Избор на најдобра VPN: Споредено Surfshark наспроти ExpressVPN

in Споредби, VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Сите наидовме на десетици различни реклами од услуги кои тврдат дека се најдобриот VPN. Па, секој не може да биде најдобар, а кога станува збор за Surfshark наспроти ExpressVPN, станува многу потешко да се избере што е подобро.

За среќа, ги пробав двата провајдери на VPN и ќе ви помогнам да одредите кој е супериорен во ова ExpressVPN наспроти Surfshark споредбен преглед.

Од моето искуство со двата VPN, ќе ги споредам и контрастирам нивните:

 • Главни карактеристики
 • Безбедност и приватност на врската
 • Цени
 • Подршка на купувачот
 • Бенефиции

Ако немате доволно време да ја прочитате целата статија, подолу е брзо резиме кое ќе ви помогне да донесете брза и ефикасна одлука:

Surfshark обезбедува подобра безбедност од ExpressVPN за помалку пари. Од друга страна, ExpressVPN нуди поголема брзина, употребливост и пристапност.

Ако ви треба прифатлива премиум VPN со голема безбедност, пробајте ја услугата Surfshark. Но, ако она што го сакате е побрз и поефикасен VPN за вашата забава, обидете се со ExpressVPN.

Главни карактеристики

 SurfsharkExpressVPN
ЗабрзаПреземање: 14mbps – 22mbps
Поставување: 6mbps – 19mbpsPing: 90ms – 170ms
Преземање: 54mbps – 65mbps
Поставување: 4mbps – 6mbpsPing: 7ms – 70ms
СтабилностМногу стабилноСтабилна
КомпатибилностАпликации за: Windows, Linux, macOS, iOS, Android, Firestick и FireTV

Екстензии за: Chrome, Edge, Firefox
Апликации за: Windows, Linux, macOS, iOS, Android, рутери, Chromebook, Амазон пожар

Екстензии за: Chrome, Edge, Firefox

Ограничени услуги за:● паметни телевизори (Apple, Android, Chromecast, Firestick, Roku)● конзоли за игри (PlayStation, Xbox, Nintendo)
поврзувањеНеограничени уредиМакс. од 5 уреди
Капи на податоцинеограниченнеограничен
Број на локации65 земји94 земји
Кориснички интерфејсЛесен за користењеЕкстремно лесен за употреба
Веб-страницаwww.surfshark.comwww.expressvpn.com

Ќе започнам со анализа на клучните карактеристики на перформансите на двете VPN услуги.

Surfshark

карактеристики на сурф-ајкула

Забрза

Вашиот интернет е секогаш побрз без VPN конекција отколку што е со една. VPN со помали брзини се оние кои земаат премногу патарина на вашиот интернет.

Направив тест за брзина на Surfshark неколку пати и во различни сервери и услови. Еве што открив:

●  Преземање: 14mbps – 22mbps

●  Поставување: 6mbps – 19mbps

●  Пинг: 90ms – 170ms

Брзина на преземање на Surfshark беше доволно само за да преземете датотеки и проследувајте музика. Играњето игри и стриминг видеа беше малку фрустрирачко за мене.

Брзината на прикачување беше фантастична. Лесно пренесував во живо на различни канали со активна мојата VPN врска.

Ако не знаете, пинг се однесува на времето потребно за вашиот уред да добие одговор од серверот по барање. Идеално, би сакале вашиот пинг да слета под ознаката 50 ms. Мојот пинг беше превисок со Surfshark.

Брз совет:

Уживав во моите најбрзи брзини откако се префрлив на протоколот IKEv2. Треба да го пробате тоа ако сакате повеќе „сок“.

Стабилност

Бројот на пати паѓање на VPN конекцијата по сесија ја одразува нејзината стабилност. Според моето искуство со VPN, многу малку беа толку импресивни како Surfshark. Јас никогаш доживеа каков било пад во врската во текот на.

