Топ алтернативи на Мајкрософт OneDrive за подобра безбедност

in облак чување, Споредби

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Мајкрософт OneDrive обезбедува облак складирање за деловни и лични корисници ширум светот. Но, неговата приватност и безбедносни карактеристики се далеку од доволно добри. Еве подобри и посигурни Мајкрософт OneDrive алтернативи ⇣ треба да користите наместо тоа.

Од 8 долари месечно

Добијте 2 TB безбедно складирање во облак од 8 $/месечно

OneDrive е една од најпопуларните достапни опции, делумно поради неговиот дарежлив бесплатен засекогаш план, кој вклучува 5 гигабајти бесплатно складирање.

Сепак, Мајкрософт OneDrive секако има свои недостатоци како добро. Неговата приватност и безбедносни карактеристики се далеку од доволно силни, што значи дека вашите податоци може да бидат компромитирани во секој момент.

На пример, шифрирањето од крај до крај е особено отсутно, и сите пренесени податоци се изложени на ризик и целосно видливи за секој што сака да изгледа доволно напорно.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Microsoft OneDrive. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

За среќа, има бројни висококвалитетни Microsoft OneDrive алтернативи таму. И во остатокот од овој водич, наведов девет мои омилени.

Врвот Мајкрософт OneDrive Конкуренти во 2024 година (Подобра безбедност и приватност)

Најдобрите алтернативи за повеќето луѓе вклучуваат pCloud (најдобра буџетска алтернатива), Dropbox (најдобрата бесплатна алтернатива), и Sync.com (најдобра вредност за парите).

ПровајдерЈурисдикцијаШифрирање од страна на клиентотСлободно чувањеЦени
Sync.com 🏆КанадаДаДа - 5 GBОд 8 долари месечно
pCloud 🏆ШвајцаријаДаДа - 10 GBОд 49.99 долари/год. (доживотни планови од 199 долари)
DropboxСоединети ДржавиНеДа - 2 GBОд 9.99 долари месечно
NordLocker 🏆ПанамаДаДа - 3 GBОд 2.99 долари месечно
Iceddrive 🏆Обединето КралствоДаДа - 10 GBОд 59 долари/год. (5-годишни планови од 189 долари)
Box.com 🏆Соединети ДржавиДаДа - 10 GBОд 5 долари месечно
Google ВозиСоединети ДржавиНеДа - 15 GBОд 1.99 долари месечно
Амазон дискСоединети ДржавиНеДа - 5 GBОд 19.99 долари годишно
ИДрајв 🏆Соединети ДржавиДаДа - 5 GBОд 2.95 долари годишно

На крајот од оваа листа, вклучив два од најлошите даватели на складирање облак во моментов што препорачувам никогаш да не ги користите.

1. Sync.com (Најдобро OneDrive конкурент)

 • Веб-страница: https://www.sync.com
 • Многу дарежливи ограничувања за складирање и пренос
 • Автоматски податоци syncза едноставни бекап
 • Фокусирајте се на безбедноста и шифрирањето за да ги заштитите вашите податоци
sync-com-почетна страница

Иако постои веќе неколку години, Sync.com продолжува да расте брзо, брзо станува еден од најпопуларните даватели на складирање облак наоколу.

И откако го користев неколку пати, брзо разбрав зошто.

За еден, Sync нуди многу дарежливо складирање и ограничувања на пропусниот опсег, што во суштина значи дека добивате одлична вредност за парите.

SyncБезбедносните интеграции на 's не се ништо друго, и има многу други карактеристики на кои треба да се види за да им се верува.

sync карактеристики

Покрај тоа, Sync обезбедува пакет алатки кои ќе ви помогнат да соработувате со колегите и членовите на тимот.

Креирајте папки на работното место, поставете дозволи и споделувајте важни информации на побрз, побезбеден начин од кога било досега.

Sync.com добрите:

 • Многу дарежливи ограничувања за складирање
 • Одлично шифрирање од крај до крај со нула знаење
 • Одлични карактеристики на тим и соработка
 • За целосна листа на карактеристики, проверете го ова Sync.com преглед

Sync.com минуси:

 • Нема опции за месечна исплата
 • Нема интеграции со платформи од трети страни
 • Брзините на прикачување и преземање може да бидат бавни

Sync.com ценовни планови:

Sync.com нуди 2 индивидуални планови, 2 тимски планови, една бесплатна опција засекогаш и решенија на ниво на претпријатие за поголеми бизниси.

Цените започнуваат од 8 долари/месечно за основна претплата на членовите на тимот.

Бесплатни план
 • пренос на податоци: 5 GB
 • Мебел за складирање: 5 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
Pro Solo Основен план
 • пренос на податоци: неограничен
 • Мебел за складирање: 2 TB (2,000 GB)
 • Годишен план: $ 8/месечно
Pro Solo професионален план
 • пренос на податоци: неограничен
 • Мебел за складирање: 6 TB (6,000 GB)
 • Годишен план: $ 20/месечно
Стандарден план на Pro Teams
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Мебел за складирање: 1 ТБ (1000 GB)
 • Годишен план: 6 $/месечно по корисник
Неограничен план на Pro Teams
 • пренос на податоци: неограничен
 • Мебел за складирање: Неограничено
 • Годишен план: 15 $/месечно по корисник

Зошто Sync.com е добра алтернатива на Microsoft OneDrive:

За мене, Sync.com е најдобриот Microsoft OneDrive алтернатива поради неговите дарежливи граници за складирање, одличната безбедност и импресивните алатки за соработка – меѓу другите одлични карактеристики.

