Наоѓање на вистинската услуга за VPN: Споредено со ExpressVPN наспроти CyberGhost

in Споредби, VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Секоја платена VPN услуга таму тврди дека ја нуди најдобрата услуга, но многу малку вредат вашите пари. Ова значи дека треба да ги најдете најточните и непристрасни информации пред да платите цент. Ако се обидувате да изберете помеѓу, ExpressVPN наспроти CyberGhost, те опфатив.

Во текот на изминатите неколку недели, ги пробав двете VPN услуги за да ви помогнат да креирате детален преглед за споредба. Користејќи го моето искуство, ќе ги споредам и спротивставам следните елементи во оваа статија:

 • Клучни карактеристики
 • Безбедноста и приватноста
 • Цени
 • Поддршка
 • Бенефиции

Ако немате време да поминете низ сето тоа, еве брзо резиме што ќе ви помогне да изберете веднаш:

CyberGhost е подобра VPN за корисници кои бараат максимална безбедност и приватност на интернет по пристапни цени. ExpressVPN има повисоки перформанси, како што се брзина, стабилност и поддршка.

Ако едноставно ви требаат премиум безбедносни карактеристики со буџет, обидете се со CyberGhost VPN.

Ако претпочитате оптимални перформанси и поддршка, обидете се ExpressVPN.

Можете исто така да го проверите целосниот преглед на CyberGhost ExpressVPN.

Клучни карактеристики

ExpressVPNCyberGhost
Забрзапревземи: 54mbps – 65mbps
Внеси: 4mbps – 6mbps
Пинг: 7ms – 70ms
превземи: 16mbps – 30mbps
Внеси: 3mbps – 15mbps
Пинг: 16ms – 153ms
СтабилностСтабилнаСтабилна
КомпатибилностАпликации за: Прозорци Linux, macOS, iOS, Android, рутери, Chromebook, Amazon Fire
Екстензии за: Chrome, Edge, Firefox
Ограничени услуги за:
паметни телевизори (Apple, Android, Chromecast, Firestick, Roku)

конзоли за игри (PlayStation, Xbox, Nintendo)
Апликации за: Windows, Linux, macOS, iOS, Android, рутери, Amazon Fire
Екстензии за: Хром, Фајрфокс
Ограничени услуги за:
паметни телевизори (Apple, Android, LG, Samsung)

конзоли за игри (PlayStation, Xbox)  
поврзувањеМакс. од 5 уредиМакс. од 7 уреди
Капи на податоцинеограниченнеограничен
Број на локации94 земји91 земји
Кориснички интерфејсЕкстремно лесен за употребаЛесен за користење

Како и кај многу софтверски производи поврзани со интернет, од суштинско значење се функциите кои влијаат на брзината, стабилноста и компатибилноста.

Ги ставив на тест и двата провајдери на VPN користејќи серија практични испитувања. Проверете ги моите резултати:

ExpressVPN

Забрза

expressvpn-брзина

Не слушајте рецензии за VPN кои ви кажуваат дека VPN ја подобрува вашата редовна брзина на интернет. Ваквите тврдења се лажни бидејќи софтверот треба да ја намали брзината на интернет за да работи.

Ако брзината е ваш приоритет, најдобро е да користите VPN што само го намалува вашето за незначително.

По извршувањето на неколку тестови за брзина на ExpressVPN, го открив следново:

 • Преземање: 54mbps – 65mbps
 • Поставување: 4mbps – 6mbps
 • Пинг: 7ms – 70ms

имав нема проблем да играте видео игри и да проследувате видеа во 4k преку VPN тунелот, благодарение на неговата голема брзина на преземање. И пингот не беше лош, иако имаше неколку флуктуации.

Единствениот вистински проблем што го имав беше со брзината на прикачување. Искрено, тоа беше борба стриминг со него.

Експертите велат а Брзината од 10mbps е доволно добра за пренос во живо на повеќето платформи, и од моето искуство, силно се согласувам.