Исто така, моите нивоа на брзина беа релативно константни, флуктуирајќи само еднаш во некое време. Забележав дека брзината е најстабилна кога ја активирав на протоколот OpenVPN UDP.

Компатибилност на уредот

Имам повеќе уреди дома, па затоа бев воодушевен што најдов апликации за Surfshark iOS, Windows, Linux, macOS и Linux. Сурфшарк Андроид апликацијата беше достапна и за преземање на Google Играј. Иако не ги поседувам, најдов повеќе апликации за Firestick и FireTV.

Во однос на екстензии на прелистувачот, имаше поддршка за Chrome, Edge и Firefox.

поврзување

Никогаш не верував дека врвните VPN треба да го ограничат бројот на уреди што можете да ги поврзете на вашата VPN сметка одеднаш. За среќа, Surfshark се согласува.

Софтверот VPN нуди неограничени симултани врски по сметка.

Капи на податоци

Друга практика што не ја сакам во индустријата за VPN е ограничувањата на податоците. За среќа, повеќето премиум провајдери не ги ставаат клиентите кои плаќаат преку ограничувања.

Има нема ограничувања за податоци со Surfshark. Прелистав колку сакав.

Серверски локации

на Surfshark серверската инфраструктура е импресивна. Компанијата има 3200+ сервери во над 65 земји.

Кориснички интерфејс

Како VPN го дизајнира својот софтвер може да има големо влијание врз корисничкото искуство. Ми се допадна распоредот на Surfshark како што беа апликациите и екстензии лесен за употреба.

ExpressVPN

Express-vpn-карактеристики

Забрза

Кога го активирав истиот тест за брзина на интернет конекција ExpressVPN, ги добив следниве резултати:

●  Преземање: 54mbps – 65mbps

●  Поставување: 4mbps – 6mbps

●  Пинг: 7ms – 70ms

Можеме јасно да видиме дека преземањето е многу подобро од она на Surfshark. Имав време на оток игри и стриминг во 4K.

Пингот исто така беше одличен, иако многу флуктуираше. Единствениот дел што не ми се допадна за интернет перформансите на ExpressVPN беше неговата брзина на прикачување, која не беше одлична за пренос во живо. Ќе помогнеше ако стигнеше до препорачана брзина за пренос во живо.

Брз совет:

За најбрза брзина на интернет конекција, ви препорачувам да го стартувате протоколот Lightway. Ми даде подобри резултати од OpenVPN UDP и други.

Стабилност

Во однос на паѓањето на VPN конекцијата, ExpressVPN беше стабилна, иако не толку колку Surfshark. Доживеав неколку исклучувања, особено кога мојот лаптоп беше во режим на мирување.

Компатибилност на уредот

Од моите преземања и истражување на нивните веб-страници, можам да потврдам дека има ExpressVPN апликации за iOS, Windows, macOS, Linux, Android, Chromebook и Amazon Kindle Fire. Го инсталирав и посветена апликација за рутер и го искористи за поврзување на повеќе уреди.

ExpressVPN нуди екстензии на прелистувачот за Chrome, Edge и Firefox. Но, има повеќе: MediaStreamer. Оваа функција ми овозможи да одблокирам гео-ограничена содржина на многу услуги за стриминг дури и без директна VPN врска.

MediaStreamer работи добро за паметни телевизори (на пр. Android TV) и игри конзоли (на пр. PlayStation). Лошата страна беше што секој уред што го користев се броеше како еден од моите истовремено поврзани уреди.

поврзување

Со ExpressVPN, добив пет симултани врски за мојата сметка. Не беше премногу лошо, но малку ме изнервира ограничувањето.

Капи на податоци

Имаше нема ограничувања за податоци со ExpressVPN.

Серверски локации

ExpressVPN има малку подобра серверска инфраструктура од Surfshark. Со 3000+ висококвалитетни сервери лоцирани во 94 земји, има многу повеќе што можете да направите со таков опсег.

Кориснички интерфејс

Уникатниот квалитет на софтверот ExpressVPN е тоа што добивате чувство дека секој може да се движи по неговиот интерфејс. Беше исклучително лесен за употреба – дури и подобро од Surfshark на.

