Дали треба да го обезбедите вашиот интернет со Atlas VPN? Преглед на карактеристики, цени и перформанси

in VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Атлас VPN е здив на свеж воздух во индустријата за VPN. Тие се изненадување, а нивниот подем не беше ништо помалку од чудо. Како релативно нова VPN компанија, тие успеаја да им обезбедат на своите клиенти доста пристојна услуга. Дури и нивната бесплатна функција е една од најбрзите меѓу другите бесплатни верзии на VPN! 

Резиме на преглед на Atlas VPN (TL;DR)
Рејтинг
Цени
Од 1.82 долари месечно
Бесплатен план или пробен период?
Бесплатен VPN (без ограничувања на брзината, но е ограничен на 3 локации)
Сервери
1000+ VPN сервери со голема брзина во 49 земји
Политика за евиденција
Нема политика за логови
Со седиште во (јурисдикција)
Делавер, Соединетите Американски Држави
Протоколи / Енкриптоин
WireGuard, IKEv2, L2TP/IPsec. Шифрирање AES-256 и ChaCha20-Poly1305
Торентирање
Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P (не е на бесплатен план)
Стриминг
Пренесувајте Netflix, Hulu, YouTube, Disney+ и повеќе
Поддршка
24/7 разговор во живо и е-пошта. 30-дневна гаранција за враќање на парите
Карактеристики
Неограничени уреди, неограничен пропусен опсег. Сервери за безбедна размена, тунелирање поделени и блокатор на реклами. Ултра брз пренос од 4k
Тековен договор
2-годишен план за 1.82 долари/месечно + 3 месеци дополнително

Главни преземања:

Atlas VPN е буџетски провајдер VPN кој нуди добри брзини на поврзување, силни безбедносни карактеристики и солидни перформанси за стриминг и торентирање.

Atlas VPN е еден од најбрзите VPN во светот и одлична буџетска опција, со SafeSwap сервери за дополнителна приватност. Atlas VPN има одлични алатки за безбедност и приватност, вклучувајќи енкрипција AES-256 и ChaCha20-Poly1305.

Додека Atlas VPN има многу достапни услуги за стриминг и вградено блокирање реклами, тој има мала VPN серверска мрежа и може да доживее мали грешки и проблеми со прекинувачот за убивање.

Ако сте збунети околу тоа дали Atlas VPN вреди или не - можеме да ве увериме во тоа одлично е како буџетска VPN опција. За минимална цена (од 1.82 $/месечно!), тие обезбедуваат одлична услуга за стриминг со голема брзина. Генерално, тие се нова компанија, но имаат многу потенцијали да го достигнат врвот во догледно време.

Ја испробавме апликацијата Atlas VPN и вистината е кажана, бевме изненадени! Време е да поминете низ нашата Преглед на атлас и пробајте го сами од тука!

Ние го започнуваме нашиот Преглед на Atlas VPN за 2024 година со неколку добрите и лошите страни на оваа VPN компанија. Иако тие имаат добар дел од упоришта и слаби зони, ние главно ќе се фокусираме на клучните аспекти на нивната услуга. 

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за AtlasVPN. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Добрите и лошите страни

Atlas VPN добрите

 • Еден од најбрзо работните VPN во светот сега
 • Одлична буџетска опција (еден од најевтините VPN во моментов)
 • Вклучува дополнителна опција за приватност со серверите SafeSwap
 • Список на скратен протоколи (WireGuard и IPSec/IKEv2)
 • Одлични алатки за безбедност и приватност (шифрирање AES-256 и ChaCha20-Poly1305)
 • Пристојна услуга за поддршка на клиентите
 • Достапни се многу услуги за стриминг (ултра-брз стриминг 4k)
 • Доаѓа со вградено блокирање реклами, сервери SafeSwap и сервери MultiHop+
 • Неограничени истовремени врски со онолку уреди колку што сакате

Конс на Atlas VPN

 • Понекогаш прекинувачот за убивање не работи 
 • Доаѓа со некои ситни грешки

Планови и цени

ПланЦенаподатоци
2-година$ 1.82 месечно (49.19 $ / година)Неограничени уреди, неограничени симултани врски
1-година3.29 $ месечно (39.42 $ / година)Неограничени уреди, неограничени симултани врски
1-месец$10.99Неограничени уреди, неограничени симултани врски
слободен$0Неограничени уреди (ограничено на 3 локации)

Со оглед на брзината на Atlas VPN и карактеристиките како монитор за прекршување на податоци, ќе мора да кажеме дека плановите за цени на Atlas VPN се прилично евтини. Всушност, бесплатната верзија на Atlas VPN ви обезбедува доста услуга. 

