Како да креирате веб-страница за блог или списание со Divi

in Градежни веб-страници

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Divi е популарна моќна и лесна за употреба WordPress тема што го олеснува создавањето убави и привлечни веб-страници. Тој е особено погоден за креирање веб-страници за блогови или списанија бидејќи нуди различни функции и опции за прилагодување за да ги задоволи вашите специфични потреби. Во овој блог пост, ќе објаснам како да креирате веб-локација за блог или списание со Divi.

со Divi, можете да креирате привлечни блогови или веб-страници за списанија лесно и без никакво искуство со кодирање.

Добијте 10% денес
Диви - Најпопуларниот WordPress Тема во светот

Диви од ElegantThemes е број 1 WordPress градител на теми и визуелни страници за креирање прекрасни веб-страници без претходно знаење за кодирање. Неверојатно е лесен за користење и ќе ја отворите секоја веб-страница за кратко време. Divi е целосно приспособлив и нуди пристап до стотици претходно направени сајтови, распореди и приклучоци. Добијте 30-дневна гаранција за враќање на парите за сите купувања.

Добијте 10% попуст ДЕНЕС $89 80 долари годишно или долари249 224 $ животен векКако да креирате веб-страница за блог или списание со Divi?

 1. Почнување

За да започнете со Divi, ќе треба да инсталирате WordPress и темата Divi. Откако ќе го инсталирате WordPress, можете да отидете на страницата Изглед > Теми и да кликнете на копчето „Додај ново“. Пребарајте „Divi“ и кликнете на копчето „Инсталирај“. Откако ќе се инсталира Divi, кликнете на копчето „Активирај“.

Откако ќе се активира Divi, ќе можете да креирате нов блог пост или страница. За да го направите ова, одете на страницата Објави > Додај нова. Во делот „Атрибути на страницата“, изберете ја опцијата „Блог пост“.

Сега можете да започнете да го дизајнирате вашиот блог пост или страница. За да го направите ова, ќе треба да го користите Divi Builder. Divi Builder е создавач на страници со влечење и спуштање што ви овозможува да креирате сопствени распореди за вашата веб-страница.

За да го отворите Divi Builder, кликнете на копчето „Користи Divi Builder“ во горниот десен агол на уредникот на страницата.

Divi Builder ќе се отвори во нов прозорец. На левата страна од прозорецот, ќе видите листа на сите модули што можете да ги користите за да креирате блог пост или страница. На десната страна од прозорецот, ќе видите преглед на вашиот блог пост или страница.

За да додадете модул на објавата или страницата на вашиот блог, едноставно повлечете го и спуштете го од левата страна на прозорецот кон десната страна на прозорецот. Потоа можете да го прилагодите модулот со кликнување на него и правење промени во панелот за поставки.

 1. Напредни теми

Откако ќе ги совладате основите за користење на Divi, можете започнете да истражувате некои од напредните теми. Еве неколку работи што можете да ги направите со Divi:

 • Користете Divi модули за да креирате сопствени распореди.
 • Додадете динамична содржина на објавите на вашиот блог.
 • SEO го оптимизира вашиот блог.
 • Направете блог во стил на списание.

Што е Диви?

изградете ја вашата веб-страница со Divi

Divi е премија WordPress тема развиена од Elegant Themes. Тоа е создавач на страници со влечење и спуштање што ви овозможува да креирате сопствени распореди за вашата веб-страница без никакво знаење за кодирање. Divi доаѓа со широк спектар на претходно направени распореди, модули и шаблони што можете да ги користите за да ја креирате вашата веб-страница.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за ElegantThemes/Divi. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Divi е моќна и разновидна алатка која може да се користи за создавање на широк спектар на веб-страници, вклучувајќи веб-страници за блогови или списанија. Со Divi, можете да креирате убави и професионални веб-локации кои се лесни за користење и управување.

