Наоѓање на најдобар менаџер за лозинки: Споредено LastPass наспроти 1Password

in Споредби, Менаџери за лозинки

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Кога станува збор за менаџери за лозинки, луѓето често завршуваат со споредување LastPass vs 1Password. Факт е дека слабите лозинки се една од главните причини зошто онлајн сметките и веб-страниците се хакирани. Пред да заврши овој ден, заврши 100,000 веб-страници ќе станат жртви на хакери! Тоа е тажната состојба на дигиталната безбедност, уште повеќе кога сајбер-криминалот е чудовиште кое дише оган што напаѓа секоја секунда.

Оваа Споредба на LastPass со 1Password прегледува два од најдобрите менаџери за лозинки таму.

КарактеристикиLastPass1Password
логото на lastpassЛого на 1 пасворд
РезимеНема да бидете разочарани со ниту еден, бидејќи и LastPass и 1Password се одлични менаџери за лозинки. 1Password е подобро за приватност и поддршка на клиентите. Од друга страна, LastPass е полесен за користење, има подобри карактеристики и нивниот бесплатен план ги прави попристапен избор.
ЦенаПлановите започнуваат во $ 3 месечноПлановите започнуваат во $ 2.99 месечно
Слободен планДа, основен (ограничен) бесплатен планНе, 30-дневен бесплатен пробен период
Двофакторска автентикацијаДаДа
КарактеристикиГенерирајте безбедни лозинки Лозинки за автоматско пополнување Пристап за итен случај Безбедносен предизвик со седиште во САД (јурисдикција на меѓународната алијанса за надзор Five Eyes)Генерирајте безбедни лозинки Лозинки за автоматско пополнување Режим на патување Watchtower Canada со седиште (надлежност на меѓународната алијанса за надзор Five Eyes) Строги политики за евиденција на податоци
Леснотија на користење⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇⭐⭐⭐⭐
Безбедност и приватност⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇
Вредност за пари⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇⭐⭐⭐⭐
Веб-страницаПосетете го LastPass.comПосетете 1Password.com

TL: DR

LastPass нуди бесплатен план со опција за префрлување на прифатливи премиум планови за отклучување на повеќе функции. 1Password не нуди никаков бесплатен план, но е побогат во однос на функциите. И LastPass и 1Password се одлични во зајакнувањето на вашите лозинки и ви ја даваат безбедноста што ви треба на интернет.

Табела за брза споредба:

1PasswordLastPass
Компатибилност на платформатаWindows, macOS, iOS, Android, Chrome OS, Linux, DarwinWindows, macOS, iOS, Android, Chrome OS, Linux
Екстензии на прелистувачEdge, Firefox, Chrome, Safari, BraveInternet Explorer, Edge, Safari, Chrome, Opera
ЦенаОд 2.99 долари месечноОд 3 долари месечно
Бесплатни план30-дневна еднократна бесплатна проба на премиум планотОграничена бесплатна верзија и 30-дневен бесплатен пробен период на премиум планот
ЕнкрипцијаAES-256-BITAES-256-BIT
Двофакторска автентикација ДаДа
Главни карактеристикиГенерирајте уникатни лозинки, пополнување формулари, режим на патување, караула Генерирајте уникатни лозинки, пополнување формулари, безбедносна контролна табла, итен пристап
Опција за локално складирањеДаНе
Веб-страницаwww.1password.comwww.lastpass.com
Повеќе информацииПрочитај ми 1 Преглед на лозинкаПрочитај ми Преглед на LastPass

Сајбер-криминалците секогаш подготвуваат заговор и шеми да ги пробијат вашите онлајн сметки, слично како оние зли негативци кои се обидуваат да ги симнат од тронот саканите кралеви во бајките. 

Тие сакаат кога ја користите истата слаба лозинка насекаде, бидејќи тоа ве прави поранливи. 

За да се заштитите, мора да користите силни и уникатни лозинки, кои стануваат сè потешко да се запомнат додека креирате повеќе сметки.

Но, запомнувањето на илјадници уникатни лозинки е речиси невозможно. Мора да има полесен начин! Тоа е местото каде што менаџерите со лозинки влегуваат како витези во сјаен оклоп за да ја заштитат вашата приватност. 

Меѓу најдобрите менаџери за лозинки, 1Password и LastPass најмногу се издвојуваат. И двете нудат импресивни карактеристики и силна безбедност, но која е подобра?

Главни карактеристики

Бев целосно импресиониран од 1Password и LastPass бидејќи тие се полни со фантастични карактеристики што ги прават многу повеќе од менаџер за лозинки. 

Тие се прилично сериозни во врска со заштитата на вашата лозинка додека ви даваат удобно корисничко искуство. Со ниту еден од нив не можете да погрешите.

