Врвни алтернативи на LastPass за безбедно складирање и управување со лозинки

in Споредби, Менаџери за лозинки

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Слабите лозинки се една од главните причини зошто онлајн сметките се хакирани. Следната причина на списокот е користење на истата лозинка за повеќе веб-локации или сите ваши сметки. LastPass е одличен менаџер за лозинки, но има навистина добри Алтернативи на LastPass ⇣ таму да се разгледа исто така.

Од 4.99 долари месечно

Добијте 3 бесплатни месеци Dashlane Premium

Ова е местото каде што менаџерите со лозинки сакаат LastPass Тие не само што ви помагаат да генерирате посилни лозинки, туку и ги паметат наместо вас.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за LastPass. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Брзо резиме:

 • Најдобро во целина: Дашлејн ⇣. Ова е мое омилен менаџер за лозинки поради неговиот чист, едноставен кориснички интерфејс и безбедност, И доаѓа со бесплатен VPN и следење на Dark Web.
 • Вицешампион, најдобар во целина: 1 Лозинка ⇣. Второто место е 1Password благодарение на неговата леснотија на користење, карактеристики и одлична безбедност.
 • Најдобра Freemium LastPass алтернатива: RoboForm ⇣ е најдобриот фримиум мултиплатформски безбеден менаџер за лозинки на пазарот. Во моментов можеш заштеди 30% на новите претплати на RoboForm Everywhere.
 • Најдобра бесплатна алтернатива LastPass: Леплива лозинка ⇣ е најдобриот бесплатен менаџер за лозинки на пазарот, тој е полн со функции, но не е најлесен за користење и интерфејсот се чувствува застарен.

Најдобрите алтернативи на LastPass во 2024 година

LastPass е несомнено еден од најдобрите менаџери за лозинки таму, но еве ги 8 најдобри алтернативи на LastPass треба да размислите пред да влезете во се-ин со управувач со лозинки:

Еве ги конкурентите на LastPass, кои се подобри (и поевтини) во креирањето и складирањето на силни и безбедни лозинки. Вклучив и два од најлошите менаџери за лозинки кои, препорачувам, да се држите подалеку од користење.

1. Дашлен

цртичка
 • Dashlane е најдобрата алтернатива на LastPass
 • Бесплатен план и премиум планови од 4.99 УСД/месечно
 • Веб-страница: https://dashlane.com/

Dashlane е еден од најпопуларните менаџери за лозинки на пазарот. Тој нуди чист, едноставен кориснички интерфејс за складирање и управување со сите ваши лозинки. Тој нуди апликации за сите уреди и платформи, вклучувајќи Windows, Mac, iOS и Android.

Најдобриот дел за Дашлејн е тоа нејзиниот премиум план доаѓа со бесплатен VPN и следење на Dark Web. Ако веб-локацијата биде хакирана, украдените лозинки обично се продаваат на Dark Web. Dark Web Monitoring ги следи вашите кориснички сметки во однос на списоците на хакирани веб-локации и ве предупредува ако го најде вашето корисничко име на овие списоци. Ова ви дава шанса да ги промените лозинките пред некој да ги злоупотреби вашите сметки.

Дашлејн планира:
Иако слободен план нуди десетици неверојатни карактеристики и е доволно за повеќето корисници, тоа само ви го дозволува чувајте 50 лозинки и може да се користи само на еден уред. Премиум верзијата на Dashlane, од друга страна, дозволува неограничени лозинки и уреди. Нуди и темна веб-мониторинг и бесплатна придружба VPN услуга.

Зошто Dashlane е една од најдобрите алтернативи на LastPass:
Dashlane е достапен на повеќе уреди и платформи од LastPass и премиум планот доаѓа со услуга VPN.

Провери од веб-страницата Dashlane за да дознаете повеќе за нивните услуги и нивните тековни зделки.

… или прочитај го мојот детален преглед на Dashlane

ДЕЛ

Добијте 3 бесплатни месеци Dashlane Premium

Од 4.99 долари месечно

2 Пасворд

една лозинка
 • Најлесен за користење управувач со лозинки на пазарот
 • Бесплатен план и премиум планови од 2.99 УСД/месечно
 • Веб-страница: https://1password.com/

Се препорачува 1 Лозинка од десетици публикации како што се Fast Company, The Wirecutter, Wired и Trustpilot. Тој е еден од најлесните за употреба апликации за управување со лозинки на пазарот. Интерфејсот е минимален и не ве обзема со илјада опции.

Оваа апликација нуди десетици функции за да ви помогне да ги одржувате сите ваши онлајн сметки безбедни и безбедни, како што е следење за компромитирани најавувања и страници што поддржуваат 2FA. Нуди самостојни апликации за Mac, iOS, Windows, Android, Linux и Chrome OS. 