Еве некои од нив карактеристики на Divi:

 • Изградувач на страници со влечење и спуштање: Divi Builder е создавач на страници со влечење и спуштање што го олеснува креирањето прилагодени распореди за вашата веб-страница. Можете едноставно да влечете и испуштате модули за да го креирате посакуваниот распоред.
 • Широк спектар на претходно направени распореди: Divi доаѓа со широк спектар на претходно направени распореди што можете да ги користите за да ја креирате вашата веб-страница. Овие распореди покриваат широк спектар на теми, за да можете да најдете распоред кој е совршен за вашите потреби.
 • Прилагодливи модули: Divi доаѓа со широк спектар на приспособливи модули кои можете да ги користите за да ја креирате вашата веб-страница. Овие модули ви дозволуваат да додадете разновидна содржина на вашата веб-локација, вклучувајќи текст, слики, видеа и многу повеќе.
 • Одговорен дизајн: Divi е респонзивна тема, што значи дека автоматски ќе го прилагоди својот распоред за да одговара на големината на екранот на уредот на кој се гледа. Ова осигурува дека вашата веб-локација ќе изгледа одлично на сите уреди, вклучувајќи ги и десктоп компјутерите, лаптопите, таблетите и паметните телефони.
 • SEO-пријателски: Divi е изграден на солидна основа за оптимизација и доаѓа со голем број функции за оптимизација кои можат да ви помогнат да го подобрите рангирањето на вашата веб-страница во пребарувачите.
 • обезбеди: Divi е изграден на безбедна платформа, така што можете да бидете сигурни дека вашата веб-страница и нејзината содржина се безбедни. Divi ги користи најновите безбедносни стандарди за да ја заштити вашата веб-страница од хакери и малициозен софтвер.
 • За целосна листа на карактеристики, проверете го нашиот преглед на Диви

Зошто да користите Divi за да изградите веб-страница за блог или списание?

Divi е моќен и лесен за употреба WordPress тема која е совршена за креирање веб-страници за блогови или списанија. Ако барате одличен начин да креирате убава веб-страница со професионален изглед, тогаш Divi е одлична опција.

Има многу причини зошто можеби сакате да го користите Divi за креирање веб-локација за блог или списание. Еве неколку од придобивките:

 • Широк спектар на функции и модули: Ова значи дека можете да креирате веб-страница за блог или списание што ги задоволува вашите специфични потреби. Divi доаѓа со широк спектар на функции и модули, вклучувајќи:
  • Модули за блогови
  • Модули за портфолио
  • WooCommerce модули
  • Модули за контакт форма
  • и повеќе!
 • Флексибилни опции за распоред: Divi ви овозможува да креирате широк спектар на распоред за вашиот блог или веб-страница на списание. Можете да го користите Divi Builder за да влечете и испуштате модули за да го креирате посакуваниот распоред. Можете исто така да го користите панелот Divi Theme Options за да го приспособите изгледот и чувството на вашата веб-локација.
 • Широка заедница: Постои голема и активна заедница на корисници на Divi кои можат да ви помогнат со вашата веб-страница. Можете да најдете помош и поддршка на форумите Elegant Themes, Divi subreddit и други онлајн форуми.
 • Бесплатни ажурирања: Кога ќе купите Divi, ќе добивате бесплатни ажурирања за една година. Ова значи дека секогаш ќе ја имате најновата верзија на Divi и ќе можете да ги искористите новите функции и поправени грешки.

Еве некои од нив најдобро одговараат Divi теми за веб-страница на блог или списание:

 • Divi е главната тема на Elegant Themes и е одлична сеопфатна тема што може да се користи за различни цели. Вклучува голем број распореди на блогови и списанија кои можете да ги користите за да креирате убава и професионална веб-страница.
 • дополнителен е детска тема на Divi која е специјално дизајнирана за веб-страници на блогови и списанија. Вклучува голем број функции кои не се достапни во стандардната тема на Divi, како што се дел за посветен блог, дел за портфолио и дел за социјални медиуми.
 • Весник е премиум детска тема Divi која е дизајнирана да креира веб-страница во стил на вести или списанија. Вклучува голем број функции кои се специјално дизајнирани за вести и списанија, како што е ознака за вонредни вести, дел за истакнати објави и систем за коментари.
 • Списание Про е уште една премиум детска тема Divi која е дизајнирана да креира веб-страница во стил на списание. Вклучува голем број функции кои се специјално дизајнирани за списанија, како што се големата област со слики, распоред на ѕидање и формулар за регистрација на билтенот.
 • Вести е премиум детска тема Divi која е дизајнирана да создаде модерен и стилски веб-сајт за блог или списание. Вклучува голем број функции кои се специјално дизајнирани за блогови и списанија, како што се голема истакната област на слики, распоред на ѕидање и дел за социјални медиуми.

Имајќи ги предвид сите работи, топло ви препорачувам да го пробате Divi ако барате моќен и лесен за употреба WordPress тема за вашиот блог или веб-страница на списание. Со Divi, можете да креирате веб-локација која привлекува внимание и професионален изглед која ги задоволува вашите специфични потреби. Пробајте го Divi бесплатно 30 дена!

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...