Со тоа што е кажано, да започнеме да ги истражуваме главните карактеристики на 1Password vs LastPass, почнувајќи од нивната способност да складираат лозинки и да ги заштитат зачуваните податоци. 

Тие го спасуваат вашето ингеренциите во шифрирани сефови и ќе ве прикачат со главната лозинка за да пристапите до сè.

Тоа е единствената лозинка што ќе треба да ја запомните за да влезете во апликациите и веб-апликациите.

Покрај лозинките, тие исто така ви дозволуваат да ги чувате важните информации за вашата кредитна картичка, чувствителни документи, информации за банкарска сметка, адреси, белешки и многу повеќе. 

Сводовите се неверојатно безбедни, така што вашите приватни податоци ќе бидат подалеку од дофатот на хакерите.  

И двата од овие менаџери за лозинки се компатибилен со широк спектар на платформи, вклучувајќи компјутери, паметни телефони, па дури и паметни часовници. 

Нема ограничување на колку уреди можат да се поврзат, што е одлична работа. Сепак, бесплатниот план на LastPass поставува ограничување на истовремениот пристап од компјутери и мобилни уреди. 

1 карактеристики на лозинка

Благодарение на безбедниот систем за свод што го нудат 1Password и LastPass, можете да ги чувате вашите информации и датотеки организирани во посебни сефови. 

Можете да споделувате лозинки со други, но тоа е полесно на LastPass бидејќи тоа ви дозволува беспрекорно споделувајте ги вашите најавувања и папки со вашите соиграчи и членови на семејството. 

Споделувањето е малку комплицирано со 1Password затоа што можете да ги споделувате вашите информации за 1Password исклучиво преку трезори. Ќе треба да создадете нов трезор и да ги поканите гостите кај него за споделување. 

LastPass и 1Password нудат високо функционални функции за автоматско генерирање лозинки. Наместо тоа, тие создаваат уникатни лозинки за да не се мачите секој пат да размислувате за нови лозинки. 

Можете лесно да генерирате лозинки од екстензијата на прелистувачот или мобилната апликација. Понатаму, тие исто така ви даваат опција за автоматско пополнување на онлајн формуларите за да не морате. 

Генераторот на лозинки и пополнувачот на формулари на LastPass се помазни бидејќи неговата екстензија на прелистувачот дава потечно искуство.  

1 Лозинка Карактеристика на караулата го прави извонреден менаџер за лозинки. Прецизно ги проверува сите ваши лозинки и ви кажува дали се доволно силни или не. Исто така, ќе бидете известени ако сте ја користеле истата лозинка на повеќе веб-локации. 

Понатаму, оваа функција интензивно ја пребарува мрежата за да открие дали вашите лозинки се компромитирани или не. 

За жал, 1Password не ви дава опција за автоматско ажурирање на лозинките. Може да биде исклучително макотрпно рачно да ги менувате ако сте некој со многу онлајн сметки. 

карактеристики на lastpass

LastPass нуди слична услуга со својот Функција за безбедносна контролна табла. Неодамна е ажуриран од функцијата Безбедносен предизвик за да биде поинтуитивен. 

Слично како караулата на 1Password, таа исто така ги анализира вашите лозинки и ви дава ажурирања за нивната сила и ранливост. 

Дополнително, безбедносната контролна табла ви дава барање да ги промените вашите слаби лозинки со кликнување на копче за да ви биде поудобно. 

Сепак, сфатив дека функцијата Watchtower на 1Password е малку поинтуитивна, полиран и детална. 

1Password има единствена карактеристика што им недостига на другите, наречена Режим на патување. Кога ќе ја вклучите оваа функција, сводовите на вашиот уред ќе се отстранат освен ако не ги означите како безбедни за патување. 

Како резултат на тоа, љубопитните очи на граничарите нема да стигнат до вашите чувствителни информации кога го проверуваат вашиот уред за време на патувањето.

Карактеристики на LastPass

LastPass исто така ви нуди обемна листа на функции кои ви помагаат лесно да креирате и управувате со силни лозинки. Еве список на функции што ги добивате со LastPass:

