Дали треба да хостирате со WPX хостинг? Преглед на карактеристики, цени и перформанси

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Ако сте биле во потрага по совршено решение за хостирање за вашиот WordPress веб-страница, веројатно сте налетале WPX хостинг веќе. Со своите тврдења за неверојатни брзини, врвна поддршка за корисници и непобедливи цени, не е ни чудо што WPX направи бранови во индустријата. Во овој преглед на WPX хостинг од 2024 година, ќе ги расчистам карактеристиките, цените, перформансите и поддршката на WPX за да ви помогнам да направите информиран избор пред да се регистрирате!

Главни преземања:

WPX Hosting нуди одлични перформанси, подобрени безбедносни карактеристики и бесплатни миграции на сајтови, што го прави врвен избор за управувани WordPress хостинг

Со технологијата LiteSpeed, складирање SSD и 24/7 корисничка поддршка, WPX Hosting обезбедува доверливо и корисничко искуство.

Иако WPX Hosting нема традиционален бесплатен пробен период и има ограничена приспособливост, неговата двомесечна бесплатна понуда со годишен план дава можност за тестирање на неговите услуги.

Резиме на преглед на хостинг WPX (TL;DR)
Рејтинг
Цени
Од 20.83 долари месечно
Видови на хостирање
Успеа WordPress хостинг
Брзина и перформанси
LiteSpeed ​​Server + LiteSpeed ​​Cache + OpCache. XDN CDN. PHP 7.x и PHP 8.0. 3 PHP работници по локација
WordPress
1-клик неограничено WordPress инсталации и места за поставување
Сервери
LiteSpeed ​​Server + LiteSpeed ​​Cache + OpCache. Супербрзо складирање на SSD
Безбедност
DDoS заштита. Бесплатно отстранување на малициозен софтвер. Автоматски резервни копии (зачувани 28 дена). Напредна безбедност на сметката
контролен панел
WPX контролен панел (комерцијален)
Бенефиции
Бесплатни поправки ако вашата страница е офлајн. Бесплатна оптимизација на брзината на страницата. Неограничени миграции на сајтови во рок од 24 часа
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
сопственикот
Во приватна сопственост (Софија, Бугарија)
Тековен договор
Добијте 2 месеци БЕСПЛАТНО ако плаќате годишно

Добрите и лошите страни

За да дознаете повеќе за суштинските аспекти на WPX хостинг - но навистина дознајте за нив - ајде да ги погледнеме двете добри страни лошите страни. 

Добрите страни за хостирање на WPX

 • Одлични перформанси без лоши денови некогаш. WPX Hosting е навистина еден од најбрзите провајдери таму. Го поседува својот хардвер со високи спецификации, кој е многу приспособен и оптимизиран за перформанси.
 • Сервер LiteSpeed + LiteSpeed ​​Кеш + OpCache, PHP 7.x & PHP 8.0 и складирање на SSD.
 • Бесплатни SSL сертификати со кој било план за претплата.
 • Бесплатни неограничени миграции на сајтови од кој било веб-домаќин, завршен во рок од 24 часа.
 • 24/7 пријателска поддршка на клиентитет. Ако сте заглавени, не двоумете се да пишете на услугата за поддршка на клиенти на WPX Hosting - ќе добиете одговор за приближно 30 секунди.
 • Нејзините подобрени безбедносни карактеристики треба да ви даде целосен мир на умот
 • Бесплатно обновување на веб-страницата ако добие малициозен софтвер или нападнат од хакери.
 • Бесплатен професионалец услуга за оптимизација на брзината.
 • CDN (Мрежа за испорака на содржина) наречена XDN, супербрза, рачно изградена мрежа за испорака на содржини со 25 глобални локации на предност. 

Недостатоци на WPX хостинг

 • Има нема бесплатен домен со некој од плановите.
 • Нема поддршка од телефон или е-пошта (има „само“ билет и поддршка за разговор во живо).
 • Нејзините приспособливоста е ограничена, па затоа има уште една причина зошто треба да размислите двапати пред да се претплатите на некој од неговите планови, доколку сте WordPress страницата е со голема посетеност, користете WooCommerce или има многу динамична содржина.

За WPX

Како што веројатно веќе знаете, имањето од суштинско значење е брз и лесен веб-сајт ако сакате да имате успешен бизнис на интернет и високи рангови во органски пребарувања.

Сепак, изборот на компанија за хостирање што ги исполнува сите барања на вашата веб-страница може да биде малку незгодно. Впрочем, постојат толку многу хостинг провајдери кои нудат извонредни планови за претплата. 

Со цел да се добие подобрена изложеност на пребарувачот, што на крајот ќе доведе до поголем дневен сообраќај на веб-локација, можеби ќе сакате да размислите да се претплатите на план понуден од една од најсигурните хостинг компании во бизнисот - WPX хостинг

Со седиште во Бугарија, WPX е независна хостинг компанија која е основана во 2013 година и по краток период стана една од најприфатливите и најуспешните хостинг компании во Европа поради неговата брзина и пристапност што е прифатлива за корисниците

Во 2022 година, WPX Hosting го освои Прегледајте го тестот за брзина на сигналот. Со стекнувањето на ова признание, компанијата покажа дека тоа го прави токму она што има намера да го направи.

Да се ​​биде WordPress самиот корисник, решив да ги дадам моите два центи Карактеристики и ценовни планови на WPX Hosting.

Ајде да продолжиме и да дознаеме дали вредат возбудата или не во овој преглед на WPX хостинг.  