Запиши се

Премиум верзијата Atlas VPN ви нуди неограничени уреди и неограничени врски истовремено - по минимална цена. 

Откако поминавме низ многу видео прегледи на Atlas VPN на корисниците, можеме со сигурност да кажеме дека најмногу го претпочитаат 2-годишниот план. Токму овој план чини само 1.82 долари месечно, но можете да заштедите повеќе пари со плаќање 49.19 долари за двете години одеднаш. 

Сега можеби сте скептични за нивната VPN врска или не сте сигурни како работи Atlas VPN, што е природно.

За вас, тие имаат краткорочни планови како годишен план каде што ќе треба да плаќате 3.29 долари месечно за 12 месеци. Меѓутоа, ако сакате да ги пробате еден месец, ќе треба да платите многу повеќе: 10.99 долари за тој еден месец. 

Премиум верзијата Atlas VPN има а 30-дневна гаранција за враќање на парите на кој било план што ќе го одберете, за да имате слобода да го испробате и потоа конечно да донесете одлука. Можете да платите користејќи google плати, PayPal и кредитни картички.

Бесплатна верзија

Не многу компании обезбедуваат бесплатен VPN, но Atlas VPN го прави тоа. Всушност, нивната бесплатна VPN верзија е многу ефикасна ако ви треба само привремено VPN и не ја користите често. 

бесплатен атлас vpn

Има ограничување за податоци од 10 GB за бесплатната верзија на Atlas VPN, така што не е за редовни корисници бидејќи оптимизираните сервери за проследување или преземање медиуми нема да бидат изводливи со овој план. 

Одете овде и преземете ја 100% бесплатната верзија сега (Windows, macOS, Android, iOS)

Брзина и перформанси

Спроведувањето на протоколот WireGuard Tunneling функционираше како магија за серверот Atlas VPN. Бидејќи WireGuard се смета за многу брз протокол, тој осигурува дека брзината на преземање не се намалува за голема разлика кога VPN е вклучена. 

Всушност, откако направивме неколку тестови и проби со овој VPN, можеме да бидеме сигурни дека брзината на прикачување и брзината на преземање со Atlas VPN се доста задоволителни. Стапката на намалување на брзината на преземање е близу 20%, додека стапката на намалување на брзината на преземање е скоро 6%.

Atlas VPN доаѓа со солидна брзина бидејќи го замениле стариот IKEv2 со побрз протокол, WireGuard. Исто така, го прави Atlas VPN безбеден повеќе од кога било.

Тоа ги прави побрзи од многу популарни VPN провајдери како StrongVPN или Сурфај Ајкула, но тие се уште заостануваат NordVPN ExpressVPN. Сепак, бидејќи сега се купени од Nord Security, може слободно да се каже дека ситуацијата уште повеќе ќе се подобри!

Ги измеривме нивните вкупни перформанси врз основа на неколку услуги за бенчмаркинг. Веб-страницата SpeedTest, SpeedOF.me и nPerf ни дојде на помош. 

Резултати од тестот за брзина на Atlas VPN (користејќи го Сиднеј бидејќи е најблиску до мојата физичка локација)

Всушност, сите дојдоа со слични резултати дури и кога беа направени од различни локации на сервери. Дури и по правењето на овие тестови во повеќе IP адреси, брзината остана слична. 

Додека интернет конекцијата и локацијата на локалниот сервер се фактори за несовпаѓање на брзината, конечно можеме да го кажеме тоа Atlas VPN има прилично пристојна брзина и перформанси како нова VPN услуга.

Безбедноста и приватноста

За да ја кажеме вистината за приватноста и безбедносните карактеристики на Atlas VPN, ќе мораме да кажеме дека тие имаат одлични протоколи за шифрирање и тунелирање, а вие можете да бидете безбедни и уверени со нивната услуга. Нивните клучни безбедносни услуги вклучуваат:

Нема логирање

Компанијата се гордее со својата „политика за забрана на сеча“. Според Atlas VPN, тие никогаш не ги собираат деталите за активностите на нивните корисници, податоци или DNS прашања од било кој вид. 