1 Планови за лозинка:
на бесплатна верзија ги ограничува корисниците на само еден уред. Но, премиум верзијата ви овозможува да складирате неограничени лозинки и ставки. Исто така, нуди складирање документи до 1 GB.

Зошто 1Password е добра алтернатива на LastPass:
1Password нуди поедноставен интерфејс од повеќето други апликации за управување со лозинки.

Провери од веб-страницата 1Password за да дознаете повеќе за нивните услуги и тековните зделки.

… или прочитајте ги моите детални 1 Преглед на лозинка

3. Робоформ

Робоформ
 • Најдобар менаџер за лозинки за freemium
 • Бесплатен план и премиум планови од само 1.99 УСД/месечно
 • Веб-страница: https://roboform.com/

Робоформ е бесплатен управувач со лозинки достапен за сите уреди и платформи вклучувајќи iOS, Android, Mac и Windows. Достапно е и како екстензија на прелистувачот за сите прелистувачи вклучувајќи Firefox, Chrome, Opera и Safari. Корисникот интерфејсот е сличен на LastPass и лесен за употреба.

Плановите на RoboForm:
на бесплатна верзија на оваа апликација ви овозможува да чувајте неограничени лозинки на сите ваши уреди но не нуди облак резервна копија или облак sync помеѓу вашите уреди. Премиум верзијата го нуди сето ова и обезбедува функции за споделување.

Зошто RoboForm е добра алтернатива на LastPass:
RoboForm е достапен за повеќе платформи и уреди од LastPass.

Провери излезете од веб-страницата RoboForm за да дознаете повеќе за нивните услуги и тековните зделки.

… или прочитајте ги моите детални Преглед на RoboForm

4 Норд премин

Нордпас
 • Најдобар сè-во-едно управувач со лозинки + складирање во облак + VPN
 • Бесплатен план и премиум планови од 1.79 УСД/месечно
 • Апликација за работна површина (за Windows, Mac и Linux) и како екстензија на прелистувачот.
 • Алгоритам за шифрирање XChaCha20.
 • Веб-страница: https://nordpass.com/

Норд премин (од креаторите на NordVPN и NordLocker) е бесплатен и премиум менаџер за лозинки достапен за сите уреди и платформи вклучувајќи iOS, Android, Mac, Linux и Windows.

NordPass ви овозможува да зачувате и управувате со неограничени лозинки користејќи шифрирање XChaCha20 за вашите омилени најавувања на веб-локации и апликации. Клучната карактеристика на NordPass е неговата едноставност.

Плановите на NordPass:

на бесплатна верзија на NordPass складира неограничени лозинки на еден уред. Премиум верзијата започнува од 1.79 $/месечно, може да се користи на шест уреди и доаѓа со безбедно споделување ставки, доверливи контакти, здравје на лозинка, скенер за прекршување на податоци и многу повеќе.

Она што е исто така одлично е тоа што кога се регистрирате за NordPass добивате понудени фантастични попусти на премиум NordVPN (ја шифрира вашата интернет конекција и ја штити вашата приватност и податоци) и НордЛокер (премиум шифрирана облак складирање за вашите датотеки).

Зошто NordPass е подобар од LastPass:

Ако се грижите за безбедноста, тогаш NordPass е подобра опција бидејќи е посигурен и нуди подобро шифрирање користејќи го алгоритмот XChaCha20.

Провери од веб-страницата NordPass за да дознаете повеќе за нивните услуги и тековните зделки.

… или прочитајте ги моите детални Преглед на NordPass

5. Леплива лозинка

StickyPassword
 • Најдобар бесплатен засекогаш менаџер за лозинки
 • Бесплатен план и премиум планови од 29.99 $ годишно
 • Веб-страница: https://www.stickypassword.com/

Леплива лозинка е еден од најдобрите бесплатни менаџери за лозинки на пазарот. Бесплатната верзија ви овозможува да складирате онолку лозинки и документи колку што сакате на сите ваши уреди. Оваа апликација доаѓа со апликации за сите уреди и платформи, вклучувајќи Mac, iOS, Android и Windows. Ви овозможува да складирате неограничени лозинки, белешки и документи. Доаѓа и со автентикација со 2 фактори.

Бесплатна верзија на Sticky Password е повеќе како локална апликација за управување со лозинка која ги чува лозинките на вашите уреди. За разлика од другите менаџери со лозинки за ова, бесплатната верзија на Sticky Password не нуди sync меѓу сите ваши уреди. Вашиот лозинките се зачувуваат само на уредите каде што ги креирате. Најдобриот дел од користењето на премиум верзијата на оваа апликација е тоа што тие донираат дел од вашата уплата за да ги спасат загрозените крави (да, Manatees!).

