Дали треба да бидете домаќини со Kinsta? Преглед на карактеристики, цени и перформанси

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Дали го лансирате вашиот прв WordPress сајт и треба да се најде премија управувана WordPress домаќин? Или, дали имате воспоставена страница и размислувате да се смените во компанија како Kinsta тоа е побрзо вчитување, посигурно и преполно со карактеристики за изведба? Добијте одговор на сите ваши прашања овде во овој преглед на Kinsta.

Главни преземања:

Kinsta WordPress хостинг доаѓа со неколку придобивки како 30-дневна гаранција за враќање на парите, брзо и безбедно Google Стак на сервери во облак, сервер за кеширање на работ со кеширање на Cloudflare Enterprise, SSL и заштитен ѕид.

Нивните планови вклучуваат дневни резервни копии, брзо складирање на SSD и неограничени бесплатни миграции од други даватели на хостинг, со лесно надградливи и флексибилни планови. Kinsta исто така нуди хостирање на апликации и хостирање на бази на податоци.

Некои недостатоци вклучуваат нема хостирање за е-пошта, повисоки цени од другите хостинг провајдери и без телефонска поддршка. Дополнително, Kinsta нуди WordPress и WooCommerce, со некои WordPress приклучоците се забранети.

Резиме на преглед на Kinsta (TL;DR)
Рејтинг
Цени
Од 35 долари месечно
Видови на хостирање
WordPress & WooCommerce хостинг. Хостирање на апликации и хостирање на бази на податоци
Брзина и перформанси
Nginx, HTTP/2, LXD контејнери, PHP 8.0, MariaDB. Кеширање на рабовите. Cloudflare CDN вкл. Рани совети
WordPress
Целосно управувана и оптимизирана технологија за самолекување за WordPress
Сервери
Google Облак платформа (GCP)
Безбедност
Cloudflare Enterprise DDoS заштита, бесплатен CDN, автоматски SSL сертификати, автоматски дневни резервни копии
контролен панел
MyKinsta (комерцијален)
Бенефиции
Бесплатни премиум миграции. Технологија за самолекување, автоматска оптимизација на DB, отстранување на хакирање и малициозен софтвер. WP-CLI, SSH, Git, вградена алатка за следење на перформансите на апликацијата
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
сопственикот
Во приватна сопственост (Будимпешта, Унгарија)
Тековен договор
Плаќајте годишно и добијте 2 месеци БЕСПЛАТЕН хостинг

Каков и да е случајот, знајте дека ги има премногу WordPress домаќини таму се натпреваруваат за бизнисот на сите сопственици на веб-локации, вклучувајќи го и вашиот.

Еден од најдобрите премиум WordPress Силите таму во моментов е Кинста. Тоа е менувач на играта кога станува збор за брзина со високи перформанси и управување со безбедност WordPress хостинг. Овој преглед на Kinsta ќе ви каже сè што треба да знаете за овој револуционер WordPress хостинг решение.

Добрите и лошите страни

Kinsta Pros

 • 30-дневно пари гаранција за враќање на
 • Поддржано од Google Премиум мрежа на платформа на облак и најбрзи виртуелни машини C2
 • Брз и безбеден стек на сервери (PHP 8, HTTP/3, NGINX, MariaDB, PHP работници)
 • Бесплатни дневни резервни копии и кеширање на работ на серверот, кеширањето на објекти и страници (нема потреба од посебни приклучоци за кеширање)
 • Cloudflare Enterprise кеширање, SSL и заштитен ѕид и заштита од DDoS
 • Целосно управуван и оптимизиран WordPress-центрична технологија за самолекување
 • Брзо упорно складирање на SSD со вграден вишок
 • Неограничени бесплатни миграции (страница) од WP Engine, Flywheel, Pantheon, Cloudways и DreamHost
 • Лесно надградувајте или намалувајте ги плановите, без договори на определено време и инстант пропорционални рефундации

Kinsta Cons

 • Не е вклучен хостинг за е-пошта
 • Неговата премиум цена не е за секого
 • Не е вклучена телефонска поддршка
 • Некои WordPress приклучоците се забранети

Одам да го разгледам подетално Kinsta - премија успеа WordPress хостинг давател кој е а многу популарен избор меѓу сопствениците на WP сајтови (PS резултатите од мојот тест за брзина е клучна причина зошто луѓето ❤️ Kinsta).

Kinsta осврти на Твитер
Премногу позитивни критики на Kinsta на Твитер

Во овој преглед на Kinsta (апдејт во 2024 година), ќе ги разгледам најважните карактеристики на Kinsta, направете мое брзински тест и ќе ве води низ добрите и лошите страни, за да ви помогне да одлучите пред вас пријавете се со нив за вашиот WordPress веб-страница.

Само дајте ми десет минути од вашето време, а јас ќе ви ги дадам сите „задолжителни“ информации и факти.

Во моментов нудат неограничени бесплатни миграции од сите домаќини вклучувајќи WP Engine, Flywheel, Pantheon, Cloudways и DreamHost.

Во ред, затоа споменав претходно дека сопствениците на веб-страниците на WP ја сакаат Kinsta…

Еве што велат некои корисници за нив WordPress хостинг, затворена Фејсбук група со над 19,000 членови исклучиво посветени на WordPress хостинг

веб-администраторите сакаат kinsta
Премногу позитивни повратни информации за WordPress Хостирање на Фејсбук група

Kinsta овластува стотици популарни добро познати компании низ целиот свет.

Карактеристики (доброто)

Основана во 2013 година, Kinsta е создадена со надеж дека ќе стане најдобра WordPress хостинг платформа во светот.

kinsta почетната страница

Како резултат на тоа, тие изградија тим составен од искусни WordPress програмери кои направија своја задача да се фокусираат на брзината, безбедноста и стабилноста кога станува збор за веб хостинг.

Добивате многу вклучени алатки и функции вклучени во СЕКОЈ план на Kinsta за кој инаку треба да платите 1000 долари

алатки и услуги вклучени со Kinsta

Но, дали тие навистина се најдобри во светот?

Ајде да погледнеме.

1. Овозможено од Google Облак платформа (GCP)

Kinsta се напојува со Google's Cloud Platform и се пресели во GCP's пресметано-оптимизиран (C2) VM. Еве ги нивните зборови зошто решиле да користат единствено GCP:

Зошто Kinsta одлучи исклучиво да користи Googleна Cloud Platform, а не нуди, на пример, инфраструктура и од AWS и Azure?

Пред неколку години решивме оддалечете се од Linode, Vultr и DigitalOcean. Во ова време, Google Облакот сè уште беше во повој, но ни се допадна насоката во која се упатија. Од цените, до перформансите, тие ги проверуваа сите полиња кога ги оценувавме давателите на облак (вклучувајќи ги AWS и Azure).

Google правеше навистина кул работи, како што е миграција во живо на виртуелни машини и градење на 35+ центри за податоци со текот на годините. Плус, Google е бренд на кој клиентите можат да му веруваат. Сметавме дека е одличен начин да ја зајакнеме вредноста на нашите услуги. Во тоа време, дали направивме скок на верата? Во некои аспекти да, затоа што ние бевме први управувани WordPress домаќин исклучиво да користи GCP.

Но, сега, години подоцна, сите наши конкуренти се преселуваат во Google Облак платформа. Значи знаеме дека го направивме вистинскиот избор. Сега имаме предност како нашиот тим знае Googleинфраструктурата е подобра од кој било.

Главната причина што не сакавме да понудиме повеќе провајдери е тоа што резултира со подеднаква поддршка во одборот. Сакавме нашиот тим да се фокусира на една платформа и да го направи најдоброто можно искуство за клиентите.