 • Чувајте и управувајте со неограничени лозинки, кредитни картички, банкарски сметки, чувствителни белешки и адреси
 • Вграден генератор на лозинки за креирање долги и рандомизирани лозинки
 • Вграден генератор на корисничко име
 • Споделете лозинки и доверливи белешки без напор
 • Пристап за итен случај, кој им овозможува на доверливите пријатели и семејството да пристапат до вашата сметка на LastPass во време на криза
 • Повеќефакторска автентикација која комбинира биометриска и контекстуална интелигенција. Поддржува Google Authenticator, LastPass Authenticator, Мајкрософт, Grid, Toopher, Duo, Transakt, Salesforce, Yubikey и автентикација со отпечаток/паметна картичка
 • Функција за увоз/извоз за да можете лесно да ги преместувате вашите лозинки
 • Функција Безбедносен предизвик за да проверите дали некоја од вашите сметки била компромитирана при познати безбедносни прекршувања
 • Шифрирање во воено одделение
 • Едноставно распоредување
 • Беспрекорна интеграција со Microsoft AD и Azure
 • Над 1200 претходно интегрирани SSO (еднократно најавување) апликации
 • Централизирана административна табла
 • Неограничени сефови за сите ваши корисници
 • Детални извештаи
 • Прилагодени правила за да можете да го исклучите LastPass на одредени веб-локации
 • Прилагодени групи за вашиот тим
 • Професионална поддршка 24/7
 • Детална документација и ресурси
 • Кредитен мониторинг
 • Екстензии на прелистувач за Internet Explorer, Edge, Chrome, Firefox, Seamonkey, Opera и Safari
 • Целосна поддршка за Windows, Mac, iOS, Android и Linux
 

1 Карактеристики на лозинка

1Password ви нуди одличен пакет функции за управување со вашите лозинки како шеф. Кога ќе се регистрирате, ќе добиете можности како што се:

 • Можност за складирање на неограничени лозинки, кредитни картички, безбедни белешки и многу повеќе
 • Неограничени споделени трезори и складирање на предмети
 • Наградувани апликации за Chrome OS, Mac, iOS, Windows, Android и Linux
 • Административни контроли за прегледување и управување со лозинки и дозволи
 • Двофакторна автентикација за дополнителен слој на безбедност
 • Поддршка од светска класа 24/7
 • Извештаи за користење совршени за ревизија
 • Дневник на активности, за да можете да ги следите промените во сводовите за лозинки и ставки
 • Прилагодени групи за управување со тимови
 • Екстензии на прелистувачот за Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge и Brave
 • Достапен семеен план кој ви овозможува да ги заштитите и споделувате лозинките со вашите најблиски
 • на Стражарска кула функција која ви испраќа предупредувања за ранливи лозинки и компромитирани веб-локации
 • Режим на патување, што ќе ви овозможи да ги отстраните чувствителните податоци од вашите уреди кога ќе ги преминете границите. Можете да ги вратите податоците со еден клик.
 • Напредно шифрирање
 • Лесно поставување
 • Беспрекорна интеграција со Active Directory, Okta и OneLogin
 • Повеќефакторска автентикација со Duo
 • Таен клуч за најавување на нови уреди за дополнителна безбедност
 • Елегантна контролна табла што е лесна за употреба (како што можете да видите на екранот погоре)
 • Поддршка за повеќе јазици
 

🏆 Победник – 1 лозинка

Генерално, 1Password се чини дека има предност во однос на LastPass кога станува збор за функциите со неговиот интуитивен режим на патување и функцијата Watchtower. Исто така, ви дава подобри опции за локално складирање. Сепак, разликата е прилично мала.

Безбедноста и приватноста

Кога споредувате менаџер за лозинки, безбедноста и приватноста се она за што најмногу треба да ве загрижува. 

На крајот на краиштата, сакате најдобар вид заштита за вашите податоци. Па, би биле среќни да знаете дека и LastPass и 1Password нудат херметички безбедност за да бидете сигурни дека никогаш нема да ги изгубите вашите податоци од хакерите.

Безбедносен предизвик LastPass vs 1Password

1password напредни безбедносни карактеристики

За почеток, 1Password доаѓа со Стражарска кула карактеристика прикажана на сликата погоре. Функцијата ви овозможува да го ставите прстот на компромитирани веб-локации, ранливи лозинки и лозинки што повторно сте ги користеле на други сајтови. Watchtower исто така ви овозможува да креирате извештај од веб-страницата haveibeenpwned.com.

LastPass, од друга страна, има слична карактеристика позната како Безбедносен предизвик, како што е прикажано на следната слика од екранот.

lastpass безбедносен предизвик

И исто како Стражарска кулаБезбедносен предизвик функцијата ви овозможува да ги проверите компромитирани, слаби, стари и повторно употребени лозинки. Ако има какви било проблеми, можете автоматски да ги менувате лозинките директно во алатката. Дополнително, можете да ја користите алатката за автоматско испраќање детален извештај за какви било прекршувања на вашата адреса за е-пошта.

256-битна AES шифрирање

Двајцата се опремени со моќна 256-битна AES шифрирање. Згора на тоа, постои и Зајакнување на клучот PBKDF2 за да биде практично невозможно некој да ја погоди вашата лозинка. 

Само вие ќе имате пристап до вашите трезори и податоци користејќи ја главната лозинка. Без главната лозинка, нема начин да се најавите. 