Кратко резиме: Sync.com е познат по своите силни карактеристики за приватност, шифрирање со нула знаење и кориснички интерфејс, што го прави идеален избор за корисниците кои даваат приоритет на безбедноста на податоците. Со бришење од далечински уред и безбедно споделување заштитено со лозинка, Sync.com осигурува дека вашите датотеки се секогаш заштитени.

Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со Sync.com
Од 8 долари месечно (бесплатен план од 5 GB)

Сигурно, од крај до крај, шифрирано решение за складирање облак на кое веруваат над 1.8 милиони бизниси и поединци на глобално ниво. Уживајте во одлични карактеристики за споделување и тимска соработка и приватност и безбедност со нула знаење.


2. pCloud (Најдобра евтина алтернатива)

 • Веб-страница: https://www.pcloud.com
 • Достапни се доживотни лиценци
 • Одлична вредност за парите во целиот одбор
 • Моќни безбедносни карактеристики за заштита на вашите датотеки
pcloud Главна страница

Иако само користев pCloud неколку пати, го сакам.

Само за секој аспект од услугата на овој давател се издвојува како исклучителен, од неговите моќни безбедносни интеграции до неговите уникатни лиценци за доживотно складирање.

Згора на се, pCloud нуди одлична вредност за парите.

Бројот на функции што се нудат овде е одличен и вклучува сè, од автоматски резервни копии до датотеки syncing, алатки за соработка и моќно шифрирање.

Можете исто така да гледате датотеки во рамките на pCloud интерфејс, пристап до вашите податоци од каде било со интернет конекција и многу повеќе.

pCloud добрите:

 • Многу моќен бесплатен план
 • Одлични опции за доживотна претплата
 • pCloud резервната копија ви дава безбедна резервна копија во облак за компјутер и Mac
 • Моќни безбедносни интеграции
 • Достапен доживотен договор (500 GB за 175 долари)
 • За целосна листа на карактеристики, проверете го ова pCloud преглед

pCloud минуси:

 • Нема уредувач на документи или датотеки
 • Системот за управување со датотеки е малку неуреден
 • Опциите за цени се збунувачки
 • pCloud Crypto (шифрирање од крај до крај) е платен додаток

pCloud ценовни планови:

pCloud нуди избор на опции, вклучувајќи доживотни лиценци и повеќе традиционални месечни претплати.

Исто така постои и бесплатен засекогаш план, кој вклучува простор од 10 GB при регистрација.

Бесплатен план од 10 GB
 • пренос на податоци: 3 GB
 • Мебел за складирање: 10 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
Премиум план од 500 GB
 • пренос на податоци: 500 GB
 • Мебел за складирање: 500 GB
 • Цена годишно: $ 49.99
 • Доживотна цена: 199 долари (еднократно плаќање)
План за Premium Plus 2TB
 • пренос на податоци: 2 TB (2,000 GB)
 • Мебел за складирање: 2 TB (2,000 GB)
 • Цена годишно: $ 99.99
 • Доживотна цена: 399 долари (еднократно плаќање)
Прилагоден план од 10 ТБ
 • пренос на податоци: 2 TB (2,000 GB)
 • Мебел за складирање: 10 TB (10,000 GB)
 • Доживотна цена: 1,190 долари (еднократно плаќање)
Семеен план од 2 ТБ
 • пренос на податоци: 2 TB (2,000 GB)
 • Мебел за складирање: 2 TB (2,000 GB)
 • Корисници:-1 5
 • Доживотна цена: 595 долари (еднократно плаќање)
Семеен план од 10 ТБ
 • пренос на податоци: 10 TB (10,000 GB)
 • Мебел за складирање: 10 TB (10,000 GB)
 • Корисници:-1 5
 • Доживотна цена: 1,499 долари (еднократно плаќање)
Бизнис План
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Мебел за складирање: 1 ТБ по корисник
 • Корисници: 3 +
 • Цена месечно: 9.99 долари по корисник
 • Цена годишно: 7.99 долари по корисник
 • Вклучува pCloud шифрирање, 180 дена верзии на датотеки, контрола на пристап + повеќе
Професионален бизнис план
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Мебел за складирање: Неограничено
 • Корисници: 3 +
 • Цена месечно: 19.98 долари по корисник
 • Цена годишно: 15.98 долари по корисник
 • Вклучува приоритетна поддршка, pCloud шифрирање, 180 дена верзии на датотеки, контрола на пристап + повеќе

Зошто pCloud е добра алтернатива на Microsoft OneDrive:

Ако барате сајтови како Microsoft OneDrive кои се фокусираат на безбедноста, леснотијата на користење и достапноста pCloud треба да седи веднаш на врвот на вашата листа.

Кратко резиме: pCloud се издвојува со доживотни планови, опции за шифрирање од страна на клиентот и можности за стриминг на медиуми, што го прави рентабилно и разноврсно решение. pCloudВградените аудио и видео плеери, заедно со неговата автоматска организација на медиумски датотеки, се грижат за корисниците со големи мултимедијални колекции.

Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со pCloud

Искусете го најдоброто од складирањето облак со pCloudживотен план од 10 ТБ. Уживајте во приватноста на податоците од швајцарско ниво, непречено споделување датотеки и неспоредливи опции за обновување податоци. Без скриени трошоци, pCloud е вашиот клуч за складирање податоци без грижи.

3. Dropbox (Најдобра бесплатна алтернатива)

 • Веб-страница: https://www.dropbox.com
 • Одличен бесплатен засекогаш план
 • Моќни интеграции со различни платформи од трети страни
 • Рационализирани алатки за соработка и споделување датотеки
dropbox Главна страница

Како Мајкрософт OneDrive, Dropbox долго време е лидер во индустријата за складирање облак.

Тоа е малку скапо во споредба со некои други конкуренти, но неговиот бесплатен план е таму со најдоброто што сум го користел.

dropbox карактеристики

Друга работа за која сакам Dropbox е тоа уредни интеграции со платформи од трети страни.

Рационализирајте ги работните текови, креирајте автоматски резервни копии и искористете ги предностите на мобилните и десктоп апликациите за да управувате со вашите датотеки во движење.

Dropbox добрите:

 • Моќен бесплатен засекогаш план
 • Одлични интеграции со апликации од трети страни
 • Импресивни алатки за споделување датотеки

Dropbox минуси:

 • Целосните бекап на уредот не се достапни
 • Премиум плановите се скапи
 • Ограничен простор со бесплатен план

Dropbox ценовни планови:

Според мое мислење, DropboxБесплатниот план на е најдобрата бесплатна алтернатива на Microsoft OneDrive.

Има ограничување за складирање од 2 GB, но ова нема да биде проблем за едноставни резервни копии на документи. Има и пет премиум планови, со цени почнувајќи од 9.99 долари месечно.

Повеќе

 • Складирање на 2 ТБ

$ 11.99 / месец

Семејство

 • Заеднички простор од 2 ТБ

$ 19.99 / месец

Професионална

 • Складирање на 3 ТБ

$ 19.99 / месец

стандард

 • Складирање на 5 ТБ

15 долари / корисник / месец

Напредно

 • Флексибилни опции за складирање

25 долари / корисник / месец

Зошто Dropbox е добра алтернатива на Microsoft OneDrive:

Dropboxбесплатен план на е одлична опција за оние кои едноставно немаат буџет да платат за премиум складирање во облак.

Кратко резиме: Dropbox е популарен избор за неговата беспрекорна соработка во реално време, обемните интеграции на трети страни и широкото усвојување во различни индустрии. Со функции како Smart Sync, Верзија на хартија и датотеки, Dropbox е совршен за тимови кои работат заедно на проекти.

Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со Dropbox

Искусете ја супериорната функционалност со Dropbox. Уживајте во брзо и ефикасно поставување, беспрекорен уред syncи лесно организирање на датотеки на сите ваши уреди.

4. NordLocker

 • Веб-страница: https://nordlocker.com
 • Високо безбедно складирање облак со фокус на безбедноста
 • Дарежлив бесплатен план
 • Фокус на контрола на кој може да пристапи до вашите датотеки
почетната страница на nordlocker

НордЛокер е моќна алатка за шифрирање и складирање облак кој се фокусира на обезбедување на вашите датотеки што е можно побезбедни.

Сите податоци се целосно шифрирани во секое време, а најдоброто нешто е што не треба да имате никакво специјално знаење за да ја користите платформата.

nordlocker безбедност

Згора на се, NordLocker ви овозможува да поставите јасни правила за контрола на пристап, осигурувајќи дека само луѓето со кои ги споделувате вашите датотеки можат да ги видат.

Тоа исто така ви дозволува складирајте целосно шифрирани податоци на вашиот уред наместо во облакот, обезбедува моќна заштита на споделените уреди и вклучува алатки за автоматска резервна копија.

Добрите страни на NordLocker:

 • Голем фокус на безбедноста
 • Уреден кориснички интерфејс
 • Одличен бесплатен план
 • За сите карактеристики проверете мојот преглед на NordLocker

Недостатоци на NordLocker:

 • Нема веб-интерфејс
 • Ограничени премиум планови
 • Нема мобилни апликации

Планови за цени на NordLocker:

NordLocker само се рекламира две опции за претплата. Бесплатен план од 3 GB е токму она што го сугерира името: Бесплатен засекогаш план кој ви дава 3 GB безбедно складирање.

Ако ви треба повеќе од ова, постојат планови за Business 500 GB и Business Plus 2 TB кои чинат само од 189 долари, што е горе со најконкурентните цени за складирање облак што сум го видел.

Ако ви треба повеќе простор од ова, ќе треба да го контактирате тимот на NordLocker.

Зошто NordLocker е добра алтернатива на Microsoft OneDrive:

Фокусот на NordLocker на безбедноста го прави одлична алтернатива на Microsoft OneDrive, платформа која е позната по лошите процедури за безбедност на податоците.

Кратко резиме: NordLocker дава приоритет на безбедноста со неговото шифрирање од крај до крај, приватно споделување датотеки и фокусирање на заштита на чувствителни податоци. Изграден од креаторите на NordVPN, NordLocker нуди безбеден, шифриран облак шкафче за складирање датотеки, што го прави врвен избор за корисници кои се грижат за приватноста.

