Топ алтернативи за забрзување за подобра приватност и безбедност

in Споредби, VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Забрзајте е бесплатен VPN кој се здоби со популарност благодарение на неговата пристапност и ниските стапки на претплата. Како и да е, ако сте користеле Speedify VPN и се прашувате дали има некаква предност во неговата голема брзина на преземање, можеби сте на нешто. Иако Speedify е бесплатен и брз, исто така е познато дека ја загрозува безбедноста, приватноста и безбедноста на корисниците. Еве подобри и посигурни Забрзајте ги алтернативите ⇣ да оди со.

Од 3.99 долари месечно

Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

 • Најдобра севкупна алтернатива Speedify: NordVPN ⇣ има сè што сакате од добар VPN, вклучувајќи приватност, безбедност, брзина и огромен број локации и сервери.
 • Најевтина алтернатива Speedify: Surfshark ⇣ е брз VPN кој ја гарантира вашата приватност со шифрирање од крај до крај за сите ваши уреди по многу ниска месечна цена.
 • Второпласиран - Најдобар во целина: ExpressVPN ⇣ нуди 3000+ сервери во 94 земји и е една од најбезбедните, брзите И популарни VPN услуги ширум светот.

Со зголемената загриженост околу безбедноста на интернетот и приватноста, побарувачката за VPN провајдери исто така се зголемува. Меѓутоа, поради ниската интернет писменост, многумина на крајот избираат VPN кои се, како целина, небезбедни за користење.

Така, подолу, заокружив и прегледав 3 од најдобрите алтернативи на Speedify за да ви помогнат да одредите што VPN треба да користите наместо Speedify.

TL; ДР Иако е бесплатен и релативно брз, Speedify можеби нема безбедно да ракува со вашите податоци. Еве 3 алтернативи што треба да се разгледаат наместо тоа.

ДЕЛ

Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Од 3.99 долари месечно

Најдобрите алтернативи за Speedify во 2024 година

Во нашата потрага по брзо, но сигурно VPN за криење и заштита вашиот дигитален живот, најдовме неколку добри алтернативи за Speedify. Но, кога ги разгледавме најважните фактори - безбедноста, брзината и употребливоста - трите на кои се решивме едногласно беа NordVPN, Surfshark, и ExpressVPN

Тие се препознаени по тоа што нудат безбедни и брзи VPN услуги за корисниците и на десктоп и на мобилни уреди, без разлика каде се наоѓаат. Затоа ги избравме како наши омилени алтернативи за Speedify.

Без разлика дали се работи за надминување на гео-блокирана содржина, деблокирање на ограничени веб-локации или едноставно криење на вашата активност од вашиот интернет провајдер или влада, ова се трите VPN што навистина се истакнуваат.

1. NordVPN (Севкупна најдобра алтернатива Speedify)

Главни карактеристики на NordVPN

 • Доаѓа со двојни VPN способности за дополнителна безбедност на јавните и приватните мрежи
 • Сплит тунелирањето може да се искористи преку NordVPN
 • Нуди поврзување преку протоколите OpenVPN, IKEv2 и WireGuard VPN
 • Има сервери во 59 различни земји
 • Може да се користи на повеќе уреди истовремено
 • Официјален веб-сајт: www.nordvpn.com
nordvpn

Безбедност

NordVPN е добро познат по безбедносните карактеристики што ги обезбедува, и лесно е да се види зошто. Неговиот систем за шифрирање од следната генерација ги меша сите ваши податоци, заштитувајќи ги од љубопитните очи на надворешни лица. NordVPN ви помага останете безбедни од хакери, интернет провајдери и влади.

Нивните политика без дневници е уште една причина зошто NordVPN е една од најдоверливите VPN услуги. Тоа значи дека NordVPN не складира информации за сесиите, податоци за сообраќајот, временски ознаки за поврзување итн. И со оглед на нивната неодамнешна транзиција кон сервери без диск, вашите податоци се целосно отпорни на манипулации.