Дури и кога вашите податоци се во транзит, тие ќе бидат заштитени благодарение на Технологија за шифрирање од крај до крај. 1Password прави чекор понатаму за да ги заштити вашите податоци за време на преносот со него Безбеден протокол за далечинска лозинка

Додека LastPass ги крие вашите податоци зад главната лозинка, 1Password нуди дополнителна безбедност со системот Таен клуч. 

Покрај главната лозинка, 1Password ви дава и таен клуч од 34 знаци. Ќе ви требаат и главната лозинка и Тајниот клуч кога се најавувате од нов уред.

Мултифакторна автентикација

1Password и LastPass не се задоволуваат само со моќно шифрирање за заштита на вашите податоци. 

И двајцата ви дозволуваат да поставите две-фактор за проверка во вашата сметка до максимизирајте го нивото на безбедност. Имајќи толку многу хартии од вредност, секој хакер ќе им ја повлече косата кога ќе се обиде да влезе во вашата сметка. 

LastPass има малку подобар 2FA систем бидејќи нуди повеќе опции. Работи беспрекорно со широк спектар на апликации за автентикатори настрана од сопствениот автентикатор како Google, Microsoft, Transakt, Duo Security, Toopher итн. 

Ако сте купиле премиум план на LastPass, ќе можете да користите физички автентикатори како биометриска автентикација, читачи на паметни картички и, се разбира, YubiKey. 

Системот за автентикација со два фактори на 1Password може да се чувствува малку ограничен бидејќи немате толку многу опции како LastPass. Сè уште добивате пристојни опции како Google и Microsoft автентикатори. 

Дополнителни безбедносни карактеристики

1 Лозинка Режим на патување и карактеристики на Watchtower направи да се издвојува од останатите менаџери за лозинки. Функцијата „Режим на патување“, на пример, доаѓа како благослов за оние кои многу патуваат. 

Тоа ви помага да ги држите вашите чувствителни податоци подалеку од дофат на граничарите дури и кога тие можат да пристапат до вашиот уред. 

Функцијата Watchtower прави фантастична работа со тоа што ви дава до знаење кои лозинки се слаби. Тоа исто така одлично ве информира за компромитирани лозинки. Ми се допадна како деталите за јачината на мојата лозинка се претставени во 1Password. 

Преку функцијата Watchtower дознав дека една од моите лозинки беше компромитирана кога LinkedIn беше хакиран. Сепак, бев малку разочаран што не најдов опција за автоматско менување на сите мои лозинки. 

Безбедносна контролна табла на LastPass е слична на караулата, но не изгледа толку интуитивно. Сепак, бев среќен кога видов дека ви дава копче што ве носи на веб-локацијата каде што сте ја користеле слабата лозинка. 

Тоа не е функцијата за автоматско менување лозинка за менување на играта на која се надевав, но сигурно ја олеснува работата. 

Безбедносна ревизија од трета страна

1Лозинката е подложена на безбедносни објекти од многу сигурни, независни безбедносни фирми, а резултатите секогаш биле позитивни. CloudNative, Cure53, SOC, ISE итн., се некои од фирмите кои извршија ревизија на 1Password. Извештаите се достапни на неговата веб-страница.

LastPass, исто така, има своја услуга и инфраструктура редовно ревидирана од независни безбедносни фирми од светска класа. Но, 1Password може да се пофали со повеќе позитивни ревизорски извештаи од LastPass

Политика на нула знаење

И LastPass и 1Password веруваат во заштита на приватноста на клиентот. Значи, тие работат по политика наречена „Нулта-знаење.“ Ова значи дека вашите податоци се скриени дури и за менаџерите со лозинки. Вие сте единствената личност која може да ги прегледа вашите податоци. 

Ниту еден од вработените не може да добие пристап или да ги провери вашите податоци, благодарение на шифрирањето од крај до крај. Понатаму, компаниите се воздржуваат од складирање на вашите податоци и нивно продавање за профит. Бидете сигурни, вашите податоци се во сигурни раце!

🏆 Победник – 1 лозинка

И LastPass и 1Password ги користат најновите безбедносни стандарди и техники да ги заштитите вашите податоци од брутална сила и други форми на сајбер напади.

LastPass беше хакиран уште во 2015 година, но ниту еден кориснички податок не беше загрозен благодарение на шифрирањето на највисоко ниво. Слично на тоа, ниту еден податок нема да биде загрозен ако 1Password бил хакиран.

Додека и двата менаџери со лозинки нудат извонредна безбедност и приватност, 1Password е релативно подобар од неколку причини. 

Овој управувач со лозинки има повеќе безбедносни карактеристики со строги политики за евидентирање податоци и непосредни предупредувања за прекршување на податоците. Сепак, LastPass не е толку далеку зад себе.

Леснотија на користење

Поставување сметка

Креирањето сметка во 1Password или LastPass е слично на која било друга веб-услуга. Изберете план, а потоа регистрирајте се со вашето корисничко име и адреса на е-пошта. 