Стабилност

Типична појава е VPN-врската да се прекинува повремено, особено кога вашиот интернет пропусти. Способноста на вашиот VPN да одржува врска во овие случаи најмногу ја дефинира неговата стабилност.

ExpressVPN беше стабилна во поголемиот дел. Имаше неколку случаи кога врската падна, особено кога го ставив мојот лаптоп во режим на мирување.

Компатибилност

ExpressVPN ги поддржува сите типови мобилни уреди. Ги користев и двете Андроид и iOS, а услугата нуди VPN апликации за нив. Го користам и за мојот компјутер, кој работи на Windows Операционен систем.

Тие исто така имаат посветени апликации за Linux, macOS, Chromebook, Amazon Fire, па дури и рутери!

Екстензиите на прелистувачот можат да ви заштедат многу време и простор за складирање. ExpressVPN има екстензии за Chrome, Firefox и Edge - три популарни прелистувачи.

Потоа, тука е функцијата MediaStreamer. Ја отклучува секоја гео-ограничена содржина на популарните услуги за стриминг.

Дури и не треба да ги поврзувате вашите уреди за стриминг како паметни телевизори (на пример, Android TV) и игри конзоли (на пример, PlayStation) директно до софтверот VPN.

MediaStreamer беше забавен за користење, но забележав дека гаџетите со кои го користев се сметаа како дел од моите вкупно поврзани уреди. Повеќе за ова следно.

поврзување

Повеќето платени провајдери на VPN поставуваат ограничување на бројот на уреди што можете да ги поврзете на вашата сметка истовремено. Знам, гадно, но тоа е реалноста.

ExpressVPN дозволува а максимум пет симултани врски по сметка.

Капи на податоци

Друга непријатна VPN практика е ставање ограничувања за податоци и пропусност на платени клиенти. За среќа, ова е невообичаено.

ExpressVPN има нема ограничувања за податоци.

Серверски локации

expressvpn-uk-сервер-локации

Дистрибуцијата на серверот е од витално значење кога станува збор за избор на VPN провајдер. Тоа влијае на брзината, стабилноста и употребливоста.

ExpressVPN има над 3000 сервери во 94 различни земји.

Кориснички интерфејс

VPN со добар интерфејс не бара од вас да имате напредни технички способности. ExpressVPN ја исполнува оваа ознака во летечки бои како што е исклучително лесен за употреба.

Проверете ги алтернативите на ExpressVPN овде.

CyberGhost

CyberGhost

Забрза

По извршување на тестови за брзина за да се утврди CyberGhost е брзини на интернет конекција, ги добив следниве информации:

 • Преземање: 16mbps – 30mbps
 • Поставување: 3mbps – 15mbps
 • Пинг: 16ms – 153ms

Иако не толку брзо како ExpressVPN на, брзината на преземање секогаш ми беше доволна за да проследувате 4k и UHD видеа. Нетфликс вели дека ви треба најмалку 15mbps да го направите ова, па верувам дека би имале слично искуство.

каде CyberGhost навистина блеска е неговата брзина на прикачување. Со максимум 15mbps (искусив поголеми брзини кога го користев протоколот WireGuard), немав проблеми со преносот во живо. Иако пингот беше некако висок, тоа не ми пречеше премногу.

Стабилност

Софтверот VPN беше убав стабилна најчесто. Имаше прилики кога врската со VPN падна, но генерално, немав сериозни проблеми.

Компатибилност

CyberGhost има mac и iOS апликации. Има и апликации за Windows, Linux, Amazon Fire и Android уреди. Како ExpressVpN, тие имаат посветени апликации за рутер.

За екстензии на прелистувачот, најдов само софтвер за Chrome и Firefox. Со функцијата паметна DNS, уживав во придобивките од VPN на моите паметни ТВ и конзоли за игри.

поврзување

секој CyberGhost сметката има право на а максимум седум истовремени врски – што е малку подобро од што ExpressVPN дозволува.