Победник е: ExpressVPN

И покрај тоа што нуди бесконечни симултани врски, Surfshark не го исполнува ExpressVPN во овој круг. Супериорните локации на серверот на вториот, компатибилноста и леснотијата на користење му даваат победа.

Безбедност и приватност на VPN конекција

 SurfsharkExpressVPN
Технологија за шифрирањеAES стандард
Протоколи: IKEv2/IPsec, OpenVPN, WireGuard®
AES стандард – Мешање сообраќај
Протоколи: Lightway, OpenVPN, L2TP/IPsec и IKEv2
Политика без најавитене 100% – го запишува следново

Лични податоци: адреса на е-пошта, шифрирани лозинки, информации за наплата, историја на нарачки

Анонимни податоци: перформанси, фреквенција на користење, извештаи за падови и неуспешни обиди за поврзување.
не 100% – го евидентира следново: 

Лични податоци: адреса на е-пошта, информации за плаќање и историја на нарачки

Анонимни податоци: користени верзии на апликации, користени локации на серверот, датуми на поврзување, количина на искористени податоци, извештаи за падови и дијагностика за поврзување 
IP маскирањеДаДа
убие прекинувачНа ниво на системотНа ниво на системот
Блокатор на рекламиПрелистувачи и апликацииНикој
Заштита од малициозен софтверСамо веб-странициНикој

Индустријата на VPN е изградена врз ветувањето за поголема приватност и безбедност за корисниците на интернет. Оттука, овој дел е еден од најважните во прегледот.

Surfshark

приватност на сурф-ајкулите

Технологија за шифрирање

Сите значајни VPN услуги имаат технологија за шифрирање, а еве како работат повеќето од нив:

 1. Корисникот го поврзува уредот со VPN
 2. VPN развива шифриран тунел
 3. Мрежниот сообраќај на корисникот минува низ шифрираниот тунел
 4. VPN серверите можат да го интерпретираат шифрирањето, но трети страни не можат

Некои VPN нудат посигурно шифрирање на интернет со пренесување на вашиот сообраќај преку два различни VPN сервери. Ваквите безбедносни карактеристики се нарекуваат Double VPN.

Surfshark тврди дека користи AES 256-битна стандардна технологија за шифрирање, што е највисок стандард во индустријата за VPN. Направив некои истражувања и потврдив дека имаат а ревизија од трета страна неодамна. Значи, нивните тврдења се легитимни.

Политика без најавите

Еден заеднички тренд што го забележав кај провајдерите на VPN е дека сите тие промовираат a политика без дневници. Оваа политика наведува дека тие не ги чуваат личните податоци на нивните корисници, како што се дневниците за поврзување, посетените страници, IP адресата итн.

За жал, чувањето без дневници е полесно да се каже отколку да се направи, бидејќи многу технолошки компании се принудени да складираат одредени информации од нивната влада.

Surfshark вели дека не чуваат дневници со лични информации. Речиси е невозможно да се потврди ова од нивната заднина, па затоа длабоко нурнав во нивните политики за приватност.

Како што се испоставува, тие го задржуваат следново:

Тие чуваат:

● Лични податоци: адреса на е-пошта, шифрирани лозинки, информации за наплата, историја на нарачки

● Анонимни податоци: перформанси, фреквенција на користење, извештаи за падови и неуспешни обиди за поврзување

Иако нивните политиката без дневници не е 100%, податоците што ги собираат не треба да претставуваат закана.

IP маскирање

Стандардна VPN гарантира дека не ја користите истата IP адреса секогаш кога ќе се поврзете со софтверот. Сурф-ајкула ја крие IP адресата на сите корисници.

убие прекинувач

Кога ќе падне врската со VPN, се активира прекинувачот за убивање за да ја блокира целата интернет активност на вашиот уред. Ваквите безбедносни карактеристики помагаат да се одржи вашата безбедност и приватност.

