Bluehost Објаснети планови за хостинг и цени

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Bluehost е домаќин на над 2 милиони веб-страници и има заработено репутација како доверлив бренд за веб-хостинг. Еве, јас истражувам и објаснувам Bluehost ценовни планови и начини на кои можете да заштедите пари.

Ако сте ја прочитале мојата Bluehost преглед тогаш можеби ќе бидете подготвени да ја повлечете вашата кредитна картичка и да започнете со Bluehost.

Но, пред да го направите тоа, ќе ви покажам како Bluehost ценовната структура функционира за да можете да го изберете најдобриот план за тебе и вашиот буџет.

Колку многу Bluehost Цена?

Bluehost нуди импресивен опсег на опции за веб-хостинг, со сè, од евтин заеднички хостинг до врвни посветени сервери.

Цените почнуваат од 2.95 долари месечно (за вашиот почетен мандат, ќе навлегувам во ова подоцна), па дури и има 30-дневна гаранција за враќање на парите, за да можете да го пробате без ризик пред да се обврзете на претплата.

Bluehost Муабет со хостинг

bluehost цените

На најевтиниот крај на спектарот, Bluehost нуди четири заеднички планови за хостирање. Рекламирани цени од 2.95 УСД/месечно, но до нив се достапни само со првичен тригодишен план.

За почеток, Основниот план за заеднички хостинг ви овозможува да изградите една веб-локација со до 50 GB складирање на SSD и неограничен пропусен опсег. Ќе добиете и бесплатен SSL сертификат и бесплатен домен за првите дванаесет месеци.

Јас лично го користев овој план порано, и навистина ми се допаѓа. Вклучува сè што ви треба за да креирате едноставна страница и е прифатлива.

Но, пред да продолжам понатаму, сакам да одвојам само една минута за да го објаснам измамен (индустриски стандард) Bluehost планови за цените.

Сега, огласената цена од 2.95 $/месечно за основниот план е достапна само со почетна тригодишна претплата. Оваа ниска воведна цена за првпат е стандардна во индустријата, но со исклучоци.

 • 12 месеци чини 4.95 долари месечно.
 • 24 месеци чини 3.95 долари месечно.
 • 36 месеци чини 2.95 долари месечно.

Згора на се, планот се обновува со 7.99 долари месечно. Тоа е речиси три пати повисоко од огласената цена, што за некои може да биде главен проблем.

Продолжувајќи, на План Choice Plus (од 5.45 $/месец, се обновува за 10.99 $) поддржува неограничени веб-локации и складирање со неограничени домени, поддомени и паркирани домени.

A Избери Плус претплатата доаѓа и со приватност на доменот и резервна копија на страницата преку програмата CodeGuard Basic.

Планот за онлајн продавница започнува од 9.95 $/месечно и доаѓа со градител на онлајн продавница на WooCommerce и е идеален за секој што сака да отвори онлајн продавница.

И конечно, на Про план (од 13.95 $/месец, се обновува на 23.99 $) доаѓа со сè во планот Choice Plus, како и посветена IP адреса и сервери со помала густина.

ПРО СОВЕТ

Можете да ги искористите предностите на маркетинг кредитите вклучени во плановите Plus, Choice Plus и Pro. Маркетиншките кредити се во форма на следново:

 • Бинг реклами. Откупете кредит од 100 долари со најавување на сметка на Bing Ads. Со рекламите на Bing, нема ограничувања за трошење.
 • Google Огласи. Откупете кредит од $100 со најавување на a Google Сметка за реклами и трошење не помалку од 25 долари на вашата Google Рекламна кампања.
ОсновниИзбери ПлусОнлајн Продавницана
Веб-сајтови1неограниченнеограниченнеограничен
SSD чување50GBнеограниченнеограниченнеограничен
Пропусен опсегНемеренНемеренНемеренНемерен
Слободен SSLВклучениВклучениВклучениВклучени
перформансистандардстандардстандардВисоко
Бесплатен доменВклучениВклучениВклучениВклучени
Домен приватностN / AN / AВклучениВклучени
Резервна копија на страницата CodeguardN / AN / AВклучениВклучени
Посветена IP адресаN / AN / AN / AВклучени
Месечна цена$ 2.95 / месец$ 5.45 / месец$ 9.95 / месец$ 13.95 / месец

Bluehost WordPress хостинг

bluehost успеа wordpress цени за хостирање

Bluehost исто така нуди избор на споделени и управувани WordPress планови за хостирање. Трите ниски WordPress споделените планови се всушност идентични со стандардните опции за заеднички хостинг, па дури и го имаат истото име и ценовната ознака (Basic, Plus, Choice Plus).

bluehost wordpress хостинг цени

Сепак, постојат и три целосно управувани WordPress планови кои се многу помоќни. Цените започнуваат од 19.95 $ месечно за план за изградба (се обновува на 29.99 $), кој доаѓа со низа напредни WordPress алатки.

