Врвни алтернативи на NordVPN за подобрена приватност и безбедност на Интернет

in Споредби, VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

NordVPN е несомнено еден од најдобрите VPN на пазарот што го шифрира вашиот интернет сообраќај и ја крие вашата IP адреса. Но, има и подобри Алтернативи на NordVPN ⇣ да се разгледа.

Од 8.32 долари месечно

Добијте 49% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Без разлика дали сакате да го задржите вашиот Google Пребарува тајно од владини агенции или пристап до веб-локации што се блокирани во вашата земја, потребен ви е like VPN NordVPN. Но, има и други VPN со подобри/повеќе функции и поевтини цени што треба да ги земете во предвид.

Брзо резиме:

 • Најдобро во целина: ExpressVPN ⇣ има сè што сакате од VPN, вклучително и брзи брзини, апликација погодна за корисникот, огромен број локации и сервери и секако шифрирање од воено ниво.
 • Најдобра евтина алтернатива: SurfShark ⇣ нуди евтини цени за VPN со силни карактеристики за шифрирање и приватност.
 • Финалист: CyberGhost ⇣ му веруваат над 30 милиони корисници и е еден од најпопуларните VPN провајдери во светот.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за NordVPN. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Ако верувате NordVPN не доаѓа со најдобрите карактеристики или ги барате Алтернативи на NordVPN, тогаш еве список на најдобрите конкуренти на NordVPN во моментов:

ДЕЛ

Добијте 49% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Од 8.32 долари месечно

Врвни алтернативи на NordVPN во 2024 година

Еве ги осумте најдобри VPN-страници како NordVPN кои нудат подобри карактеристики и или поевтини цени во моментов:

1. ExpressVPN

expressvpn
 • Официјален веб-сајт: www.expressvpn.com
 • Изберете од над 140 различни локации низ светот.
 • Мрежа од над 3000 VPN сервери низ целиот свет.
 • Цени од 6.67 долари месечно (годишна претплата)

ExpressVPN е безбедна и приватна VPN услуга која е позната по своите брзи брзини и сигурни врски.

Карактеристиките на standout вклучуваат:

Технички карактеристики:

 • Поддржува Windows, macOS, iOS, Android, Linux и рутери
 • Нуди повеќе протоколи како OpenVPN, IKEv2, L2TP/IPsec и PPTP
 • Овозможува прилагодување на правилата за препраќање порти и заштитен ѕид
 • Обезбедува вграден блокатор на реклами
 • Има функција наречена „Паметна репродукција“ која автоматски го избира најдобриот сервер за пренос

Карактеристики на брзина:

 • Користи VPN протоколи базирани на UDP за поголеми брзини
 • Нуди вградена алатка за тестирање брзина за мерење на квалитетот на интернет конекцијата
 • Обезбедува функција наречена „Auto Connect“ која автоматски се поврзува со најбрзиот сервер
 • Има функција наречена „Express Boost“ која привремено го зголемува пропусниот опсег за задачи со висока побарувачка како видео стриминг

Карактеристики на приватност:

 • Не ја евидентира историјата на прелистување на корисникот или активностите на интернет
 • Има строга политика без дневници и редовно се ревидира за да се обезбеди усогласеност
 • Нуди функција наречена „Безбеден DNS“ што ги шифрира и обезбедува сите барања за DNS
 • Обезбедува функција наречена „Обликување на сообраќај“ која го контролира количеството сообраќај што е дозволено да го напушти уредот кога користите јавни WiFi мрежи
 • Нуди функција наречена „Повеќекратни ограничувања за поврзување“ која ги спречува злонамерните актери да се поврзат со вашата сметка од повеќе уреди истовремено.

Зошто да користите ExpressVPN наместо NordVPN

ExpressVPN е највисок провајдер на VPN нудејќи го најдоброто 256-битно AES шифрирање во класата, пристап до содржини низ целиот свет (САД Netflix, Disney+ итн.), тунелирање со поделени VPN, плус многу повеќе. ExpressVPN нуди локации на сервери во повеќе од 140+ земји. Тоа е многу повеќе од NordVPN.

Тие, исто така, имаат апликации за сите ваши уреди, без оглед на оперативниот систем на кој работат, вклучувајќи Android, Linux, iOS, паметни телевизори, па дури и рутери.