Surfshark нуди ширум системот убие прекинувач.

CleanWeb

Функцијата CleanWeb на Surfshark VPN функционира како злонамерен софтвер и блокирач на реклами. Како некој што не се грижи за рекламите, ова беше карактеристиката што најмногу ме возбудуваше. Го активирав и забележав нешто интересно…

Нема реклами на ниту еден од моите прелистувачи и апликации. Ова ми дозволи заштедете повеќе податоци и уживајте во малку зголемена брзина на интернет.

За да ја тестирам заштитата од малициозен софтвер на CleanWeb, намерно се обидов да влезам во некои локации за кои веќе знаев дека се скици (не е препорачана практика). За среќа, на заштитната карактеристика веднаш се вклучи.

ExpressVPN

express-vpn-енкрипција-технологија

Технологија за шифрирање

AES 256-битна стандардна шифрирање исто така е достапно на ExpressVPN. Има систем кој го меша вашиот мрежен сообраќај со други корисници дури и VPN услугата не може да каже кои податоци се ваши.

Политика без најавите

ExpressVPN, исто така, вели дека тие имаат политика без дневници, и покрај тоа што имаат база на Британските Девствени Острови.

Ги истражував нивните политики за приватност и го најдов следново:

Тие чуваат:

l Лични податоци: адреса на е-пошта, информации за плаќање и историја на нарачки

● Анонимни податоци: користени верзии на апликации, користени локации на серверот, датуми на поврзување, количина на искористени податоци, извештаи за падови и дијагностика за поврзување

Нивните политиката за нелогирање не е 100% било, но можете да се чувствувате безбедно кога прелистувате кој било приватен пребарувач или чувствителна веб-локација.

IP маскирање

ExpressVPN помага да се скриј ја твојата IP адреса.

убие прекинувач

Сите апликации на ExpressVPN имаат а ширум системот убие прекинувач.

Блокатор на реклами и заштита од малициозен софтвер

Иако се обидов да најдам еден, ExpressVPN нема блокатор на реклами. Исто така, тие не нудат никакви безбедносни алатки за заштита од малициозен софтвер.

Победник е: Surfshark

Имајќи заштита од реклами и малициозен софтвер даде Surfshark солидна победа.

Цени и планови

 SurfsharkExpressVPN
Бесплатни планНеНе
Времетраење на претплататаЕден месец, една година, две годиниЕден месец, шест месеци, една година
Најевтин план$ 2.49 / месец$ 8.32 / месец
Најскап месечен план$ 12.95 / месец$ 12.95 / месец
Најдобра зделка59.76 долари за две години (81% заштеда)99.84 долари за ЕДНА година (заштедете 35%)
Најдобри попусти15% студентски попусти12-месечен платен план + 3 бесплатни месеци
Поврат на средства30 денови30 денови

Ајде да провериме колку потрошив на овие VPN.

Surfshark

Планови за цени на Surfshark

Тие имаат три ценовни планови:

● 1 месец од 12.95 $/месец

● 12 месеци по 3.99 $/месец

● 24 месеци по 2.49 $/месец

Решив да заштедете 81% со плаќање за 24-месечниот план.

Единствениот попуст достапен на веб-страницата е една понуда од 15% само за студенти.

ExpressVPN

Планови за цени на ExpressVPN

Услугата исто така нуди три ценовни планови:

● 1 месец од 12.95 $/месец

● 6 месеци по 9.99 $/месец

● 12 месеци по 8.32 $/месец

Во нормален ден, јас би го избрал 12-месечен план директно од нивната страница за цени за да заштедите 35%. Но, за среќа, прво проверив за попусти…

ExpressVPN понуди купон за дополнителни 3 бесплатни месеци кога го купив 12-месечниот план. Иако ова беше ограничена понуда, можете да проверите дали сè уште е достапна на Страна за купони ExpressVPN.

Победник е: Surfshark

Ова е уште една јасна победа за Surfshark бидејќи нудат подолготрајни планови за помалку.

