Дали е добар хостирањето на Scala VPS?

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Скала Хостинг е еден од најпопуларните управувани VPS хостинг провајдери на пазарот. Тие постојат од 2007 година и имаат освоено неколку награди за нивната неверојатна услуга.

Од 29.95 долари месечно

Заштедете до 57% (без такса за поставување)

Но, дали е добра услугата за управување со VPS на ScalaHosting?
Колку е скалабилна оваа услуга?
Дали има нешто што треба да знаете пред да се регистрирате?

Во оваа статија ќе одговорам на сите овие прашања и повеќе…

До крајот, сигурно ќе знаете дали Scala Hosting е најдобрата опција за вашиот бизнис или не.

ДЕЛ

Заштедете до 57% (без такса за поставување)

Од 29.95 долари месечно

ScalaHosting VPS хостинг понуди

ScalaHosting има две различни понуди за VPS хостинг:

 • Управуван Cloud VPS хостинг
 • Самоуправуван Cloud VPS хостинг

Ајде да го разгледаме секој од нив и што тие нудат…

Управуван Cloud VPS хостинг

ScalaHosting's управувана услуга за хостирање на облак VPS го олеснува секој да ја води својата веб-страница на VPS сервер.

VPS серверот е многу побрз од споделениот хостинг и нуди многу повеќе ресурси.

Ако сакате вашата веб-страница да се вчитува брзо и да може да се справи со тешки товари, потребен ви е VPS. Но управувањето со VPS може да биде застрашувачка задача ако не сте веб-развивач или не знаете што правите.

За среќа, ScalaHosting нуди 24/7 управување на сите нивни управувани сервери. Ова значи можете да го контактирате тимот за поддршка на ScalaHosting секогаш кога ќе наидете на препрека и ќе ви треба помош при управувањето со вашиот VPS.

Тие не само што ќе одговорат на вашите прашања, туку дури и ќе ги поправат сите проблеми што ќе се појават!

Еден од најдобрите делови за добивање VPS со ScalaHosting е тоа што тие нудат 3 различни платформи од кои можете да изберете вклучувајќи ги нивните сопствени, AWS и DigitalOcean:

scala целосно управувана vps

Ова ви дава можност да изберете помеѓу стотици различни локации на центарот за податоци достапни. Исто така, ви дава можност да банкарувате на платформа на која веќе сте запознаени и на која и верувате.

ДЕЛ

Заштедете до 57% (без такса за поставување)

Од 29.95 долари месечно

Ако сакате најголема заработка, ви препорачувам да одите со сопствените центри за податоци на ScalaHosting бидејќи тие се најекономични:

цена за хостирање на скала

Ако, сепак, сакате повеќе избор во локацијата на центарот за податоци, AWS е вашата најдобра опција. Нуди нешто повеќе од десетина различни локации на центри за податоци за избор.

Цената за AWS е слична:

скала авс

Цената за нивните сервери на платформата DigitalOcean е идентична со нивната цена AWS:

скала дигитален океан

Со секој план, добивате бесплатна миграција на веб-страницата. Можете да побарате од тимот на ScalaHosting да ги префрли сите ваши веб-локации на вашиот нов VPS од кој било друг веб-хостинг провајдер.

Добивате и многу други поволности, како што се посветена IP адреса, бесплатно име на домен за првата година и многу повеќе:

карактеристики за хостирање на скала

Најдобриот дел за VPS плановите на ScalaHosting е тоа што сите тие доаѓаат со Spanel. Spanel е алтернатива на популарниот cPanel. Доаѓа со сите алатки што ќе ви бидат потребни за да управувате со вашиот VPS со интерфејс кој лесно се учи.

Ако не можете да најдете план кој одговара на вашите потреби, секогаш можете сами да изградите сопствен план:

изгради свој vps

ScalaHosting ви овозможува да изградите свои VPS конфигурации. Можете да изберете колку RAM, простор на SSD и колку јадра на процесорот сакате во вашиот нов VPS.

Самоуправуван Cloud VPS хостинг

Самоуправуваниот VPS хостинг е за секој на кој не му треба помош при управувањето со сопствениот VPS сервер.

Оваа услуга е одлична за вас ако сте веб-развивач или некој што го знае својот пат околу VPS.

Самоуправуваниот VPS хостинг е многу поевтин од управуваниот хостинг и нуди многу повеќе ресурси:

vps конфигурација

Најдобриот дел за самоуправуваниот VPS хостинг е тоа што ви овозможува да изградите сопствен VPS. Можете да го прилагодите бројот на јадра на процесорот, количината на простор за SSD NvME и RAM меморијата.

Самоуправуваниот VPS хостинг нуди двојно повеќе ресурси од управуваниот хостинг за многу поевтини цени.

Има многу додатоци што можете да ги додадете во вашиот VPS за мала надокнада:

додатоци за хостирање vps

Најголемата разлика помеѓу Управуваниот и самоуправуваниот VPS хостинг е тоа што вториот ви дава целосна контрола врз вашиот сервер.

Можете дури и да ги продадете вашите сопствени веб-хостинг услуги на врвот на самоуправуваниот VPS ако сакате.

ScalaHosting нуди WHMCS и cPanel лиценци за многу пристапни цени. WHMCS го прави навистина лесно да започнете сопствена веб-хостинг компанија.

Тоа ви овозможува да креирате сопствени сопствени планови и да наплаќате што сакате на вашите крајни клиенти. Потоа самостојно управува со сè, од наплата до создавање сметки на cPanel.

Ако управувате со многу веб-локации на клиенти како веб-развивач, ова е одличен начин да заработите дополнителен приход.