NordLocker Cloud Storage

Искусете ја врвната безбедност со најсовремените шифри на NordLocker и шифрирањето со нула знаење. Уживајте во автоматскиот syncинг, резервна копија и лесно споделување датотеки со дозволи. Започнете со бесплатен план од 3 GB или истражете повеќе опции за складирање почнувајќи од 2.99 $/месец/корисник.

5. Ицедрив

 • Веб-страница: https://icedrive.net
 • Дарежливи животни планови
 • Одлични сеопфатни карактеристики
 • Поддршка за Windows, Mac и Linux OS
погон на мраз

Ицедрив е популарна понуда за складирање облак одлична вредност за парите во одборот.

Нејзините услуги се поддржани со голема безбедност, компатибилност со повеќе платформи, дарежливи ограничувања за складирање и многу повеќе.

карактеристики на icedrive

Едно нешто што ми се истакна беше Енкрипција на клиентската страна на Icedrive со нула знаење, што ги прави вашите датотеки невидливи за љубопитните очи.

Споделените датотеки може да бидат заштитени со лозинка, а можете дури и да поставите правила за истекување на споделувањето за дополнителна безбедност.

Добрите страни на Icedrive:

 • Безбедност водечка во индустријата
 • Многу конкурентни цени
 • Шифрирање од страна на клиентот со нула знаење
 • Функција на хард диск во облак

Недостатоци на Iceddrive:

 • Поддршката може да биде ограничена
 • Нема опции за неограничен пропусен опсег
 • Мобилните апликации би можеле да бидат подобри

Планови за цени на Icedrive:

Icedrive нуди три премиум планови, со месечни, годишни и доживотни опции за плаќање. Има и бесплатен засекогаш план со 10 GB безбедно складирање во облак.

Бесплатни план
 • Мебел за складирање: 10 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
Лајт план
 • Мебел за складирање: 150 GB
 • Месечен план: не е достапно
 • Годишен план: 6 УСД/месечно (19.99 долари годишно)
 • Доживотен план: $189 (еднократно плаќање)
про план
 • Мебел за складирање: 1 TB (1,000 GB)
 • Месечен план: $ 59 / година
 • Годишен план: 4.17 УСД/месечно (49.99 долари годишно)
Про+ план
 • Мебел за складирање: 5 TB (5,000 GB)
 • Месечен план: $ 17.99 месечно
 • Годишен план: 15 УСД/месечно (179.99 долари годишно)
Pro III (само доживотно)
 • Мебел за складирање: 3 TB (3,000 GB)
 • Доживотен план: $399 (еднократно плаќање)
Pro X (само доживотно)
 • Мебел за складирање: 10 TB (10,000 GB)
 • Доживотен план: $999 (еднократно плаќање)

Зошто Icedrive е добра алтернатива на Microsoft OneDrive:

Ако се грижите за безбедноста, шифрирањето и приватноста, дефинитивно треба да размислите Icedrive како еден од најдобрите Мајкрософт OneDrive конкуренти.

Кратко резиме: Icedrive е многу популарен поради неговиот модерен интерфејс, конкурентните цени и различните опции за складирање, обезбедувајќи услуга за складирање облак прифатлива и исплатлива за корисниците. Со карактеристики како шифрирање од страна на клиентот, Icedrive е привлечен избор за поединци и мали бизниси.

Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со Icedrive

Добијте складирање во облак од највисоко ниво со силна безбедност, дарежливи карактеристики и кориснички интерфејс на хард диск. Откријте ги различните планови на Icedrive, прилагодени за лична употреба и мали групи.

6. кутија

 • Веб-страница: https://www.box.com
 • Одлично искуство во индустријата
 • Кориснички интерфејс за почетници
 • Напредни интеграции на апликации
кутија.com

кутија работи во индустријата за складирање облак во најдобар дел од две децении, и ова искуство покажува.

Нејзините решенијата за складирање се меѓу најдобрите што сум ги видел, а се издвојуваат поради нивните напредни функции, безбедносни интеграции и одлична репутација.

карактеристики на кутијата

Според мене, една од најдобрите работи за Box е нејзината рационализирани интеграции.

Поврзете се со било кој од повеќе од 1500 апликации од трети страни да ги насочите работните текови и да го олесните вашиот секојдневен работен век од кога било.

Добрите страни на кутијата:

Недостатоци на кутијата:

 • Конфигурацијата на апликацијата може да биде тешка
 • Некои планови се малку скапи
 • Ограничени лични опции

Планови за цени во кутии:

Кутија нуди а моќен бесплатен засекогаш план, заедно со пет премиум опции за претплата. Цените започнуваат од 5 долари/месечно по корисник, со попуст од 25% достапен за годишни претплати.

Двата најевтини планови доаѓаат со ограничување за складирање од 100 GB, но трите поскапи опции доаѓаат со неограничено складирање и пакет други функции.

Зошто Бокс е добра алтернатива на Мајкрософт OneDrive:

Ако барате А. провајдер за складирање на деловни облак поддржан од голема репутација, водечки безбедносни карактеристики во индустријата и интеграции со над 1500 апликации од трети страни, едноставно не можете да поминете покрај Бокс.

Кратко резиме: Box.com е дизајниран за бизниси, нудејќи напредни алатки за соработка, грануларни контроли за пристап и сеопфатни безбедносни карактеристики. Неговата интеграција со популарните алатки за продуктивност и фокусирањето на безбедноста на ниво на претпријатие го прават Box.com најдобро решение за бизниси од сите големини.

Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со Box.com

Искусете ја удобноста на неограничено складирање облак со Box.com. Со силни безбедносни карактеристики, интуитивен интерфејс и беспрекорна интеграција со апликации како Microsoft 365, Google Workspace и Slack, можете да ја рационализирате вашата работа и соработки. Започнете го вашето патување со Box.com денес.

7. Google Вози

 • Веб-страница: https://www.google.com/intl/en_in/drive/
 • Вклучено со кој било Gmail или Google Сметка
 • Google Погонот е бесплатен за стандардна употреба
 • Поддржан од моќта на Google екосистем
google почетна страница на возење

Googleоригинално решение за складирање облак на, Google Drive, е вклучен бесплатно со секој Gmail или Google сметка во светот.

Тоа е погодно опција за оние на кои не им треба ништо премногу напредно, но сигурно има помоќни опции таму.

Позитивната страна е што ќе добиете простор од 15 GB бесплатно, поддршка за прегледување и уредување документи офлајн, како и уреден и интуитивен интерфејс лесен за користење.

Google Вози добрите:

 • Одлично бесплатно решение
 • Google Погонот се интегрира со сите други Google апликации
 • Уредна, погодна опција за почетници
 • Најслично на OneDrive

Google Недостатоци на возење:

 • Ограничени карактеристики
 • Бавна брзина на прикачување и преземање
 • Лоша приватност на податоците

Google Водете ги ценовните планови:

Google Возењето е 100% бесплатно, засекогаш ако не ви треба повеќе од 15 GB простор. Доколку е потребно, може да се додаде повеќе простор, со цени кои започнуваат од 1.99 долари за 100 GB.

Зошто Google Drive е добра алтернатива на Microsoft OneDrive:

Ако веќе користите Gmail или кој било друг Google услуги, шансите се дека веќе ги користите Google Вози. Ако не ви треба ништо премногу фенси, тоа е веројатно најмногу погодна опција за вашите потреби, и повеќето слични на OneDrive.

Кратко резиме: Google Drive нуди беспрекорна интеграција со Google Работен простор, моќни функции за соработка и дарежлив бесплатен слој. Неговите способности за уредување во реално време, вградените апликации за продуктивност и компатибилноста со различни формати на датотеки прават Google Возете популарен избор и за лична и за професионална употреба.

8. Амазон драјв

 • Веб-страница: https://www.amazon.com/b?ie=UTF8&node=15547130011
 • Обезбедете бекап на датотеки, споделување и складирање во облак
 • Решенија со конкурентни цени
 • Достапни се апликации за iOS и Android
Амазон возење

Амазон драјв секако не е мој личен омилен или најдобро складирање во облак провајдер, но сепак е опција која вреди да се спомене.

со многу достапно складирање, разновидни апликации за iOS и Android и пристојни безбедносни карактеристики, всушност има многу што да се допадне овде.

Сите постоечки корисници на Амазон ќе имаат пристап до 5 GB бесплатно складирање во облак, додека членовите на Prime можат да пристапат до неограничено складирање фотографии.

Пристапете до вашите датотеки од каде било и бидете сигурни дека тие се заштитени со моќта на екосистемот на Амазон.

Добрите страни на Amazon Drive:

 • Многу достапни опции за претплата
 • 24 / 7 поддршка на корисниците
 • Неограничено складирање фотографии

Недостатоци на Amazon Drive:

 • Шифрирањето во мирување е особено отсутно
 • Недостаток на апликации за продуктивност
 • Збунувачки кориснички интерфејс

Планови за цени на Amazon Drive:

Ако ви треба нешто понапредно од Бесплатен план на Amazon Drive од 5 GB, можете да надградите до план за складирање од 100 GB за само 19.99 долари годишно.

Цените се зголемуваат бидејќи е потребно повеќе простор, достигнувајќи огромни 1800 долари годишно за планот за складирање од 30 ТБ.

Зошто Amazon Drive е добра алтернатива на Microsoft OneDrive:

Amazon Drive е една од најдобрите алтернативи за секој со мал буџет.

Кратко резиме: Amazon Drive е препознатлив по својата интеграција со екосистемот на Амазон, обезбедувајќи неограничено складирање фотографии за членовите на Prime и конкурентни цени за други нивоа за складирање. Со фокус на мултимедијално складирање и лесни опции за споделување, Amazon Drive е солиден избор за корисниците на Амазон.

9.iDrive

 • Веб-страница: https://www.idrive.com
 • Одлични решенија на ниво на претпријатие
 • Достапно за уреди со Windows, Mac, iOS и Android
 • Одлични карактеристики за соработка
почетната страница на idrive

Возам е одличен избор за оние кои имаат потреба од а висока услуга за складирање облак.

Тој нуди лични опции за претплата, но поголемиот дел од неговите услуги се насочени кон деловни и професионални корисници.

карактеристики на idrive

Забележителни карактеристики вклучуваат повеќекратни резервни копии на уредот, IDrive Express пронаоѓање физички податоци и верзии на датотеки.

Згора на ова, има и некои одлични алатки кои ќе ви помогнат да управувате со големи тимови.

