Дали Hostinger е добар за хостирање на серверот Minecraft?

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Minecraft е една од единствените игри со неограничена можност за повторување. Оваа игра можете да ја играте со години и да не се досадувате. Играм Minecraft повеќе од 3 години и сè уште сакам да го играм со моите пријатели.

Ако сте обожавател на Minecraft, веројатно сте размислувале да добиете свој сервер секогаш кога ќе ја стартувате играта.

Но, од која било причина, никогаш не сте создале.

Со Hostinger, можете да добиете ваш посветен VPS Minecraft Hostinger сервер по цена од една шолја кафе месечно. И доаѓа со се што ви треба!

НО дали се добри серверите на Hostinger's Minecraft?
ДАЛИ ДОАЃААТ со се што ви треба?
ДАЛИ ИМА нешто што треба да размислите пред да купите?

Во оваа статија, ќе ги исчистам сите сомнежи што може да ги имате за посветените сервери за Minecraft на Hostinger.

reddit е одлично место за учење за добрите опции за хостирање на серверот Minecraft. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Плановите за Minecraft на Hostinger

Hostinger нуди многу различни планови за нивните Minecraft сервери. Ценовните скали се споредуваат со бројот на ресурси на серверот што ги добивате.

Единствената разлика помеѓу сите овие планови е колку RAM и vCPU јадра добивате.

Нивната цена за серверите на Minecraft започнува од само 6.99 долари месечно:

хостингер планови за Minecraft

За 6.99 долари месечно, добивате 4 GB RAM, 1 vCPU јадро, целосна поддршка за модови, целосен root пристап, DDoS заштита и многу повеќе.

Сите планови на Hostinger доаѓаат со целосен root пристап. Тоа значи дека можете да правите што сакате со вашиот сервер. Можете да промените сè што сакате, кога сакате.

Најдобриот дел за серверите на Minecraft на Hostinger е тоа што сите тие доаѓаат со поддршка за сите видови модови. Ова вклучува модови од трети страни и сопствени модови.

Можете да инсталирате голем број популарни модови на Minecraft со само еден клик. Можете исто така да инсталирате кој било број на сопствени или модови од трети страни кои не се веќе достапни.

Ајде да преминеме понатаму на прегледот на Hostinger Minecraft.

Карактеристики на хостингер

карактеристики на серверот на хостингер Minecraft
Преглед на серверот Hostinger Minecraft: карактеристики

Едноставен контролен панел

Hostinger нуди многу едноставен, интуитивен контролен панел за вашиот сервер Minecraft. Овој панел ќе ви овозможи да го вклучите или исклучите вашиот сервер или да го рестартирате.

Тоа ви овозможува да инсталирате нови модови и да управувате со вашиот сервер за игри. Можете да го промените типот на играта Minecraft што ја извршувате со само еден клик.

Контролната табла на серверот Minecraft ќе ви овозможи да управувате со сите ваши датотеки. Исто така, ќе ви овозможи да креирате резервни копии на вашиот сервер.

И најдобриот дел е што ви дава директен пристап до конзолата. Можете да ја користите оваа конзола за извршување на команди во играта.

Поддршка за модови и приклучоци

Многу домаќини на серверот Minecraft ги ограничуваат модовите и приклучоците што можете да ги инсталирате на нивниот сервер или да наплаќате дополнително за одредени модови. Hostinger ви овозможува да инсталирате што сакате…

Можете да изберете од библиотеката на популарни модови на Hostinger и да инсталирате кој било од нив со само еден клик. Или можете да инсталирате сопствени модови од трета страна или сопствени.

Модовите ви дозволуваат да ја прилагодите вашата игра на Minecraft и да додавате нови функции или елементи. Ако играте Minecraft онолку долго колку што имам јас, верувајте ми, ќе ви треба ова.

Модовите го прават Minecraft позабавен!

Посветена IP адреса

Добивате сервер за Minecraft, кој е хостиран посветен на IP за вашиот сервер Minecraft со Hostinger. Заедничката IP адреса може да доведе до повеќе DDoS напади.

Бесплатните домаќини на Minecraft и поевтините домаќини на Minecraft нудат сервери чии IP адреси постојано се менуваат. IP адресата на вашиот сервер на Hostinger останува иста се додека продолжувате да плаќате.

Посебната IP адреса, исто така, им олеснува на играчите да се приклучат на вашата игра. Треба само да ја споделите IP-ата на вашиот сервер и тоа е тоа.