Политика за приватност на Atlas VPN јасно го кажува тоа „Не собираме информации што ќе ни овозможат да го следиме користењето на Интернет на нашата VPN до индивидуални корисници.

Тие ја собираат само малата количина на податоци што им е апсолутно неопходна за да ја водат услугата - и ништо повеќе. Не мора ни да креирате сметка за да ја користите бесплатната верзија - тоа зборува многу за нивната услуга.

Сите нивни податоци се шифрирани, така што хакерите нема да можат да пристапат до историјата или податоците на вашиот прелистувач на кој било можен начин. Бидејќи кога станува збор за приватноста, Atlas VPN е многу сериозен да го задржи корисникот што е можно поанонимен. 

Поддржани протоколи (WireGuard)

VPN протоколите се клучни за обезбедување пристојна брзина за која било VPN услуга. За среќа, Atlas VPN е благословен со WireGuard, еден од најдобрите протоколи таму. 

Atlas VPN Wireguard

Тоа не е само брзо; тој е високо обезбеден и им дава на премиум корисниците и на бесплатните корисници одлична услуга на сите начини. Сепак, овој протокол сè уште не е подготвен за IOS и macOS, па нивните корисници ќе мора да се држат до претходниот протокол, IKEv2. 

Методи за шифрирање

Додека Google Play Store или официјалната веб-страница на Atlas VPN нема наведено ниво на шифрирање, ние успеавме да го добиеме нивното ниво на шифрирање. Поддршката за корисници на Atlas VPN беше доволно одговорна за да не извести дека ја користат Ниво на шифрирање AES-256, исто како и финансиските и воените институции. 

атлас vpn приватност

Ова шифрирање се смета за нераскинливо - затоа безбедноста не треба да биде грижа за оваа VPN услуга. 

Откако ќе се поврзете со оваа шифрирање, никој не може да ја следи вашата активност. Нивниот блокатор на тракер игра добра улога и во ова. Покрај тоа, компанијата исто така го имплементирала Poly1305 автентикатор заедно со шифрата ChaCha20 како средство за обезбедување дополнителна заштита. 

Приватен ДНС

Направивме обемна проверка на нивниот приватен DNS, бидејќи многу VPN доаѓаат со протекување на DNS или Ipv6. За среќа, тие немаат такви протекувања бидејќи имаат добро направена служба за заштита од истекување. 

Дури и откако направивме независна безбедносна ревизија, можеме да видиме дека нашата вистинска локација никогаш не се појави. Генерално, барем можеме да бидеме сигурни дека Atlas VPN работи и не ја дава нашата адреса на кој било можен начин.

атлас vpn локации на серверот

Брзината, безбедноста и приватноста се важни фактори што треба да се земат предвид при изборот на VPN. Затоа го прашав Atlas VPN што ги издвојува од конкуренцијата кога станува збор за алатките за брзина, безбедност и приватност. Еве го нивниот одговор:

Можете ли да ми кажете малку за вашите карактеристики за брзина, безбедност и приватност?

Atlas VPN ги нуди сите основни карактеристики што корисниците можат да ги очекуваат од услугата VPN и многу повеќе. Со цел да ја обезбедиме приватноста и безбедноста на нашите корисници, користиме протоколи IPSec/IKEv2 и WireGuard® од светска класа, како и шифрирање AES-256. Користењето на такви најсовремени протоколи како WireGuard во комбинација со 1000+ VPN сервери на 49 локации низ светот ни помага да обезбедиме голема брзина за непречено проследување, игри и целокупно искуство со прелистување.

Во зависност од преференциите на корисниците, нудиме специјални сервери оптимизирани за стриминг, како и сервери со напредни функции за приватност. Исто така, важно е да се напомене дека имаме строга политика за без дневници, што значи дека не евидентираме или складираме детали за активностите на нашите корисници или други податоци што би можеле да се поврзат со нашите корисници.

Рута Цизинаускаите – ПР менаџер во Atlas VPN

Стриминг и торентирање

Повеќето луѓе користат VPN за да ги одблокираат услугите за стриминг и/или да преземаат филмови преку торенти. Ова е клучен фактор, и изненадувачки Atlas VPN е доста ефикасен во овој поглед!