Главната разлика е во тоа што ќе можете да се најавите на LastPass веднаш откако ќе ја изберете главната лозинка, но 1Password ќе ве натера да поминете низ дополнителен чекор. 

По изборот на главна лозинка во 1Password, ќе ви биде даден a Таен клуч што ќе мора да ги зачувате и складирате некаде пред да бидете добредојдени на почетната страница на сметката. Тоа е еден дополнителен слој на безбедност но ништо што го прави процесот непријатен. 

Откако ќе се вклучите, LastPass ќе ве поттикне да ја преземете и инсталирате екстензијата на прелистувачот. 

Од друга страна, 1Password ќе ви даде упатства на екранот за преземање на потребните апликации и ќе ве упати да ги отворите трезорите. 

Трезорите се како датотеки каде што можете да ги чувате вашите податоци организирани, а сличен систем ќе најдете и во двата менаџери за лозинки. Без разлика дали користите 1Password или LastPass, процесот на поставување ќе изгледа брзо и без проблеми.

Кориснички интерфејс

1Password и LastPass имаат фантастични кориснички интерфејси. Кој од нив изгледа подобро е прашање на личен избор. Сепак, и на двете се уредно поставени копчињата и врските, и сите лесно се наоѓаат. 

Почнувајќи со 1Password, ми се допадна чист изглед со многу бели празнини. Едноставно се чувствува удобно за моите очи. Сепак, можам да видам како на некои почетници може да им биде малку проблематично да се движите прв пат, но не треба долго време за да се навикнат. 

Откако ќе го креирате и отворите сводот за лозинки, ќе влезете во страница со поинаков изглед, иако конзистентноста на дизајнот се одржува. 

Внатре во трезорот на овој управувач со лозинки, ќе ги најдете опциите за додавање лозинки и други податоци. Ова е местото каде што се наоѓа и караулата, десно на лентата за навигација лево. 

Преминувајќи на LastPass, има повеќе шарен и густ интерфејс со поголеми копчиња и големина на фонтот.  

Има слична структура на интерфејсот на сводот на 1Password, со лента за навигација поставена лево и информациите од десната страна. Големото копче плус во долниот десен агол ќе ви овозможи да додавате повеќе папки и ставки. 

Сè е достапно и употребливо само со кликнување на едно копче. Тоа е толку лесно!

Генерирање лозинки и пополнување формулари

Понуда на 1Password и LastPass широка поддршка на прелистувачот бидејќи тие имаат екстензии на прелистувачи оптимизирани за скоро сите популарни прелистувачи. 

Откако ќе се најавите, екстензиите на прелистувачот ќе бидат најдобри пријатели, кои ќе генерираат силни лозинки секогаш кога ќе ви бидат потребни. 

Понатаму, за дополнителна погодност, наставките доаѓаат со функција за автоматско пополнување формулари. 

Ова ќе ве спаси од потребата рачно да ги пишувате информациите секој пат кога сакате да се регистрирате на нова веб-локација или да се најавите на стара.

За да ја искористите функцијата за пополнување формулари, треба да креирате идентитети во 1Password или да додадете ставки во LastPass. 

Со инсталирани екстензии на прелистувачот, ќе ви биде побарано да ги пополните автоматски од менаџерот за лозинки секогаш кога ќе треба да пополните формулар. 

И двете работат беспрекорно во повеќето случаи, но LastPass изгледа дека работи подобро во овој случај. 

Во некои ретки случаи, 1Password може да не успее да ви го даде барањето и ќе морате да ја отворите екстензијата на прелистувачот за да ја завршите работата. Освен тоа, тие нудат слична функционалност. 

Споделување на лозинка

LastPass ја зема тортата кога станува збор за споделување лозинка бидејќи процесот е значително полесен од 1Password. 

Сè што треба да направите е да креирате споделена папка за споделување и да ги поканите членовите на семејството или соиграчите да добијат пристап преку е-пошта. Можете исто така да понудите индивидуални најавувања. 

Споделувањето лозинки во 1Password е малку комплицирано и може да му треба малку време на почетникот да се навикне на него. 

Како прво, не можете да споделувате лозинки и информации со некорисници што ја ограничува опцијата за споделување. Споделувањето треба да се врши исклучиво преку трезори. Така, дури и за една акција, ќе треба да создадете сосема нов трезор.

Мобилни апликации

И LastPass и 1Password се високо компатибилни со сите видови паметни телефони. Ќе најдете мобилни апликации создадени за секоја платформа. Без разлика дали сте корисник на Android или корисник на Apple, ќе најдете апликација за да го направите искуството беспрекорно. 

Можете да ја пријавете се на повеќе уреди одеднаш со леснотија. Со инсталираните апликации, можете да уживате во услугите на менаџерите за лозинки директно од вашиот паметен телефон. Сè, од генерирање лозинки, создавање трезори, складирање нови информации, автоматско пополнување формулари итн., е достапно преку мобилни апликации. 