На пример, вклучува дневни бекап, откривање и отстранување на малициозен софтвер и интегриран маркетинг центар, меѓу другото.

на План за растење (од 29.95 долари месечно) додава Jetpack Premium, Bluehost Алатки за оптимизација и поддршка за билети за Blue Sky.

И, конечно, а Претплата за скала започнува од 49.95 долари месечно и доаѓа со сè во планот Grow, како и Jetpack Pro, неограничена компресија на видео и низа други напредни алатки.

На крајот на краиштата, на Bluehost цени за управувана WordPress хостинг се значително повисоки отколку за заеднички хостинг, но апсолутно го добивате она што го плаќате овде.

Во 2021 година, компанијата го претстави своето ново Bluehost Градител на веб-страници за WordPress. Ова е креирач на веб-локации со влечење и спуштање што ви овозможува да креирате професионален изглед WordPress за деловна или лична употреба.

Алатката е дизајнирана да биде прифатлива за корисниците и за почетници и за напредни WordPress корисници. Оние кои сакаат да ги искористат предностите на Изградувачот на веб-страници можат да креираат нови веб-страници преку Bluehost, но сепак го задржуваат пристапот до сè на нивната веб-страница преку WordPress.

Карактеристики на Bluehost Градител на веб-страници за WordPress вклучуваат:

 • Уредување со влечење и пушти, без потреба од кодирање; кој било дел од веб-локацијата на корисникот може да се уредува со помош на уредувачот за влечење и спуштање; по објавувањето на нивната веб-локација, корисниците можат да продолжат да ги користат промените во живо за да ги проверат сите уредувања на нивната страница во реално време
 • Паметни шаблони препорачани од Bluehost; предложените шаблони се генерираат врз основа на информациите обезбедени од корисниците кога се регистрираат за Градителот на веб-страниците
 • Пристап до библиотека која содржи стотици слики на акции и прилагодени фонтови; иако фонтовите може да се прикачат со користење на веб-страницата Builder
 • Сите елементи на дизајнот се оптимизирани за мобилни уреди, вклучувајќи ги и сите паметни шаблони споменати претходно
 • Со еден клик WordPress најавување што им овозможува на корисниците да се движат напред-назад помеѓу платформите; сите корисници на Изградувачот на веб-страници сè уште имаат право да задржат 100 проценти сопственост на содржината на нивната веб-локација
ОсновниПовеќеИзбери Плус
Веб-сајтови1неограниченнеограничен
SSD чување50GBНемеренНемерен
Пропусен опсегНемеренНемеренНемерен
Бесплатен доменВклучениВклучениВклучени
Слободен SSLВклучениВклучениВклучени
Автоматски WordPress ИнсталираВклучениВклучениВклучени
Автоматски WordPress новостиВклучениВклучениВклучени
Резервна копија на страницата CodeguardN / AN / AВклучени
Поштенско сандаче на Office 365N / AВклучениВклучени
Месечна ценаОд 2.95 долари месечно$5.45$5.45

Bluehost VPS хостинг

bluehost цени за хостинг vps

Ако ви треба нешто малку помоќно од заеднички хостинг, еден од BluehostПлановите за VPS може да бидат вистинската опција. Тие се малку поедноставени и немаат приспособливост на некои конкуренти, но тие не се премногу скапи.

За почеток, најевтиниот стандарден VPS план чини од 18.99 долари месечно за почетна претплата и се обновува со 29.99 долари месечно.

Вклучува две јадра на процесорот, 30 GB посветен SSD складирање, 2 GB RAM, 1 TB пропусен опсег и една IP адреса.

на Зајакнат план (од 29.99 долари месечно) додава повеќе ресурси на серверот, додека Краен план (59.99 долари месечно) вклучува четири јадра на процесорот, 120 GB SSD складирање, 8 GB RAM, 3 TB пропусен опсег, 2 IP адреси и повеќе.

стандардПодобренаКрајната
јадра224
SSD чување30GB60GB120GB
Пропусен опсег1TB2TB3TB
Слободен SSLВклучениВклучениВклучени
RAM меморија2GB4GB8GB
Бесплатен доменВклучениВклучениВклучени
Подобрен контролен панелВклучениВклучениВклучени
Бесплатни бекапВклучениВклучениВклучени
IP адреси122
Месечна цена$18.99$29.99$59.99

Bluehost Посветен Сервер Хостинг

bluehost посветен цени на серверот

На повисоко ниво од опсегот на хостирање, Bluehost нуди три посветени опции за сервер. Цените се движат од 79.99 до 119.99 долари месечно но, како и плановите за VPS, овие се прилично поедноставени во споредба со опциите што ги нудат многу конкуренти.

