од дете од училиште, а не од тим софтверски инженери во регистрирана компанија.

Видете, не велам дека не постои случај каде што JustCloud би можел да го направи сечењето, но нема ништо што можам да замислам за себе.

Ги пробав и тестирав скоро сите популарни услуги за складирање облак и бесплатно и платено. Некои од нив беа навистина лоши. Но, сè уште нема шанси да се сликам себеси како користам JustCloud. Едноставно не ги нуди сите функции што ми се потребни во услугата за складирање облак за да биде остварлива опција за мене. Не само тоа, цената е премногу скапа во споредба со други слични услуги.

2. FlipDrive

flipdrive

Плановите за цени на FlipDrive можеби не се најскапите, но тие се таму. Тие нудат само 1 ТБ складирање за 10 долари месечно. Нивните конкуренти нудат двојно повеќе простор и десетици корисни функции за оваа цена.

Ако погледнете малку наоколу, лесно можете да најдете услуга за складирање облак што има повеќе функции, подобра безбедност, подобра поддршка за клиентите, има апликации за сите ваши уреди и е изградена со професионалци на ум. И не треба да барате далеку!

Сакам да навивам за аутсајдерот. Секогаш препорачувам алатки изградени од помали тимови и стартапи. Но, мислам дека не можам никому да го препорачам FlipDrive. Нема ништо што го прави да се истакнува. Освен, се разбира, сите карактеристики што недостасуваат.

Како прво, нема десктоп апликација за macOS уреди. Ако сте на macOS, можете да прикачувате и преземате датотеки на FlipDrive користејќи ја веб-апликацијата, но нема автоматска датотека syncза тебе!

Друга причина зошто не ми се допаѓа FlipDrive е бидејќи нема верзии на датотеки. Ова е прилично важно за мене професионално и е нешто што го прекинува договорот. Ако направите промена на датотека и ја поставите новата верзија на FlipDrive, нема начин да се вратите на последната верзија.

Други даватели на облак складирање нудат верзии на датотеки бесплатно. Можете да направите промени во вашите датотеки и потоа да се вратите на старата верзија ако не сте задоволни со промените. Тоа е како поништување и повторување за датотеки. Но, FlipDrive не го нуди ни во платените планови.

Друга пречка е безбедноста. Мислам дека FlipDrive воопшто не се грижи за безбедноста. Без оглед на услугата за складирање облак што ќе ја изберете, проверете дали има автентикација со 2 фактори; и овозможете го! Ги штити хакерите од пристап до вашата сметка.

Со 2FA, дури и ако хакер некако добие пристап до вашата лозинка, тој не може да се најави на вашата сметка без еднократната лозинка што е испратена до вашиот уред поврзан со 2FA (најверојатно вашиот телефон). FlipDrive нема ни автентикација со 2 фактори. Исто така, не нуди приватност со нула знаење, што е вообичаено со повеќето други услуги за складирање облак.

Препорачувам услуги за складирање облак врз основа на нивната најдобра употреба. На пример, ако водите онлајн бизнис, ви препорачувам да одите Dropbox or Google Вози или нешто слично со најдобрите функции за споделување тим во класата.

Ако сте некој кој длабоко се грижи за приватноста, ќе сакате да се обратите за услуга која има шифрирање од крај до крај, како на пр. Sync.com or Ицедрив. Но, не можам да замислам ниту еден случај за употреба во реалниот свет каде што би го препорачал FlipDrive. Ако сакате страшна (речиси непостоечка) корисничка поддршка, без верзии на датотеки и кориснички интерфејси со грешки, тогаш би можел да ви препорачам FlipDrive.

Ако размислувате да го пробате FlipDrive, Ви препорачувам да пробате некоја друга услуга за складирање облак. Тоа е поскапо од повеќето од нивните конкуренти, додека не нуди речиси ниту една од карактеристиките што ги нудат нивните конкуренти. По ѓаволите е кабриолет и нема апликација за macOS.

Ако се занимавате со приватност и безбедност, нема да најдете тука. Исто така, поддршката е страшна бидејќи речиси и да ја нема. Пред да направите грешка да купите премиум план, само пробајте го нивниот бесплатен план за да видите колку е страшно.