Добрите страни на IDrive:

 • IDrive Express преземање физички податоци
 • Одлични алатки за управување со тимот
 • Бекап на повеќе уреди

Минуси на IDrive:

 • Резервните копии може да одземат време
 • Премногу напреден за основни корисници
 • Корисничкиот интерфејс може да биде збунувачки

Планови за цени на IDrive:

Постојат бројни Достапни се опциите за претплата на iDrive. На најевтиниот крај на спектарот, бесплатниот план доаѓа со простор за складирање од 10 GB. Личните планови започнуваат од 2.95 долари годишно за 100 GB простор.

Иако деловните планови може да изгледаат скапи, тој поддржува неограничени корисници, уреди, бази на податоци и многу повеќе.

Зошто IDrive е добра алтернатива на Microsoft OneDrive:

Ако барате висококвалитетно деловен простор за складирање облак, топло ви го препорачувам со оглед на iDrive како моќна алтернатива на Мајкрософт OneDrive. Оди овде за да го прочиташ мојот детален преглед на IDrive.

Кратко резиме: IDrive се истакнува во решенијата за резервни копии, нудејќи поддршка за повеќе уреди, верзии на датотеки и безбедно управување со податоците. Со функции како резервна копија во реално време, резервна копија на слики на дискот и континуирана заштита на податоците, IDrive е идеален избор за корисници на кои им треба сеопфатно решение за резервна копија и складирање.

Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со iDrive

Откријте ја моќта на модерното складирање облак со IDrive. Искористете ги подобрените безбедносни мерки, корисничките интерфејси и флексибилните ценовни планови. Заштитете ги вашите податоци од напади на откупни софтвери со обновување точка-во-време и уживајте во удобноста на syncвнесување на повеќе уреди од една сметка.

Најлошото складирање во облак (чисто страшно и оптоварено со проблеми со приватноста и безбедноста)

Има многу услуги за складирање облак таму, и може да биде тешко да се знае на кои да им верувате на вашите податоци. За жал, не сите од нив се создадени еднакви. Некои од нив се сосема ужасни и зафатени со приватност и безбедносни прашања, и треба да ги избегнувате по секоја цена. Еве две од најлошите услуги за складирање облак таму:

1. JustCloud

justcloud

Во споредба со неговите конкуренти за складирање облак, Цените на JustCloud се едноставно смешни. Нема друг провајдер за складирање облак кој толку нема карактеристики додека поседува доволно храброст наплаќајте 10 долари месечно за таква основна услуга тоа не функционира ни половина од времето.

JustCloud продава едноставна услуга за складирање облак што ви овозможува да направите резервна копија од вашите датотеки на облакот и sync нив помеѓу повеќе уреди. Тоа е тоа. Секоја друга услуга за складирање облак има нешто што ја разликува од своите конкуренти, но JustCloud нуди само складирање и syncИНГ.

Една добра работа за JustCloud е тоа што доаѓа со апликации за скоро сите оперативни системи вклучувајќи ги Windows, MacOS, Android и iOS.

на JustCloud sync за вашиот компјутер е само страшно. Не е компатибилен со архитектурата на папката на вашиот оперативен систем. За разлика од другите облак складирање и sync решенија, со JustCloud, ќе потрошите многу време за поправање syncпрашања. Со други провајдери, само треба да ги инсталирате нивните sync апликација еднаш, а потоа никогаш повеќе не треба да ја допирате.

Друга работа што ја мразев кај апликацијата JustCloud беше тоа што таа нема можност директно да поставува папки. Значи, треба да креирате папка во JustCloud's страшен интерфејс а потоа поставете ги датотеките еден по еден. И ако има десетици папки со уште десетици внатре што сакате да ги поставите, гледате да потрошите најмалку половина час само за создавање папки и рачно поставување датотеки.

Ако мислите дека JustCloud можеби вреди да се проба, само Google нивното име и ќе видите Илјадници лоши критики со 1-ѕвезда излепени низ целиот интернет. Некои рецензенти ќе ви кажат како нивните датотеки се оштетени, други ќе ви кажат колку е лоша поддршката, а повеќето само се жалат на неверојатно скапите цени.

Има стотици прегледи на JustCloud кои се жалат на тоа колку грешки има оваа услуга. Оваа апликација има толку многу грешки што би помислиле дека е кодирана од дете од училиште, а не од тим софтверски инженери во регистрирана компанија.

Видете, не велам дека не постои случај каде што JustCloud би можел да го направи сечењето, но нема ништо што можам да замислам за себе.

Ги пробав и тестирав скоро сите популарни услуги за складирање облак и бесплатно и платено. Некои од нив беа навистина лоши. Но, сè уште нема шанси да се сликам себеси како користам JustCloud. Едноставно не ги нуди сите функции што ми се потребни во услугата за складирање облак за да биде остварлива опција за мене. Не само тоа, цената е премногу скапа во споредба со други слични услуги.

2. FlipDrive

flipdrive

Плановите за цени на FlipDrive можеби не се најскапите, но тие се таму. Тие нудат само 1 ТБ складирање за 10 долари месечно. Нивните конкуренти нудат двојно повеќе простор и десетици корисни функции за оваа цена.

Ако погледнете малку наоколу, лесно можете да најдете услуга за складирање облак што има повеќе функции, подобра безбедност, подобра поддршка за клиентите, има апликации за сите ваши уреди и е изградена со професионалци на ум. И не треба да барате далеку!