Логото на Kinsta

Kinsta користи виртуелни машини во еден од повеќекратните центри за податоци на GCP. И да, тоа значи дека вашата веб-страница е хостирана на истиот хардвер како и луѓето Google самите користат.

Секоја виртуелна машина (ВМ) има 96 процесори и стотици гигабајти RAM меморија работи за вас и податоците на вашата веб-локација. До овие ресурси се пристапува по потреба, што значи дека зголемувањето на вашиот бизнис не само што е лесно, туку дури и не влијае на брзината и перформансите на вашата веб-локација.

google платформа за облак

Сè е меѓусебно поврзано со користење Google Највисокото ниво на Cloud Platform и компјутерски оптимизирани VMs, така што без разлика каде се посетителите на вашата страница во светот, вашиот сајт податоците се доставуваат молскавично брзо. Ова е важно да се знае бидејќи другите провајдери на хостинг кои користат GCP се одлучуваат за поефтиното „стандардно ниво“, што значи побавна испорака на податоци.

Користење Google Облакот е исто така корисен затоа што:

 • Ја нуди најголемата мрежа во светот (транспацифичкиот кабел долг 9,000 километри е подморскиот кабел со најголем капацитет што некогаш постоел)
 • Може да се обложите дека центрите за податоци се повеќе од безбедни (запомни, Google му верува)
 • Обезбедува поприфатлива цена со неговите зголемувања на ниво на минута, што значи дека навистина плаќате само за она што го користите и ништо повеќе
 • Google нуди преноси на машини во живо, така што секогаш кога треба да се направи поправка, лепенка или ажурирања на софтверот, процесот е што е можно полесен

GCP им дава уверување на клиентите на хостинг дека податоците на нивната локација се безбедни, безбедни и сервирани што е можно побрзо.

карактеристики на инфраструктурата на серверот kinsta

2. Сериозна брзина на страницата

Сајтовите кои полека се вчитуваат веројатно нема да се издигнат до врвот во која било ниша. Студија од Google откриле дека доцнењето од една секунда во времето на вчитување на мобилните страници може да влијае на стапките на конверзија до 20%.

Обезбедувањето врвни нивоа на брзина е уште една од нивните главни цели.

брзина на време на вчитување

За почеток, тие нудат 35 различни центри за податоци лоцирани низ целиот свет - САД, Азија-Пацифик, Европа и Јужна Америка – и можете да изберете посебно за секоја ваша WordPress веб-локации ако сакате.

Следно, тие нудат Амазон рута 53 премиум DNS за сите клиенти. Со други зборови, тие нудат намалена латентност и рутирање на геолокација за да помогнат во онлајн стабилноста, брзината и перформансите во секое време.

CDN на Kinsta сега се напојува со нивната интеграција во Cloudflare и е овозможен HTTP/3. Во светот има 275+ PoP. Оваа моќна мрежа за содржини испорачува статична содржина како што се слики, JavaScript и CSS веднаш, без разлика каде во светот се наоѓаат посетителите на вашата страница.

Треба уште малку? Kinsta исто така сака да ги знаете нивните WordPress купот на PHP PHP 8.0 и 8.1, Nginx, HTTP/2 и Maria DB помагаат вашата страница да се вчита најбрзо што некогаш ја има.

И не треба ни да правиш ништо.

Значи.. колку е брз Kinsta?

Во овој дел ќе дознаете…

 • Зошто брзината на страницата е важна... многу!
 • Колку брзо се вчитува страницата хостирана на Kinsta. Ќе ја тестираме нивната брзина и времето на одговор на серверот GoogleМетрика на Core Web Vitals.
 • Како е хостирана страница Kinsta настапува со сообраќајни шила. Ќе тестираме како функционира кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата.

Најважната метрика за перформанси што треба да ја барате кај веб-домаќин е брзината. Посетителите на вашата страница очекуваат да се вчита брзо инстант. Брзината на страницата не само што влијае на корисничкото искуство на вашата страница, туку влијае и на вашето SEO, Google рангирање и стапки на конверзија.

Но, тестирање на брзината на страницата против Google's Core Web Vitals метриката сама по себе не е доволна, бидејќи нашата локација за тестирање нема значителен обем на сообраќај. За да ја оцениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога се соочуваме со зголемен сообраќај на страницата, користиме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречено LoadImpact) за испраќање виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање.

Зошто е важна брзината на страницата

Дали знаевте дека:

 • Страници кои се вчитани во 2.4 секундаимаше а 1.9% стапка на конверзија.
 • At 3.3 секунди, стапката на конверзија беше 1.5%.
 • At 4.2 секунди, стапката на конверзија беше помала од 1%.
 • At 5.7+ секунди, стапката на конверзија беше 0.6%.
Зошто е важна брзината на страницата
извор: Cloudflare

Кога луѓето ја напуштаат вашата веб-локација, вие ги губите не само потенцијалните приходи, туку и сите пари и време што сте ги потрошиле за генерирање сообраќај кон вашата веб-страница.

И ако сакате да стигнете до првата страница на Google и остани таму, ви треба веб-локација што брзо се вчитува.

Googleалгоритми на претпочитаат прикажување веб-локации кои нудат одлично корисничко искуство (а брзината на страницата е огромен фактор). Во Google's eyes, веб-локација која нуди добро корисничко искуство генерално има помала стапка на отскокнување и брзо се вчитува.

Ако вашата веб-страница е бавна, повеќето посетители ќе се вратат назад, што ќе резултира со губење на рангирањето на пребарувачите. Исто така, вашата веб-страница треба брзо да се вчита ако сакате да претворите повеќе посетители во клиенти кои плаќаат.

Калкулатор за зголемување на приходите на брзината на страницата

Ако сакате вашата веб-страница да се вчита брзо и да го обезбеди првото место во резултатите од пребарувачот, ќе ви треба a брз провајдер на веб-хостинг со серверска инфраструктура, CDN и технологии за кеширање кои се целосно конфигурирани и оптимизирани за брзина.

Веб-домаќинот со кој ќе изберете да одите значително ќе влијае на тоа колку брзо се вчитува вашата веб-страница.

Како го извршуваме тестирањето

Следиме систематски и идентичен процес за сите веб-домаќини што ги тестираме.

 • Купете хостинг: Прво, се пријавуваме и плаќаме за влезниот план на веб-домаќинот.
 • Инсталирајте WordPress: Потоа, поставивме ново, празно WordPress страница со користење на Astra WordPress тема. Ова е лесна повеќенаменска тема и служи како добра почетна точка за тестот за брзина.
 • Инсталирајте додатоци: Следно, ги инсталираме следните приклучоци: Akismet (за заштита од спам), Jetpack (приклучок за безбедност и резервна копија), Hello Dolly (за примерок додаток), Форма за контакт 7 (форма за контакт), Yoast SEO (за оптимизација) и FakerPress (за генерирање тест содржина).
 • Генерирајте содржина: Користејќи го приклучокот FakerPress, создаваме десет случајни WordPress објави и десет случаен страници, од кои секоја содржи 1,000 зборови од lorem ipsum „кукла“ содржина. Ова симулира типична веб-локација со различни типови содржина.
 • Додадете слики: Со приклучокот FakerPress, поставуваме по една неоптимизирана слика од Pexels, веб-локација за акции со фотографии, на секоја објава и страница. Ова помага да се процени перформансите на веб-локацијата со содржини со тешки слики.
 • Извршете го тестот за брзина: ја извршуваме последната објавена објава во GoogleАлатка за тестирање на PageSpeed ​​Insights.
 • Извршете го тестот за влијание на товарот: ја извршуваме последната објавена објава во Алатка за тестирање на облак на K6.