поддршка на корисниците на

 SurfsharkExpressVPN
разговор во живоИнформацииИнформации
Е-поштаИнформацииИнформации
телефон за поддршкаНикојНикој
Често поставувани прашањаИнформацииИнформации
УпатстваИнформацииИнформации
Квалитет на тимот за поддршкаодличенодличен

Важно е да користите VPN провајдер кој доволно се грижи за да ви помогне да ги решите проблемите со обезбедување доверлив тим за поддршка. Така, ги тестирав нивоата на услуги на клиентите на двете платформи.

Surfshark

Поддршка за Surfshark

Тие обезбедуваат 24/7 разговор во живо и поддршка за е-пошта. Сепак, нема телефонска поддршка. Нивното време на одговор беше во ред и добив повратни информации во рок од 24 часа.

На веб-страницата, најдов ЧПП написи и упатства. Овие материјали за самопомош беа фантастични бидејќи се чинеше дека искрено ги признаваат и ги решаваат вообичаените проблеми со кои се соочуваат луѓето со нивниот софтвер.

Моето искуство не е доволен доказ, па тргнав да најдам повеќе. Откако собрав 20 од нивните најнови прегледи за поддршка на корисници и услуги на Trustpilot, открив дека 19 прегледите беа одлични а само 1 беше лош.

ExpressVPN

ExpressVPN-поддршка

Тие исто така обезбедуваат 24/7 разговор во живо и поддршка за е-пошта. Нивните агенти имаа приближно исто време на одговор како оние на Surfshark без телефонска поддршка. Веб-страницата имаше доволно ЧПП написи и упатства.

Сепак, мојот проблем со делот за самопомош е што голем дел од информациите таму изгледаа како написи како да се направи. Иако имаше некои корисни содржини, повеќето не беа толку автентични како оние на Surfshark.

Победник е: Surfshark

Surfshark's автентичните ресурси за самопомош му даваат мала предност во овој круг.

Додатоци и бесплатни

 SurfsharkExpressVPN
Сплит тунелирањеДаДа
Поврзани уредиРутерАпликација за рутер и MediaStreamer
Услуги за стриминг што може да се отклучат20+ услуги, вклучувајќи Netflix, Amazon Prime, Disney+, BBC iplayer и Hulu20+ услуги, вклучувајќи Netflix, Amazon Prime, Disney+, BBC iplayer и Hulu
Посветена IP адресаНеНе

Додатоци може да одредат дали VPN вреди или не. Затоа ги истражував и анализирав придобивките од додатоците и од ExpressVPN и од Surfshark.

Surfshark

Сите апликации на Surfshark го нудат Сплит тунелирање функција, што ми овозможи да ги заобиколам VPN конекциите за одредени апликации. Мојата апликација за мобилна банка беше директно поврзана на интернет преку мојот интернет провајдер бидејќи не би функционирала добро со IP од странска земја.

Користење на ова Објава на Surfshark, можев да ги поврзам моите конзоли за игри со VPN преку мојот рутер.

Благодарение на нивните заматени сервери, успеав да отклучам 20+ гео-ограничени услуги за стриминг, вклучувајќи Netflix, Amazon Prime, Disney+, BBC iplayer и Hulu.

За жал, не можев да најдам никаква опција да купам посветена IP адреса и бев заглавен со споделување пристап до истата IP адреса како и другите корисници на Surfshark.

ExpressVPN

ExpressVPN исто така, доаѓа со Сплит тунелирање функција. Го пробав 20+ гео-ограничени услуги за стриминг, вклучувајќи Netflix, Amazon Prime, Disney+, BBC iplayer и Hulu. Благодарение на скришум серверите на ExpressVPN, ја отклучив целата содржина што ми требаше.

Софтверот ви овозможува да поврзете уреди преку наменската апликација за рутер или MediaStreamer. И двете се лесни за поставување, но јас ја препорачувам апликацијата затоа што ви го дозволува тоа поврзете неограничен број уреди на VPN на вашиот рутер, заобиколувајќи ги 5 макс. правило.