🏆 Победник - LastPass

LastPass има мала предност во однос на 1Password кога станува збор за леснотијата на користење, особено за почетници. Неговиот кориснички интерфејс е многу полесен за навигација и нуди подобри опции за споделување лозинка.

Планови и цени

Бесплатни план

LastPass е прилично дарежлив со својот бесплатен план, овозможувајќи ви да уживате во голем дел од неговата одлична услуга без да платите пари. 

Функциите што ги нуди бесплатниот план се подобри од многумина други менаџери за лозинки на пазарот. Ќе добиете пристап до складирање лозинки, 2FA автентикација, генератор на лозинка, пополнување формулари, итн., за еден корисник. 

Освен постојаниот бесплатен план, добивате и 30-дневен бесплатен пробен период на премиум планот на LastPass за да добиете вкус како се чувствува. 

Од друга страна, 1Password не нуди постојан бесплатен план. Купувањето претплата е единствениот начин да уживате во нејзините услуги. 

Сепак, постои бесплатен пробен период од 30 дена со отклучени сите функции. По завршувањето на пробниот период, ќе мора да ја купите претплатата.

Премиум планови

И 1Password и LastPass имаат поставени повеќе нивоа на цени, секој со различен број на функции и придобивки. Понатаму, плановите се поделени во 3 категории – поединци, семејство и бизнис. 

1 Планови за лозинка

1Понуди за лозинка лични и деловни планови:

 • Основен Личен план кој чини 2.99 УСД/месечно за еден корисник
 • Семејствата план кој чини 4.99 УСД/месечно за најмногу пет членови на семејството
 • Бизнис Планирајте за 7.99 УСД/месец/корисник
 • Претпријатие план со сопствена понуда за големи бизниси

1 Лозинка Личен план почнувајќи со планот за поединци чини 2.99 УСД/месечно кога се наплаќа годишно. Добивате 1 GB шифрирана меморија за датотеки со овој план. Премиум планот на LastPass за еден корисник чини 3 долари месечно. Навистина нема толку голема разлика. 

1 Лозинка Семејствата планираат ви овозможува да споделувате помеѓу 5 членови на семејството, а неговата цена е 4.99 $/месец/на годишно. Во споредба со тоа, планот за семејства на LastPass кој нуди слични карактеристики е поевтин, чини само 4 долари месечно кога се наплаќа годишно. 

Исто така, 1Passward's Тимови и бизнис планови се малку поскапи од LastPass. Сепак, 1Password нуди попусти во зависност од должината на претплатата. Ова е нешто што нема да го добиете од LastPass.

Планови на LastPass

LastPass го нуди следново платени планови:

 • Личен Премиум план кој чини 3 $/месечно за еден корисник кој се наплаќа 36 $ годишно
 • Семејствата план кој чини 4 долари/месечно за најмногу шест членови на семејството, фактурирани 48 долари годишно
 • тимовите план што ви враќа 4 $/месец/корисник за 5 до 50 корисници (наплата од 48 $ годишно по корисник)
 • Претпријатие план кој чини 7 $/месец/корисник за 5+ корисници (наплата 72 $ годишно по корисник)
 • МНР план кој чини 3 $/месец/корисник за 5+ корисници (наплата 36 $ годишно по корисник)
 • Идентитет план кој се продава по цена од 8 $/месец/корисник за над 5 корисници (наплатувана 96 $ годишно по корисник)

🏆 Победник - LastPass

LastPass е поевтина опција, без разлика на планот што ќе го изберете. Освен тоа, тие ви нудат бесплатен основен план, за разлика од 1Password, кој нуди само бесплатен пробен период.

LastPass доаѓа со поевтина цена на врвот на постојан бесплатен план. Дури и без да платите, можете да користите тони од неговите уникатни карактеристики. Сепак, 1Password нуди одлична вредност за парите.

Дополнителни функции и бесплатни услуги

Настрана од карактеристиките што ги споменавме, и двата менаџери за лозинки доаѓаат со неколку дополнителни функции за да го направат вашето искуство вредно. Ајде да истражиме некои од нив.

Дигитален паричник

И двајцата менаџери ве поврзуваат со дигитален паричник за безбедно складирање на сите ваши банкарски информации, детали за картичката, најавувања на PayPal итн. 

Чувањето на овие делови од информации зачувани во дигиталниот паричник ви дава мир на умот бидејќи знаете дека деталите се секогаш на дофат на безбеден начин.

Автоматско заклучување

По 10 минути неактивност, ќе автоматски одјавувајте се на вашата сметка 1Password. Ова е за да спречите љубопитните очи незаконски да пристапат до вашата сметка само затоа што сте се оддалечиле од вашиот компјутер без да се одјавите. 