На пример, има многу малку достапни информации за тоа каков вид на хардвер се користи.

Најевтиното Стандарден план (од 79.99 долари месечно) едноставно доаѓа со четири-јадрен процесор од 2.3 GHz (што е прилично бавен), 500 GB простор за складирање, 4 GB RAM, 5 TB пропусен опсег и три IP адреси.

Генерално, BluehostПлановите за посветен сервер на се малку премногу поедноставени за мој вкус, и би препорачал да барате на друго место ако ви треба висококвалитетно решение за хостирање.

ПРО СОВЕТ

Со оглед на тоа Bluehost е американска компанија, нејзините примарни сервери се наоѓаат во Јута: еден во Прово Сити, а другиот во Орем Сити. Освен неговите операции за хостирање во САД, Bluehost исто така нуди хостинг услуги за индискиот пазар, преку Bluehost Индија (bluehost.in), а за кинескиот пазар, преку Bluehost Кина (сн.bluehost.com и bluehost.cn).

стандардПодобренаПремиум
јадра444
SSD чување500 GB (огледано)1 ТБ (огледано)1 ТБ (огледано)
Пропусен опсег5TB10TB15TB
Слободен SSLВклучениВклучениВклучени
RAM меморија4GB8GB16GB
Бесплатен доменВклучениВклучениВклучени
Пристап до коренВклучениВклучениВклучени
Бесплатни бекапВклучениВклучениВклучени
IP адреси345
Месечна цена$79.99$99.99$119.99

Со кои се најдобрите начини да заштедите пари Bluehost?

Иако Bluehost е веќе еден од најевтините даватели на веб-хостинг во светот, сè уште има многу начини да заштедите пари на вашата претплата. Тие вклучуваат:

Пријавете се за долгорочен план

Од Bluehost нуди значителни попусти за долгорочни претплати, Силно би препорачал да се регистрирате за три години, за почеток. Основниот план за заеднички хостинг во суштина ви дава една година бесплатно. И не заборавајте, можете исто така да побарате враќање на средствата во првите 30 дена со повеќето планови.

Купете го вашиот домен на друго место

На прв поглед, BluehostДомените се прилично евтини. На пример, домените .com започнуваат со само 11.99 долари годишно. Но, приватноста и заштитата на доменот не се вклучени и чини дополнителни 11.88 долари годишно. И, цената за обновување за втората и следните години е 15.99 долари годишно.

Ова значи дека ќе плаќате скоро 28 долари годишно за вашиот домен кога конкуренти како Namecheap само наплатете 8.88 УСД (12.98 УСД при обновување) со вклучена приватност.

namecheap цените на доменот

Бонус совет: Пристапете до претставник за продажба за обновување

Вистина е дека можете сами да се справите со процесот на обновување Bluehost Сервис. Сепак, постои можност да добиете специјален попуст ако стапите во контакт со претставник за продажба.

Како Bluehost Цените се споредуваат со конкурентите?

Генерално, Bluehost хостинг плановите се многу конкурентни и пониски од оние на повеќето нејзини конкуренти. Со тоа, плановите за VPS и посветен сервер се многу поедноставени и има подобра вредност за парите да се има на друго место.

Подолу, споредив месечно Bluehost цени (најниски за секоја категорија) со HostGator Hostinger, двајца исклучително популарни конкуренти. Ако барате ниски цени пред сè друго, Hostinger е одлична опција.

BluehostHostingerHostGator
Дели$2.95$0.99$2.75
Дели WordPress$2.95N / A$5.95
Успеа WordPress$19.95$2.15NA
VPS$18.99$3.95$19.95
Посветен$79.99N / A$89.98

Прашања и Одговори

Колку чини Bluehost цена?

Bluehost нуди стандарден заеднички хостинг (од 2.95 $ месечно), WordPress хостинг (од 2.95 долари месечно), управуван WordPress хостинг (од 19.95 $ месечно), VPS хостинг (од 18.99 $ месечно) и посветени сервери (од 79.99 $ месечно).

Не Bluehost имаш гаранција за враќање на парите?

Да, Bluehost нуди 30-дневна гаранција за враќање на парите со своите заеднички и WordPress хостинг. Забележете дека не се покриени сите планови и нештата како такси за регистрација на домен не се враќаат. Прочитајте ситни букви.

Не Bluehost нудат хостинг само за е-пошта?

Не, Bluehost моментално не нуди опции за хостирање само за е-пошта. Сепак, сите негови стандардни планови за хостирање доаѓаат со сеопфатни алатки за е-пошта.

Дали има некои скриени такси за кои треба да знам?

За жал, Bluehost е одличен за наплата на скриени такси. Погрижете се да обрнете внимание на цените за обновување пред да купите претплата. Внимавајте на автоматските додатоци за време на процесот на наплата и бидете многу внимателни за купување дополнителни алатки за хостирање.