Можат да се приклучат кога сакаат

Брзи сервери

Серверите за Minecraft на Hostinger работат SSD дискови. Ако не сакате никакво задоцнување во играта, потребен ви е сервер кој може навистина брзо да чита датотеки.

Хард дисковите што ги користат повеќето даватели на сервери за игри се многу бавни.

SSD дисковите од друга страна се дури 10 пати побрзи и ќе резултираат со мало или никакво задоцнување кога играта работи. Исто така, ќе резултира со побрзо време на подигање/вчитување на вашиот сервер за игри.

Серверите Minecraft на Hostinger работат со Intel Xeon процесори кои доаѓаат со многу предности во брзината и можат да се справат со многу оптоварување без да се препотат.

Повеќе локации на сервери за да изберете од

Растојанието помеѓу вашиот компјутер и серверот со кој се поврзувате е важно. Подолгото растојание може и често резултира со големо заостанување.

Ако сте во САД и се обидувате да играте на сервер во Сингапур, веројатно ќе се соочите со многу заостанување и бавна игра.

За да го решите овој проблем, Hostinger ви овозможува да изберете од повеќе локации на сервери кои се распространети низ целиот свет.

Можете да изберете локација на серверот Hostinger најблиску до вас за да избегнете доцнење. Многу други веб-домаќини нудат само една или две локации и не ви дозволуваат да изберете.

DDoS заштита

Ако сте играле многу мултиплеер Minecraft, тогаш веројатно сте свесни колку често може да бидат DDoS нападите.

Може да играте на сервер со часови, а потоа одеднаш да се сруши поради DDoS напад од хакер.

Ова може целосно да ја уништи забавата. И ако креирате јавен сервер, ќе има многу пати кога ќе се соочите со DDoS напад.

Hostinger нуди бесплатна DDoS заштита за вашите сервери Minecraft. Други веб-домаќини ќе ви наплатат над 100 долари месечно за оваа услуга.

Како да се користи Hostinger за Minecraft

Hostinger нуди три планови за хостирање на серверот Minecraft, почнувајќи од 6.99 долари месечно. Сите планови доаѓаат со посветена IP адреса, бесплатна DDoS заштита и целосен root пристап.

За да го користите Hostinger за Minecraft, ќе треба:

 1. Направете сметка на Hostinger.
 2. Изберете план за хостирање на серверот Minecraft.
 3. Инсталирајте го софтверот за серверот Minecraft на вашиот сервер Hostinger.
 4. Конфигурирајте ги поставките на серверот Minecraft.
 5. Поканете ги вашите пријатели да се приклучат на вашиот Minecraft сервер.

Еве ги чекорите подетално:

 1. Направете сметка на Hostinger. Одете на веб-страницата на Hostinger и кликнете на копчето „Креирај сметка“. Внесете ја вашата адреса за е-пошта, лозинка и други потребни информации.
 2. Изберете план за хостирање на серверот Minecraft. Кликнете на табулаторот „Minecraft“ и изберете го планот што најдобро ги задоволува вашите потреби.
 3. Инсталирајте го софтверот за серверот Minecraft на вашиот сервер Hostinger. Откако ќе купите план, ќе можете да пристапите до контролната табла на Hostinger. Во контролниот панел, ќе најдете дел за хостирање на серверот Minecraft. Кликнете на копчето „Инсталирај Minecraft“ и следете ги упатствата.
 4. Конфигурирајте ги поставките на серверот Minecraft. Откако ќе се инсталира софтверот за серверот Minecraft, ќе треба да ги конфигурирате поставките. Ова вклучува поставување на името на серверот, светското име и други опции.
 5. Поканете ги вашите пријатели да се приклучат на вашиот Minecraft сервер. Откако ќе се конфигурира серверот, можете да ги поканите вашите пријатели да се придружат. Тие ќе треба да ја знаат адресата на серверот и бројот на портата.

Еве неколку дополнителни совети за користење на Hostinger за Minecraft:

 • Погрижете се да изберете план кој има доволно RAM меморија за вашите потреби. Колку повеќе RAM меморија имате, толку повеќе играчи можете да имате на вашиот сервер.
 • Користете силна лозинка за вашиот сервер Minecraft. Ова ќе помогне да го заштитите вашиот сервер од неовластен пристап.
 • Одржувајте го вашиот Minecraft сервер ажуриран. Ова ќе помогне да го заштитите вашиот сервер од безбедносни пропусти.