Сакам да навивам за аутсајдерот. Секогаш препорачувам алатки изградени од помали тимови и стартапи. Но, мислам дека не можам никому да го препорачам FlipDrive. Нема ништо што го прави да се истакнува. Освен, се разбира, сите карактеристики што недостасуваат.

Како прво, нема десктоп апликација за macOS уреди. Ако сте на macOS, можете да прикачувате и преземате датотеки на FlipDrive користејќи ја веб-апликацијата, но нема автоматска датотека syncза тебе!

Друга причина зошто не ми се допаѓа FlipDrive е бидејќи нема верзии на датотеки. Ова е прилично важно за мене професионално и е нешто што го прекинува договорот. Ако направите промена на датотека и ја поставите новата верзија на FlipDrive, нема начин да се вратите на последната верзија.

Други даватели на облак складирање нудат верзии на датотеки бесплатно. Можете да направите промени во вашите датотеки и потоа да се вратите на старата верзија ако не сте задоволни со промените. Тоа е како поништување и повторување за датотеки. Но, FlipDrive не го нуди ни во платените планови.

Друга пречка е безбедноста. Мислам дека FlipDrive воопшто не се грижи за безбедноста. Без оглед на услугата за складирање облак што ќе ја изберете, проверете дали има автентикација со 2 фактори; и овозможете го! Ги штити хакерите од пристап до вашата сметка.

Со 2FA, дури и ако хакер некако добие пристап до вашата лозинка, тој не може да се најави на вашата сметка без еднократната лозинка што е испратена до вашиот уред поврзан со 2FA (најверојатно вашиот телефон). FlipDrive нема ни автентикација со 2 фактори. Исто така, не нуди приватност со нула знаење, што е вообичаено со повеќето други услуги за складирање облак.

Препорачувам услуги за складирање облак врз основа на нивната најдобра употреба. На пример, ако водите онлајн бизнис, ви препорачувам да одите Dropbox or Google Вози или нешто слично со најдобрите функции за споделување тим во класата.

Ако сте некој кој длабоко се грижи за приватноста, ќе сакате да се обратите за услуга која има шифрирање од крај до крај, како на пр. Sync.com or Ицедрив. Но, не можам да замислам ниту еден случај за употреба во реалниот свет каде што би го препорачал FlipDrive. Ако сакате страшна (речиси непостоечка) корисничка поддршка, без верзии на датотеки и кориснички интерфејси со грешки, тогаш би можел да ви препорачам FlipDrive.

Ако размислувате да го пробате FlipDrive, Ви препорачувам да пробате некоја друга услуга за складирање облак. Тоа е поскапо од повеќето од нивните конкуренти, додека не нуди речиси ниту една од карактеристиките што ги нудат нивните конкуренти. По ѓаволите е кабриолет и нема апликација за macOS.

Ако се занимавате со приватност и безбедност, нема да најдете тука. Исто така, поддршката е страшна бидејќи речиси и да ја нема. Пред да направите грешка да купите премиум план, само пробајте го нивниот бесплатен план за да видите колку е страшно.

Што е Мајкрософт OneDrive?

Како и повеќето технолошки гиганти, Мајкрософт создаде сопствено решение за складирање облак, Мајкрософт OneDrive.

Достапно е за сите корисници на Microsoft, обезбедувајќи ви слобода и флексибилност да ги складирате вашите датотеки и важни податоци на безбеден, достапен начин.

Една од причините зошто ми се допаѓа OneDrive е тоа одлична меѓуплатформска компатибилност.

Не само што можете да го користите за правење резервни копии на стандардни датотеки од вашиот лаптоп или десктоп компјутер, туку може да се користи и со сè, од уреди со Android и iOS до конзоли на Xbox и многу повеќе.

Што повеќе, OneDrive создава резервна копија на буквално секоја датотека на вашиот компјутер.

Накратко, ова значи дека можете да пристапите до важни документи, фотографии и многу повеќе од буквално каде било во светот, во секое време.

onedrive карактеристики

Мајкрософт OneDrive карактеристики и цени

Постојат различни опции за купување достапни доколку сакате да ги користите OneDriveрешенија за складирање.

Личните корисници можат да ги искористат предностите 5 GB бесплатно складирање во облак или надградба на 100 GB за само 1.99 долари месечно.

Алтернативно, купете Microsoft 365 Personal или Microsoft 365 Family планови за вкупно складирање од 1TB или 6TB соодветно.

На деловната страна, можете да пристапите Меморија од 1 ТБ за 5 долари по корисник, месечно or неограничено складирање за 10 долари по корисник, месечно.

Алтернативно, побарајте планови за Microsoft 365 Business Basic или Microsoft 365 Business Standard 1TB складирање и пристап до разни други апликации и функции.

Добрите и лошите страни на Microsoft OneDrive

За мене, најважното нешто за OneDrive е тоа одлични способности за споделување датотеки.

Бидејќи создава автоматски резервни копии на вашите датотеки, ќе можете да им пристапите од каде било, на кој било уред - освен ако не го откажете автоматското syncсе разбира.

Можете да ги користите OneDrive на буквално секој уред, и на мобилните апликации се интуитивни и лесни за употреба.

Згора на ова, бев многу импресиониран од алатките за заедничко уредување на документи, кои се дизајнирани да им помогнат на членовите на тимот или колегите да работат на ист проект, во исто време.