Дали има Bluehost достапни кодови за купони?

Брзо пребарување на интернет ќе открие избор на Bluehost купонски кодови. Сепак, овие се менуваат редовно, па затоа би препорачале да го изберете планот за кој ве интересира и да го тестирате со 30-дневната гаранција за враќање на парите како безбедносна мрежа.

Bluehost: Профил на компанијата

Основана е Мет Хитон Bluehost во доцните 1990-ти. Неговото официјално лансирање, сепак, дојде подоцна во 2003 година.

Во сопственост на Endurance International Group (сега познат како Newfold Digital), Bluehost понуди споделени услуги за хостирање кои вклучуваат заеднички хостинг, посветен сервер хостинг, VPS хостинг, WooCommerce хостинг и WordPress хостинг

Нашата пресуда

Bluehost е многу популарен веб-хостинг провајдер, но веројатно не е толку добро како што очекувавте. Нејзините споделени и WordPress опциите за хостирање се одлични, Но VPS и плановите за посветен сервер едноставно не вреди да се размислува.

Што повеќе, Bluehost има многу измамничка структура на такси што фаќа многу луѓе несвесно. На пример, воведните цени се значително намалени и ќе треба да се регистрирате три години за да пристапите до огласените зделки.

 • Колку чини Bluehost цена?
  Евтин споделен хостинг со Bluehost започнува од само 2.95 долари месечно. Сепак, треба да платите 36 месеци однапред за да пристапите до оваа цена, а вашата претплата ќе се обновува со 7.99 долари месечно. Управувано WordPress хостирањето започнува од 19.95 долари месечно, VPS чини од 18.99 долари месечно, а посветените сервери се со цена од 79.99 долари месечно.
 • Што е најевтино Bluehost план?
  Постојат бројни Bluehost понудени планови, но најевтиниот заеднички хостинг започнува од само 2.95 долари месечно (36-месечен / 3-годишен период за пријавување).
 • Како можам да заштедам пари со Bluehost?
  Постојат многу начини да заштедите пари со Bluehost, но би препорачале да започнете со пријавување за повеќегодишен план и регистрирање на вашиот домен преку регистратор од трета страна.

Во крајна линија: Сериозно размислете за користење Bluehost ако барате доверлив, споделен за почетник или WordPress хостинг провајдер, но погледнете на друго место ако ви треба VPS од висока класа или посветен сервер.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Bluehost постојано ги подобрува своите услуги за хостирање со поголеми брзини, подобра безбедност и подобрена поддршка за клиентите. Еве само некои од неодамнешните подобрувања (последно проверено во мај 2024 година):

 • iPage сега е партнер Bluehost! Оваа соработка обединува два гиганти во индустријата за веб хостинг, комбинирајќи ги нивните силни страни за да ви понудат неспоредлива услуга.
 • Стартување на Bluehost Професионална услуга за е-пошта. Ова ново решение и Google Работниот простор е дизајниран да ги подигне вашите деловни комуникации на нови височини, да го подобри имиџот на вашиот бренд и да ја зголеми довербата на клиентите. 
 • слободен WordPress Приклучок за миграција за се ` WordPress корисникот може да се преземе директно кај клиентот Bluehost cPanel или WordPress административна контролна табла без цена.
 • Нови Bluehost контролен панел што ви овозможува да управувате со вашите Bluehost сервери и хостинг услуги. Корисниците може да ги користат и новиот Управник со сметки и стариот контролен панел Bluerock. Откријте кои се разликите овде.
 • Стартување на Bluehost WonderSuite, кој се состои од: 
  • WonderStart: Прилагодено за корисникот и персонализирано искуство со вградување што го забрзува процесот на креирање веб-локација.
  • WonderTheme: Разноврсна WordPress тема развиена од YITH што им овозможува на корисниците ефективно да ги прикажат своите веб-локации.
  • WonderBlocks: Сеопфатна библиотека на блок-шеми и шаблони на страници збогатена со слики и предложен текст.
  • WonderHelp: Упатство за работа со погон на вештачка интелигенција што ги придружува корисниците низ целиот свет WordPress патување за градење локација.
  • WonderCart: Функција за е-трговија дизајнирана да ги зајакне претприемачите и да ја максимизира продажбата на интернет. 
 • Сега нуди напредни PHP 8.2 за подобрени перформанси.
 • Спроведување на LSPHP управувач за забрзување на обработката на PHP скрипти, подобрувајќи ги перформансите на веб-страницата преку оптимизирање на извршувањето на PHP. 
 • Овозможена OPCache PHP екстензија која складира прекомпајлиран бајтекод на скрипта во меморијата, намалувајќи ја повторената компилација и резултира со побрзо извршување на PHP.

Разгледување Bluehost: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...