Немаше ниту посебна опција за IP.

Победник е: ExpressVPN

Посебната апликација за рутер и MediaStreamer се подобри додатоци во споредба со она што го нуди Surfshark.

Ако сè уште сте збунети, можете да ја прочитате нашата Surfshark ExpressVPN детални прегледи или проверка Алтернативи на ExpressVPN.

Нашата пресуда ⭐

Време е да го објавиме нашиот севкупен победник. Откако ќе ги споредам двата VPN, би рекол Surfshark е подобра опција. За многу помалку пари, можете да добиете премиум VPN заштита благодарение на Surfshark, но ExpressVPN нуди помала заштита за повеќе пари.

Surfshark - Наградувана VPN услуга
Од 2.49 УСД / месечно

Surfshark е одличен VPN со силен фокус на приватноста и анонимноста на интернет. Тој е меѓу најдобрите VPN-услуги за користење на AES-256-битна шифрирање и нуди безбедносни и погодни функции како Kill Switch и разделување тунели. Преземете ја контролата над вашата онлајн безбедност со Surfshark VPN!

Меѓутоа, ако повеќе се грижите за брзината и пристапноста од било што друго, обидете се со ExpressVPN.

И ако се што ви треба е целосно искуство со VPN по прифатлива цена, пробајте го Surfshark. И двете платформи нудат 30-дневни гаранции за враќање на парите, така што нема ризик.

За подетални информации видете го мојот Преглед на ExpressVPN овде, и моето Преглед на Surfshark овде.

Како ги разгледуваме VPN-ите: нашата методологија

Во нашата мисија да ги најдеме и препорачаме најдобрите VPN услуги, следиме детален и ригорозен процес на преглед. Еве на што се фокусираме за да обезбедиме најсигурни и релевантни сознанија:

 1. Карактеристики и уникатни квалитети: Ги истражуваме карактеристиките на секоја VPN, прашувајќи: Што нуди давателот? Што го издвојува од другите, како што се сопственички протоколи за шифрирање или блокирање на реклами и малициозен софтвер?
 2. Деблокирање и глобален досег: Ја проценуваме способноста на VPN да ги одблокира страниците и услугите за стриминг и да го истражи неговото глобално присуство прашувајќи: Во колку земји работи давателот? Колку сервери има?
 3. Поддршка на платформата и корисничко искуство: Ги испитуваме поддржаните платформи и леснотијата на процесот на пријавување и поставување. Прашањата вклучуваат: Кои платформи поддржува VPN? Колку е едноставно корисничкото искуство од почеток до крај?
 4. Метрика на перформанси: Брзината е клучна за стриминг и торентирање. Ја проверуваме брзината на поврзување, испраќање и преземање и ги охрабруваме корисниците да ги потврдат на нашата страница за тестирање брзина на VPN.
 5. Безбедноста и приватноста: Навлегуваме во политиката за техничка безбедност и приватност на секоја VPN. Прашањата вклучуваат: Кои протоколи за шифрирање се користат и колку се безбедни? Можете ли да верувате во политиката за приватност на давателот?
 6. Евалуација за поддршка на клиентите: Разбирањето на квалитетот на услугите на клиентите е од клучно значење. Прашуваме: Колку е одговорен и информиран тимот за поддршка на клиентите? Дали тие навистина помагаат или само ја поттикнуваат продажбата?
 7. Цени, тестови и вредност за парите: Ги разгледуваме трошоците, достапните опции за плаќање, бесплатните планови/проби и гаранциите за враќање на парите. Прашуваме: Дали VPN вреди неговата цена во споредба со она што е достапно на пазарот?
 8. ДОПОЛНИТЕЛНИ ЗАБЕЛЕШКИ: Ги разгледуваме и опциите за самопослужување за корисниците, како што се базите на знаење и водичите за поставување, како и леснотијата на откажување.

Дознај повеќе за нашето методологија на преглед.

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Споделете на...