За жал, сепак, Мајкрософт OneDrive навистина паѓа кога станува збор за безбедноста и приватноста.

Имено, тоа не користи шифрирање со нула знаење, што во суштина значи дека вашите датотеки се достапни и видливи за љубопитните очи.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Иако Мајкрософт OneDrive останува популарен провајдер за складирање облак, искрено верувам постојат бројни алтернативи на Мајкрософт Onedrive на пазарот кои се подобри.

Ова е главно затоа што OneDrive едноставно не се задржа кога станува збор за безбедноста и приватноста.

Неговите ограничени безбедносни карактеристики оставаат многу да се посакуваат, а вашите датотеки нема да бидат соодветно заштитени кога мируваат или се во пренос.

Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со Sync.com
Од 8 долари месечно (бесплатен план од 5 GB)

Сигурно, од крај до крај, шифрирано решение за складирање облак на кое веруваат над 1.8 милиони бизниси и поединци на глобално ниво. Уживајте во одлични карактеристики за споделување и тимска соработка и приватност и безбедност со нула знаење.


Поради ова, Силно би препорачал да размислите за еден од деветте Microsoft OneDrive конкуренти што ги наведов на оваа листа.

 • Sync.com седи на врвот на листата поради одличната вредност за парите, моќните безбедносни интеграции и напредните функции.
 • pCloud е одличен избор ако барате буџетски провајдер.
 • Dropbox има еден од најдобрите бесплатни планови што сум ги користел.

Но, тоа не значи дека ниту една од другите опции не вреди да се разгледа.

Скоро секој сајт како Мајкрософт Onedrive има некој вид бесплатен план и навистина би препорачал да си поиграте со нив пред да се решите на кој било поединечен провајдер.

Како го тестираме складирањето во облак: нашата методологија

Изборот на вистинското складирање во облак не е само следење на трендовите; се работи за наоѓање на она што навистина функционира за вас. Еве ја нашата практична, без бесмислена методологија за прегледување на услугите за складирање облак:

Регистрирање сами

 • Искуство од прва рака: Ние создаваме свои сметки, поминувајќи низ истиот процес каков што би сакале да ги разберете поставувањето на секоја услуга и пријатноста за почетници.

Тестирање на перформанси: The Nitty-Gritty

 • Брзини на прикачување/симнување: Ги тестираме во различни услови за да ги оцениме перформансите во реалниот свет.
 • Брзини на споделување датотеки: Проценуваме колку брзо и ефикасно секоја услуга споделува датотеки меѓу корисниците, што често се занемарува, но клучен аспект.
 • Ракување со различни типови датотеки: Ние поставуваме и преземаме различни типови и големини на датотеки за да ја измериме разновидноста на услугата.

Поддршка на клиентите: Интеракција во реалниот свет

 • Одговор и ефективност на тестирањето: Ние се занимаваме со поддршка на клиентите, поставувајќи реални проблеми за да ги оцениме нивните способности за решавање проблеми и времето потребно за да добиеме одговор.

Безбедност: Навлегуваме подлабоко

 • Шифрирање и заштита на податоци: Ја испитуваме нивната употреба на шифрирање, фокусирајќи се на опциите на клиентската страна за подобрена безбедност.
 • Политики за приватност: Нашата анализа вклучува преглед на нивните практики за приватност, особено во врска со евиденцијата на податоците.
 • Опции за обновување податоци: Ние тестираме колку се ефективни нивните функции за обновување во случај на губење податоци.

Анализа на трошоци: вредност за парите

 • Структура на цени: Ги споредуваме трошоците со понудените функции, оценувајќи ги и месечните и годишните планови.
 • Доживотни зделки за складирање во облак: Ние конкретно ја бараме и проценуваме вредноста на опциите за доживотно складирање, значаен фактор за долгорочно планирање.
 • Оценување на бесплатното складирање: Ги истражуваме одржливоста и ограничувањата на понудите за бесплатно складирање, разбирајќи ја нивната улога во севкупната понуда за вредност.

Функција Deep-Dive: Откривање на додатоци

 • Единствени карактеристики: Бараме функции што ја издвојуваат секоја услуга, фокусирајќи се на функционалноста и корисничките придобивки.
 • Компатибилност и интеграција: Колку добро услугата се интегрира со различни платформи и екосистеми?
 • Истражување на опциите за бесплатно складирање: Ние го оценуваме квалитетот и ограничувањата на нивните понуди за бесплатно складирање.

Корисничко искуство: Практична употребливост

 • Интерфејс и навигација: Навлегуваме во тоа колку се интуитивни и кориснички нивните интерфејси.
 • Пристапност на уредот: Ние тестираме на различни уреди за да ја процениме пристапноста и функционалноста.

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

Можеби ќе сакате да проверите и неколку други наши водичи:

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Шимон Братвејт

Шимон Братвејт

Шимон е искусен професионалец за сајбер-безбедност и објавен автор на „Закон за сајбер безбедност: Заштитете се себеси и вашите клиенти“, и писател на Website Rating, првенствено се фокусира на теми поврзани со складирање во облак и решенија за резервни копии. Дополнително, неговата експертиза се протега на области како што се VPN и менаџери со лозинки, каде што нуди вредни сознанија и темелно истражување за да ги води читателите низ овие важни алатки за сајбер безбедност.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...