Со CyberSec на NordVPN, вашето прелистување ќе биде автоматски заштитено бидејќи ќе бидете заштитени од познати веб-локации за хостирање на малициозен софтвер (каде што исто така може да бидете изложени на измами со фишинг). Вградениот адблокатор, исто така, го прави прелистувањето непречено искуство.

Ова се само неколку примери на напредните безбедносни услуги на NordVPN. Дознај повеќе овде.

Прилагодување на VPN

Vous употреба pouvez aussi мултихоп врски преку NordVPN, во кој вашата врска ќе се пренасочува преку втор VPN сервер по првиот за дополнителна безбедност и на јавните и на приватните мрежи. 

nordvpn сервери

Можете исто така да изберете кои веб-локации не сакате да се пренасочуваат преку VPN, наречена Сплит тунелирање кои вклучуваат а VPN тунел и една обична. И најдобриот дел е, NordVPN ви овозможува да ја креирате вашата VPN конекција со рутерот кромид (TOR) мрежа исто така, давајќи ви уште поголема безбедност!

нордвпн сплит тунелирање

Употребливост и перформанси

NordVPN е еден од најчисти и најмазни VPN искуства ќе имате, а да не ги спомнуваме неговите молскавични брзини на преземање и испраќање. Нејзиниот интерфејс е исто така прекрасно и поедноставен дизајниран. 

Сега, NordVPN е достапен за широк спектар на уреди, но за жал, ова е ограничен на 6 уреди во време. Тоа може да биде значително назадување за организациите или големите семејства и се надеваме дека тие ќе можат да работат на тоа.

Добрите

 • Нуди сервери во земји со многу рестриктивни веб-политики, на пр. Кина и ОАЕ
 • Има вкупно 5,600 сервери преку кои се поврзува
 • Сите сервери NordVPN се посветени без виртуелни локации
 • Користи сервери без диск за подобрена онлајн приватност
 • Автоматскиот прекинувач за убивање ви помага да ги заштитите вашите лични податоци
 • Отвора директен пристап до мрежата за анонимизација TOR
 • Одлично за торенти благодарение на нула ограничувања во однос на преземањата на P2P

Конс

 • 6 ограничување на уредот
 • Статичните IP адреси мора да се платат со дополнителни 5.83 долари/месечно
 • Нема бесплатен план, а бесплатниот пробен период е прекинат
 • Дознајте кои се некои од најдобрите Алтернативи на NordVPN се

Планови и цени на NordVPN

Еве резиме за тоа колку ќе ве чини да користите NordVPN:

ПланЦена (УСД/месец)
1 месец$12.99
6 месеци$6.69
12 месеци$4.59
24 месеци$3.99

Како што можете да видите, годишниот план на NordVPN е наведен на 59 долари, но ова е намалена стапка. Во реалноста, ќе платите 119 долари кога ќе дојде време за обновување на претплатата.

Значи, мора да се признае, прифатливата цена не е силна страна на NordVPN. Ако сте прицврстени за готовина, ова можеби не е VPN за вас. Како и да е, имајте на ум дека го добивате она за што плаќате со високо специјализирани услуги како VPN, кога станува збор за тоа.

NordVPN наспроти Speedify – Зошто NordVPN е подобар!

NordVPN е секако скап во споредба со другите VPN на пазарот. Посветеноста на NordVPN за приватноста на интернет на своите корисници е неспоредлива. Ако сте загрижени за безбедноста, користењето на Speedify воопшто не е паметен потег.

Верувам дека е подобро да потрошите малку дополнително секој месец ако тоа значи да се заштитите на мрежата. Да не зборуваме, самиот PewDiePie го одобри NordVPN!

Провери излезете од веб-страницата NordVPN за да видите повеќе за нивните услуги и сите нивни најнови зделки.