 • Ултра брзи сервери на повеќе од 140 VPN локации низ целиот свет.
 • Гледајте Netflix, Hulu, BBC, HBO и повеќе.
 • Шифрирање AES-256, Совршена тајност за напред и мајчин OpenVPN поддршка.
 • VPN заснована на BVI што чува дневници за пропусност на НУЛА.
 • Совршено за торентирање - P2P дозволено на сите сервери.

Зошто да користите NordVPN наместо ExpressVPN

NordVPN чини многу помалку од ExpressVPN кога одите со годишниот или 2-годишниот план. Годишниот план на ExpressVPN чини 6.67 УСД/месец, а двегодишниот план е 8.32 УСД/месец/

2-годишниот план на NordVPN чини помалку од тоа. И за само малку дополнителни трошоци, можете да го добиете 2-годишниот план на NordVPN.

Резиме: ExpressVPN е врвен VPN провајдер познат по своите сервери со голема брзина, широка мрежа од над 3,000 сервери во 94 земји и силни безбедносни карактеристики. Користи AES 256-битна шифрирање, строга политика без логови и технологија TrustedServer за дополнителна безбедност. ExpressVPN е исто така добро прилагоден за стриминг и торентирање, со неговата функција MediaStreamer и функционалност за поделен тунел. Тоа е алтернативата број 1 на NordVPN во моментов.

2. SurfShark

почетната страница на surfshark
 • Официјален веб-сајт: www.surfshark.com
 • Оценети во просек 9.3 од неговите корисници на Trustpilot.
 • Над 800 сервери во 50+ земји низ светот.

Сурфај Ајкула нуди евтини цени за VPN и ова е ѕвездата во подем на пазарот на VPN. SurfShark испорачува премиум функции, вклучително и Kill-Switch и одлични брзини на пренос.

Карактеристиките на standout вклучуваат:

 • Технички карактеристики: шифрирање, прекинувач за убивање, блокирање P2P, заштита од истекување на DNS, поддршка за IPv6 и многу повеќе.
 • Карактеристики на брзина: мулти-хоп врски, балансирање на оптоварувањето на серверот и оптимизација на TCP.
 • Карактеристики за приватност: Нема политика за дневници, безбедни протоколи и многу повеќе.

Зошто да користите SurfShark наместо NordVPN

SurfShark има многу повеќе функции да понуди од NordVPN. Нивните сопственички карактеристики како што е CleanWeb ја подобруваат вашата приватност десет пати.

Нивните Функција CleanWeb се ослободува од сите реклами и тракери на веб-локациите. Проверете го мојот детален преглед на Surfshark за преглед на сите карактеристики.

Зошто да користите NordVPN наместо SurfShark

Месечните, годишните и 2-годишните планови на NordVPN чинат многу помалку од оние на SurfShark. Нуди апликации кои покриваат повеќе платформи/уреди.

Резиме: SurfShark се издвојува по своите неограничени симултани врски, овозможувајќи им на корисниците да заштитат повеќе уреди во едно домаќинство. Со мрежа од преку 3,200 сервери во 65 земји, SurfShark нуди силно шифрирање, политика за без логови и напредни функции како што се разделување тунели и блокатор на реклами CleanWeb.

3. Сајбер-дух

почетната страница на cyberghost
 • Официјален веб-сајт: www.cyberghostvpn.com
 • Оценети со 9.4 од неговите корисници на Trustpilot.
 • Нема политика за евидентирање за да останете анонимни.

CyberGhost му веруваат над 30 милиони корисници и е оценет како еден од најпопуларните VPN услуги ширум светот. CyberGhost обезбедува брз пренос и прелистување додека ја обезбедува вашата интернет конекција со овој врвен VPN.

Карактеристиките на standout вклучуваат:

 • Технички карактеристики: шифрирање, прекинувач за убивање, блокирање P2P, заштита од истекување на DNS, поддршка за IPv6 и многу повеќе.
 • Карактеристики на брзина: мулти-хоп врски, балансирање на оптоварувањето на серверот и оптимизација на TCP.
 • Карактеристики за приватност: Нема политика за дневници, безбедни протоколи и многу повеќе.

Зошто да користите CyberGhost наместо NordVPN

CyberGhost нуди политика за забрана на евиденција и не чува никакви дневници за вашата онлајн активност. Тие исто така имаат повеќе апликации да понудат за сите ваши уреди од NordVPN. Проверете го мојот Преглед на CyberGhost VPN.