Како ја мериме брзината и перформансите

Првите четири метрики се Google's Core Web Vitals, и ова се збир на сигнали за веб перформанси кои се клучни за веб-искуството на корисникот и на десктоп и на мобилни уреди. Последната петта метрика е стрес тест за влијанието на оптоварувањето.

1. Време до првиот бајт

TTFB го мери времето помеѓу барањето за ресурс и кога почнува да пристигнува првиот бајт од одговорот. Тоа е метрика за одредување на одговорноста на веб-серверот и помага да се идентификува кога веб-серверот е премногу бавен за да одговори на барањата. Брзината на серверот во основа е целосно одредена од услугата за веб-хостинг што ја користите. (извор: https://web.dev/ttfb/)

2. Прво внесување одложување

FID го мери времето од кога корисникот првпат ќе комуницира со вашата страница (кога ќе кликне на врска, ќе допре копче или ќе користи прилагодена контрола на JavaScript) до времето кога прелистувачот навистина може да одговори на таа интеракција. (извор: https://web.dev/fid/)

3. Најголема содржина со боја

LCP го мери времето од кога страницата почнува да се вчитува до кога најголемиот текстуален блок или елемент на сликата се прикажува на екранот. (извор: https://web.dev/lcp/)

4. Кумулативна промена на распоредот

CLS мери неочекувани поместувања во прикажувањето на содржината при вчитувањето на веб-страницата поради промена на големината на сликата, прикажувањето на реклами, анимацијата, прикажувањето на прелистувачот или други елементи на скрипта. Менувањето на распоредот го намалува квалитетот на корисничкото искуство. Ова може да ги збуни посетителите или да бара од нив да чекаат додека не заврши вчитувањето на веб-страницата, за што е потребно повеќе време. (извор: https://web.dev/cls/)

5. Влијание на оптоварување

Стрес-тестирањето со влијанието на оптоварувањето одредува како веб-домаќинот би се справил со 50 посетители кои истовремено ја посетуваат локацијата за тестирање. Самото тестирање на брзината не е доволно за тестирање на перформансите, бидејќи оваа локација за тестирање нема сообраќај до неа.

За да можеме да ја процениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата, користевме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречена LoadImpact) за да испрати виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање и да ја тестира на стрес.

Ова се трите метрики на влијанието на оптоварувањето што ги мериме:

Просечно време на одговор

Ова го мери просечното времетраење што му е потребно на серверот да ги обработи и одговори на барањата на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење.

Просечното време на одговор е корисен показател за севкупните перформанси и ефикасност на веб-локацијата. Пониските просечни времиња на одговор генерално укажуваат на подобри перформанси и попозитивно корисничко искуство, бидејќи корисниците добиваат побрзи одговори на нивните барања.

Максимално време на одговор

Ова се однесува на најдолгото времетраење што му е потребно на серверот да одговори на барањето на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење. Оваа метрика е од клучно значење за проценка на перформансите на веб-локацијата при голем сообраќај или употреба.

Кога повеќе корисници пристапуваат на веб-локација истовремено, серверот мора да се справи и да го обработи секое барање. Под големо оптоварување, серверот може да се преоптовари, што ќе доведе до зголемување на времето на одговор. Максималното време на одговор го претставува најлошото сценарио за време на тестот, каде што на серверот му требаше најдолго време да одговори на барање.

Просечна стапка на барања

Ова е метрика за перформанси што го мери просечниот број на барања по единица време (обично во секунда) што ги обработува серверот.

Просечната стапка на барања обезбедува увид во тоа колку добро серверот може да управува со дојдовните барања под различни услови на оптоварувањес. Повисоката просечна стапка на барања покажува дека серверот може да се справи со повеќе барања во даден период, што генерално е позитивен знак за перформанси и приспособливост.

⚡ Резултати од тестот за брзина и перформанси на Kinsta

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на четири клучни индикатори за изведба: просечно време до првиот бајт, прво внесување доцнење, најголема содржина со боја и кумулативно смена на распоред. Пониските вредности се подобри.

компанијатаTTFBПросечен TTFBФИДLcpCLS
SiteGroundФранкфурт: 35.37 ms
Амстердам: 29.89 ms
Лондон: 37.36 ms
Њујорк: 114.43 ms
Далас: 149.43 ms
Сан Франциско: 165.32 ms
Сингапур: 320.74 ms
Сиднеј: 293.26 ms
Токио: 242.35 ms
Бангалор: 408.99 ms
179.71 ms3 ms1.9 ги0.02
KinstaФранкфурт: 355.87 ms
Амстердам: 341.14 ms
Лондон: 360.02 ms
Њујорк: 165.1 ms
Далас: 161.1 ms
Сан Франциско: 68.69 ms
Сингапур: 652.65 ms
Сиднеј: 574.76 ms
Токио: 544.06 ms
Бангалор: 765.07 ms
358.85 ms3 ms1.8 ги0.01
ОблациФранкфурт: 318.88 ms
Амстердам: 311.41 ms
Лондон: 284.65 ms
Њујорк: 65.05 ms
Далас: 152.07 ms
Сан Франциско: 254.82 ms
Сингапур: 295.66 ms
Сиднеј: 275.36 ms
Токио: 566.18 ms
Бангалор: 327.4 ms
285.15 ms4 ms2.1 ги0.16
A2 ХостингФранкфурт: 786.16 ms
Амстердам: 803.76 ms
Лондон: 38.47 ms
Њујорк: 41.45 ms
Далас: 436.61 ms
Сан Франциско: 800.62 ms
Сингапур: 720.68 ms
Сиднеј: 27.32 ms
Токио: 57.39 ms
Бангалор: 118 ms
373.05 ms2 ms2 ги0.03
WP EngineФранкфурт: 49.67 ms
Амстердам: 1.16 с
Лондон: 1.82 с
Њујорк: 45.21 ms
Далас: 832.16 ms
Сан Франциско: 45.25 ms
Сингапур: 1.7 с
Сиднеј: 62.72 ms
Токио: 1.81 с
Бангалор: 118 ms
765.20 ms6 ms2.3 ги0.04
Rocket.netФранкфурт: 29.15 ms
Амстердам: 159.11 ms
Лондон: 35.97 ms
Њујорк: 46.61 ms
Далас: 34.66 ms
Сан Франциско: 111.4 ms
Сингапур: 292.6 ms
Сиднеј: 318.68 ms
Токио: 27.46 ms
Бангалор: 47.87 ms
110.35 ms3 ms1 ги0.2
WPX хостингФранкфурт: 11.98 ms
Амстердам: 15.6 ms
Лондон: 21.09 ms
Њујорк: 584.19 ms
Далас: 86.78 ms
Сан Франциско: 767.05 ms
Сингапур: 23.17 ms
Сиднеј: 16.34 ms
Токио: 8.95 ms
Бангалор: 66.01 ms
161.12 ms2 ms2.8 ги0.2

 • Најдобар TTFB е во Сан Франциско со 68.69 ms, следен од Далас (161.1 ms) и Њујорк (165.1 ms). Овие вредности се прилично ниски, што укажува на силно време на одговор на серверот во овие региони.
 • Најлошиот TTFB е во Бангалор со 765.07 ms, што е значително повисоко од другите локации. Ова сугерира дека корисниците кои пристапуваат до хостираните страници од оваа локација може да доживеат побавен првичен одговор.
 • Просечниот TTFB на сите локации е 358.85 ms, што е збирна мерка што ја покажува севкупната реакција на Kinsta.
 • FID е релативно низок со 3 ms, што покажува дека корисниците веројатно ќе доживеат минимално доцнење при интеракција со страницата.
 • LCP е 1.8 секунди, што сугерира дека најголемата содржина на страницата се вчитува прилично брзо, нудејќи добро корисничко искуство.
 • CLS е многу низок на 0.01, што сугерира дека корисниците веројатно нема да доживеат неочекувани промени во распоредот при вчитување на страницата.