… или прочитајте ги моите детални Преглед на NordVPN

2. Surfshark (најевтина алтернатива Speedify)

Главни карактеристики на Surfshark

 • Surfshark VPN има сервери на 65 локации
 • Складирање без диск за врвна безбедност
 • Ниското време на пинг е совршено за стриминг и играње игри
 • Нуди импресивна брзина на интернет преку некои VPN протоколи, на пример, WireGuard
 • Способности за мултихоп и бела листа за да бидете безбедни додека прелистувате
 • Официјален веб-сајт: www.surfshark.com
сурфајк

Супер засилена безбедност

Surfshark VPN не само што ја загрозува безбедноста, туку исто така оди повеќе во зачувување на вашата анонимност на интернет. 

Еден од најистакнатите примери за ова е VPN камуфлажен режим, во која вашата интернет конекција е „маскирана“ за да даде изглед дека ја користите вашата вообичаена врска додека прелистувате на интернет. 

Значи, ако живеете во земја со забрана за VPN, ова може да биде непроценлива карактеристика за да се заштитите.

surfshark vpn сервери

Surfshark исто така може да го направи вашиот уред невидлив и незабележлив за другите, што е многу корисна карактеристика за секој кој често користи јавни WiFi мрежи.

NoBorders VPN конекција

Како режим на камуфлажа, NoBorders е слична карактеристика од која ќе имаат корист веб корисниците на силно цензурирани локации, како што се Виетнам и Кина. 

Ако овозможите NoBorders, Surfshark идентификува механизми на вашата мрежа што може да пречат со VPN. Ги користи тие информации за да ги предложи најсоодветните VPN сервери за да го насочат вашиот сообраќај.

Статични VPN сервери

Ако користите Surfshark, ќе добивате различна IP адреса секој пат кога ќе се поврзете бидејќи нивните сервери се наоѓаат низ целиот свет. Иако ова ја подобрува вашата безбедност, може да го направи фрустрирачки да користите веб-локации каде што сте редовен посетител, како што е PayPal. 

За ситуации како овие, Surfshark нуди опција за користење статични сервери, овозможувајќи ви да ја користите истата IP адреса секој пат. Статичните IP сервери на Surfshark се достапни од 5 различни локации: САД, Германија, UK, Сингапур и Јапонија.

Бел листер

Surfshark ја именуваше својата функција за поделен тунел Бел листер.

бела листа на сурф-ајкули

Со оваа функција, можете да изберете кои веб-локации сакате да ја користите VPN конекцијата (оттука и името „бела листа“). Создава VPN тунел одвоен од вашата главна врска. Најдоброто нешто во врска со оваа функција е тоа што е достапна за корисниците на мобилни уреди на Surfshark и оние кои ја користат верзијата за десктоп.

Употребливост без проблеми

Можете да откриете колку е посветен VPN од деталите за неговата конструкција. Користењето на Surfshark е лесно

Покрај неговиот чист и јасен интерфејс и за мобилните и за корисниците на десктоп компјутерите, Surfshark исто така може да ве поврзе на мрежа автоматски веднаш штом ќе открие етернет или WiFi интернет конекција. За корисниците на Windows, тука е додадената функција за заштеда на време „Започни со Windows“.

Добрите

 • Еден од најпристапните премиум VPN во моментов на пазарот
 • Неколку безбедносни карактеристики како што се ГПС измама и режим на камуфлажа
 • Може да се користи на неограничен број уреди
 • Многу лесен за користење во споредба со другите VPN
 • Лесен пристап до гео-блокирана содржина
 • Совршен за торенти

Конс

 • Има бавен блокатор на реклами, но не мора да го користите
 • Информациите за плаќање мора да се споделат за да пристапите до бесплатната верзија

Планови и цени на Surfshark

Еве резиме за тоа колку ќе ве чини користењето на Surfshark:

ПланЦена (УСД/месец)
1 месец$12.95
6 месеци$6.49
24 месеци$2.49

Ако барате сигурен и достапен VPN што имате намера да го користите долгорочно, Surfshark е одличен избор. Во споредба со NordVPN, некако е скапо да се купи Surfshark за 1 месец или 6 месеци - па ако сакате да вршите месечни плаќања, тоа не е добра буџетска опција.