Капи на податоци

Има нема ограничувања за податоци со CyberGhost VPN.

Серверски локации

Компанијата VPN има 7800+ сервери лоцирани во 91 земја.

Очигледно, имањето повеќе сервери не гарантира подобри перформанси бидејќи има и други фактори во игра, како што е квалитетот на серверот (најдобри се само серверите со висока класа RAM) и фреквенцијата на одржување.

Кориснички интерфејс

CyberGhost апликациите и екстензии се лесни за користење, иако интерфејсот не е толку едноставен како на ExpressVPN.

🏆 Победник е: ExpressVPN

ExpressVPN покажува зошто е врвен провајдер на VPN во индустријата, благодарение на неговата малку супериорна брзина и леснотија на користење.

Безбедност и приватност

ExpressVPNCyberGhost
Технологија за шифрирањеAES стандард – Мешање сообраќај
VPN протоколи: Lightway, OpenVPN, L2TP/IPsec и IKEv2
AES стандард  
VPN протоколи: OpenVPN, WireGuard и IKEv2
Политика без најавитене 100% – го евидентира следново:
На личните податоци: адреса на е-пошта, информации за плаќање и историја на нарачки
Анонимни податоци: користени верзии на апликации, користени локации на серверот, датуми на поврзување, количина на искористени податоци, извештаи за падови и дијагностика за поврзување
не 100% – го евидентира следново:  
На личните податоци: адреса на е-пошта, име, информации за плаќање, земја и историја на нарачки  
Анонимни податоци: поставки и информации за верзијата на прелистувачот, дијагностика за поврзување, својства на метаподатоци, статистика за користење и ID на рекламирање
IP маскирањеДаДа
убие прекинувачНа ниво на системотНа ниво на системот
Блокатор на рекламиНикојСамо прелистувачи
Заштита од малициозен софтверНикојСамо веб-страници

Она што повеќето корисници на VPN го бараат е побезбеден и приватен пристап до интернет. Оттука, решив да посветам цела категорија на анализа на безбедносните карактеристики на двете ExpressVPN CyberGhost.

ExpressVPN

Безбедност на ExpressVPN

Технологија за шифрирање

Еве преглед за тоа како треба да работи безбеден VPN:

 1. Корисниците на VPN ги поврзуваат своите уреди со софтверот
 2. Создава шифриран VPN тунел
 3. Целиот мрежен сообраќај на корисниците минува низ тунелот 
 4. Само VPN серверите можат да ги интерпретираат протоколите за шифрирање и тунелирање од тунелот - трети страни не можат

За оптимална безбедност на податоците и приватност на интернет, треба да користите само услуга VPN со стандардна шифрирање AES.

ExpressVPN употреба AES 256-битна стандардна шифрирање. Ова е воено одделение и еден од најдобрите што можете да ги купите.

Провајдерот на VPN го меша и вашиот мрежен сообраќај со други корисници дури ни тие не можат да ги разликуваат вашите податоци од другите.

Политика без најавите

Повеќето VPN услуги тврдат дека не чуваат дневници за прелистувањето и користењето на софтверот на нивните корисници. Отсекогаш сум бил скептичен за таквите тврдења бидејќи е речиси невозможно да се потврди.

Нашата единствена шанса е компанијата VPN да поднесе ревизија од трета страна. ExpressVPN вели дека чуваат некои лични податоци како што се адреси на е-пошта и информации за нарачката. Останатите податоци што ги собираат се анонимни (види табела погоре).

Би го прифатил нивното 100% невнимателно тврдење со резерва да сум на ваше место, особено затоа што се базирани на Британскиот Девствени Остров - место со редовни правила за приватност на податоците.

Нивните политиката за нелогирање не е 100%, но информациите што ги собираат веројатно нема да бидат штетни.

IP маскирање

За да им биде тешко на другите да ве следат вас или вашата локација, треба да ја скриете вашата IP адреса. Маскирањето на IP е карактеристика на VPN што го постигнува ова со промена на вашата IP адреса на адреса што не може да се поврзе со вас.