Зошто да користите NordVPN наместо CyberGhost

NordVPN има повеќе сервери да понуди во многу различни земји низ светот.

Резиме: CyberGhost нуди широка серверска мрежа со над 7,000 сервери во 90 земји, што го прави силен конкурент за стриминг и торентирање. Обезбедува шифрирање од воен степен, строга политика за без дневници и посветени апликации за различни уреди, што го прави лесен и безбеден за корисниците.

4. IPVanish

почетната страница на ipvanish
 • Официјален веб-сајт: www.ipvanish.com
 • Политика за нулта евиденција за подобрување на вашата анонимност на интернет.
 • Над 40,000+ споделени IP адреси на 75+ локации на сервери ширум светот.

IPVanish е молскавично брза VPN што ја заштитува вашата приватност со шифрирање од крај до крај за сите ваши уреди. Тоа е одличен избор за стриминг на медиуми и безбедно прелистување.

Карактеристиките на standout вклучуваат:

 • Технички карактеристики: шифрирање, прекинувач за убивање, блокирање P2P, заштита од истекување на DNS, поддршка за IPv6 и многу повеќе.
 • Карактеристики на брзина: мулти-хоп врски, балансирање на оптоварувањето на серверот и оптимизација на TCP.
 • Карактеристики за приватност: Нема политика за дневници, безбедни протоколи и многу повеќе.

Зошто да користите IPVanish наместо NordVPN

За разлика од NordVPN, IPVanish нуди политика за нулта евиденција, што значи дека нема да има евиденција на серверот на вашата активност.

Тие исто така нудат анонимно торентирање. Многу VPN платформи го намалуваат или не поддржуваат Torrenting.

Зошто да користите NordVPN наместо IPVanish

NordVPN има многу повеќе локации на сервери да понуди од IPVanish. Тие имаат над 5,000 сервери лоцирани низ целиот свет. И нивната цена е малку поевтина од IPVanish.

Резиме: IPVanish работи со сопствена и управувана серверска мрежа, обезбедувајќи над 1,900 сервери на 75+ локации. Познат по својата брзина и перформанси, IPVanish се одликува со силно шифрирање, политика без логови и поддршка за прокси SOCKS5 за дополнителна безбедност.

5. VyprVPN

vyprvpn почетна страница
 • Официјален веб-сајт: www.vyprvpn.com
 • Препорачано од системските администратори на Reddit.
 • Нема евидентирање на какви било податоци.

VyprVPN обезбедува брзи брзини, пристап до најпопуларните веб-страници за стриминг и 24/7 поддршка на клиентите – што го прави овој совршен избор за VPN.

Карактеристиките на standout вклучуваат:

 • Технички карактеристики: шифрирање, прекинувач за убивање, блокирање P2P, заштита од истекување на DNS, поддршка за IPv6 и многу повеќе.
 • Карактеристики на брзина: мулти-хоп врски, балансирање на оптоварувањето на серверот и оптимизација на TCP.
 • Карактеристики за приватност: Нема политика за дневници, безбедни протоколи и многу повеќе.

Зошто да користите VyprVPN наместо NordVPN

Ако сакате целосна приватност, тогаш VyprVPN е начин да се оди. Тие се една од најдоверливите VPN платформи и официјално се препорачани од системските администратори на Reddit.

Нивниот премиум план ви нуди посветен VPN сервер кој можете сами да го контролирате.

Зошто да користите NordVPN наместо VyprVPN

Ако не правите ништо незаконско и не сакате очајно да ги криете вашите траги, тогаш политиката за без логирање како онаа на VyprVPN е преголема.

Ако одите со NordVPN, ќе добиете 2 години приватност за цената на 1-годишниот план на VyprVPN.

Резиме: VyprVPN го користи својот комерцијален Chameleon протокол за да го заобиколи блокирањето на VPN и да пристапи до ограничената содржина. Со мрежа од над 700 сервери во 70 земји, VyprVPN нуди строга политика за без логови, силно шифрирање и лесен за користење интерфејс за различни уреди.

6. Тунелско мече

почетната страница на тунелската мечка
 • Официјален веб-сајт: www.tunnelbear.com
 • Еден од најбрзо растечките VPN на Интернет.
 • Најлесното VPN решение на пазарот.

TunnelBear VPN е прифатлива за корисниците и прифатлива VPN услуга која нуди силно шифрирање и голема серверска мрежа.