Добрата вест е дека можете започнете со 7-дневен бесплатен пробен период пред да треба да одлучите дали сакате да го задржите Surfshark засекогаш. 

Лошата вест е дека пробната опција може да ја искористат само корисниците на iOS, macOS и Android, така што корисниците на Windows се во неповолна положба. За среќа, Surfshark исто така доаѓа со a 30-дневно пари гаранција за враќање на.

Зошто Surfshark е подобра алтернатива за Speedify

Конкурентните цени, широкиот опсег на локации на сервери, високите брзини на преземање и испраќање, стриминг и можности за торентирање го прават Surfshark ветувачка алтернатива на Speedify. 

Вие не треба да го прифатите нашиот збор за тоа; само пробајте ја нивната 7-дневна пробна бесплатна верзија за да видите сами.

Како што рече, ние би го препорачале Surfshark специјално за корисниците на апликации за Android. Некои од нивните најпрофитабилни карактеристики, како на пр ГПС измама, менување на прилагодувањето на шифрирањето на податоците и користење на мали пакети, се достапни само на апликацијата Android.

Меѓутоа, ако користите VPN главно за стриминг или торентирање, Surfshark ќе биде вашиот нов најдобар пријател (бидејќи, како што знаеме, Speedify не ви дозволува да одблокирате гео-ограничена содржина!).

Провери излезете од веб-страницата на Surfshark за да видите повеќе за нивните услуги и сите нивни најнови зделки.

… или прочитајте ги моите детални Преглед на сурфарк

3. ExpressVPN (Алтернатива за брзи најбрзи сервери)

Главни карактеристики

 • ExpressVPN има 3,000 сервери на 90 различни локации
 • Достапно природно за Mac, Windows, Linux и рутери, како и апликации за iOS и Android
 • Паметната локација автоматски ја наоѓа најсоодветната мрежа за вас
 • Еден од најбезбедните VPN со висококвалитетно шифрирање
 • Работи само RAM-сервери за дополнителна приватност и безбедност на интернет
 • Поддржува различни VPN протоколи, вклучувајќи го и сопствениот Lightway TCP
 • Официјален веб-сајт: www.expressvpn.com
expressvpn

Безбедни и доверливи сервери

Една од најистакнатите причини зад моменталната и континуирана популарност на ExpressVPN е нивото на безбедност што го нуди. Ова се манифестира низ целиот нивен VPN модел. 

За почеток, ExpressVPN користи шифрирање AES-256 од воено одделение за да ги заштитите вашите лични податоци од љубопитните очи. Понатаму, тие користат совршена напредна тајност, што значи дека вашиот клуч за шифрирање се менува секогаш кога ќе се најавите на серверите на ExpressVPN.

Во меѓувреме, нивните Технологијата TrustedServer користи сервери само за RAM. Ова значи дека откако ќе ги рестартираат своите RAM-и, податоците од вашата сесија ќе бидат избришани засекогаш. 

Плус, бидејќи софтверот повторно се инсталира со секое рестартирање на серверот, ги добивате најновите ажурирања во безбедносните закрпи. Што се однесува до доверливите VPN услуги, ExpressVPN ги надминува другите VPN.

Беспрекорно сурфање

Ако сте заинтересирани за стриминг, торентирање или играње со помош на ExpressVPN, имате среќа. 

Иако ќе треба да користите локални сервери за да ги добиете најдобрите перформанси за овие функции, стапката на пинг под 100 ms што ја нуди ExpressVPN го прави совршен за игри. Меѓутоа, со серверите на долги растојанија, може да наидете на некои проблеми.