Амазон премиер видеоАнтена 3Apple tv +
БиБиСи iPlayerbeIN SportsКанал +
ПСКанал 4Crackle
Crunchyroll6playОткривање +
Дизни +ДР ТВДСтв
ESPNFacebookfuboTV
Франс ТВГлобоплејGmail
GoogleHBO (Max, Now & Go)Hotstar
HuluInstagramIPTV
KodiЛокалНетфликс (САД, Велика Британија)
Сега телевизијаОРФ ТВПаун
PinterestПрозибенРаиПлеј
Ракутен ВикиShowtimeНебото Оди
SkypeПрашкаSnapchat
SpotifySVT PlayTF1
ТратотTwitterWhatsApp
ВикипедијаVuduYouTube
Zattoo

Стриминг

беспрекорно стриминг

YouTube

Многу луѓе веруваат дека бидејќи YouTube има многу бесплатни содржини, нема да им треба VPN за да ја гледаат ограничената содржина. Доволно смешно, нивните ексклузивни видеа или видеа со ограничена област не се ништо помалку од скапоцени камења. 

Од ретки НБА клипови до видеа забранети во вашите географски области - сето тоа можете да го видите користејќи Atlas VPN. Темелно го тестиравме, а деблокирањето на youtube им изгледаше како торта.

БиБиСи iPlayer

BBC iPlayer е услуга за стриминг достапна само во неколку избрани области. Многу луѓе бараат VPN апликации што можат да ја одблокираат токму оваа услуга, а Atlas VPN е успешен во тоа. Тие го одблокираа BBC iPlayer и можете лесно да го користите без никакво тампонирање или пелтечење.

Netflix

Тоа е основен услов за кој било VPN да го деблокира Netflix во различни области бидејќи тие имаат специјализирана содржина за одредени географски локации. Atlas VPN тврди дека можат да одблокираат различни библиотеки на Netflix, а ние ги тестиравме за да откриеме дека нивното тврдење е точно.

Торентирање

Atlas VPN нуди многу различни карактеристики, но тие изненадувачки молчеа за нивната способност за торентирање. Иако тие немаат посветен P2P сервер и не ја рекламираат оваа услуга, ние пробавме и тестиравме торентирање со нив, и успеа.

Според нашето искуство од прва рака, можеме да видиме дека брзината беше 32-48 Mbps (4-6 MB/S) и ни требаа околу 6-7 минути да преземеме датотека од 2.8 GB. 

Резултатите варираат во зависност од сејачите/пијавиците и вашата брзина на интернет. Сепак, можеме да видиме дека брзините на Atlas VPN кога станува збор за торентирање се прилично пристојни. Иако нема да ја добиете истата брзина во бесплатните сервери на Atlas VPN, сепак можете да преземате преку торент.

Клучни карактеристики

Сега кога знаете за карактеристиките на Atlas VPN, време е добро да ги погледнете неговите клучни карактеристики.

SafeBrowse

Со едноставни зборови, SafeBrowse ве заштитува од секаков вид на малициозен софтвер. Додека користите Atlas VPN, ако наидете на некоја веб-страница со закана од малициозен софтвер – Atlas веднаш ќе ја блокира. 

Функцијата е достапна само во апликациите за Android и IOS, што е непријатно бидејќи заканата од малициозен софтвер најчесто доаѓа во прелистувачите на Windows, но апликацијата за Windows нема SafeBrowse. Како што е кажано, тие работат на тоа, и еден ден, оваа функција ќе биде достапна за macOS и Windows.

SafeSwap

atlasvpn safeswap и multihop сервери

Имањето SafeSwap значи дека Atlas VPN обезбедува повеќе IP адреси кога одите од една веб-страница на друга. Тоа е единствена карактеристика и не е достапна во многу други VPN сервери. 

Секоја SafeSwap доаѓа со повеќе IP адреси и се дели помеѓу различни корисници за да се осигура дека ротацијата на IP е што е можно понепредвидлива. Atlas VPN нуди SafeSwap и гарантира дека брзината нема да се намали за време на замената.