Hostinger е одлична опција за хостирање на Minecraft сервер. Компанијата нуди прифатливи планови, сигурни сервери и широк спектар на функции. Со Hostinger, можете лесно да креирате и управувате со вашиот сопствен сервер за Minecraft. Покрај тоа, панелот за игри на Hostinger е лесен за употреба и многу лесен за користење.

Добрите и лошите страни на Hostinger Minecraft

hostinger Minecraft vps сервер хостинг

Серверите за Minecraft на Hostinger се многу популарни. Ним им веруваат илјадници играчи ширум светот. Тие дури нудат 99.99% време на работа SLA.

Но, пред да се пријавите на хостирајте го вашиот сопствен сервер Hostinger Mc со нив, конечно погледнете што е вклучено, а што не:

Добрите

 • Бесплатна DDoS заштита: Други веб-домаќини наплаќаат дополнително за оваа услуга. Hostinger бесплатно го штити вашиот сервер од DDoS напади.
 • Целосен корен пристап: Имате целосна контрола над вашиот сервер. Можете да го прилагодите секој аспект од вашиот сервер што го сакате.
 • SSD сервери: Вашиот Minecraft сервер брзо ќе се вчита и нема да заостанува бидејќи ќе работи SSD дискови многу побрзо од постарите хард дискови.
 • Поддршка за сите модови: Hostinger доаѓа со автоматски инсталатери за најпопуларните модови. И ако има трета страна или сопствен мод што не е веќе достапен, можете сами да го поставите.
 • Достапни се многу различни типови на сервери: Можете да изберете помеѓу Vanilla, Spigot и други видови сервери на Minecraft.
 • Посветена IP адреса: Добивате посветена IP адреса за вашиот Minecraft сервер.
 • Автоматски резервни копии: Редовно се прави резервна копија на вашиот сервер. Значи, можете да се вратите на стара резервна копија ако нешто се скрши.
 • Лесен, интуитивен контролен панел: Hostinger ви дава лесна за употреба контролна табла за управување со вашиот Minecraft сервер. Можете да ги промените поставките за играта, да додавате нови модови, да го приспособите изгледот и многу повеќе од овој панел.
 • Повеќе локации на сервери за игри со мала доцнење: Високата латентност може да доведе до задоцнување и може да го уништи вашето искуство со игри. Хостингер нуди многу различни локации на сервери распространети низ целиот свет. Изберете една најблиску до вас за да можете да играте без никакво задоцнување.
 • 99.99% Активност SLA: Hostinger гарантира дека вашиот сервер ќе биде зголемен за 99.99% од времето.
 • Усогласеност со PCI-DSS: Вашиот сервер ќе биде усогласен со PCI-DSS во случај да сакате да креирате премиум планови за вашиот сервер.

Конс

 • Цените за обновување се повисоки од цените за пријавување: Ќе мора да платите повеќе кога ќе го обновите вашиот план. Ова е практика на целата индустрија. Не е ништо ново. Но, тоа е нешто што треба да се има на ум.
 • Ограничена поддршка. My Преглед на веб хостинг на Hostinger објаснува зошто.

Резиме - Дали хостингот на Hostinger Minecraft е добар за серверите на Minecraft?

Достапните планови на Hostinger го прават еден од најдобрите избори кога станува збор за серверите на Minecraft. Со бројот на функции што ги нуди Hostinger, не можете да погрешите со нивните сервери.

Hostinger нуди многу функции бесплатно за кои другите домаќини наплаќаат многу пари. На пример, Hostinger нуди бесплатна DDoS заштита за вашиот сервер.

Другите домаќини би наплатиле многу пари за оваа услуга. Добивате и бесплатна посветена IP адреса за вашиот сервер.

Најдобриот дел за серверите за Minecraft на Hostinger е количината на контрола што ја добивате. Добивате целосен root пристап до серверот и можете да инсталирате што сакате модови и додатоци на вашиот сервер.

Можете да ги приспособите сите аспекти на вашата игра од едноставна контролна табла.

Контролната табла на Hostinger ви дава целосен пристап до конзолата, која ви овозможува да извршувате команди во играта кога сакате. Исто така, ви овозможува да управувате со сите датотеки на серверот.

Ако не сте сигурни за Хостингер, прочитајте го мојот преглед најдобрите услуги за хостирање на серверот Minecraft на пазарот. Во таа статија, ги разгледувам најдобрите од најдобрите даватели на сервери Minecraft.

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...