ExpressVPN нуди маскирање на IP.

убие прекинувач

Како што реков кога разговаравме за стабилноста, VPN-врските понекогаш може да паднат. Кога тоа ќе се случи, вашата онлајн приватност и безбедност стануваат ранливи.

Затоа постои прекинувачот за убивање. Тоа го прекинува пристапот до интернет и целиот ваш мрежен сообраќај е ставен на чекање додека не се врати безбедната врска.

ExpressVPN користи таков прекинувач за убивање на целиот систем.

Блокатор на реклами

Рекламите се корисни само кога се умерени. За жал, некои огласувачи не ги гледаат работите така. Одредени VPN имаат функции за да помогнат во ова, вклучително и блокатори на реклами што ги штитат вашите прелистувачи, апликации или и двете.

Бев разочаран кога го најдов тоа ExpressVPN нуди нема блокатор на реклами во неговите карактеристики.

Заштита од малициозен софтвер

Некои VPN имаат и безбедносни карактеристики што ве чуваат од малициозен софтвер кога прелистувате веб-локации или преземате датотеки од мрежата.

I не најдов никаква карактеристика за заштита од малициозен софтвер со ExpressVPN.

CyberGhost

CyberGhost безбедност

Технологија за шифрирање

CyberGhost VPN тунелите се шифрираат според AES 256-битен стандард. Можете да бидете сигурни дека вашите податоци нема да бидат пресретнати.

Политика без најавите

Иако CyberGhost тврди дека има политика за нелогирање, длабинската проверка на нивната страница за приватност откри дека тие навистина чуваат некои лични и анонимни податоци (види табела погоре).

Сепак, имаше некои спасувачки благодати. Прво, треба да знаете дека компанијата е со седиште во Романија, каде што законите за задржување податоци се релативно релаксирани.

Второ, тие објавуваат квартални извештаи за транспарентност кои ја истакнуваат нивната посветеност да ги чуваат податоците на корисниците на VPN подалеку од трети страни, вклучително и владата.

Многу малку VPN провајдери можат да го направат тоа. Можете да го преземете најновиот извештај ТУКА.

ќе кажам тие не нудат 100% политика без најавите.

IP маскирање

CyberGhost нуди маскирање на IP на сите активни кориснички профили.

убие прекинувач

Тие исто така нудат а Прекинувач за убивање за заклучување на мрежата низ целиот систем.

Блокатор на реклами

Бев воодушевен што открив дека, за разлика од ExpressVPN, CyberGhost има блокатор на реклами вградена во функција наречена „Блокер на содржина“. Ги штити само вашите прелистувачи.

Заштита од малициозен софтвер

Функцијата за блокирање содржини исто така помага да се ве држи надвор од веб-локациите со малициозен софтвер.

🏆 Победник е: CyberGhost

CyberGhost е блокаторот на реклами, заштитата од малициозен софтвер и транспарентноста без најавите им ја даваат предноста што им е потребна за да победат во оваа рунда.

Цени и планови

ExpressVPNCyberGhost
Бесплатни планНикојНикој
Времетраење на претплататаЕден месец, шест месеци, една годинаЕден месец, една година, две години, три години
Најевтин план$ 8.32 / месец$ 2.29 / месец
Најскап месечен план$ 12.95 / месец$ 12.99 / месец
Најдобра зделка99.84 долари за ЕДНА година (заштедете 35%)89.31 УСД за ТРИ години (заштедете 82%)
Најдобри попусти12-месечен платен план + 3 бесплатни месеци36-месечен платен план + 4 бесплатни месеци 12-месечен платен план + 6 бесплатни месеци
Поврат на средства30 денови45 денови

Колку ме чинеше користењето на овие услуги? Ајде да дознаеме.