TL;DR: WPX Hosting е една од најефективните и најприфатливите хостинг компании познати по своето супер брзо време на вчитување. Тој нуди многу одлични карактеристики и услуги за секаков вид WordPress блог или веб-страница, што го прави совршено решение за WordPress корисници. 

WPX хостинг
Од 20.83 долари месечно

Зошто WPX? ⚡

 • Неверојатно брзо: Највисока брзина со вграден CDN.
 • Безбедност на Форт Нокс: автоматско скенирање на малициозен софтвер, заштита од DDoS, безбеден заштитен ѕид.
 • Разговор во живо 24/7: Вистински WordPress експерти, секогаш на повик.
 • Поставување без напор: Бесплатни миграции и поставување на страницата.
 • Мир на умот: автоматски ажурирања, резервни копии и гаранции за изведба.
 • Се фокусира на WordPress: Оптимизирано за вашата омилена платформа.
 • Високи пофалби: Одушевни критики од задоволни корисници.

Одете со WPX ако:

 • Брзината е важна: намалете го бавното време на вчитување.
 • Безбедноста е од суштинско значење: Заштитете ја вашата веб-локација и посетителите.
 • Го сакате најдоброто: премиум хостинг за перформанси и поддршка.

Не е најевтиниот, но вреди да се инвестира за сериозно WordPress корисници.

Планови и цени

Планови за цени на хостинг WPX

WPX нуди три годишно и месечно WordPress планови за хостирање. Како што можеш да видиш, сите планови се прилично достапни. 

Исто така, ќе можете да користите кој било план бесплатно во првите два месеци откако се претплати на еден од неговите годишни планови, заедно со DDoS заштита и оптимизација на вкупната брзина на вашата веб-страница. Оптимизацијата на брзината на крајот ќе ви помогне Web Vitals од Google

ПланМесечна ценаМесечна цена (се наплаќа годишно)
Бизнис план$ 24.99 / месец$ 20.83 / месец (2 месеци бесплатно)
Професионален план$ 49.99 / месец$ 41.58 / месец (2 месеци бесплатно)
Елитен план$ 99 / месец$ 83.25 / месец (2 месеци бесплатно)
 • Бизнис: 24.99 долари месечно ако платите месечно or 20.83 УСД/месечно ако платите годишно.
  • Домаќин на 5 локации, 200 GB пропусен опсег, 15 GB складирање SSD, 3 PHP работници по локација и 1 јадро на процесорот. 
 • професионални: 49.99 долари месечно ако платите месечно или 41.58 УСД/месечно ако платите годишно.
  • Домаќин на 15 локации, 400 GB пропусен опсег, 30 GB складирање SSD, 3 PHP работници по локација и 2 јадра на процесорот. 
 • Елита: 99 долари месечно ако платите месечно или 83.25 УСД/месечно ако платите годишно.
  • Домаќин на 35 локации, неограничен GB пропусен опсег, 60 GB складирање SSD, 3 PHP работници по локација и 3 јадра на процесорот. 

Ако сакате WPX Hosting да управува со помалку од пет веб-страници, треба да одите на Бизнис план. Меѓутоа, ако ви треба провајдер за веб-хостинг до 15 веб-локации, размислете да се претплатите на Професионалниот план. Планот Elite ви нуди управување со најмногу 35 веб-страници.

Брзина, перформанси и сигурност 

Во овој дел ќе дознаете…

 • Зошто брзината на страницата е важна... многу!
 • Колку брзо се вчитува страницата хостирана на WPX. Ќе ја тестираме нивната брзина и времето на одговор на серверот GoogleМетрика на Core Web Vitals.
 • Како сајтот хостиран на WPX функционира со скокови во сообраќајот. Ќе тестираме како функционира WPX Hosting кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата.

Најважната метрика за перформанси што треба да ја барате кај веб-домаќин е брзината. Посетителите на вашата страница очекуваат да се вчита брзо инстант. Брзината на страницата не само што влијае на корисничкото искуство на вашата страница, туку влијае и на вашето SEO, Google рангирање и стапки на конверзија.

Но, тестирање на брзината на страницата против Google's Core Web Vitals метриката сама по себе не е доволна, бидејќи нашата локација за тестирање нема значителен обем на сообраќај. За да ја оцениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога се соочуваме со зголемен сообраќај на страницата, користиме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречено LoadImpact) за испраќање виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање.

Зошто е важна брзината на страницата

Дали знаевте дека:

 • Страници кои се вчитани во 2.4 секундаимаше а 1.9% стапка на конверзија.
 • At 3.3 секунди, стапката на конверзија беше 1.5%.
 • At 4.2 секунди, стапката на конверзија беше помала од 1%.
 • At 5.7+ секунди, стапката на конверзија беше 0.6%.
Зошто е важна брзината на страницата
извор: Cloudflare

Кога луѓето ја напуштаат вашата веб-локација, вие ги губите не само потенцијалните приходи, туку и сите пари и време што сте ги потрошиле за генерирање сообраќај кон вашата веб-страница.

И ако сакате да стигнете до првата страница на Google и остани таму, ви треба веб-локација што брзо се вчитува.

Googleалгоритми на претпочитаат прикажување веб-локации кои нудат одлично корисничко искуство (а брзината на страницата е огромен фактор). Во Google's eyes, веб-локација која нуди добро корисничко искуство генерално има помала стапка на отскокнување и брзо се вчитува.

Ако вашата веб-страница е бавна, повеќето посетители ќе се вратат назад, што ќе резултира со губење на рангирањето на пребарувачите. Исто така, вашата веб-страница треба брзо да се вчита ако сакате да претворите повеќе посетители во клиенти кои плаќаат.