Kinsta обезбедува добри перформанси во целина, иако има забележлива варијација во TTFB во зависност од географската локација. FID, LCP и CLS се во посакуваниот опсег, што укажува на позитивно корисничко искуство.

⚡Резултати од тестот за влијание на вчитување на Kinsta

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на три клучни индикатори за изведба: просечно време на одговор, највисоко време на вчитување и просечно време на барање. Пониските вредности се подобри за просечното време на одговор и највисокото време на вчитување, Додека повисоките вредности се подобри за Просечното време на барање.

компанијатаПросечно време на одговорНајвисоко време на оптоварувањеПросечно време на барање
SiteGround116 ms347 ms50 барања/сек
Kinsta127 ms620 ms46 барања/сек
Облаци29 ms264 ms50 барања/сек
A2 Хостинг23 ms2103 ms50 барања/сек
WP Engine33 ms1119 ms50 барања/сек
Rocket.net17 ms236 ms50 барања/сек
WPX хостинг34 ms124 ms50 барања/сек

 • Просечното време на одговор на Kinsta е 127 ms, што се смета за одлично бидејќи е ниско, што сугерира дека серверите на Kinsta во просек реагираат многу.
 • Највисокото време на оптоварување е 620 ms, што значи дека најдолгото што му било потребно на серверот да одговори на барање за време на периодот на тестирање било нешто повеќе од половина секунда. Иако ова е подолго од просечното време на одговор, сепак е во разумен опсег.
 • Просечното време на барање за Kinsta е 46 барања во секунда (req/s), што е многу добро. Ова покажува дека серверите на Kinsta можат да се справат со голем обем на сообраќај, опслужувајќи голем број барања секоја секунда.

Kinsta обезбедува високо одговорна веб-хостинг услуга која може да се справи со значителна количина на сообраќај. Се чини дека серверите одржуваат добри перформанси дури и при повисоки времиња на вчитување, опслужувајќи голем обем на барања во секунда.

Врз основа на нашето тестирање за брзина и влијание врз оптоварувањето, јасно е дека Kinsta стои како одличен избор за веб-хостинг услуга. Не само што Kinsta постојано обезбедува брзи времиња на одговор, туку исто така се истакнува во однос на метриката за брзина и перформанси на повеќе глобални локации.

Накратко, ако барате услуга за веб-хостинг што комбинира супериорна брзина, перформанси и капацитет за ракување со товарот, Kinsta е одличен избор. Со своите силни перформанси низ различни параметри и глобални локации, Kinsta ветува непречено и сигурно корисничко искуство.

Создадов тест-страница хостирана на Kinsta за да го надгледувам времето на работа и времето на одговор на серверот. Можете да ги видите историските податоци за време на работа и времето на одговор на серверот оваа страница за монитор за време на работа.

kinsta брзина и следење на времето на работа

3. Импресивна безбедност на страницата

Дополнително на фактот дека GCP е постојано заклучен, знајте дека тие ја сфаќаат безбедноста на вашата страница многу сериозно со имплементирање на неколку алатки и политики за заштита на податоците на страницата што ги хостира:

kinsta безбедносни карактеристики
 • Следење на страницата во живо на секои 2 минути
 • Откривање на DDoS напад штом ќе се случи
 • Проактивно спречување на малициозен код да влезе во мрежата
 • Дневни бекап на вашата страница
 • Вградени хардверски огнени ѕидови
 • 2-факторска автентикација за заштита на најавувањето на вашата сметка
 • Забрана на IP по 6 неуспешни обиди за најавување
 • Гаранција без хакирање (со бесплатен поправка ако нешто влезе)
 • Бесплатни SSL сертификати Wildcard од Cloudflare
 • Автоматски малолетник WordPress применети безбедносни закрпи

Ако нешто се случи со вашата веб-локација и треба да ја вратите со помош на резервна копија, можете да пристапите до опцијата за обновување во контролната табла на MyKinsta.

Како што можете да видите, тие оставаат многу малку надвор кога станува збор за обезбедување на вашата веб-страница и нејзините датотеки. И додека сеуште можете да одлучите да инсталирате дополнителни безбедносни мерки на вашиот WordPress Веб-страницата штом ќе се отвори, секогаш можете да бидете мирни во фактот дека Kinsta ви помага и вам.

4. Контролна табла погодна за корисниците

На луѓето обично не им се допаѓа кога давателите на хостинг се оддалечуваат од типичните контролни табли на cPanel или Plesk за управување со нивните хостирани веб-страници.

Но, ако сте еден од тие луѓе, може да се премислите откако ќе го видите табла MyKinsta.

kinsta табла

Не само што оваа контролна табла е интуитивна за употреба, и има се што ви треба за управување со вашите сајтови, вашите сметководствени информации и повеќе, табла MyKinsta доаѓа со:

 • Пристап до деноноќниот тим за услуги на клиентите преку Интерком (24/7 поддршка на англиски и повеќејазична поддршка во одбрани часови за шпански, француски, италијански и португалски.)
 • Преглед на сите проекти хостирани на Kinsta, вклучувајќи веб апликации и бази на податоци
 • Вградена алатка за следење на перформансите на апликацијата која ќе помогне да се откријат тесните грла на перформансите
 • Лесно додавајте нови WP сајтови
Додади ново wordpress сајтови
 • Способност да започнете миграции, да проверите дали има ажурирања на приклучоците, да направите резервна копија, па дури и да го исчистите кешот
 • Лесна навигација помеѓу средини за поставување и живи локации
 • Управување со целосниот домен (DNS).
 • WordPress мониторинг на приклучоци, одбивање на IP, податоци за CDN и дневници на корисници
 • Алатки како што се Приклучок за кеш Kinsta, SSL сертификати, следење на New Relic, Прекинувачи на PHP Engine, и следење на перформансите на апликацијата

И како надополнување, контролната табла на MyKinsta целосно реагира по дизајн за да можете да пристапите до неа во движење од вашиот мобилен уред без да пропуштите ритам.

На крајот, ќе бидеме изненадени ако ја избегнете оваа комерцијална контролна табла како и многу други во минатото.

Затоа што искрено, тој е супер лесен за користење, има се што ви треба за пристап на едно место и едноставно изгледа кул.

5. Супериорна поддршка

Ако сте како мене, тогаш целта е никогаш – никогаш – да не мора да разговарате за да го контактирате тимот за поддршка на вашиот веб-домаќин.

Но.. сите знаеме дека ш&# се случува.

Kinsta ќе ви каже дека нивниот тим за услуги на клиентите го сочинуваат само најдобрите.

Значи, што точно значи ова за вас?

Тоа значи дека никогаш нема да има момент кога некој од поддршката ќе мора да ве помине по линијата на специјалисти во потрага по некој што го знае одговорот.

Наместо тоа, целиот тим за услуги на клиентите е составен од висококвалификувани WordPress програмери и инженери на Линукс, кои искрено, знаат што прават.

Плус, тие се фалат со а помалку од 2 минути време на одговор на билетот и ќе ве контактираат во моментот кога ќе забележат дека нешто не е во ред.