Карактеристиките на standout вклучуваат:

Технички карактеристики:

 • Поддржува Windows, Mac, iOS, Android и Chrome OS
 • Нуди и OpenVPN и IKEv2 протоколи
 • Вклучува функција за прекинувач за убивање за да се спречи неовластен пристап до вашата мрежа
 • Обезбедува карактеристика на поделен тунел за да се овозможи селективно рутирање на сообраќајот
 • Нуди функција наречена „TunnelBear Secure DNS“ која ги шифрира и обезбедува сите барања за DNS

Карактеристики на брзина:

 • Користи глобална мрежа на сервери лоцирани во над 20 земји
 • Нуди алатка за тестирање пинг за да ви помогне да ја пронајдете оптималната локација на серверот
 • Обезбедува функција наречена „Турбо режим“ што ја намалува латентноста и ги подобрува перформансите
 • Нуди функција наречена „Оптимизатор на стриминг“ која ги оптимизира баферирањето и репродукцијата за стриминг медиуми

Карактеристики на приватност:

 • Не складира никакви лични информации или историја на прелистување
 • Има строга политика без дневници и подлежи на редовни безбедносни контроли од трета страна
 • Нуди функција наречена „Шифриран DNS“ што ги штити вашите барања за DNS од прислушување
 • Обезбедува функција наречена „Блокирај реклами“ која ги блокира рекламите и тракерите
 • Нуди функција наречена „Firewall“ која го блокира дојдовниот и појдовниот сообраќај врз основа на претходно дефинирани правила.

Зошто да користите Tunnelbear наместо NordVPN

Tunnelbear нуди над 22 земји да изберете од кога прелистувате веб. Нивната услуга е прикажана на новински сајтови како што се The Verge, Forbes и LifeHacker.

Зошто да користите NordVPN наместо Tunnelbear

NordVPN нуди повеќе локации за избор и има апликации што ќе ги покриваат сите ваши уреди без разлика на оперативниот систем.

Резиме: Tunnelbear е VPN-пријателски за корисникот со фокус на едноставноста и леснотијата на користење. Нуди над 1,800 сервери во 23 земји, силно шифрирање, политика за без логови и функции како прекинувач за убиство на VigilantBear и GhostBear за заобиколување на VPN блокови. Tunnelbear, исто така, обезбедува бесплатен план со ограничени податоци за корисниците да се обидат пред да се обврзат на платен план.

7. Совршена приватност

совршена приватност vpn
 • Официјален веб-сајт: www.perfect-privacy.com
 • Нема политика за логирање.
 • Комерцијалните функции како што се NeuroRouting и TrackStop ве одржуваат целосно анонимни на Интернет.

Совршена приватност VPN е безбедна и приватна VPN услуга која е позната по своето силно шифрирање и посветеноста на приватноста на корисниците.

Клучните карактеристики вклучуваат:

Технички карактеристики:

 • Поддржува оперативни системи Windows, macOS, iOS, Android и Linux
 • Нуди и OpenVPN и L2TP/IPSec протоколи
 • Вклучува функција за прекинувач за убивање за да се спречи неовластен пристап до вашата мрежа
 • Обезбедува карактеристика на поделен тунел за да се овозможи селективно рутирање на сообраќајот
 • Нуди функција наречена „Совршена тајност напред“ која додава дополнителен слој на шифрирање на вашите врски

Карактеристики на брзина:

 • Користи глобална мрежа на сервери лоцирани во над 70 земји
 • Нуди алатка за тестирање пинг за да ви помогне да ја пронајдете оптималната локација на серверот
 • Обезбедува функција наречена „Тест на брзина“ која ја мери вашата моментална брзина на интернет и ја препорачува најдобрата локација на серверот
 • Нуди функција наречена „Сервери со ниска латентност“ која обезбедува врски со помала латентност за апликации во реално време

Карактеристики на приватност:

 • Не складира никакви лични информации или историја на прелистување
 • Има строга политика без дневници и подлежи на редовни безбедносни контроли од трета страна
 • Нуди функција наречена „Шифриран DNS“ што ги штити вашите барања за DNS од прислушување
 • Обезбедува функција наречена „Блокер на реклами“ која ги блокира рекламите и тракерите
 • Нуди функција наречена „Firewall“ која го блокира дојдовниот и појдовниот сообраќај врз основа на претходно дефинирани правила.