Можете да изберете од Сингапур, САД и Холандија како локации SafeSwap. Компанијата планира да го зголеми бројот на сервери, а доколку се покажат како еден од најдобрите VPN провајдери, може и да го направи тоа. Оваа функција е достапна во сите нивни платформи, освен за macOS, кој ќе го пуштат секој ден од сега.

Заштита од хакирање

Оваа функција е достапна само во премиум верзијата и е клучна за да проверите дали податоците се појавиле во мониторот за прекршување на податоци. 

Во сценарио кога сте се соочиле со прекршување на податоците, ќе ви бидат дадени инструкции за тоа каков вид на податоци се откриени за да ви биде лесно да следите каде точно започнало прекршувањето на податоците. Исто така, ви помага да обезбедите безбедност на сите ваши онлајн сметки. 

Заштита од истекување податоци

Тест за истекување на атлас vpn dns

Серверите на Atlas VPN се горди на една работа - тие спречија протекување податоци на секој можен начин. Ако сакате безбедна и безбедна VPN услуга, тогаш го препорачуваме Atlas VPN едноставно затоа што тие се успешни во спречувањето на протекување на податоци. Еве како го измеривме:

Се обидовме да најдеме протекување податоци во врска со IP адресите и не успеавме да најдеме бидејќи адресите се добро шифрирани. Следно, баравме протекување на DNS и не можевме да најдеме ниту таму. WebRTC, P2P комуникациски сервер, исто така има ризик да ја открие вашата IP по грешка. 

Го пробавме и ние, и не беа откриени протекувања. Исто така, баравме протекување на податоци IPv6, кои се податоци што не се испраќаат преку VPN тунел. За среќа, Atlas VPN целосно го оневозможи IPv6, намалувајќи го ризикот од истекување на податоци на минимум.

Сплит тунелирање

Ова е многу интересна карактеристика на Atlas VPN. Она што се случува со вообичаените VPN е дека целиот онлајн сообраќај оди преку нивниот VPN сервер. Тоа ви дава можност да изберете какви податоци сакате да поминете низ серверите на Atlas VPN. 

atlasvpn сплит тунелирање

Ова му ја олеснува работата на корисникот, особено кога работи со повеќе задачи - затоа што, со поделено тунелирање, можете одеднаш да прелистувате и странски и локални содржини и често да се поврзувате со странски и локални мрежи. Исто така, многу ја заштедува вашата брзина на засилување.

Многу корисници се соочуваат со заеднички проблем со VPN, а тоа е, додека ограничените содржини се лесно достапни, локалните содржини се вчитуваат премногу долго. Сплит тунелирањето е огромен лек за спречување на вакви проблеми.

Во моментов, оваа функција е достапна само за уредите со Android, тунелирањето поделено за Windows 10 (и другите верзии) доаѓа наскоро.

убие прекинувач

Освен нивната вообичаена заштита на податоците, Kill Switch Atlas VPN е доста ефикасен исто така. Тоа е едноставна алатка која ќе го исклучи целиот интернет сообраќај во случај на прекин. Сакавме да ја провериме оваа функција темелно, па отидовме на заеднички тест.

Atlas vpn killswitch

Прво ја оневозможивме интернет-врската од рутерот, а прекинувачот за убиство работеше прилично добро. Ја уништи врската во моментот кога пристапот до серверот беше блокиран. 

Иако тие не го известија корисникот за активирањето на прекинувачот за убивање, тој сепак работеше. Исто така, оневозможивме клиент додека прекинувачот за убивање беше вклучен, и тој работеше добро. Како што е кажано, има неколку поплаки од клиентите во врска со тоа што нивните прекинувачи за убивање не работат понекогаш - но тоа не се случи кај нас. 

Нулта-логирање

Како и повеќето други VPN, Atlas VPN има политика за без дневници, што значи дека тие не ги чуваат приватните информации на нивните клиенти. Она што е уште подобро е што политиката важи и за премиум верзијата и за бесплатната верзија. 

Политика за приватност на Atlas VPN јасно го кажува тоа „Не собираме информации што ќе ни овозможат да го следиме користењето на Интернет на нашата VPN до индивидуални корисници.

Освен тоа, ако деинсталирате Atlas VPN и сакате вашата сметка да биде трајно избришана, можете да побарате од нив копија од податоците што ги имаат за вас - тие се обврзани да ви ги дадат тие информации.