Калкулатор за зголемување на приходите на брзината на страницата

Ако сакате вашата веб-страница да се вчита брзо и да го обезбеди првото место во резултатите од пребарувачот, ќе ви треба a брз провајдер на веб-хостинг со серверска инфраструктура, CDN и технологии за кеширање кои се целосно конфигурирани и оптимизирани за брзина.

Веб-домаќинот со кој ќе изберете да одите значително ќе влијае на тоа колку брзо се вчитува вашата веб-страница.

Како го извршуваме тестирањето

Следиме систематски и идентичен процес за сите веб-домаќини што ги тестираме.

 • Купете хостинг: Прво, се пријавуваме и плаќаме за влезниот план на веб-домаќинот.
 • Инсталирајте WordPress: Потоа, поставивме ново, празно WordPress страница со користење на Astra WordPress тема. Ова е лесна повеќенаменска тема и служи како добра почетна точка за тестот за брзина.
 • Инсталирајте додатоци: Следно, ги инсталираме следните приклучоци: Akismet (за заштита од спам), Jetpack (приклучок за безбедност и резервна копија), Hello Dolly (за примерок додаток), Форма за контакт 7 (форма за контакт), Yoast SEO (за оптимизација) и FakerPress (за генерирање тест содржина).
 • Генерирајте содржина: Користејќи го приклучокот FakerPress, создаваме десет случајни WordPress објави и десет случаен страници, од кои секоја содржи 1,000 зборови од lorem ipsum „кукла“ содржина. Ова симулира типична веб-локација со различни типови содржина.
 • Додадете слики: Со приклучокот FakerPress, поставуваме по една неоптимизирана слика од Pexels, веб-локација за акции со фотографии, на секоја објава и страница. Ова помага да се процени перформансите на веб-локацијата со содржини со тешки слики.
 • Извршете го тестот за брзина: ја извршуваме последната објавена објава во GoogleАлатка за тестирање на PageSpeed ​​Insights.
 • Извршете го тестот за влијание на товарот: ја извршуваме последната објавена објава во Алатка за тестирање на облак на K6.

Како ја мериме брзината и перформансите

Првите четири метрики се Google's Core Web Vitals, и ова се збир на сигнали за веб перформанси кои се клучни за веб-искуството на корисникот и на десктоп и на мобилни уреди. Последната петта метрика е стрес тест за влијанието на оптоварувањето.

1. Време до првиот бајт

TTFB го мери времето помеѓу барањето за ресурс и кога почнува да пристигнува првиот бајт од одговорот. Тоа е метрика за одредување на одговорноста на веб-серверот и помага да се идентификува кога веб-серверот е премногу бавен за да одговори на барањата. Брзината на серверот во основа е целосно одредена од услугата за веб-хостинг што ја користите. (извор: https://web.dev/ttfb/)

2. Прво внесување одложување

FID го мери времето од кога корисникот првпат ќе комуницира со вашата страница (кога ќе кликне на врска, ќе допре копче или ќе користи прилагодена контрола на JavaScript) до времето кога прелистувачот навистина може да одговори на таа интеракција. (извор: https://web.dev/fid/)

3. Најголема содржина со боја

LCP го мери времето од кога страницата почнува да се вчитува до кога најголемиот текстуален блок или елемент на сликата се прикажува на екранот. (извор: https://web.dev/lcp/)

4. Кумулативна промена на распоредот

CLS мери неочекувани поместувања во прикажувањето на содржината при вчитувањето на веб-страницата поради промена на големината на сликата, прикажувањето на реклами, анимацијата, прикажувањето на прелистувачот или други елементи на скрипта. Менувањето на распоредот го намалува квалитетот на корисничкото искуство. Ова може да ги збуни посетителите или да бара од нив да чекаат додека не заврши вчитувањето на веб-страницата, за што е потребно повеќе време. (извор: https://web.dev/cls/)

5. Влијание на оптоварување

Стрес-тестирањето со влијанието на оптоварувањето одредува како веб-домаќинот би се справил со 50 посетители кои истовремено ја посетуваат локацијата за тестирање. Самото тестирање на брзината не е доволно за тестирање на перформансите, бидејќи оваа локација за тестирање нема сообраќај до неа.

За да можеме да ја процениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата, користевме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречена LoadImpact) за да испрати виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање и да ја тестира на стрес.

Ова се трите метрики на влијанието на оптоварувањето што ги мериме:

Просечно време на одговор

Ова го мери просечното времетраење што му е потребно на серверот да ги обработи и одговори на барањата на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење.

Просечното време на одговор е корисен показател за севкупните перформанси и ефикасност на веб-локацијата. Пониските просечни времиња на одговор генерално укажуваат на подобри перформанси и попозитивно корисничко искуство, бидејќи корисниците добиваат побрзи одговори на нивните барања.

Максимално време на одговор

Ова се однесува на најдолгото времетраење што му е потребно на серверот да одговори на барањето на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење. Оваа метрика е од клучно значење за проценка на перформансите на веб-локацијата при голем сообраќај или употреба.

Кога повеќе корисници пристапуваат на веб-локација истовремено, серверот мора да се справи и да го обработи секое барање. Под големо оптоварување, серверот може да се преоптовари, што ќе доведе до зголемување на времето на одговор. Максималното време на одговор го претставува најлошото сценарио за време на тестот, каде што на серверот му требаше најдолго време да одговори на барање.

Просечна стапка на барања

Ова е метрика за перформанси што го мери просечниот број на барања по единица време (обично во секунда) што ги обработува серверот.