тим за поддршка

Можете да пристапите до поддршката за разговор во живо во контролната табла на MyKinsta деноноќно користејќи интерком, напредна функција за разговор што ви овозможува да се движите на контролната табла без да бидете врзани за одреден прозорец.

И ако сакате, секогаш можете само да поднесете билет за поддршка за да се реши вашиот проблем.

Љубопитни да знаете зошто не нудат телефонска поддршка во живо? Па, тие имаат добра причина:

 • Системите за билети веднаш им даваат до знаење кој сте и каков план имате
 • Системите за пораки овозможуваат слики од екранот, линкови, видеа и фрагменти од код за подобро прецизирање на проблемите
 • Автоматските врски до Базата на знаење може да се појават за време на разговор
 • Сите билети за поддршка и разговори се зачувуваат само во случај да ви требаат вам или на тимот за поддршка во иднина

Kinsta сака да ги фокусира сите свои напори на онлајн поддршка. И, бидејќи тие тврдат дека можат да стапат во контакт со вас речиси веднаш и сакаат да се уверат дека нема дополнителни одвлекувања, има смисла да немате телефонска поддршка во живо.

6. Пријателски за програмерите

Да, погодувате.

Покрај тоа што е многу лесен за корисниците за оние кои штотуку почнуваат со веб-домаќин, Kinsta исто така се залага за WordPress програмери кои бараат сигурен хостинг провајдер.

Всушност, затоа што многу од луѓето во Kinsta се WordPress самите програмери, имаше смисла само да се осигураме дека тие нудат напредни функции во нивните планови за хостирање за оние кои се искусни како нив.

Еве што можете да очекувате кога ќе изберете Kinsta за вашите потреби за хостирање како веб-развивач:

 • Можете да ги хостирате сите веб-проекти на едно место бидејќи тие имаат и хостирање на апликации и бази на податоци.
 • DevKinsta – дизајн, развој и распоредување WordPress веб-локации локално. DevKinsta е бесплатен засекогаш и достапен за macOS и Windows.
 • Нема заклучување во сингл WordPress конфигурација за да има поголема флексибилност при инсталирањето
 • Претходно инсталиран WP-CLI (интерфејс за командна линија за WordPress)
 • Способност за извршување на најновите PHP верзии 8.0 и 8.1 верзии помеѓу сајтови и средини за поставување
 • Автоматската резервна копија се обновува и на местата за поставување
 • Поддршка за сложени конфигурации за обратен прокси

Покрај тоа, програмерите имаат пристап до премиум додатоци како што се:

 • Nginx обратен прокси
 • Redis
 • Премиум средини за поставување на сцена
 • Автоматски надворешни резервни копии
 • Автоматски резервни копии на час и 6 часа
 • Скалирај простор на дискот

Можете да очекувате повеќе, бидејќи тие постојано пуштаат нови неверојатни карактеристики:

Со толку многу нови функции кои станаа достапни за корисниците на Kinsta, како што се лансирањето на хостирање на апликации и бази на податоци, објавување на кеширање на рабовите и рани совети и воведување на алатката за преглед на страницата, што ќе биде следното на радарот на Kinsta што ќе се појави?

Еве краток список на некои возбудливи работи што ги имаме на пат:
– моментално работиме на лансирање на статичен хостинг на сајтови.
– планираме да воведеме машинско учење.
– додајте облак апликации.
– ослободете го Function-as-a-Service на работ.

Логото на Kinsta

7. Kinsta е оптимизиран за WordPress

Kinsta има за цел да го оптимизира вашето WordPress сајт надвор од она што друго WordPress домаќините прават. Тие сакаат вашата веб-страница да се прикажува правилно, да се вчитува брзо, а вашите корисници да имаат најбеспрекорно можно искуство.

Погледнете што прават за да се случи ова:

 • Ниво на сервер и кеширање на рабовите. Уживајте во кеширањето на цела страница на ниво на сервер, така што податоците ќе се доставуваат веднаш до посетителите на страницата. Комбинирајте го ова со ексклузивното решение за кеширање Kinsta и исчистете го кешот по ваши услови.
kinsta раб кеширање
 • Функционалност за е-трговија. Тие разбираат дека сајтовите за е-трговија бараат многу ресурси и трошат многу податоци за да работат. Затоа тие работеа напорно за да ги балансираат перформансите и функционалноста за клиентите да го добијат она што им треба, а исто така и вие.
 • Нов мониторинг на реликвии. Секоја локација што е хостирана на Kinsta вклучува 288 проверки на време на работа дневно благодарение на алатката за следење на перформансите New Relic. Ова му дава време на тимот за поддршка да реагира и да ве информира секогаш кога ќе се открие нешто сомнително. Исто така, помага да се одредат точните моменти кога работите тргнале наопаку, така што поддршката може веднаш да ги реши проблемите.
 • Прилагодено следење на нови реликвии е исто така достапен, но тие не препорачуваат истовремено користење на алатката APM на Kinsta и New Relic.
 • Рани совети: Ова е модерен веб-стандард кој помага да се подобри времето на вчитување на веб-локацијата
 • Kinsta има своја Алатка APM што може да ви помогне да ги идентификувате проблемите со перформансите на PHP на вашиот WordPress страница без да мора да се регистрирате за услуга за следење од трета страна.

Ако имате WordPress веб-страница и хостирајте ја вашата страница со нив, можете да се обложите дека работите ќе бидат оптимизирани за да работат со вашиот специфичен систем за управување со содржина.

8. Неограничени бесплатни миграции на сајтови

Kinsta им нуди на новите клиенти неограничени бесплатни миграции од СИТЕ веб-домаќини вклучувајќи Облаци, WP Engine, Замаец, Пантеон и DreamHost клиенти кои сакаат да се преселат во Kinsta.

kinsta-free-site-migrations

Она што е добро во оваа понуда е тоа не е важно дали имаш WordPress сајт или педесет, бидејќи експертскиот тим за миграција на Kinsta е тука за да ви помогне да ја мигрирате вашата WordPress сајт или сајтови над нив.

Како да ги искористите предностите на нивната бесплатна понуда за миграција на страницата:

 1. Пријавете се за хостирање со Kinsta. Достапни се бесплатни миграции за сите планови на Kinsta, од Starter до Enterprise, без оглед на тоа колку локации имате.
 2. Откако ќе се регистрирате за да контактирате со нивниот тим за поддршка и тие ќе работат со вас за да ги соберат потребните информации за да започне процесот на миграција на страницата.

9. Бесплатна демо за MyKinsta

Можете да ја побарајте MyKinsta Demo кој е 100% бесплатен и е достапен за сите заинтересирани да ги проверат сопствените корисници и контролната табла. 

kinsta mykinsta демо

Посетете kinsta.com/mykinsta и побарајте бесплатно демо во живо на контролната табла на MyKinsta.

Со демото на MyKinsta, можете да побарате демонстрација на функции како што се:

 • WordPress создавање на сајт.
 • Управување со SSL.
 • Следење на перформансите.
 • Областа за поставување со еден клик.
 • Пребарувајте и заменете.
 • Прекинувач за верзија на PHP.
 • ЦДН интеграција.
 • Управување со бекап на веб-страница.

Карактеристики (Не толку добро)

Ако сте стигнале толку далеку, веројатно мислите дека Kinsta можеби е најдобрата на светот. Па, сè уште може да биде, но треба да знаете дека има некои значајни недостатоци што може да ве натераат да се премислите.

1. Нема регистрации на имиња на домени

Во моментов, тие не нудат регистрации на домени како што прават многу други популарни веб-хостинг провајдери.