поддршка на корисниците на

Додека Atlas VPN нуди функции како 30-дневна гаранција за враќање пари или неограничени истовремени врски, ќе мораме да кажеме дека на нивната веб-страница нема соодветни информации за многу работи. 

atlasvpn поддршка

За почеток, нема доволно написи или блогови за покривање на најосновните прашања што потенцијалниот корисник може да ги има за VPN. Згора на тоа, некои од нивните написи немаат доволно содржина во нив.

На пример, делот Решавање проблеми нема доволно решенија за проблемите што често се појавуваат со VPN. Тие немаат ниту поддршка за разговор во живо, па ако се соочувате со какви било проблеми - најдобриот начин да ги контактирате е преку е-пошта. 

За да тестираме колку е ефикасна нивната услуга за клиенти, им испративме по е-пошта основни прашања, како на пр., дали имаат блокатор на тракери и дали протоколите што ги има Atlas VPN се добро обезбедени или не. 

Им требаа неколку часа да ни одговорат, што е сосема пристојно, да бидам искрен. Нивниот одговор беше исто така доста јасен и концизен, така што ќе мораме да кажеме дека нивното време на одговор и севкупниот квалитет на услугите на клиентите се прилично задоволителни.

Дополнителни карактеристики

Настрана од неговата силна безбедност, Atlas VPN нуди и различни карактеристики што го прават пријатен VPN провајдер. Прво, Atlas VPN ги има и двете екстензии на прелистувач и десктоп апликации, кои се погодни за прелистување и стриминг.

VPN исто така нуди блокатор на реклами и дел за помошник, кој на корисниците им обезбедува чекор-по-чекор водичи за тоа како да користат одредени функции. Со приватен интернет пристап и достапност на премиум сервери, Atlas VPN нуди уште посигурна врска за корисниците.

Дополнително, апликацијата доаѓа со a рационализиран кориснички интерфејс што го прави целокупното корисничко искуство попријатно. Со своите планови за претплата и маркетинг е-пошта, корисниците можат да уживаат достапни цени и бидете ажурирани за ексклузивни понуди.

Конечно, платформата за стриминг на Atlas VPN им овозможува на корисниците да ги гледаат своите омилени емисии додека се поврзани на кој било од серверите на апликацијата. Со копчето за поврзување, корисниците можат се поврзете на најбрзиот достапен сервер со еден клик. Генерално, дополнителните карактеристики на Atlas VPN го прават моќен провајдер на VPN и за почетниците и за технолошките корисници.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Atlas VPN, кој нуди бесплатни и премиум услуги, е познат по своите силни безбедносни карактеристики, вклучително и решен проблем со протекување на DNS и поддржува неограничени симултани врски. Има одлични кориснички карактеристики како прекинувач за убивање и разделување тунел (во моментов само на Android).

AtlasVPN: Отклучете ја вашата онлајн слобода
Од 1.82 долари месечно

Атлас VPN нуди избалансиран спој на карактеристики за приватност и перформанси со своите бесплатни и премиум планови. Обезбедува шифрирање AES-256, протоколот WireGuard и уникатна функција SafeSwap за ротирачки IP адреси, со што се подобрува анонимноста на корисниците. Со 750 сервери на 37 локации, тој поддржува неограничени симултани врски, услуги за стриминг како Netflix и торентирање peer-to-peer. Неговиот кориснички интерфејс, силните безбедносни мерки како автоматски прекинувач за убивање и одговорната корисничка поддршка го прават Atlas VPN конкурентна опција за корисниците кои бараат сигурна VPN услуга.

Неговите перформанси во стриминг и игри се забележливи, при што премиум верзијата ефикасно ги деблокира главните платформи како Netflix и HBO Max и обезбедува добри брзини за игри, иако не поддржува гејмерски конзоли.