Просечната стапка на барања обезбедува увид во тоа колку добро серверот може да управува со дојдовните барања под различни услови на оптоварувањес. Повисоката просечна стапка на барања покажува дека серверот може да се справи со повеќе барања во даден период, што генерално е позитивен знак за перформанси и приспособливост.

Резултати од тестот за брзина и перформанси на WPX

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на четири клучни индикатори за изведба: просечно време до првиот бајт, прво внесување доцнење, најголема содржина со боја и кумулативно смена на распоред. Пониските вредности се подобри.

компанијатаTTFBПросечен TTFBФИДLcpCLS
SiteGroundФранкфурт: 35.37 ms
Амстердам: 29.89 ms
Лондон: 37.36 ms
Њујорк: 114.43 ms
Далас: 149.43 ms
Сан Франциско: 165.32 ms
Сингапур: 320.74 ms
Сиднеј: 293.26 ms
Токио: 242.35 ms
Бангалор: 408.99 ms
179.71 ms3 ms1.9 ги0.02
KinstaФранкфурт: 355.87 ms
Амстердам: 341.14 ms
Лондон: 360.02 ms
Њујорк: 165.1 ms
Далас: 161.1 ms
Сан Франциско: 68.69 ms
Сингапур: 652.65 ms
Сиднеј: 574.76 ms
Токио: 544.06 ms
Бангалор: 765.07 ms
358.85 ms3 ms1.8 ги0.01
ОблациФранкфурт: 318.88 ms
Амстердам: 311.41 ms
Лондон: 284.65 ms
Њујорк: 65.05 ms
Далас: 152.07 ms
Сан Франциско: 254.82 ms
Сингапур: 295.66 ms
Сиднеј: 275.36 ms
Токио: 566.18 ms
Бангалор: 327.4 ms
285.15 ms4 ms2.1 ги0.16
A2 ХостингФранкфурт: 786.16 ms
Амстердам: 803.76 ms
Лондон: 38.47 ms
Њујорк: 41.45 ms
Далас: 436.61 ms
Сан Франциско: 800.62 ms
Сингапур: 720.68 ms
Сиднеј: 27.32 ms
Токио: 57.39 ms
Бангалор: 118 ms
373.05 ms2 ms2 ги0.03
WP EngineФранкфурт: 49.67 ms
Амстердам: 1.16 с
Лондон: 1.82 с
Њујорк: 45.21 ms
Далас: 832.16 ms
Сан Франциско: 45.25 ms
Сингапур: 1.7 с
Сиднеј: 62.72 ms
Токио: 1.81 с
Бангалор: 118 ms
765.20 ms6 ms2.3 ги0.04
Rocket.netФранкфурт: 29.15 ms
Амстердам: 159.11 ms
Лондон: 35.97 ms
Њујорк: 46.61 ms
Далас: 34.66 ms
Сан Франциско: 111.4 ms
Сингапур: 292.6 ms
Сиднеј: 318.68 ms
Токио: 27.46 ms
Бангалор: 47.87 ms
110.35 ms3 ms1 ги0.2
WPX хостингФранкфурт: 11.98 ms
Амстердам: 15.6 ms
Лондон: 21.09 ms
Њујорк: 584.19 ms
Далас: 86.78 ms
Сан Франциско: 767.05 ms
Сингапур: 23.17 ms
Сиднеј: 16.34 ms
Токио: 8.95 ms
Бангалор: 66.01 ms
161.12 ms2 ms2.8 ги0.2

 1. Време до првиот бајт (TTFB): Ова го мери времето потребно за прелистувачот на корисникот да го прими првиот бајт од содржината на страницата од серверот. Пониските вредности се подобри бидејќи укажуваат на побрз, поодговорен сервер. Просечниот TTFB за WPX хостинг е обезбеден како 161.12 ms. Сепак, податоците според локацијата значително се разликуваат. На пример, WPX Hosting работи исклучително добро во Токио со TTFB од само 8.95 ms. Од друга страна, во Сан Франциско, TTFB е значително повисок и изнесува 767.05 ms. Овие разлики може да се должат на многу фактори, вклучувајќи го растојанието помеѓу корисникот и серверот, застојот на мрежата и оптоварувањето на серверот.
 2. Одложување на првиот влез (FID): Ова е мерка за времето од кога корисникот првпат комуницира со страница до времето кога прелистувачот навистина може да одговори на таа интеракција. FID на WPX Hosting е 2 ms, што е доста добро и сугерира дека страницата треба брзо да реагира на интеракциите на корисниците.
 3. Најголема содржина со боја (LCP): Ова го мери времето кое е потребно за најголемиот (обично најзначаен) елемент на содржината на веб-страницата да стане целосно рендериран. LCP за WPX хостинг е 2.8 секунди. Иако ова не е лош резултат, тој е малку повисок од она што обично се препорачува (2.5 секунди) од Google за добро корисничко искуство.
 4. Кумулативна промена на распоредот (CLS): Ова го мери количеството на неочекувано поместување на распоредот на видливите елементи на страницата. Пониските оценки се подобри, а нешто помалку од 0.1 се смета за добро. Оценката CLS на WPX Hosting е 0.2, што е повисоко од идеалната вредност. Ова значи дека корисниците може да доживеат некои неочекувани промени во распоредот на страницата, што може негативно да влијае на корисничкото искуство.

WPX Hosting работи исклучително добро во TTFB и FID. Сепак, има простор за подобрување во резултатите од LCP и CLS. Значајната варијабилност во TTFB на различни локации сугерира дека WPX Hosting можеби ќе сака да истражи начини за подобрување на времето на одговор на серверот, особено во Њујорк и Сан Франциско.