Ова значи дека не само што треба да го регистрирате вашиот домен кај трета компанија и да им го посочите (што може да биде незгодно за почетниците сопственици на веб-страници), но исто така немате корист од „бесплатните регистрации на имиња на домени“ кои многу провајдери на веб-хостинг им ги даваат на своите клиенти првата година.

2. Нема хостинг за е-пошта

Секогаш е погодно вашиот провајдер на хостинг да ги хостира и вашите сметки за е-пошта. На овој начин можете да креирате е-пошта користејќи го вашиот домен (што е професионално и одлично за брендирање), како и испраќање/примање е-пошта и управување со вашите сметки од вашата хостинг сметка.

За жал, тие не нуди хостинг за е-пошта или. И додека некои луѓе тврдат дека хостирањето на вашата е-пошта на истиот сервер како вашата веб-страница е проблем (на крајот на краиштата, ако вашиот сервер се прекине, истото се намалува и вашата е-пошта, и тогаш немате начин да контактирате со никого, вклучувајќи ги и вашите клиенти), некои луѓе претпочитаат да управуваат со сè од едно место.

Google Работен простор (претходно Google G Suite) од 5 долари месечно по адреса на е-пошта и Rackspace од 2 долари месечно по е-пошта, се две добри алтернативи за хостирање на е-пошта.

3. WordPress Ограничувања за приклучоци

Бидејќи Kinsta се труди да им даде на своите клиенти исклучителни услуги за хостирање, тие ограничете ја употребата на некои приклучоци бидејќи тие ќе бидат во конфликт со неговите услуги.

Некои од популарните приклучоци што не можете да ги користите како клиент вклучуваат:

 • Wordfence и ѕид за најавување
 • WP најбрз кеш и овозможувач на кеш (WP ракета е поддржана верзија 3.0 и повисока)
 • Сите додатоци за резервни копии што не се зголемуваат како што се WP DB Backup, Сè-во-Едно WP миграција, Backup Buddy, BackWPup и Updraft
 • Приклучоци за перформанси како Подобро WordPress Minify, WP-Optimize и P3 Profiler

Натпреварувачите како Течни веб дозволува сите видови на приклучоци. Иако ова не треба да биде вистински проблем, бидејќи Kinsta ја покрива функционалноста што ја обезбедуваат овие приклучоци, некои луѓе претпочитаат да имаат дополнителна контрола врз работи како резервни копии, безбедност на страницата и оптимизација на слики.

Цени и планови

Kinsta нуди целосно управувани WordPress хостинг за агенции и за секој што има а WordPress веб-страница.

Плановите се движат од $ 35 / месец до $ 1,650 / месец, скалирање во големина и карактеристики како што се зголемува месечната цена.

kinsta планови и цени

За да дадеме идеја за тоа како се размерува секој план, ќе ги погледнеме првите четири достапни планови за хостирање:

 • започнал: Почетниот план вклучува еден WordPress инсталација, 25 илјади месечни посети, 10 GB SSD, 100 GB CDN, дневни резервни копии, поддршка 24/7, област за поставување, бесплатни SSL сертификати и приклучок за кеширање за $ 35 / месец.
 • Про: Про планот вклучува 2 WordPress инсталации, 50 илјади месечни посети, 20 GB складирање SSD, 400 GB CDN, 1 бесплатна миграција на страницата, поддршка за повеќе страници, дневни резервни копии, поддршка 24/7, област за поставување, бесплатни SSL сертификати, клонирање на локација, приклучок за кеширање $ 70 / месец.
 • Бизнис 1. Планот Business 1 вклучува 5 WordPress инсталации, 100 месечни посетители, 30 GB SSD, 400 GB CDN, 1 бесплатна миграција на страницата, поддршка за повеќе страници, дневни резервни копии, поддршка 24/7, област за поставување, бесплатни SSL сертификати, клонирање сајтови, SSH пристап, приклучок за кеширање за $ 115 / месец.
 • Бизнис 2. Планот Business 2 вклучува 10 WordPress инсталации, 250 илјади месечни посетители, 40 GB складирање на SSD, 600 GB CDN, 1 бесплатна миграција на страницата, поддршка за повеќе страници, дневни резервни копии, поддршка 24/7, област за поставување, бесплатни SSL сертификати, клонирање на страницата, SSH пристап и приклучок за кеширање за $ 225 / месец.

Сите планови, без разлика кој ќе го изберете, ви овозможуваат интеграција на Cloudflare на ниво на претпријатие, ви дозволуваат да изберете еден од 35-те центри за податоци на GCP и да добиете стручна поддршка, високо безбедна мрежа со секојдневно следење и безбедносни мерки и целосна брзина карактеристики дизајнирани да испорачаат содржина на страницата веднаш.

Ако одлучите да платите предвреме, добивате 2 месеци бесплатно! Исто така, сите планови доаѓаат со бесплатни миграции на сајтот за бели ракавици.

Имајте на ум дека тие наплаќаат вишок ако вашиот сајт работи преку месечните доделени посети и CDN гигабајти:

цена на пропусниот опсег

За крај, добро е да се знае дека нуди и Kinsta Хостинг на WooCommerce. Ова е одлично за оние со WordPress сајтови кои водат онлајн продавници користејќи ја популарната платформа WooCommerce.

Kinsta неодамна воведе хостирање на апликации и хостирање на бази на податоци што овозможува лесно и брзо поставување со можност за распоредување директно од GitHub. Хостинг на апликации ги поддржува најпреферираните јазици и рамки, како што се PHP, NodeJS, Java, Python и многу повеќе.

И заедно со хостирањето на бази на податоци, можете да ги искористите предностите на внатрешните врски со хостирање на сè на едно место.

Споредете ги конкурентите на Kinsta

Еве, ги ставаме под микроскоп некои од најголемите конкуренти на Kinsta: Cloudways, Rocket.net, SiteGround, и WP Engine.

KinstaОблациРакетна мрежаSiteGroundWP Engine
Забрза(GCP + LXD контејнери)(Избор на даватели на облак)(Cloudflare Enterprise CDN и кеширање)(Споделен и хостинг во облак)(Посветена околина)
Безбедност️ (Вградена безбедност на WP, автоматско отстранување на малициозен софтвер)(Достапни се алатки, потребна е конфигурација на серверот)(DDoS заштита на ниво на CDN)(Пристојни мерки, без автоматско отстранување на малициозен софтвер)(Добра безбедност, фокусирајте се на заеднички хостинг)
WordPress Фокус(Сценирање со еден клик, автоматско ажурирање, карактеристики специфични за WP)(Целосна контрола на серверот, бара техничка експертиза)(Лесен за користење, недостасуваат некои функции на WP)(Добра WP поддршка, општи карактеристики за хостирање)(Силна поддршка за WP, општи карактеристики на хостинг)
Поддршка(Експерти за WP 24/7, секогаш корисни)(Корисна поддршка, не специфична за WP)(Пријателски разговор во живо, добри времиња на одговор)(24/7 поддршка, не секогаш специјалисти за WP)(Добра поддршка, може да биде зафатен)
Повеќе информацииПреглед на облачни патиштаПреглед на Rocket.netSiteGround прегледWP Engine преглед

Сериозна брзина: Сите претенденти нудат импресивни перформанси, но Кинста го зема златото со своето Google Инфраструктура на Cloud Platform (GCP) и LXD контејнери. Cloudways ви дава флексибилност да го изберете вашиот обезбедувач на облак, додека Rocket.net може да се пофали со своето внатрешно решение за CDN и кеширање. SiteGround WP Engine држат свои, но тие не можат сосема да одговараат на необработената брзина на Kinsta.