Серверската мрежа на Atlas VPN е релативно мала во споредба со нејзините конкуренти, но вклучува специјализирани сервери како SafeSwap и MultiHop Plus за зголемена безбедност. Брзината на услугата е за пофалба, особено со воведувањето на сервери од 10 Gbps. Иако корисничкиот интерфејс може да забележи некои подобрувања, услугата е генерално лесна за користење.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Atlas VPN постојано го ажурира својот VPN со подобри и посигурни функции за да им помогне на корисниците да ја задржат својата онлајн приватност и безбедност на интернет. Еве некои од најновите подобрувања (од мај 2024 година):

 • Стартување и карактеристики на нов сервер: Лансирање на нови сервери од 10 Gbps, подобрување на капацитетот на мрежата и одржување на брзината без метеж. Воведување на функцијата VPN Пауза за корисниците на Windows, што овозможува лесно привремено исклучување.
 • Подобрувања на корисничкото искуство: Додадени известувања за одржување на серверот за корисници на iOS, Mac, Android и Windows. Проширување на опциите за плаќање, вклучително и iDeal за корисници со седиште во Холандија.
 • Редизајн и проширување на функциите: Замена на SafeBrowse со Shield, нов блокатор на тракери кој нуди подобро следење и блокирање на тракери од трети страни. Редизајнирање на списокот со сервери во апликацијата Android, по слично ажурирање за iOS, за попријатен интерфејс.
 • Повеќе способности за стриминг и игри: Бесплатната верзија на Atlas VPN има ограничени можности за пренос, главно поддржува HBO Max со месечен лимит за податоци од 5 GB. Сепак, премиум верзијата работи добро со повеќето главни платформи за стриминг како Netflix, BBC iPlayer, Amazon Prime Video и други. За игри, тој нуди одлични брзини и ниски стапки на пинг на блиските сервери, што го прави добар избор за гејмерите, иако не може да се инсталира на конзоли за игри или рутери.​​.
 • Подобра серверска мрежа и брзина: VPN има релативно мала серверска мрежа во споредба со некои конкуренти, со 750 сервери во 38 земји. Премиум плановите вклучуваат пристап до сервери за стриминг и 10 Gbps за подобри брзини. Брзините се генерално импресивни, со минимална загуба дури и на далечни сервери.
 • Лансирање на Шилд: Детално известување за блокирани тракери, обезбедување информации за бројот на блокирани тракери по сесија и кумулативни податоци.
 • Безбедносна ревизија на апликацијата Windows: Независен преглед од MDSec потврди дека нема високи или критични проблеми во апликацијата за Windows. Имплементација на сите ревизорски препораки, обезбедувајќи зголемена безбедност и доверливост.

Преглед на AtlasVPN: Нашата методологија

Во нашата мисија да ги најдеме и препорачаме најдобрите VPN услуги, следиме детален и ригорозен процес на преглед. Еве на што се фокусираме за да обезбедиме најсигурни и релевантни сознанија:

 1. Карактеристики и уникатни квалитети: Ги истражуваме карактеристиките на секоја VPN, прашувајќи: Што нуди давателот? Што го издвојува од другите, како што се сопственички протоколи за шифрирање или блокирање на реклами и малициозен софтвер?
 2. Деблокирање и глобален досег: Ја проценуваме способноста на VPN да ги одблокира страниците и услугите за стриминг и да го истражи неговото глобално присуство прашувајќи: Во колку земји работи давателот? Колку сервери има?
 3. Поддршка на платформата и корисничко искуство: Ги испитуваме поддржаните платформи и леснотијата на процесот на пријавување и поставување. Прашањата вклучуваат: Кои платформи поддржува VPN? Колку е едноставно корисничкото искуство од почеток до крај?
 4. Метрика на перформанси: Брзината е клучна за стриминг и торентирање. Ја проверуваме брзината на поврзување, испраќање и преземање и ги охрабруваме корисниците да ги потврдат на нашата страница за тестирање брзина на VPN.
 5. Безбедноста и приватноста: Навлегуваме во политиката за техничка безбедност и приватност на секоја VPN. Прашањата вклучуваат: Кои протоколи за шифрирање се користат и колку се безбедни? Можете ли да верувате во политиката за приватност на давателот?
 6. Евалуација за поддршка на клиентите: Разбирањето на квалитетот на услугите на клиентите е од клучно значење. Прашуваме: Колку е одговорен и информиран тимот за поддршка на клиентите? Дали тие навистина помагаат или само ја поттикнуваат продажбата?
 7. Цени, тестови и вредност за парите: Ги разгледуваме трошоците, достапните опции за плаќање, бесплатните планови/проби и гаранциите за враќање на парите. Прашуваме: Дали VPN вреди неговата цена во споредба со она што е достапно на пазарот?
 8. ДОПОЛНИТЕЛНИ ЗАБЕЛЕШКИ: Ги разгледуваме и опциите за самопослужување за корисниците, како што се базите на знаење и водичите за поставување, како и леснотијата на откажување.