Зошто да користите PerfectPrivacy наместо NordVPN

PerfectPrivacy е врвна VPN услуга за напредни корисници. Нивната услуга ви овозможува да возите сообраќај на кој било начин што сакате.

Можете да изберете една VPN локација за влез и друга за излез. Тие, исто така, дозволуваат пренасочување на пристаништето за да се овозможи торентирање.

Зошто да користите NordVPN наместо PerfectPrivacy

NordVPN е многу поевтин од PerfectPrivacy. NordVPN е многу полесен за разбирање и употреба.

Резиме: PerfectPrivacy е VPN фокусиран на приватност со помала мрежа на сервери во 26 земји, но нуди напредни безбедносни карактеристики како Multi-Hop VPN и NeuroRouting. Исто така, обезбедува строга политика за без логови, силно шифрирање и приспособливи поставки за искусни корисници.

8. BulletVPN

bulletvpn
 • Официјален веб-сајт: www.bulletvpn.com
 • Серверите хостирани во центрите за податоци Tier-1 ширум светот нудат зголемување на брзината.
 • Политика за нулта логирање.

BulletVPN е безбедна и приватна VPN услуга која нуди поврзување со голема брзина и строга политика без дневници.

Клучните карактеристики вклучуваат:

 • Технички карактеристики: шифрирање, прекинувач за убивање, блокирање P2P, заштита од истекување на DNS, поддршка за IPv6 и многу повеќе.
 • Карактеристики на брзина: мулти-хоп врски, балансирање на оптоварувањето на серверот и оптимизација на TCP.
 • Карактеристики за приватност: Нема политика за дневници, безбедни протоколи и многу повеќе.

Зошто да користите BulletVPN наместо NordVPN

BulletVPN нуди политика за нулта логирање што значи дека тие не најавуваат ниту еден од вашите податоци никаде на нивните сервери. Тоа значи дека нема податоци што ја поврзуваат онлајн активноста назад со вашиот компјутер.

Ова ја зголемува вашата приватност десеткратно.

Зошто да користите NordVPN наместо BulletVPN

Иако NordVPN не нуди Политика за без логирање, според мое мислење, на повеќето луѓе тоа не им треба.

Освен ако не нарачувате оружје или дрога од темната мрежа, нема причина да се грижите да се најавите на VPN серверите. Исто така, NordVPN чини многу помалку ако одите на 2-годишниот план.

Резиме: BulletVPN дава приоритет на брзината и перформансите, со помала серверска мрежа од 150+ сервери во 55 земји. Овој VPN нуди силно шифрирање, политика за без логови и поддршка за различни VPN протоколи, вклучувајќи OpenVPN, L2TP/IPSec и IKEv2, обезбедувајќи безбедно и разноврсно искуство.

Најлошите VPN (кои треба да ги избегнувате)

Има многу VPN провајдери таму, и може да биде тешко да се знае на кои да им се верува. За жал, има и многу лоши провајдери на VPN кои нудат услуги за подеднакво ниво, па дури и се вклучуваат во матни практики како што се евидентирање на кориснички податоци или нивно продавање на трети страни.

Ако барате реномиран провајдер на VPN, важно е да го направите вашето истражување и да бидете сигурни дека избирате сигурна услуга. За да ви помогнам, составив листа на најлошите VPN провајдери во 2024 година. Ова се компаниите кои треба да ги избегнувате по секоја цена:

1. Hola VPN

здраво впн

Здраво ВПН не е меѓу најпопуларните VPN што не чува дневници на оваа листа. И има некои причини за тоа. Најпрво, бесплатната верзија на VPN всушност не е VPN. Тоа е peer-to-peer услуга која го насочува сообраќајот помеѓу своите корисници, а не серверите. Слушате ли како аларм се огласуваат во вашата глава во моментов? Ти би требало! Тоа е небезбедна услуга. Бидејќи кој било од тие врсници може да биде компромитиран и можеби ќе може да пристапи до вашите податоци.

Во свет каде што повеќето луѓе дури и не сакаат нивните податоци да се наоѓаат на веб-сервер, кој би сакал нивните податоци да се проследуваат низ повеќе корисници на „peer-to-peer“.

Сега, иако никогаш не би препорачал да ја користите бесплатната услуга на Hola VPN поради која било причина, не би било фер ако не зборувам за нивната врвна VPN услуга. Нивната премиум услуга е всушност VPN. Тоа не е услуга peer-to-peer како бесплатната верзија.