Што е Мајкрософт OneDrive?

најдобар Мајкрософт onedrive алтернативи

Како и повеќето технолошки гиганти, Мајкрософт создаде сопствено решение за складирање облак, Мајкрософт OneDrive.

Достапно е за сите корисници на Microsoft, обезбедувајќи ви слобода и флексибилност да ги складирате вашите датотеки и важни податоци на безбеден, достапен начин.

Една од причините зошто ми се допаѓа OneDrive е тоа одлична меѓуплатформска компатибилност.

Не само што можете да го користите за правење резервни копии на стандардни датотеки од вашиот лаптоп или десктоп компјутер, туку може да се користи и со сè, од уреди со Android и iOS до конзоли на Xbox и многу повеќе.

Што повеќе, OneDrive создава резервна копија на буквално секоја датотека на вашиот компјутер.

Накратко, ова значи дека можете да пристапите до важни документи, фотографии и многу повеќе од буквално каде било во светот, во секое време.

Мајкрософт onedrive

Мајкрософт OneDrive карактеристики и цени

Постојат различни опции за купување достапни доколку сакате да ги користите OneDriveрешенија за складирање на облак.

Личните корисници можат да ги искористат предностите 5 GB бесплатна меморија или надградба на 100 GB за само 1.99 долари месечно.

Алтернативно, купете план на Microsoft 365 Personal (69.99 $ годишно) или Microsoft 365 Family (99.99 $ годишно) за вкупно складирање од 1 TB или 6 TB соодветно.

На деловната страна, можете да пристапите Меморија од 1 ТБ за 5 долари по корисник, месечно or неограничено складирање за 10 долари по корисник, месечно.

Алтернативно, одете на Microsoft 365 Business Basic (5 $ по корисник, месечно) или Microsoft 365 Business Standard (12/50 $ по корисник, месечно) план за 1TB складирање и пристап до разни други апликации и функции.

Добрите и лошите страни на Microsoft OneDrive

За мене, најважното нешто за OneDrive е тоа одлични можности за споделување датотеки.

Бидејќи создава автоматски резервни копии на вашите датотеки, ќе можете да им пристапите од каде било, на кој било уред - освен ако не го откажете автоматското syncсе разбира.

Можете да ги користите OneDrive на буквално секој уред, и на мобилните апликации се интуитивни и лесни за употреба.

Згора на ова, бев многу импресиониран од алатките за заедничко уредување на документи, кои се дизајнирани да им помогнат на членовите на тимот или колегите да работат на ист проект, во исто време.

За жал, сепак, Мајкрософт OneDrive навистина паѓа кога станува збор за безбедноста и приватноста.

Имено, тоа не користи шифрирање со нула знаење, што во суштина значи дека вашите датотеки се достапни и видливи за љубопитните очи.

Најчесто поставувани прашања

Што е Мајкрософт OneDrive?

Мајкрософт OneDrive е природното решение за складирање облак на Мајкрософт. Со одлични алатки за соработка, компатибилност со повеќе платформи и пристапни цени, нуди конкурентни решенија за складирање облак.

Кои се добрите на Мајкрософт OneDrive?

Кориснички интерфејс за почетници. Компатибилност со повеќе платформи со уреди со iOS, Android, Windows и Mac. Одлична вредност за парите. Поддржано од екосистемот на Мајкрософт. На OneDrive Основниот бесплатен план нуди простор од 5 GB.

Кои се лошите страни на Мајкрософт OneDrive?

Бесплатното складирање е помалку од она што го нудат некои конкуренти. Може само да се постави syncвнесете во претходно дефинирани папки. Не нуди шифрирање со нула знаење и безбедносните карактеристики се просечни, во најмала рака.

Кои се најдобрите Мајкрософт OneDrive алтернативи?

Sync.com е најдобрата севкупна алтернатива на Microsoft OneDrive. pCloud нуди решенија со многу конкурентни цени и Dropbox е една од најдобрите бесплатни алтернативи што сум ги користел.