LastPass исто така нуди слична функција, но ќе треба рачно да ја вклучите од екстензијата на прелистувачот LastPass, додека функцијата е стандардно вклучена во 1Password.

Пристап за итни случаи

Не постои 1 лозинка Функција за итен пристап, оваа функција е ексклузивна за LastPass, каде што можете да му дадете пристап на доверливо лице во случај на итност. 

Кога нешто ќе ви се случи, доверливото лице може да побара пристап и ќе му биде даден. Оваа функција не може да се искористи бидејќи секогаш го задржувате правото да го отповикате барањето.

Ограничена земја

Ова е уште една карактеристика ексклузивна за LastPass и е најблиската работа што овој Управувач со лозинки ја има до многу поинтуитивната функција „Режим за патување“ на 1Password. 

Можете да пристапите до вашата сметка само од земјата во која е креирана. Кога патувате во друга земја, повеќе нема да можете да се најавите на вашата сметка освен ако не се обидете да дозволите пристап. 

Значи, граничарите нема да можат да добијат пристап до вашата сметка на LastPass дури и ако заборавите да ја отстраните.

Безбедни белешки

Оваа функција е заедничка за двата Управувачи со лозинки. Кога имате тајни белешки кои не можат да се споделат со никого, нема подобро место за нивно складирање од трезорите на овие менаџери со лозинки. 

Никој нема да може да ги чита без ваша дозвола!

🏆 Добитник – Извлекување

Дополнителните функции се главно слични едни на други, така што навистина не може да има јасен победник во овој случај. И двата менаџери за лозинки се преполни со многу функции, како што можете јасно да видите.

Добрите и лошите страни

Подолу најдете ги добрите и лошите страни на 1Password и LastPass. Да почнеме со 1Password.

1Лозинка Добрите

 • Добро дизајнирана апликација
 • Многу шаблони за белешки за складирање на чувствителни информации
 • Локалното складирање го прави сигурно зачувувањето на лозинките

1Password Конс

 • Постои крива на учење особено за апсолутни почетници
 • Нема интеграција на камерата во мобилната апликација
 • Десктоп апликацијата може да биде болка во вратот

Добрите страни на LastPass

 • Неверојатни интеграции на прелистувачот и функционалност за автоматско пополнување
 • Ги поддржува повеќето главни прелистувачи
 • Брзо ве известува кога повторно ги користите лозинките
 • Променете ги старите, слабите и повторно користените лозинки автоматски
 • Достапен
 • Лесен за користење

Недостатоци на LastPass

 • Честопати бара од вас да ја внесете главната лозинка
 

Што е Управувач со лозинки?

Но, што е, во име на прашувањето, менаџер за лозинки? Управувачот со лозинки е алатка која ви помага да ги креирате и складирате сите ваши лозинки во шифриран формат.

Управувачот со лозинки е алатка која помага да се генерираат силни лозинки, ги запомни сите ваши силни лозинки, за да можете автоматски да се најавувате на вашите веб-локации, нешто слично на она што го прави Chrome.

Сè што треба да запомните е една главна лозинка; лозинката што ја користите за управувачот со лозинки. Алатката ги чува вашите ингеренциите и чувствителните податоци безбедни и ви помага да генерирате силни и уникатни лозинки. На тој начин, не мора повторно да ги користите истите слаби лозинки на вашите уреди и платформи.

Освен главната лозинка, повеќето менаџери со лозинки доаѓаат со дополнителни функции, како што се автентикација со два фактори, препознавање лице/отпечаток од прст и екстензии на прелистувачот, меѓу другото.

Смислувањето безбедни лозинки и запомнувањето на сите нив може да биде предизвик, а 2019 година учат од Google го потврдува ова.

луѓето повторно ги користат лозинките

Студијата покажа дека 13 проценти од луѓето користат иста лозинка на сите нивни сметки, 35% од испитаниците рекле дека користат различна лозинка за сите сметки.

Во денешниот дигитален свет, менаџерите со лозинки се сигурен начин да се заштитите од секаков вид на сајбер криминал.

Како што е кажано, дозволете ни да се зафатиме зошто сте тука. Во претстојните делови, споредувам LastPass vs 1Password во однос на карактеристиките, леснотијата на користење, безбедноста и приватноста и цените, за да можете да ја изберете најдобрата алатка за вашата потребите за сајбер безбедност.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Запомнувањето на лозинките може да биде непријатност, особено ако имате тони сметки на многу различни веб-страници. Употребата на менаџер за лозинки наместо повторување на истата лозинка е сигурно далеку подобра и посигурна опција.

Ако сте на оградата за избор помеѓу 1Password и LastPass, моите детални 1 Password vs LastPass споредба треба да биде од помош. И двете опции се совршени кандидати за најдобар менаџер за лозинки наслов, па можете слободно да се обратите за некој од нив.