Самоуправуваниот хостинг е исто така многу скалабилен. Можете да додадете повеќе RAM, јадра на процесорот или SSD простор секогаш кога ви треба.

Друга предност на самоуправуваниот VPS хостинг е тоа што ви дава можност да купите лиценца за веб-сервер LiteSpeed. LiteSpeed ​​хостинг е најбрзиот веб-сервер во споредба со Nginx или Apache.

Ако вашата веб-страница е изградена на врвот на WordPress, ќе се вчита двојно побрзо на LiteSpeed ​​во споредба со Apache…

Добрите и лошите страни на ScalaHosting VPS хостинг

Иако ScalaHosting е еден од најдобрите VPS хостинг провајдери на пазарот, има некои работи што треба да ги имате на ум пред да купите некоја од нивните услуги.

Ако сè уште не сте сигурни дека ќе одите со ScalaHosting, топло ви препорачувам да го прочитате моето длабинско Преглед на VPS управуван со ScalaHosting.

Добрите

 • Бесплатна миграција на веб-страница: ScalaHosting ќе ја мигрира вашата веб-страница бесплатно на кој било од управуваните VPS хостинг планови.
 • Бесплатно име на домен: Сите управувани планови нудат бесплатно име на домен.
 • 24/7 поддршка за управуван VPS хостинг: Тимот за поддршка на корисници на ScalaHosting е достапен 24/7 за да ви помогне. Тие ќе ги поправат сите проблеми што ќе се појават и ќе одговорат на сите ваши прашања.
 • Десетици локации на центарот за податоци за да изберете од: ScalaHosting ви овозможува да изберете помеѓу AWS, DigitalOcean и ScalaHosting како ваш изборен центар за податоци. Комбинираните овие три платформи нудат десетици локации за избор.
 • Неизмерен пропусен опсег на управуван VPS хостинг: Ова е достапно само ако изберете центар за податоци на ScalaHosting.
 • Бесплатен шпанел на управуван VPS хостинг: Spanel го прави навистина лесно управувањето со вашиот VPS сервер и вашите веб-локации. Доаѓа со сите алатки што ќе ви требаат, вклучително и менаџер на датотеки, менаџер на база на податоци, итн.
 • слободен WordPress Алатка за менаџер: Spanel доаѓа со бесплатен WordPress менаџер алатка која ви овозможува брзо инсталирање WordPress и управувајте со него на која било од вашите веб-локации. Можете да го користите за да клонирате веб-локација или да креирате резервни копии меѓу другото.
 • Cloudflare CDN: Сите управувани VPS планови доаѓаат со бесплатен Cloudflare CDN. ЦДН може да ја зголеми брзината на вашата веб-страница со доставување содржина до вашите посетители од локации кои се најблиску до нив.
 • NVMe складирање што гарантира максимална изведба на IOPS и брзина на веб-локација.
 • Изградете свој VPS: И управуваните и самоуправуваните VPS хостинг планови ви дозволуваат да изградите свои VPS конфигурации. Можете да го прилагодите бројот на јадра на процесорот, количината на RAM меморија, просторот на SSD и капацитетот на пропусниот опсег.
 • 30-дневна гаранција за враќање на парите: Ако не ви се допаѓа услугата поради некоја причина, можете да си ги вратите парите во првите 30 дена.
 • Започнете свој бизнис со веб-хостинг: Самоуправуваниот хостинг ви овозможува да добивате лиценци за WHMCS и cPanel. Ова ви овозможува да продавате сопствени веб-хостинг пакети над вашиот сопствен VPS.
 • Дарежливи количини ресурси на самоуправуваниот VPS хостинг: Самоуправуваните пакети се многу поевтини од управуваните пакети.
 • Високо скалабилно: Можете да додадете повеќе RAM, јадра на процесорот и SSD простор на вашиот VPS сервер секогаш кога сакате со само неколку кликања.
 • Скалабилен хостинг на Minecraft и услуги за препродавачи со своите селф-развиен контролен панел Spanel.

Конс

 • Бесплатен домен само за првата година: По првата година, ќе треба да ја платите редовната стапка за обновување за името на доменот.
 • Само 3 локации се достапни за самоуправуван VPS хостинг: ScalaHosting нуди десетици локации на центри за податоци за избор за управуван VPS хостинг, но само 3 за самоуправуван хостинг.

Дали е добар хостинг VPS на ScalaHosting?

VPS хостингот на ScalaHosting е сигурен и многу скалабилен.

Без разлика дали водите личен блог или мал бизнис, ScalaHosting е веб-домаќин што никогаш нема да го надраснете. За да ја зголемите вашата веб-страница, сè што треба да направите е да додадете повеќе RAM, јадра на процесорот и SSD простор на вашиот VPS, што можете лесно да го направите со само неколку кликања.

Управуваната VPS услуга на ScalaHosting е изградена за сопственици на мали бизниси кои немаат многу техничко знаење, но сепак сакаат да ја искористат моќта на VPS серверот.

Нивниот тим за поддршка е достапен деноноќно и ќе ви помогне секогаш кога ќе се соочите со проблем. Тие ќе ги поправат сите проблеми што ќе се појават.

И ако сте загрижени дека услугите на ScalaHosting можеби не се за вас, не заборавајте дека тие имаат 30-дневно пари гаранција за враќање на. Може да добиете рефундирање ако не сте задоволни со нивните услуги во првите 30 дена.

ДЕЛ

Заштедете до 57% (без такса за поставување)

Од 29.95 долари месечно

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...