Обезбедете приватни DNS сервери

Приватните DNS сервери на ExpressVPN се речиси непропустливи за протекување. Можете дури и да изберете да го користите вашиот сопствен DNS сервер (иако препорачувам најдобро да ги искористите оние што се нудат природно од ExpressVPN).

Нуди повеќе VPN безбедносни протоколи

VPN протоколите се збир на правила што VPN мора да ги следи кога шифрира кориснички информации. ExpessVPN ви овозможува да изберете од различни протоколи според потребите на ситуацијата.

vpn протоколи

Ова е карактеристика што вообичаено се гледа кај највисоко рангираните VPN, но она што го прави ExpressVPN да се издвојува е нивната понуда на Светлосен пат, развиен самиот протокол ExpressVPN. 

Lightway е една од причините зошто ExpressVPN работи толку добро на мобилните уреди затоа што користи помалку енергија од батеријата и беспрекорно врши меѓумрежни транзиции.

За жал, има еден недостаток во понудата на протоколот на ExpressVPN: тие не нудат WireGuard, што може да биде прекршок за некои.

Торентирање со неограничен пропусен опсег

Благодарение на P2P споделувањето на датотеки со неограничен пропусен опсег, ExpressVPN е одличен за торентирање. Не само тоа, туку ExpressVPN автоматски ви ја идентификува најдобрата локација на серверот за торентирање.

Со прекинувачот за убивање и вградената заштита од истекување, ќе можете да останете анонимни. Брзината исто така сигурно ќе ве импресионира.

Добрите

 • Доаѓа со 30-дневна гаранција за враќање на парите во случај да одлучите да ја откажете
 • Шифрирањето од воен степен ги чува сите ваши податоци безбедни
 • Годишниот план за претплата е еден од најприфатливите
 • Може да се користи во земји со тешки веб-рестрикции, на пр., Кина
 • Може да ги одблокира сите главни платформи за пренос
 • Еден од најбрзо платените VPN во моментов на пазарот
 • Нуди голема брзина дури и при торентирање и играње игри

Конс

 • ExpressVPN е несомнено скап
 • Не нуди статични/наменски IP адреси
 • Познато е дека вградениот тест за брзина е неточен
 • Дознајте кои се некои од најдобрите Алтернативи на ExpressVPN се

Планови за цени на ExpressVPN

Мотото на ExpressVPN кога станува збор за цените е едноставно; колку подолго се регистрирате, толку поголем попуст добивате.

Месечно6 Месеци1 Година2 Години
$ 12.95 месечно$ 9.99 месечно$ 6.67 месечно$ 8.32 месечно

ExpressVPN наспроти Speedify – Зошто ExpressVPN е подобар!

Со широк спектар и број на најбараните VPN функции, ExpressVPN лесно се издвојува на тековниот VPN пазар.

Тоа е еден од најбрзите VPN а исто така може да ви заштеди многу пари ако одлучите да го купите нивниот 1-годишен план. На овој начин, тоа е многу попожелна алтернатива за Speedify.

Да не зборуваме, ExpressVPN е независна ревизија, за разлика од Speedify, VPN услуга чии дневници не можат да се проверат на кој било начин.

Кога станува збор за VPN, без разлика дали станува збор за ExpressVPN или нешто друго, препорачувам секогаш да се обратите за оние кои биле независно ревидирани - тоа покажува дека давателите на VPN услуги стојат зад нивниот производ.

Провери надвор од веб-страницата ExpressVPN за да видите повеќе за нивните услуги и нивните најнови зделки.

… или прочитај го мојот детален преглед на ExpressVPN

Што е Speedify?

забрзување на алтернативите

Забрзајте се наплаќа како единствена VPN услуга која се издвојува поради неговата способност да комбинира различни веб-врски. Со преку 1,000 сервиси на 32 локации и бесплатен пристап, лесно е да се види зошто Speedify се проби во животот на повеќето крајни корисници кои бараат брзо и евтино VPN решение.