ExpressVPN

Планови за цени на ExpressVPN

Тие нудат три планови:

 • 1 месец по 12.95 долари/месец
 • 6 месеци по 9.99 долари/месечно
 • 12 месеци по 8.32 долари/месечно

Јас обично би го избрал 12-месечен план директно од нивната страница за цени за да заштедите 35%. Но, за среќа,

Прво проверив за попусти…

ExpressVPN понуди купон што ми даде дополнителни 3 бесплатни месеци кога го купив 12-месечниот план. Иако ова беше ограничена понуда, можете да проверите дали сè уште е достапна на Страна за купони ExpressVPN.

CyberGhost

Цените на CyberGhost

Услугата нуди четири планови:

 • 1 месец по 12.99 долари/месец
 • 1 година по 4.29 долари/месечно
 • 2 години по 3.25 долари/месечно
 • 3 години по 2.29 долари/месечно

Нормално, јас би го одбрал 3-годишен план и заштедете 82%. Плус, не би морал да се грижам за претплата за VPN неколку години.

Сепак, барав 79% попуст на Страница за купони CyberGhost. Ми даде едногодишен план со шест бесплатни месеци.

🏆 Победник е: CyberGhost

на Дух има поевтини планови, повеќе опции, подобри зделки и подолг период на рефундирање. Јасен победник.

поддршка на корисниците на

ExpressVPNCyberGhost
разговор во живоИнформацииИнформации
Е-поштаИнформацииИнформации
телефон за поддршкаНикојНикој
Често поставувани прашањаИнформацииИнформации
УпатстваИнформацииИнформации
Квалитет на тимот за поддршкаодличенПросек

Поддршката е од витално значење за сите SaaS производи. Еве, споредувам CyberGhost со ExpressVPN во овој аспект.

ExpressVPN

Поддршка за корисници express vpn

Услугата нуди 24/7 разговор во живо и поддршка за е-пошта. Се обидов двапати да дојдам до нивниот тим за поддршка и двата пати добив одговор во рок од 24 часа.

Има и самопомош Најчесто поставувани прашања и упатства на веб страната.

За да се осигурам дека другите корисници добиваат ист квалитетен третман, проверив ExpressVPN на прегледи за поддршка на клиенти на Trustpilot.

Од последните 20, 19 критики беа одлични, а 1 беше просечна. Безбедно да се каже, ExpressVPn има одлична корисничка поддршка.

CyberGhost

Овој провајдер на VPN исто така нуди 24/7 разговор во живо и поддршка за е-пошта. Но, кога се обидов да дојдам до нивниот тим за поддршка, ми требаше подолго време за да добијам одговор од нив (над 24 часа).

За среќа, тие се целосно снабдени Најчесто поставувани прашања и упатства.

Проверувајќи го Trustpilot, најдов 9 одлични, 9 лоши и 2 просечни критики. Од моето искуство и од оние на другите корисници, CyberGhost има просечна поддршка на клиентите.

🏆 Победник е: ExpressVPN

Меѓу CyberGhost ExpressVPN, вториот нуди подобра корисничка поддршка.

Бенефиции

 ExpressVPNCyberGhost
Сплит тунелирањеДаДа
Поврзани уредиАпликација за рутер и MediaStreamerАпликација за рутер
Услуги за стриминг што може да се отклучат20+ услуги, вклучувајќи Netflix, Amazon Prime, Disney+, BBC iPlayer и Hulu20+ услуги, вклучувајќи Netflix, Amazon Prime, Disney+, BBC iPlayer и Hulu
Посветена IP адресаНеДа

Кои дополнителни функции ги прават CyberGhost и ExpressVPN донесе на маса?

ExpressVPN

Сплит тунелирањето е фантастична VPN функција која ви овозможува само да поставите кој софтвер (на пр., банкарски апликации, работни апликации, услуги за стриминг) ќе користи VPN конекција за пристап на интернет.

ExpressVPN нуди поделено тунелирање.

Исто така, можете да поврзете уреди за игри, IoT и стриминг на вашиот VPN преку апликацијата за рутер или MediaStreamer.