Силна безбедност: Kinsta блеска со својата вградена WordPress безбедносни карактеристики, автоматско отстранување на малициозен софтвер и железна инфраструктура на GCP. Cloudways нуди слични алатки, но вие сте одговорни за конфигурацијата на серверот. Rocket.net може да се пофали со својата DDoS заштита на ниво на CDN, Додека SiteGround WP Engine обезбеди пристојни безбедносни мерки, но ја нема длабочината на Кинста.

WordPress карактеристики: Кинста успеа WordPress фокусот е неспоредлив. Од поставување со еден клик до автоматско ажурирање на приклучоците, тоа е чисто WordPress блаженство. Cloudways ви дава целосна контрола на серверот, но бара поголема техничка експертиза. Rocket.net е лесен за употреба но нема некои конкретни WordPress карактеристики. SiteGround WP Engine се грижиме WordPress корисници, но Kinsta се чувствува како да го сведуваат на последниот приклучок на вашата страница.

Поддршка: Експертот на Кинста WordPress поддршката е легендарна. Реално WordPress корисниците одговараат на вашите прашања 24/7, и тие секогаш одат повеќе. Cloudways нуди корисна поддршка, но тоа е погенеричко. Rocket.net блеска со својот пријателски разговор во живо, Додека SiteGround WP Engine обезбеди добра поддршка, но посветеноста на Кинста кон WordPress тука победува стручноста.

Вредност за пари: Кинста можеби е најскапиот од купот, но неговите премиум карактеристики и врвните перформанси ги оправдуваат трошоците. Cloudways нуди флексибилност по конкурентна цена, додека Rocket.net е споредлив со Kinsta но нема некои карактеристики. SiteGround WP Engine се подостапни, но вие жртвувате некоја брзина и WordPress- специфични карактеристики.

Значи, кој треба да избере Kinsta?

 • Веб-страниците со голема посетеност копнеат за огромна брзина и цврста безбедност
 • WordPress ентузијасти кои сакаат платформа изградена за нивниот омилен CMS
 • Сопственици на бизниси кои ја ценат врвната поддршка и мирот на умот

Ако буџетот е голема грижа, размислете:

 • Облаци за технолошки такт корисници кои бараат контрола и флексибилност
 • Rocket.net за опција за почетници со солидни перформанси
 • SiteGround or WP Engine за пристоен баланс на задолжителни карактеристики и достапност

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Дали ви ја препорачуваме Kinsta? Да!

Земи си WordPress Сајт до следното ниво со Kinsta

Уживајте во управувањето WordPress хостинг, бесплатен CDN и SSL и автоматски дневни бекап со Kinsta. Плус, добијте бесплатна миграција на страницата и изберете од над 18 глобални центри за податоци.

Кинста е ан исклучително извонредно целосно управувано WordPress решение за хостирање кој има се што ви треба за брзо вчитување и безбедно WordPress веб-страница.

Со свои зборови:

Што ја издвојува Kinsta од конкуренцијата кога станува збор за трите S на хостирање, брзина, безбедност и поддршка?

Иако другите провајдери сега почнуваат да користат Google Облак платформа, ова сепак го сметаме за предност за Kinsta. Зошто? Затоа што можеме да ги воведеме новите центри за податоци веднаш кога ќе бидат достапни. Сега имаме 35 центри за податоци и броење.

Вклучуваме и Google"S мрежа од премиум нивоа (не стандардното ниво) на сите планови. Ако провајдерот не спомене која мрежа ја користат, најверојатно се обидуваат да заштедат пари со тоа што одат со стандардната, но побавна опција. Мрежата со премиум ниво обезбедува молскавична латентност за сите наши клиенти.

Kinsta користи изолиран контејнер за Linux технологија, што значи секој WordPress локацијата е целосно изолирана. Ова обезбедува перформанси и безбедност по дизајн. Не се споделуваат ресурси (како со заеднички хостинг) и секоја страница има свој PHP, Nginx, MySQL, MariaDB, итн. Ова исто така овозможува автоматско скалирање за ненадејни бранови на сообраќај бидејќи процесорот и меморијата автоматски се доделуваат од нашите виртуелни машини по потреба.

Перформансите на веб-страниците се она по што сме познати, а со интегрирање на нашите услуги со Cloudflare, сите страници хостирани на Kinsta се уште побрзи и побезбедни! Безбедносните карактеристики на Kinsta обезбедуваат заштитни ѕидови и заштита од DDoS напади. Нашиот CDN е исто така напојуван од Cloudflare и е глобална мрежа со овозможена HTTP/3 со над 275 локации ширум светот. Со моќта на интеграцијата на Cloudflare на ниво на претпријатие, клиентите на Kinsta сега можат да ги искористат предностите на премиум функциите како што се рани совети или кеширање на рабовите за да го намалат времето на вчитување на нивната локација за речиси 50%.

Ние поддржуваме двофакторна автентикација, Блокирање на GeoIP, автоматски забрана за повторување на IP-адреси (над одреден праг) и наметнете силни лозинки на сите нови инсталации. Имаме дури и еден Алатка за одбивање на IP во нашата контролна табла која им овозможува на нашите клиенти рачно да блокираат IP-адреси доколку е потребно. Имаме хардверски заштитни ѕидови, активна и пасивна безбедност и други напредни функции за да го спречиме пристапот до податоците. И за сите клиенти на Kinsta, ние нудиме бесплатни поправки за хакирање ако случајно нивниот сајт е компромитиран.

Ние сме најбрзо успеа WordPress домаќин да ги исфрлите најновите верзии на PHP кога ќе станат достапни. Ова е потребно не само од безбедносни причини, туку и од перформанси. Имаме извршен директор (програмер по занает) кој е опседнат со перформансите, така што обезбедувањето дека работиме со најновиот софтвер е нешто што нашиот тим го сфаќа многу сериозно.

Kinsta поддржува малку поинаку од останатите, и тоа е навистина она што нè издвојува. Ние нудиме 24 / 7 поддршка. Но, ние немаме претставници за поддршка на различни нивоа. Сите членови на нашиот тим за поддршка се високо квалификувани експерти, програмери и инженери. Ова осигурува дека нашите клиенти нема да бидат одбиени и нивниот проблем брзо да се реши.

нашата просечното време на одговор на билетите е помалку од 2 минути. Ние, исто така, го следиме времето на работа на сите страници на клиентите 24/7 и се гордееме што сме проактивни. Ако страницата се прекине поради која било причина, без разлика дали е поврзана со сервер или дури и поврзана со приклучоци, ќе контактираме веднаш. Многу пати пред да знаете дека нешто не е во ред.

Логото на Kinsta

И како надополнување, со извонреден тим за услуги на клиентите, контролна табла погодна за корисникот и алатки погодни за програмери, воспоставените WordPress Сопственикот на веб-страницата има многу да добие од користењето на хостинг Kinsta.

Всушност, некој што ги бара тие карактеристики може само да верува Kinsta е најдобар Google Облак WordPress решение за хостирање во светот.

Тоа, рече, овој тип на хостирање може да биде малку напреден за сопствениците на веб-страници почетници. И на а почетна цена на $ 35 / месец за најосновните услуги за хостирање, оние со тесен буџет можеби нема да ја сакаат целата огорченост за својот долар, без разлика колку тоа изгледа одлично.