Сепак, според самите Speedify, ќе добиете многу подобра брзина од безбедноста кога ја користите нивната VPN услуга за да се вклучите онлајн. Затоа се трудевме да ги најдеме најдобрите алтернативи на Speedify за вас.

забрза VPN

Сепак, можеби ќе ве интересира Speedify доколку безбедносните грижи не ви се главен приоритет. Еве некои од клучните карактеристики на Speedify.

Забрзајте ги главните карактеристики

Еве што нуди Speedify.

Врзување на канали

Извонредната функционалност што ја нуди Speedify е поврзување на канали, кое комбинира повеќе интернет конекции истовремено за да произведе поголема брзина. 

Ова може да биде корисна карактеристика кога брзината е од суштинско значење, особено кога се споредува со други бесплатни VPN. Сепак, успешното поврзување на каналот често значи дека шифрирањето нема да се случи. Всушност, апликацијата Speedify всушност ви дава опција да го оневозможите шифрирањето.

Функција за неуспех

Speedify ја одржува вашата VPN врска со оваа функција дури и ако го напуштите опсегот на WiFi и се префрлите во мобилните податоци. Функцијата за неуспех работи доста добро и е идеална за оние кои имаат слаби точки во нивната WiFi конекција. Тоа исто така не е карактеристика што се гледа во повеќето VPN услуги, па затоа е импресивно што е бесплатна.

Супер безбеден режим

Не е точно дека Speedify не се обидел да ја направи својата услуга безбедна. Во нивниот „Супер безбеден режим“, Speedify нуди Kill Switch, како и функција која има за цел да ги заштити корисниците од протекување на DNS. Сепак, ова е бета функција и достапна само на нивниот компјутер/десктоп софтвер, што треба да ви каже нешто за тоа колку оваа услуга VPN се грижи за обезбедување на крајните корисници. Размислете за алтернатива, бесплатна или друга.

забрзајте ги поставките

Добрите

 • Може да понуди брза врска во зависност од тоа каде сте
 • Еден од најефикасните бесплатни VPN на кои ќе наидете
 • Има многу од најбараните функции на VPN услугата и покрај тоа што е бесплатна
 • Нуди до 2 GB бесплатни податоци месечно
 • Едноставна употреба благодарение на чистиот и свеж интерфејс
 • Како бесплатна VPN услуга, таа е буџетска

Конс

 • Не можам да пристапам до блокираните локации како BBC iPlayer, Netflix
 • Иако е бесплатен, тој не дава приоритет на безбедноста и безбедноста

Забрзајте ги плановите и цените

ПланЦена (УСД/месец)
Бесплатно - 2 GB месечно$0
Неограничени податоци месечно8.99 $ / месечно
Неограничени податоци годишно4.17 $ / месечно

Како што можете да видите, иако е бесплатен VPN, Speedify доаѓа со свои планови за претплата за остроумни корисници.

Најчесто поставувани прашања

Најдобри алтернативи за забрзување - резиме

Кога барав алтернативи за Speedify, јас, се разбира, ја задржав безбедноста како наш прв приоритет. Следуваше леснотијата на користење и брзината на преземање, на што и завршив NordVPN, Surfshark и ExpressVPN

Секоја од овие VPN е многу способна и нуди голем број основни услуги како што се прекинувачи за убивање и разделување тунел. Секој искрен преглед на Speedify, во меѓувреме, ќе ви каже неколку прилично тажни вистини.

Иако може да биде примамливо да користите бесплатен VPN, би ве предупредил да не го правите тоа. Никогаш не знаете кога вашите онлајн податоци може да бидат компромитирани. Со тоа, се надеваме дека моите прегледи за најдобрите алтернативи на Speedify беа корисни.

ДЕЛ

Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Од 3.99 долари месечно

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Почетна » VPN » Топ алтернативи за забрзување за подобра приватност и безбедност

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...