Како да започнете бизнис со накит на Shopify

in Градежни веб-страници

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Накитот е една од најпопуларните категории на производи што може да се продава преку Интернет. Shopify е одлична платформа за е-трговија која го олеснува поставувањето и управувањето со онлајн продавница бидејќи нуди низа функции кои се специјално дизајнирани за овој тип на бизнис. Во овој блог пост, ќе објасниме како лесно да започнете бизнис со накит Shopify.

Што е Shopify?

почетната страница на shopify

Shopify е повеќеканална трговска платформа базирана на облак, наменета за мали и средни бизниси. Тоа им овозможува на бизнисите да основаат онлајн продавница, да продаваат производи на социјалните мрежи и да прифаќаат плаќања лично. Shopify исто така нуди различни алатки и услуги за да им помогне на бизнисите да управуваат со нивниот инвентар, испорака и маркетинг.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Shopify. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Shopify е популарен избор за бизниси со накит бидејќи е лесен за користење, достапен и нуди широк спектар на функции. Со Shopify, можете лесно да креирате убава онлајн продавница со професионален изглед која ќе ви помогне да привлечете и конвертирате клиенти.

Shopify бесплатен пробен период од 1$/месец
Од 29 долари месечно

Започнете да ги продавате вашите производи преку Интернет денес со водечката светска платформа за е-трговија се-во-едно SaaS која ви овозможува да започнете, да растете и да управувате со вашата онлајн продавница.

Започнете бесплатен пробен период и добијте три месеци за 1 $/месечно

Еве некои од нив придобивките од користењето на Shopify за бизнис со накит:

 • Леснотија на користење: Shopify е многу прифатлива платформа за корисниците. Дури и ако немате искуство со е-трговија, можете лесно да поставите и да управувате со продавница на Shopify за продажба на накит (но и домашно декоr или грижа за бебиња производи).
 • Достапност: Shopify е многу прифатлива, особено кога се споредува со други платформи за е-трговија. Постојат различни ценовни планови за избор, па можете да најдете план што одговара на вашиот буџет.
 • Карактеристики: Shopify нуди широк спектар на функции кои се специјално дизајнирани за бизниси со накит. Овие карактеристики вклучуваат:
  • Широк спектар на теми и шаблони може да се прилагодат за да се создаде единствена и стилска онлајн продавница.
  • Моќен каталог на производи што го олеснува додавањето, управувањето и следењето на производите.
  • Различни опции за плаќање им овозможуваат на клиентите да платат за своите набавки на начин што е најзгодно за нив.
  • Вградени маркетинг алатки кои може да се користат за промовирање на вашата продавница и допирање на нови клиенти.
 • Поддршка: Shopify нуди одлична поддршка за клиентите. Ако имате какви било прашања или проблеми, секогаш можете да контактирате со поддршката на Shopify за помош.

Како да започнете бизнис со накит на Shopify?

shopify бизнис со накит
 1. Изберете ја вашата групна

Првиот чекор во започнувањето на бизнис со накит е да ја изберете вашата ниша. Ова значи стеснување на вашиот фокус на специфичен тип на накит. Има многу различни видови накит, Вклучувајќи:

 • обетки
 • ѓердани
 • нараквици
 • прстени
 • Headbands
 • Марами
 • Ремени
 • Комплети за накит

Откако ќе ја изберете вашата ниша, можете да започнете да го развивате вашиот бренд и маркетинг стратегија.

 1. Дизајнирајте го вашиот накит

Ако сте дизајнер на накит, можете сами да дизајнирате накит. Ако не сте дизајнер на накит, можете да најдете добавувачи кои можат да ги креираат вашите дизајни за вас. Кога го дизајнирате вашиот накит, задолжително избирајте висококвалитетни материјали и конструкција. Исто така, треба да добивате повратни информации од пријателите, семејството и потенцијалните клиенти пред да го започнете вашиот бизнис.

 1. Поставете ја вашата продавница за Shopify

Откако ќе го дизајнирате вашиот накит, треба да ја поставите вашата продавница Shopify. За да го направите ова, ќе треба да изберете план на Shopify, да ги додадете вашите производи во вашата продавница, да ги поставите опциите за испорака и плаќање и да го дизајнирате изгледот и чувството на вашата продавница.

 1. Пазарирајте го вашиот бизнис со накит

Откако ќе ја поставите вашата продавница Shopify, треба да започнете со маркетинг на вашиот бизнис со накит. Постојат голем број на начини да го пласирате вашиот бизнис со накит, Вклучувајќи:

 • социјалните медиуми
 • Платено рекламирање
 • Трговски изложби и конвенции за накит
 • Импланс маркетинг
 1. Обезбедете одлична услуга за клиенти

Откако ќе почнете да добивате клиенти, важно е да обезбедите одлична услуга за клиентите. Ова значи брзо и професионално одговарање на барањата на клиентите, нудење гаранција за задоволство и олеснување на клиентите да го вратат или заменат својот накит.

Еве неколку примери на успешни бизниси со накит кои користат Shopify:

 • Мејури е канадски бренд за накит кој продава висококвалитетен, рачно изработен накит. Компанијата беше претставена во Vogue, Harper's Bazaar и други големи модни публикации.
 • Кендра шот е американски бренд за накит кој продава различни стилови, вклучувајќи обетки, ѓердани, нараквици и прстени. Компанијата има преку 100 малопродажни продавници и се продава во над 1,000 стоковни куќи и бутици.
 • BaubleBar е американски бренд за накит кој продава прифатлив, трендовски накит. Компанијата има преку 100 малопродажни продавници и се продава во над 1,000 стоковни куќи и бутици.

Тука се и некои совети за започнување бизнис со накит Shopify:

 • Користете висококвалитетни фотографии на производи.
 • Напишете јасни и концизни описи на производите.
 • Понуда конкурентни цени.
 • Направи го лесно за клиентите да исходот.
 • Понудете програма за лојалност или други стимулации за постојано враќање на клиентите.

Следејќи ги овие совети, можете да ги зголемите вашите шанси за успех во започнувањето бизнис со накит на Shopify.

Дали сте подготвени да започнете нов бизнис со накит? Потоа продолжи и посетете ја веб-страницата на Shopify и пријавете се за бесплатен пробен период. Shopify исто така нуди различни ресурси за да ви помогне да научите како да ја користите платформата и да управувате со вашата онлајн продавница.

Преглед на Shopify: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме градители на веб-страници, гледаме неколку клучни аспекти. Ја проценуваме интуитивноста на алатката, нејзиниот сет на функции, брзината на создавање веб-страница и други фактори. Примарно внимание е леснотијата на користење за поединци кои се нови за поставување веб-страници. Во нашето тестирање, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Прилагодување: Дали градителот ви дозволува да ги менувате дизајните на шаблоните или да вградите сопствено кодирање?
 2. Пријателство за корисниците: Дали навигацијата и алатките, како што е уредникот за влечење и пушти, се лесни за употреба?
 3. Вредност за пари: Дали има опција за бесплатен план или пробен период? Дали платените планови нудат карактеристики што ги оправдуваат трошоците?
 4. Безбедност: Како градителот ја штити вашата веб-страница и податоците за вас и вашите клиенти?
 5. Шаблони: Дали шаблоните се со висок квалитет, современи и разновидни?
 6. Поддршка: Дали е лесно достапна помошта, преку човечка интеракција, чет-ботови со вештачка интелигенција или информативни ресурси?

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...