Резултати од тестот за влијание на оптоварување WPX

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на три клучни индикатори за изведба: просечно време на одговор, највисоко време на вчитување и просечно време на барање. Пониските вредности се подобри за просечното време на одговор и највисокото време на вчитување, Додека повисоките вредности се подобри за Просечното време на барање.

компанијатаПросечно време на одговорНајвисоко време на оптоварувањеПросечно време на барање
SiteGround116 ms347 ms50 барања/сек
Kinsta127 ms620 ms46 барања/сек
Облаци29 ms264 ms50 барања/сек
A2 Хостинг23 ms2103 ms50 барања/сек
WP Engine33 ms1119 ms50 барања/сек
Rocket.net17 ms236 ms50 барања/сек
WPX хостинг34 ms124 ms50 барања/сек

 1. Просечно време на одговор: Ова го мери просечното време што му е потребно на серверот да одговори на барање од прелистувачот на корисникот. Просечното време на одговор на WPX Hosting е 34 ms. Ова е мало време на одговор, што покажува дека WPX Hosting е брз и ефикасен во справувањето со барањата, што доведува до подобро корисничко искуство.
 2. Највисоко време на оптоварување: оваа метрика го квантификува максималното време кое е потребно за целосно вчитување на страницата. Највисокото време на вчитување на WPX Hosting е 124 ms. Ова е релативно ниска вредност, што значи дека дури и најбогатите страници со содржина, хостирани од WPX Hosting, брзо се вчитуваат, придонесувајќи за помазно и позадоволувачко корисничко искуство.
 3. Просечно време на барање: Ова ја покажува просечната стапка со која серверот може да се справи со барањата. Стапката на WPX Hosting е 50 барања во секунда (барања/и). Ова сугерира дека серверите на WPX Hosting се способни да се справат со голем обем на истовремени барања без забавување. Пожелни се повисоки вредности за оваа метрика, бидејќи тоа значи дека серверот може да се справи со повеќе симултани корисници, што придонесува за подобри вкупни перформанси.

WPX хостинг работи навистина добро во сите три метрики. Нуди брзо време на одговор, ефикасно време на вчитување на страницата и е способно да се справи со значителен број истовремени барања. Овие карактеристики се индикативни за робусни перформанси на серверот и позитивно корисничко искуство.

Клучни карактеристики

Се прашувате што го разликува WPX од другите врвни управувани WordPress хостинг компании? 

Еве кратко резиме за преглед на WPX Hosting Главните карактеристики.

 • 1-клик WordPress Инсталира
 • Локации на центри за податоци во САД, ОК и Австралија
 • Прилагодено CDN со голема брзина со 35 глобални локации на работ
 • Супербрзо складирање на SSD
 • 3 PHP работници по локација
 • Неограничени сандачиња за е-пошта
 • Неограничени SSL сертификати
 • DDoS заштита
 • 28 дена автоматски бекап + обновување
 • Неограничени миграции на страницата
 • Неограничени FTP корисници и менаџер на датотеки
 • Неограничен MySQL и phpMyAdmin пристап
 • LiteSpeed ​​Server + LiteSpeed ​​Cache + OpCache
 • PHP 7.x и PHP 8.0
 • Сервери со овозможен HTTP/2
 • Слободен простор за поставување
 • Двофакторска автентикација
 • Напредна безбедност на сметката
 • Мулти-кориснички пристап
 • Бесплатно отстранување на малициозен софтвер
 • Просечен одговор за поддршка од 30 секунди
 • Бесплатни поправки ако вашата страница е офлајн
 • Бесплатна оптимизација на брзината на страницата
 • 30-дневна гаранција за враќање на парите
 • 99.95% гаранција за време на работа

Бесплатна услуга за миграција на сајтови и е-пошта за WordPress Веб-сајтови

Бесплатна услуга за миграција на страницата WPX

Една од најголемите карактеристики што ги нуди WPX хостинг е нејзината бесплатна услуга за миграција на страницата. 

 • на Бизнис Сметки (план за 5 страници): WPX Hosting ќе премести до 5 целосни веб-локации и нивните соодветни е-пошта од друга услуга за хостирање на WPX бесплатно, дури и ако други компании ги хостираат сајтовите.
 • на Професионална Сметки (план за 15 страници): WPX Hosting ќе премести до 15 целосни веб-локации и нивните соодветни е-пошта од друга услуга за хостирање на WPX бесплатно, дури и ако други компании ги хостираат сајтовите.
 • на Елита Сметки (план за 35 страници): WPX Hosting ќе премести до 35 целосни веб-локации и нивните соодветни е-пошта од друга услуга за хостирање на WPX бесплатно, дури и ако други компании ги хостираат сајтовите.

Секој кој веќе има веб-страница напојувана од WordPress може да го премести во WPX Hosting без да плати дополнителен надомест. 

Добијте ја вашата веб-локација мигрирана на WPX БЕСПЛАТНО – во рок од 24 часа

Нема да треба да користите никакви дополнителни алатки или приклучоци за миграција на страницата. Процесот на миграција на страницата е целосно завршен за приближно 24 часа. 

Откако ќе заврши миграцијата на страницата, веќе постоите WordPress веб-страницата ќе биде префрлена од вашиот постар провајдер на веб-домаќин на вашата сметка во WPX Hosting.