Значи, ако сте на пазарот за целосно управуван WordPress хостинг и размислувате за надградба на друг хостинг провајдер, проверете го Kinsta и види што ти се допаѓа. Никогаш не знаете, карактеристиките, брзината, безбедноста и поддршката можеби се токму она што го барате.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Kinsta постојано ги ажурира и ги проширува своите функции за хостирање. Ажурирањата подолу ја истакнуваат посветеноста на Kinsta за искористување на врвната технологија и партнерства за да им обезбедат на своите клиенти брзи, безбедни и сигурни решенија за хостирање, осигурувајќи дека нивните услуги за хостирање се едни од најдобрите во индустријата.

 • Google Новите C3D машини на Cloud: Kinsta тестираше Google Новиот тип на машина C3D на Cloud Platform, кој ветува значително забрзување на веб-страниците за нивните клиенти. Овие машини се дизајнирани да даваат подобрени перформанси, што ги прави идеален избор за хостирање на веб-локации со голем сообраќај.
 • Издание и карактеристики на PHP 8.3: Со објавувањето на PHP 8.3, Kinsta внимателно ги испита новите функции и ажурирања што ги носи. Оваа верзија на PHP воведува подобрувања кои се клучни за перформансите и безбедноста на веб-локациите, обезбедувајќи им на клиентите на Kinsta пристап до најновата и најефикасната PHP околина.
 • Распоредување на статика WordPress Сајт до Kinsta бесплатно: Kinsta сега нуди можност за конвертирање a WordPress сајт во статичен и хостирајте го користејќи ја нивната услуга за хостирање на статична локација. Оваа функција е особено корисна за сајтови кои не бараат динамична содржина, бидејќи статичните страници се побрзи и побезбедни.
 • Подобрување на стапките на удари на кешот со Cloudflare Workers: Kinsta успешно ги искористи Cloudflare Workers and Workers KV за да ги подобри стапките на удари во кешот за 56%. Оваа технологија гарантира дека кешираната содржина останува внатре sync со промени во конфигурацијата од страна на клиентот, што ја подобрува ефикасноста на испораката на содржината.
 • Избор на Cloudflare Enterprise за подобрена безбедност и брзина: Интеграцијата на Kinsta со Cloudflare Enterprise носи бројни придобивки, вклучително и посигурен заштитен ѕид со DDoS заштита, Кеширање на рабовите, поддршка за HTTP/3 и SSL-и со маски. Оваа интеграција ги прави веб-локациите на клиентите побрзи и побезбедни.
 • 80% побрзи веб-страници со кеширање на рабовите: Kinsta’s Edge Caching технологијата значително ја забрзува испораката на веб-страниците, намалувајќи ги барањата на серверот и подобрувајќи го корисничкото искуство. Ова се управува автоматски, не бара поставување од корисникот.
 • Поддржано од Google Облак платформа и Cloudflare: Kinsta потпора Google Cloud Platform VMs и неговата мрежа со високи перформанси Premium Tier. Сите страници хостирани на Kinsta имаат корист од бесплатната интеграција на Cloudflare, обезбедувајќи врвни перформанси и безбедност.
 • C2 Пресметувачки-оптимизирани VMs за подобрени перформанси: Kinsta користи C2 компјутерски оптимизирани VM, кои нудат 200% подобри перформанси во споредба со VM од стандардно ниво. Овој избор ја нагласува посветеноста на Kinsta за обезбедување на решенија за хостирање со високи перформанси.
 • Безбеден заштитен ѕид на Cloudflare со бесплатна DDoS заштита: Како дел од нивната интеграција во Cloudflare, Kinsta обезбедува безбеден заштитен ѕид на Cloudflare со бесплатна DDoS заштита, додавајќи дополнителен слој на безбедност од потенцијални сајбер закани.
 • Поддршка за HTTP/3 за брзо вчитување страници: Поддршката за HTTP/3 како дел од услугата на Kinsta обезбедува неверојатно брзо време на вчитување на страницата, придонесувајќи за подобрени перформанси на веб-локацијата и корисничко искуство.

Преглед на Kinsta: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Што

Kinsta

Клиентите размислуваат

Суперсоничен авион по префрлување на Кинста

Јануари 2, 2024

My WordPress страницата премина од борбен полжав до суперсоничен млаз откако се префрли на Kinsta. На Google Магијата на Cloud Platform е реална - вчитувањето на страниците е моментално, а времето е во функција? Заборавете на тоа, совршено е. Нивните успеаја WordPress фокусот блеска - сè е оптимизирано за WP надвор од кутијата, а безбедносните ажурирања се ракуваат беспрекорно. Но, вистинската ѕвезда е поддршката - овие момци се WordPress волшебници, секогаш тука да одговорат на моите прашања (без разлика колку е глупаво) со пријателска експертиза. Секако, тоа не е најевтината опција, но за перформансите, безбедноста и мирот на умот, Kinsta вреди секој денар. Мојата страница напредува и конечно можам да се фокусирам на создавање содржина, а не да се грижам за главоболки за хостирање. Ако сте сериозен WordPress корисник, Kinsta е менувач на играта.

Аватар за Омар
Omar

Неодамна се префрлив на Kinsta и сум импресиониран

Март 30, 2023

Неодамна се префрлив на Kinsta и сум толку импресиониран од резултатите. Мојата WordPress веб-страницата сега е исклучително брза и доверлива во споредба со порано. Исто така, забележав огромно намалување на времето на вчитување на страницата - тоа е речиси моментално! Kinsta беше апсолутен спасител, и топло го препорачувам на секој што бара доверлива услуга за хостирање.

Аватар за Јирген У.
Јирген У.

Одлична поддршка за клиентите

Може 2, 2022

Поддршката за корисници на Kinsta е подобра од кој било друг веб-домаќин таму. Нивната контролна табла е многу лесна за употреба и нивниот тим за поддршка е секогаш подготвен да ви помогне. Мојата страница се вчитува навистина брзо и можев да изберам центар за податоци за мојата страница што беше во мојата земја. Тоа е нешто што повеќето веб-домаќини не ви дозволуваат да го направите.

Аватар за Кими
Кими

WordPress хостинг!

Април 27, 2022

Она што ми се допаѓа кај Kinsta е тоа што прави лансирање и управување со a WordPress веб-страница навистина лесно. Ако сте некој како мене кој не е добар со компјутери, топло би препорачал да го користите Kinsta за вашата веб-страница. Единственото нешто што не ми се допаѓа е колку малку простор и пропусен опсег добивате за премиум цената. Ако хостирате многу видеа и слики на вашата веб-локација, бидете подготвени да видите некои преголеми трошоци во вашите фактури.

Аватар за BennyB
Бени Б

Требаше да се пресели порано

Март 1, 2022

Јас сум клиент кој плаќа со Kinsta во последните 3 години. Квалитетот на нивната услуга се подобрува секоја година. Мојот сајт добива многу сообраќај секој ден и серверите на Kinsta можат да се справат со сето тоа без да се препотат. Дури и во деновите кога добивав некаде околу 20,000 посетители дневно од моите реклами на Facebook, Kinsta можеше да се справи со тој товар.

Аватар за Тобијас
Tobias

Премногу скапо

Септември 23, 2021

Можеби има некои напредни функции исклучиво за Kinsta, но цената е превисока за мене. Јас повеќе би сакал на мојот сегашен веб-хостинг провајдер. Извинете, но ова е мојата искрена рецензија овде.

Аватар за Џејкоб Џ
Јаков Ј

достават преглед

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ибад Реман

Ибад е писател во Website Rating кој е специјализиран во областа на веб хостинг и претходно работел во Cloudways и Convesio. Неговите написи се фокусираат на едукација на читателите за WordPress хостинг и VPS, нудејќи длабински увид и анализи во овие технички области. Неговата работа е насочена кон насочување на корисниците низ комплексноста на решенијата за веб хостинг.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...