Најдобар Мајкрософт OneDrive Алтернативи 2023: Резиме

Иако Мајкрософт OneDrive останува популарен провајдер за складирање облак, искрено верувам во тоа има многу Microsoft Onedrive алтернативи на пазарот.

Ова е главно затоа што OneDrive едноставно не се задржа кога станува збор за безбедноста и приватноста.

Неговите ограничени безбедносни карактеристики оставаат многу да се посакуваат, а вашите датотеки нема да бидат соодветно заштитени кога мируваат или се во пренос.

Поради ова, Силно би препорачал да размислите за еден од деветте Microsoft OneDrive алтернативи што ги наведов на оваа листа.

 • Sync.com седи на врвот на листата поради одличната вредност за парите, моќните безбедносни интеграции и напредните функции.
 • pCloud е одличен избор ако барате буџетски провајдер.
 • Dropbox има еден од најдобрите бесплатни планови што сум ги користел.

Но, тоа не значи дека ниту една од другите опции не вреди да се разгледа.

Речиси секоја платформа на Мајкрософт Onedrive алтернативите има некој вид бесплатен план и навистина би препорачал да си поиграте со нив пред да се решите на кој било поединечен провајдер.

СерискиЛого и врскиКарактеристикиКопчето
1.sync
www.sync.com
 • Приватност со нула знаење и шифрирање од страна на клиентот
 • Поевтино од Dropbox
 • Нуди 5 GB бесплатен простор на бесплатниот план
 • Врска со датотеки и споделување папки
Дознај повеќе
2.pcloud
www.pcloud. Со
 • Бесплатниот план ви дава простор од 10 GB
 • Швајцарска компанија, со швајцарска приватност со нула знаење и шифрирање од страна на клиентот
 • pCloud доаѓа со десетици функции за да се олесни соработката
 • Врска со датотеки и споделување папки
Дознај повеќе
3.
www.dropboxcom /
 • Бесплатни, лични и деловни планови во зависност од тоа колку податоци барате да складирате
 • Поставување и пристап до податоци преку апликација, десктоп клиент за преземање или преку прелистувач
 • Едноставен капацитет за уредување и гледање за најчестите типови документи и медиумски датотеки
Дознај повеќе
4.nordlocker
www.nordlocker.com
 • Од креаторите NordVPN
 • Добијте 3 GB простор за облак бесплатно
 • Неограничено шифрирање од крај до крај
 • Автоматска резервна копија на податоци
 • Споделување датотеки и шифрирање на името на датотеката
Дознај повеќе
5.погон на мраз
www.icedrive.net
 • Дарежлив бесплатен простор од 10 GB
 • Складирање во облак + интеграција на физички хард диск
 • Шифрирање со две риби (побезбедно од AES/Rijndael)
 • Енкрипција од страна на клиентот, со нула знаење
 • Апликации за веб, мобилни и десктоп (Windows, Mac и Linux)
Дознај повеќе
6.кутија
www.box.com
 • Нуди простор од 10 GB на бесплатниот план
 • Апликации за сите ваши уреди
 • Домашни интеграции на MS Office 365
 • Врска со датотеки и споделување папки
Дознај повеќе
7.google вози
возење.google. Со
 • Десетици лесни за употреба алатки и функции за соработка
 • Нуди 15 GB во бесплатни услуги за складирање
 • Направете резервна копија на сите ваши слики бесплатно Google слики
Дознај повеќе
8.Амазон возење
https://www.amazon.com/drive/
 • Бесплатен план кој ви нуди 5 GB бесплатен простор
 • Апликации за iOS и Android за пристап до вашите датотеки во движење
 • Еднократни или закажани прикачувања
 • Врска со датотеки и споделување папки
Дознај повеќе
9.Возам
www.idrive.com
 • IDrive има апликации за iOS, Mac, Android и Windows
 • Алатки и функции за споделување датотеки и соработка
 • Бесплатно правете резервни копии или преземање на сите ваши податоци во физичка форма еднаш годишно
Дознај повеќе

Можеби ќе сакате да проверите и неколку други наши водичи:

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.