Дознај повеќе за нашето методологија на преглед.

Што

Атлас VPN

Клиентите размислуваат

Мојот ранец прифатлив за буџетот преку големиот заштитен ѕид на гео-ограничувања (и моите податоци!)

Јануари 1, 2024

Добро, па можеби Atlas VPN не е искусен шерпа како PIA, но за патник кој е свесен за буџетот како мене, тој е спасител (и заштеда на паричник!). Да се ​​одблокира Netflix во егзотични локации? Проверете. Искраднувајќи покрај досадните гео-огради за да го гледате најновиот фудбалски натпревар? Двојна проверка. Сето тоа додека ги чувам моите податоци безбедни и здрави, како сигурна патна брава за мојот дигитален живот.

Секако, серверската мрежа не е толку голема како некои, а понекогаш брзината на поврзувањето се сопнува на улица од калдрма овде-онде. Но, еј, за цената, не можам да се пожалам! Плус, интерфејсот е доволно лесен дури и за авантуристот (виновен!).

Генерално, Atlas VPN е како тој пријателски хостел што го наоѓате сместен во шармантен агол на Интернет. Можеби ги нема сите ѕвона и свирки на луксузно одморалиште, но има се што ви треба за безбедна и достапна дигитална авантура. Само запомнете, спакувајте го трпението за повремените брзини и ќе бидете подготвени!

(П.С. Не заборавајте да го проверите нивниот студентски попуст - туристите со ранци мора да се држат заедно!)

Аватар за ранец Стево
Ранец Стево

Разочарувачка VPN услуга

Април 28, 2023

Се регистрирав за Atlas VPN со големи надежи, но за жал, бев разочаран од услугата. Брзината на конекцијата е многу бавна, што го отежнува користењето за било што друго освен основно прелистување веб. Исто така, доживеав чести падови на врската и проблеми со недостапни одредени сервери. Посегнав до поддршката за корисници, но тие не можеа да ги решат моите проблеми. Генерално, не би го препорачал Atlas VPN.

Аватар за Кејти Х.
Кети Х.

Добар VPN, но може да биде подобар

Март 28, 2023

Го користам Atlas VPN веќе неколку недели и генерално сум задоволен од услугата. Апликацијата е лесна за навигација и брзината на поврзувањето е добра. Сепак, забележувам некои повремени падови на врската, што може да биде фрустрирачко. Исто така, бројот на достапни сервери може да се подобри, бидејќи открив дека некои локации се бавни или недостапни. И покрај овие проблеми, мислам дека Atlas VPN е солиден избор за VPN услуга.

Аватар за Мајкл Б.
Мајкл Б.

Одлична VPN услуга!

Февруари 28, 2023

Го користам Atlas VPN веќе неколку месеци и сум многу импресиониран од услугата. Лесен е за користење и не забележав намалување на брзината на интернет додека го користам. Ја ценам и дополнителната безбедност и приватност што ги обезбедува. Поддршката за корисници многу реагираше на какви било прашања или грижи што ги имав. Генерално, јас силно го препорачувам Atlas VPN на секој кој има потреба од сигурна и доверлива VPN услуга.

Аватар за Сара Џ.
Сара Џ.

Толку евтино - толку добро

Февруари 14, 2022

Ова е одлична VPN услуга за многу евтина цена. Мило ми е што се пријавив!

Аватар за Алехандро
Александар

достават преглед

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Нејтан Хаус

Нејтан Хаус

Нејтан има извонредни 25 години во индустријата за сајбер безбедност и придонесува со своето огромно знаење за Website Rating како стручен писател кој придонесува. Неговиот фокус опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи сајбер безбедност, VPN, менаџери со лозинки и решенија за антивируси и антималвер, нудејќи им на читателите стручни увиди во овие суштински области на дигиталната безбедност.

категории VPN
Почетна » VPN » Дали треба да го обезбедите вашиот интернет со Atlas VPN? Преглед на карактеристики, цени и перформанси

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...