Иако нивната премиум услуга е всушност услуга VPN, јас не би препорачал да одите по неа поради многу причини. Ако купувате претплата за VPN од причини за приватност, тогаш не треба ни да размислувате за Hola. Ако ја погледнете нивната политика за приватност, ќе видите дека собираат многу кориснички податоци.

Ова ја исфрла приватноста базирана на VPN низ прозорецот. Ако сакате VPN од причини за приватност, има многу други провајдери кои имаат политика за нулта дневник. Некои дури и не бараат да се пријавите. Ако сакате да имате приватност, држете се настрана од Hola VPN.

Едно нешто што треба да се запамети за премиум верзијата на услугата е дека наликува на вистинска VPN услуга бидејќи има подобра шифрирање од бесплатната верзија, НО сепак се потпира на својата мрежа „peer-to-peer“ управувана од заедницата. Значи, сè уште не е исто како VPN.

Други VPN услуги како што е Nord имаат свои сервери. Hola ви овозможува да ја користите својата мрежа на врсници во заедницата без да придонесувате ништо. Не е исто како „вистинска“ VPN услуга. Само нешто што треба да се има на ум.

И ако мислите дека премиум услугата на Hola може да биде добра за гледање телевизиски емисии и филмови блокирани во регионот, размислете уште еднаш... Иако нивната услуга може со сигурност да ги одблокира веб-локациите и содржините блокирани во регионот, повеќето од нивните сервери се многу побавни од нивните конкуренти.

Значи, иако можеби ќе можете да одблокирате веб-локација, не би било забавно да се гледа поради тоа тампонирање. Има и други VPN услуги кои имаат речиси нула задоцнување, што значи дека нивните сервери се толку брзи што нема да ја забележите разликата во брзината кога ќе се поврзете со нив.

Ако барав VPN услуга, Не би ја допрел бесплатната услуга на Hola VPN со столб од десет метри. Тој е преполн со проблеми со приватноста и не е ни вистинска VPN услуга. Од друга страна, ако размислувате да ја купите премиум услугата, што е малку надградба, би препорачал прво да проверите некои од подобрите конкуренти на Hola. Не само што ќе најдете подобри цени туку и подобра и посигурна севкупна услуга.

2. Скриј го мојот задник

hidemyass vpn

HideMyAss порано беше една од најпопуларните VPN услуги. Тие порано спонзорираа некои навистина големи создавачи на содржини и беа сакани од интернетот. Но сега, не толку многу. Не слушате толку многу пофалби за нив како порано.

Нивниот пад од благодатта може да биде затоа што тие имале некои лоша историја кога станува збор за приватноста. Тие имаат историја на споделување кориснички податоци со владата, ова не е проблем со некои други даватели на VPN бидејќи тие воопшто не најавуваат никакви податоци за вас.

Ако се грижите за вашата приватност и затоа сте на пазарот за VPN, Hide My Ass веројатно не е за вас. Тие исто така се наоѓаат во ОК. Верувај ми, не сакате вашиот давател на услуги VPN да биде во ОК ако ја цените приватноста. Обединетото Кралство е една од многуте земји кои собираат податоци за масовниот надзор и ќе ги сподели со други земји доколку се праша за…

Ако не се грижите многу за приватноста и само сакате да проследувате содржини блокирани во регионот, има добри вести. Се чини дека Hide My Ass може да го заобиколи заклучувањето на регионот за некои сајтови одредено време. Работи понекогаш, но не и други пати без некоја очигледна причина. Ако барате VPN за стриминг, овој можеби не е најдобар.

Друга причина зошто Hide My Ass можеби не е најдобрата опција за стриминг е тоа што нивната брзината на серверот не е најбрза. Нивните сервери се брзи, но ако само малку погледнете наоколу, ќе најдете VPN услуги кои се многу побрзи.

Има неколку добри работи за „Скриј го мојот задник“. Една од нив е тоа што имаат апликации за речиси сите уреди, вклучително Linux, Android, iOS, Windows, macOS, итн. И можете да инсталирате и користите Hide My Ass на најмногу 5 уреди истовремено. Друга добра работа за оваа услуга е тоа што тие имаат повеќе од 1,100 сервери распространети низ целиот свет.

Иако има некои работи што ми се допаѓаат кај Hide My Ass, има многу работи што не ги сакам. Ако барате VPN за загриженост за приватноста, побарајте некаде на друго место. Тие имаат лоша историја кога станува збор за приватноста.