Дополнително, за време на процесот на миграција на страницата, ќе ја добиете и е-поштата што е поврзана со вашата WordPress или веб-локацијата WooCommerce целосно мигрираше на вашата сметка за хостирање WPX

И на крај, ако користите надворешен провајдер на е-пошта, како на пр Google или Зохо, ќе мора да ги обезбедите сите MX записи од вашиот давател на е-пошта на тимот на WPX Hosting за да можат да ги додадат додека работат на миграцијата на страницата.

Враќање и преземање дневни бекап

WPX Вратете и преземајте дневни бекап

Друга работа што го прави WPX Хостинг одличен избор за хостирање е тоа што тие нудат дневни бекап на веб-страниците. 

Може да пристапите до вашите резервни копии во следните 28 дена откако ќе бидат обновени, бидејќи се чуваат на друг сервер кој ги чува безбедни и безбедни од малициозен софтвер. 

Со неколку кликања на контролната табла, можете едноставно да обновите и да преземете било која дневна резервна копија. Можете исто така да ги складирате резервните копии на вашата веб-страница локално. Сè што треба да направите е да ја изберете опцијата „Лични резервни копии“ што се наоѓа во „Резервни копии“ и да ги преземете. 

Ако сте заглавени и не знаете како да ги вратите и преземете вашите резервни копии, мора да напишете порака до подршка на купувачот или користете го разговорот во живо на нивната почетна страница, бидејќи тие не нудат телефонска поддршка. 

Имате и опција за користење дополнителни приклучоци за резервна копија на веб-страницата ако сакате да го зачувате просторот на вашиот диск. Некои од предложени приклучоци од тимот на WPX Hosting се:

Одлична безбедност на веб-страницата

Слика од екранот на веб-страницата на WPX Hosting. Категорија: Безбедност и оптимизација

Зборувајќи за безбедноста, можам да потврдам дека WPX Hosting не ги намалува аглите и понудите одлични безбедносни услуги за своите клиенти

Покрај основните безбедносни карактеристики, ќе забележите неколку напредни, кои ќе и помогнат на вашата веб-локација да остане безбедна 24/7, без исклучоци. 

Ова се некои од клучните безбедносни услуги што ги нуди WPX хостинг: 

 • Дневни бекап: Како што веќе споменавме, WPX Hosting нуди резервни копии на дневна основа, до кои ќе имате пристап во следните 28 дена откако ќе се складираат. 
 • Бесплатни SSL сертификати: Овие типови на сертификати ги шифрираат податоците на вашата веб-локација од серверите за хостирање. Тие се од суштинско значење за одржување безбедна и 100% безбедна врска помеѓу посетителот на веб-локацијата и серверот. Ќе добиете неограничени SSL сертификати со сите планови за претплата, но имајте на ум дека тие треба да се инсталираат откако ќе се претплатите.
 • WPX XDN. Прилагодена мрежа за испорака на содржина со голема брзина (CDN) со 35 локации на Global Edge.
 • WAF заштита: WPX хостинг понуди WAF заштита кој го следи и филтрира сообраќајот на HTTP и ја штити веб-страницата од малициозни скрипти и сајбер-напади како SQL инјекција or XSS
 • Бесплатно отстранување на малициозен софтвер. Тие ќе го отстранат малициозниот софтвер од сите локации хостирани на WPX на тековна основа.
 • Ниво на заштита од DDoS: WPX хостинг нуди Дистрибуирано негирање на услугата (DDoS) заштита управувана од Imperva. DDoS заштитата открива секаков вид на малициозен софтвер и прекин на услугата и е вклучена во сите планови за претплата. 
 • Дополнителни безбедносни карактеристики: Уште повеќе, WPX Hosting поддржува автентикација со два фактори, скенирање и бришење на малициозен софтвер и ограничувања за пристап на хардверот. 

Како што можете да видите, WPX ги нуди сите основни безбедносни мерки на веб-страницата, така што не треба да плаќате за дополнителни безбедносни додатоци. Бидете сигурни - вашата веб-страница ќе биде заштитена до максимум! 

Корисничка табла за управување

wpx контролен панел

WPX хостинг е познат по својот директен и лесен дизајн на контролната табла.

Контролната табла за клиентите на WPX е прилично едноставна за користење, што значи дека можете да бидете вкупно WordPress дебитант и користете го овој приклучок без потреба да вложувате дополнителен напор за да научите како да го користите. 

Контролната табла има многу карактеристики, како што се: 

 • Прегледајте ги информациите за вашата сметка 
 • Следете ги сите отворени барања за поддршка 
 • Управувајте со вашата сметка за е-пошта 
 • Управувајте со вашите услуги и прегледајте го вашиот план за претплата 
 • Управувајте со вашите бази на податоци MySQL 
 • Управувајте со вашите веб-страници и домени 
 • Уредете или додајте FTP корисници 
 • Побарајте оптимизација и миграција на страницата 
 • Следете ја употребата на пропусниот опсег и просторот на дискот 
 • Следете ги вашите резервни копии (зачувани 28 дена)
 • Овозможете или оневозможете WPX/XDN 
 • Управувајте со приватноста 
 • Додадете сосема нови персонализирани сервери за имиња 
 • Побарајте EPP код (за пренос на вашето име на домен)

Услуга за клиенти за хостирање на WPX

Услуга за клиенти за хостирање на WPX

WPX Hosting има одлична услуга за клиенти, а тоа можете да го видите сами со прелистување повеќе од 2.600 прегледи од своите задоволни клиенти.

Како што можете да видите на скриншот погоре, WPX хостинг обезбедува помош за разговор во живо деноноќно, за да можете веднаш да ги контактирате доколку имате каков било вид проблем.  