И 1Password и LastPass се неверојатни менаџери за лозинки кои работат како што се рекламира. Тие нудат слични пакети во целина, но LastPass нуди повеќе функции за помалку пари. Основниот бесплатен план исто така го прави LastPass идеална алатка ако не сакате да плаќате за менаџер за лозинки.

LastPass е поевтината опција бидејќи нуди бесплатен засекогаш план, а повеќето од премиум плановите чинат помалку. Исто така, обезбедува подобри опции за увоз и споделување лозинка.

Сепак, севкупните карактеристики на 1Password се релативно подобри благодарение на уникатниот режим на патување.

1Password

Заштитете и безбедно споделувајте лозинки, финансиски сметки, кредитни картички и многу повеќе 1Password.


 • Пробајте го бесплатно денес!
 • Шифрирањето со двоен клуч гарантира дека вашите податоци се секогаш безбедни и безбедни.
 • Чувајте неограничени лозинки.
 • Силно воено шифрирање.
 • Режим на патување.
 • Неограничени споделени трезори.

Функцијата Watchtower е исто така повеќе полиран. Понатаму, ви дава бесплатно локално складирање. Покрај тоа, 1Password нуди повеќе слоеви на безбедност и е значително потранспарентен од која било друга компанија.

Независно од тоа што ќе одберете, ве чека задоволство бидејќи животот на интернет ќе ви биде многу поудобен и ќе прелистувате со најдобра безбедност. Затоа, добијте менаџер за лозинки сега и останете безбедни!

Има добри алтернативи на LastPass таму, но LastPass е севкупниот победник. Полесно е за користење и чини помалку за практично истите функции понудени во 1Password. И јас уживав во нивната поддршка.

Сега кога ги знаете сите клучни сличности и разлики помеѓу овие два популарни менаџери за лозинки, зошто да не го пробате LastPass сега за да докажете и да направите сам LastPass vs 1Password практично проба.

Како ги тестираме менаџерите со лозинки: нашата методологија

Кога ги тестираме менаџерите за лозинки, започнуваме од самиот почеток, исто како и секој корисник.

Првиот чекор е купување на план. Овој процес е од клучно значење бидејќи ни дава прв поглед на опциите за плаќање, леснотијата на трансакцијата и какви било скриени трошоци или неочекувани продажби што може да демнат.

Следно, го преземаме менаџерот за лозинки. Овде, обрнуваме внимание на практични детали како што се големината на датотеката за преземање и просторот за складирање што го бара на нашите системи. Овие аспекти можат да бидат прилично значајни за ефикасноста на софтверот и корисникот.

Следува фазата на инсталација и поставување. Го инсталираме менаџерот за лозинки на различни системи и прелистувачи за темелно да ја процениме неговата компатибилност и леснотија на користење. Критичен дел од овој процес е оценувањето на креирањето на главната лозинка - тоа е од суштинско значење за безбедноста на податоците на корисникот.

Безбедноста и шифрирањето се во срцето на нашата методологија за тестирање. Ги испитуваме стандардите за шифрирање што ги користи менаџерот за лозинки, неговите протоколи за шифрирање, архитектурата со нула знаење и робусноста на неговите опции за автентикација со два или повеќе фактори. Исто така, ја проценуваме достапноста и ефективноста на опциите за враќање на сметката.

Ние ригорозно тестирајте ги основните карактеристики како складирање лозинка, можности за автоматско пополнување и автоматско зачувување, генерирање лозинка и функција за споделувањес. Овие се фундаментални за секојдневната употреба на менаџерот за лозинки и треба да работат беспрекорно.

Дополнителни функции се исто така ставени на тест. Гледаме работи како темна веб-мониторинг, безбедносни ревизии, шифрирано складирање датотеки, автоматски менувачи на лозинки и интегрирани VPN. Нашата цел е да утврдиме дали овие карактеристики навистина додаваат вредност и ја подобруваат безбедноста или продуктивноста.

Цените се клучен фактор во нашите прегледи. Ги анализираме трошоците за секој пакет, мерејќи ги со понудените карактеристики и споредувајќи ги со конкурентите. Ги разгледуваме и сите достапни попусти или специјални зделки.

Конечно, ги оценуваме политиките за поддршка на клиентите и враќање на средствата. Го тестираме секој достапен канал за поддршка и бараме рефундирање за да видиме колку компаниите реагираат и помагаат. Ова ни дава увид во целокупната доверливост и квалитетот на услугите на клиентите на менаџерот за лозинки.

Преку овој сеопфатен пристап, имаме за цел да обезбедиме јасна и темелна евалуација на секој управувач со лозинки, нудејќи сознанија кои им помагаат на корисниците како вас да донесат информирана одлука.

За повеќе информации за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...