со ExpressVPN, ќе добиете заматени сервери кои можат да ги заобиколат ѕидовите на содржината со гео-ограничени и да ви добијат содржина од 20+ услуги, вклучувајќи Netflix, Amazon Prime, Disney+, BBC iPlayer и Hulu.

CyberGhost

CyberGhost Исто така нуди поделени тунели, и можете да ги поврзете вашите уреди користејќи ја апликацијата за рутер. Навикнав пристап до сите популарни платформи за стриминг без проблеми.

Нивната најмногу важно дополнителна услуга е посветената IP адреса. Не мора да споделувате IP со други случајни корисници на VPN ако ја купите оваа реклама.

Посебната IP адреса е совршена за работа на сајтови на компании кои се намуртени на промените на IP. Исто така, ќе обезбеди чиста репутација на вашата IP адреса.

🏆 Победник е: CyberGhost

Имајќи посветена IP адреса даде CyberGhost тесната победа над ExpressVPN.

Заврши

Значи, за конечна пресуда. јас верувам CyberGhost е подобар VPN за редовни, безбедносно ориентирани VPN корисници. Нуди врвна заштита по смешно достапни цени.

Да не се каже дека нема примери кога изборот на ExpressVPN би бил подобар избор.

Ако претпочитате подобри перформанси за конкурентно играње или преземање, треба да ја испробате услугата ExpressVPN.

Во спротивно, би препорачал да го пробате CyberGhost. И двајцата нудат рефундирање, па тоа е бесмислено.

Како ги разгледуваме VPN-ите: нашата методологија

Во нашата мисија да ги најдеме и препорачаме најдобрите VPN услуги, следиме детален и ригорозен процес на преглед. Еве на што се фокусираме за да обезбедиме најсигурни и релевантни сознанија:

 1. Карактеристики и уникатни квалитети: Ги истражуваме карактеристиките на секоја VPN, прашувајќи: Што нуди давателот? Што го издвојува од другите, како што се сопственички протоколи за шифрирање или блокирање на реклами и малициозен софтвер?
 2. Деблокирање и глобален досег: Ја проценуваме способноста на VPN да ги одблокира страниците и услугите за стриминг и да го истражи неговото глобално присуство прашувајќи: Во колку земји работи давателот? Колку сервери има?
 3. Поддршка на платформата и корисничко искуство: Ги испитуваме поддржаните платформи и леснотијата на процесот на пријавување и поставување. Прашањата вклучуваат: Кои платформи поддржува VPN? Колку е едноставно корисничкото искуство од почеток до крај?
 4. Метрика на перформанси: Брзината е клучна за стриминг и торентирање. Ја проверуваме брзината на поврзување, испраќање и преземање и ги охрабруваме корисниците да ги потврдат на нашата страница за тестирање брзина на VPN.
 5. Безбедноста и приватноста: Навлегуваме во политиката за техничка безбедност и приватност на секоја VPN. Прашањата вклучуваат: Кои протоколи за шифрирање се користат и колку се безбедни? Можете ли да верувате во политиката за приватност на давателот?
 6. Евалуација за поддршка на клиентите: Разбирањето на квалитетот на услугите на клиентите е од клучно значење. Прашуваме: Колку е одговорен и информиран тимот за поддршка на клиентите? Дали тие навистина помагаат или само ја поттикнуваат продажбата?
 7. Цени, тестови и вредност за парите: Ги разгледуваме трошоците, достапните опции за плаќање, бесплатните планови/проби и гаранциите за враќање на парите. Прашуваме: Дали VPN вреди неговата цена во споредба со она што е достапно на пазарот?
 8. ДОПОЛНИТЕЛНИ ЗАБЕЛЕШКИ: Ги разгледуваме и опциите за самопослужување за корисниците, како што се базите на знаење и водичите за поставување, како и леснотијата на откажување.

Дознај повеќе за нашето методологија на преглед.

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...