Време на одговор 30 секунди

Уште повеќе, просечното време да се добие одговор од персоналот за поддршка на клиентите е приближно 30 секунди, што во најмала рака е прилично импресивно. 

преглед на трустпилот

Како што можете сами да видите, рецензентите велат дека поддршката на WPX Hosting е навистина супер брза и нуди неверојатен хостинг. 

Читањето за искуствата на другите луѓе со хостинг провајдер е секогаш мудар избор пред да се решите за еден, затоа не двоумете се да ги погледнете прегледите и да дознаете повеќе за личните приказни на другите луѓе за давателот. 

Споредете ги конкурентите за хостирање на WPX

WP EngineОблациKinstaRocket.netSiteGround
Тип на хостингУспеа WordPressВрз основа на облак (може да се приспособат)Успеа WordPress (GCP)Успеа WordPressСподелено/Управувано WordPress
перформансиодличенМногу скалабилноВрвен (GCP)Многу брзоДобри (заеднички планови)
БезбедностВисокоОсновно (приспособливо)ВисокоВисокоУмерено (споделени планови)
КарактеристикиВграден CDN, скенирање и отстранување на малициозен софтвер, заштита од DDoS, места за поставување, бесплатни миграцииНапредно управување со серверот, плаќање како што сакатеПогоден за програмери, автоматско CDN, автоматско скалирањеГлобал CDN, вградена безбедност, неограничени локацииПријателски за корисникот, ажурирања на приклучоци, бесплатен градител
Поддршка24/7 разговор во живо, телефонСистем за билети, разговор во живо (се плаќа)24 / 7 разговор во живоРазговор во живо, е-пошта24/7 разговор во живо, телефон

За брзи демони:

За програмери и агенции:

За почетници и корисници кои се свесни за буџетот:

 • SiteGround: Лесен за користење интерфејс и достапни заеднички планови. Перформансите и безбедноста можеби не се толку добри како посветени WordPress домаќини. Прочитајте ја нашата SiteGround преглед.

Бидејќи WPX Hosting нуди заеднички хостинг, тој е совршен провајдер за секој што поседува WordPress без голем дневен сообраќај. 

Затоа, тоа е одличен избор за соло блогери, сопственици на веб-локации, бизниси и компании со дневен сообраќај на веб-страници со мала до средна големина. 

Бизнисите со многу посетители на веб-страниците сигурно ќе имаат поголема корист од компаниите што нудат управуван или посветен хостинг и може да има цел сервер само за нивната веб-страница. 

Исто така, има уште една работа на која не треба да заборавиме кога зборуваме за тоа кој може да има најголема корист од користењето на WPX хостинг - месечниот буџет

Да бидеме искрени. WPX е не е најприфатливата опција таму. Цените започнуваат од 20.83 долари месечно. Тоа е многу во споредба со други даватели на хостинг, како што се WPX конкурентите Rocket.net, Облаци or SiteGround

Погрижете се да размислите двапати пред да ја донесете вашата конечна одлука за претплата и да направите проценка на буџетот. Ако вие или вашата компанија немате средства за подолго користење на услугите на WPX Hosting, тогаш одете по поприфатлива опција. Меѓутоа, ако вашиот буџет ви дозволува, одете по тоа бидејќи тие се навистина извонредни.

Значи, дали вреди хостирањето WPX?

WPX хостинг е премиум управуван WordPress хостинг провајдер кој добива на популарност поради неговите брзи и сигурни услуги. Некои клучни карактеристики и аспекти на WPX хостинг вклучуваат:

 1. Забрза: WPX Hosting е познат по своите импресивни брзини на вчитување на веб-локации, што може да се припише на неговата употреба на складирање SSD, сервери со високи перформанси и прилагодена мрежа за испорака на содржина (CDN) наречена XDN.
 2. поддршка на корисниците на: WPX Hosting е познат по својата одговорна и информирана корисничка поддршка, достапна 24/7 преку разговор во живо и билети. Нивниот тим за поддршка е специјално обучен да се справи WordPress- поврзани прашања.
 3. Безбедност: WPX Hosting обезбедува силни безбедносни карактеристики, вклучително и бесплатно скенирање и отстранување на малициозен софтвер, DDoS заштита и SSL сертификати за да се осигура безбедноста на вашата веб-локација.
 4. Леснотија на користење: WPX Hosting нуди кориснички интерфејс, што им олеснува на почетниците да управуваат со нивните веб-страници. Тие исто така обезбедуваат бесплатни миграции на веб-локации, што го поедноставува процесот на преместување на вашата страница на нивната платформа.
 5. Цени: Иако WPX Hosting не е најевтината опција на пазарот, нивната структура на цени е разумна со оглед на карактеристиките и перформансите што ги нудат. Нивните планови започнуваат од 20.83 долари месечно (наплатувана годишно).

Вреди да се размисли за WPX хостинг ако барате управуван со високи перформанси WordPress хостинг решение, приоритизирање на брзината, безбедноста и поддршката на клиентите (трите S на веб хостинг). НО, ако сте со мал буџет, можеби ќе сакате да истражите други поисплатливи опции.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

WPX хостинг
Од 20.83 долари месечно

Зошто WPX? ⚡

 • Неверојатно брзо: Највисока брзина со вграден CDN.
 • Безбедност на Форт Нокс: автоматско скенирање на малициозен софтвер, заштита од DDoS, безбеден заштитен ѕид.
 • Разговор во живо 24/7: Вистински WordPress експерти, секогаш на повик.
 • Поставување без напор: Бесплатни миграции и поставување на страницата.
 • Мир на умот: автоматски ажурирања, резервни копии и гаранции за изведба.
 • Се фокусира на WordPress: Оптимизирано за вашата омилена платформа.
 • Високи пофалби: Одушевни критики од задоволни корисници.