Нивната услуга исто така не е најбрза во индустријата. Не само што ќе се соочите со задоцнување при преносот, туку можеби нема да можете ни да ги одблокирате регионалните содржини што не се достапни во вашата земја.

Што е NordVPN

почетната страница на nordvpn

NordVPN е еден од најпопуларните и користени даватели на услуги VPN таму што ви помага да го скриете вашиот идентитет на интернет. Исто така, ви овозможува да посетите веб-локација што може да биде блокирана од вашата влада или интернет провајдер во вашата земја.

Главните карактеристики вклучуваат:

 • Шифрирање од воено одделение.
 • Неограничен опсег на ширина.
 • Ја крие вашата IP адреса.
 • Нема политика за дневници (т.е. не води евиденција за тоа што сте прелистувале).
 • Автоматски прекинувач за убивање.
 • Заштита од истекување на DNS.
 • Пристап до нивните сервери DoubleVPN кои двапати ги шифрираат податоците.
 • Може да поврзете до 6 уреди истовремено.
 • 5,200+ брзи и безбедни сервери во 61 земја обезбедуваат голема латентност.
 • Достапни се екстензии на Chrome и Firefox.
 • Дозволено е пристап до Netflix и torrenting/P2P.
 • За повеќе карактеристики видете го мојот Преглед на NordVPN.

Дали е доверлив NordVPN? Во тоа можете да бидете сигурни NordVPN ја сфаќа безбедноста многу сериозно. Нивното шифрирање од воен степен ја чува целата ваша врска безбедна од љубопитните очи и тие се официјално потврдени како „услуга без дневници“, што значи дека не складираат дневници за поврзување, IP адреси, сообраќајни дневници или какви било информации за активностите на интернет.

Придобивки од NordVPN

Услугата VPN на NordVPN им овозможува на своите корисници анонимно и безбедно да пребаруваат на интернет. Нивната услуга е исто така добра за стриминг, пристап до гео-блокирана содржина и за torrenting/P2P.

Кога користите некоја VPN услуга како NordVPN, можете да бидете сигурни дека никој, вклучително и владата, нема да може да открие кои веб-локации ги посетувате или кои апликации ги користите.

Бидејќи сите податоци испратени и примени од вашиот прелистувач се шифрираат кога користите a VPN услуга.

NordVPN е еден од најпопуларна VPN услуга провајдери и е прикажан во списанија и сајтови за вести како што се Wired, Forbes, The Huffington Post и Buzzfeed.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

A виртуелна приватна мрежа (VPN) го шифрира вашиот интернет сообраќај и го штити вашиот онлајн идентитет. Целиот ваш интернет сообраќај се пренесува преку шифриран тунел, така што вашите податоци се безбедни, а вашата IP адреса и целата интернет конекција се скриени од љубопитните очи. Постојат многу други алтернативи на NordVPN што може да ги разгледате.

ExpressVPN - Супериорен VPN што само функционира!
Од 6.67 УСД / месечно

со ExpressVPN, вие не само што се пријавувате за услуга; ја прифаќате слободата на бесплатниот интернет онака како што требаше да биде. Пристапете до веб без граници, каде што можете да проследувате, преземате, торентувате и прелистувате со молскавична брзина, додека останувате анонимни и ја обезбедувате вашата онлајн приватност.

ExpressVPN е несомнено најдобрата алтернатива на NordVPN.

ExpressVPN и NordVPN се безбедни и приватни VPN услуги. Сепак, ExpressVPN нуди побрзи брзини, посигурни врски и поширок опсег на локации на сервери.

Нема толку многу VPN услуги што можат да го победат NordVPN во однос на цените, освен CyberGhost.

Ако барате услуга VPN што чини помалку од NordVPN и нуди политика без логирање, тогаш оди со CyberGhost.

Ако сте навистина параноични за вашата приватност, тогаш повелете VyprVPN. Тие се официјално препорачано од системските администратори на Reddit и нивната услуга нуди политика без логирање.

Ако сакате нешто уште подобро од VyprVPN што може да ве направи дух на Интернет, тогаш одете со Совршена приватност.

Нивната услуга е изградена за напредни корисници со напредни потреби. Иако нивната услуга чини малку повеќе, карактеристиките што ги добивате вредат за цената.

ДЕЛ

Добијте 49% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Од 8.32 долари месечно

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...