Одете со WPX ако:

 • Брзината е важна: намалете го бавното време на вчитување.
 • Безбедноста е од суштинско значење: Заштитете ја вашата веб-локација и посетителите.
 • Го сакате најдоброто: премиум хостинг за перформанси и поддршка.

Не е најевтиниот, но вреди да се инвестира за сериозно WordPress корисници.

Ако сакате да добиете одлични услуги за хостирање и подобрување на брзината на вашата веб-страница, не треба дополнително да се преиспитувате - престанете да се двоумите и пробајте го WPX

Исто така, во 2019 година, ко-основачот на WPX Hosting, Тери Кајл, ја основаше невладината организација и отворен двор за кучиња скитници, Секое куче е важно. Значи, ако сте човек со куче (како мене), има уште една причина да му дадете шанса на WPX. Не само што обезбедуваат одлична услуга за хостирање, туку им помагаат и на бездомните животни да ги најдат своите вечни домови.

Овој провајдер е одличен избор за WordPress сопственици на веб-локации со сообраќај на веб-локации од мала до средна големина кои сакаат да ја подобрат брзината на хостирање на нивната веб-локација и севкупните можности. 

Иако месечните и годишните планови на WPX Hosting не се толку евтини како некои од плановите за претплата понудени од други популарни хостинг провајдери, тие навистина вредат. 

Нивните карактеристики на високо ниво, лесен за користење и лесно достапен интерфејс, како и врвна безбедност направи WPX совршено решение за секој што може да си дозволи да се претплати на нивните планови.  

Меѓутоа, ако вашиот буџет е тесен, можеби ќе сакате да го погледнете SiteGroundпланот на GoGeek. Ако не, одете на WPX хостинг и пријавете се денес.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

WPX Hosting постојано ги подобрува своите услуги за хостирање со поголеми брзини, подобра безбедност и инфраструктура и поддршка на клиентите. Еве само некои од неодамнешните подобрувања (последно проверено во мај 2024 година):

 • WPX Cloud CDN со голема брзина: Оваа неодамна претставена функција обезбедува оптимални перформанси на страницата преку мрежа за испорака на содржина.
 • Неограничени миграции на страницата: WPX нуди неограничени миграции на сајтови без дополнителни трошоци, обично завршувајќи ги трансферите во рок од еден ден.
 • Неограничени SSL сертификати: Ова ја олеснува непречената транзиција од HTTP на HTTPS, подобрувајќи ја безбедноста на веб-локацијата.
 • 24 / 7 за поддршка на корисниците: Со импресивно просечно време на одговор од само 30 секунди, WPX обезбедува брза и ефикасна помош од клиентите.
 • Површина за поставување: Функција која овозможува тестирање и усовршување на промените на веб-локациите пред тие да започнат во живо.
 • Пристап до сметката за е-пошта: Обезбедува беспрекорни опции за комуникација за операциите на веб-локациите.
 • DDoS заштита на ниво на претпријатие: Оваа заштита ги штити веб-локациите од потенцијални закани и напади.
 • 28-дневни автоматски целосни резервни копии: Обезбедува лесно обновување на податоците во случај на неочекувано губење на податоците.
 • Сеопфатно скенирање и отстранување на малициозен софтвер: Ја одржува безбедноста и интегритетот на веб-страницата.
 • Компатибилност со најновите технологии: Вклучува PHP 7.X, PHP 8.0 и HTTPS/2, што ги подобрува перформансите и безбедноста.
 • Со еден клик WordPress Инсталации: Прави поставување и управување WordPress сајтови без напор.
 • Повеќе локации за хостирање: Нуди локации за хостирање во САД, ОК и Австралија, овозможувајќи им на корисниците да ја изберат најблиската локација за оптимално време на вчитување.

Преглед на WPX: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините како WPX, нашата проценка се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Што

WPX хостинг

Клиентите размислуваат

Одлично, но скапо

Јуни 20, 2023

WPX е ноќна и дневна разлика во споредба со мојот претходен домаќин (домаќин). Единствениот недостаток е цената која не е најевтина, но верувам дека имањето побрз сајт ја надминува повисоката цена. Многу го препорачувам овој веб-домаќин!

Аватар за Теди
Теди

Менувач на играта!!

Април 16, 2023

WPX Hosting беше менувач на играта за мојот бизнис со јога. Мојата WordPress веб-страницата е побрза од кога и да е, а нивната поддршка за корисници не е никаква.

Аватар за Џејн Д
Џејн Д

Едноставно НАЈДОБАР домаќин!

Април 12, 2023

Јас сум лојален клиент на WPX Hosting повеќе од една година и искуството е ништо помалку од неверојатно. Неверојатната брзина, цврстата доверливост и железарните безбедносни мерки што ги нудат, навистина ги подигнаа перформансите на мојата веб-локација.

Аватар за Алекс Веб програмер
Алекс Веб програмер

достават преглед

Референци:

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ибад Реман

Ибад е писател во Website Rating кој е специјализиран во областа на веб хостинг и претходно работел во Cloudways и Convesio. Неговите написи се фокусираат на едукација на читателите за WordPress хостинг и VPS, нудејќи длабински увид и анализи во овие технички области. Неговата работа е насочена кон насочување на корисниците низ комплексноста на решенијата за веб хостинг.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...