Планови за леплива лозинка:
Иако бесплатна верзија нуди исто толку безбедносни карактеристики како и премиум верзијата, бесплатната верзија не нуди облак sync, и како такви вашите лозинки нема да бидат syncед помеѓу сите ваши уреди. Премиум планот syncги има сите ваши лозинки и документи на сите ваши уреди и прави резервна копија на облакот.

Зошто Sticky Password е една од најдобрите алтернативи на LastPass:
Sticky Password не го ограничува вашето користење на автентикацијата со две лозинки дури и на бесплатниот план, за разлика од LastPass.

6. Enpass

заобиколат
 • Најдобар офлајн менаџер за лозинки
 • Бесплатен план и премиум планови од 1.99 УСД/месечно
 • Веб-страница: https://enpass.io/

Enpass нуди прекрасен минимален дизајн на интерфејс кој го олеснува управувањето со сите ваши лозинки. Нејзините апликации се достапни на Android, iOS, Mac, Linux и Windows. Бесплатната верзија нуди речиси исто толку функции како и премиум верзиите на оваа апликација.

Единствените ограничувања се дека можете чувајте само 20 лозинки на бесплатната верзија и не може да креира повеќе сводови за да сегрегира податоци. Enpass премиум верзии на оваа апликација дозволува складирање на неограничени лозинки и овозможува создавање различни сефови врз основа на случаи на употреба како што се Работа, Семејство итн.

Enpass планови:
Бесплатната верзија на оваа апликација дозволува само складирање на 20 лозинки. Најдобриот дел од оваа апликација е што премиум верзиите се достапни за еднократна такса. Иако треба да ја купите апликацијата за секоја платформа на која сакате да ја користите, можете да ја чувате за цел живот.

Зошто Enpass е една од најдобрите алтернативи на LastPass:
Enpass е многу поевтин од LastPass. За цената на годишната претплата на LastPass, можете да добиете Enpass за цел живот.

7. Чувар

чувар
 • Најдобар менаџер за лозинки фокусиран на безбедноста во класата
 • Бесплатен план и премиум планови од 2.92 долари месечно
 • Веб-страница: https://keepersecurity.com/

Чувар е безбеден менаџер за лозинки се продава кон бизнисите. За разлика од другите апликации на оваа листа, Keeper е дизајниран за бизниси и тимови и како таков нуди десетици безбедносни карактеристики и придобивки. Тоа е еден од највисоко оценет менаџер за лозинки апликации на скоро сите платформи вклучувајќи Google Play, G2Crowd, Apple Store, GetApp и Trustpilot. Доаѓа со апликации за сите уреди, вклучувајќи Android, iOS, Mac и Windows.

Планови на чувар:
на бесплатна верзија може да се користи само на еден уред. Премиум верзијата дозволува sync помеѓу неограничени уреди и нуди десетици безбедносни карактеристики.

Зошто Keeper е добра алтернатива на LastPass:
Keeper е дизајниран за бизниси и тимови кои сакаат да ги задржат своите податоци што е можно побезбедни. Keeper нуди подобра безбедност од LastPass и е создаден за тимови.

8. Битварден

bitwarden почетната страница
 • Најдобар менаџер со лозинки со отворен код и бесплатен
 • Бесплатен план и премиум планови од 1 УСД/месечно
 • Веб-страница: https://bitwarden.com/

Битварден е бесплатен менаџер со лозинки со отворен код. Тој нуди апликации за сите платформи, вклучувајќи Windows, Mac, Linux, Android и iOS. Доаѓа и со екстензии на прелистувач за сите модерни прелистувачи. Покрај тоа, ако сте технолошки такт или веб-развивач, можете дури и да пристапите на Bitwarden од интерфејс за командни линии. Најдобриот дел за Bitwarden е тоа што, ако сакате, можете бесплатно да го поставите на свој сопствен сервер.

Bitwarden планови:
Битварден е потполно бесплатна и ги нуди сите карактеристики што некогаш ќе ви бидат потребни. Бесплатната верзија ви овозможува продавница и sync неограничени лозинки на неограничени уреди. Доаѓа и со автентикација со 2 фактори. Премиум верзијата на оваа апликација нуди неколку дополнителни напредни безбедносни карактеристики и 1 GB шифрирана меморија за датотеки.

Зошто Bitwarden е добра алтернатива на LastPass:
Bitwarden ги нуди бесплатно сите функции за кои LastPass наплаќа.

Провери од веб-страницата Bitwarden за да дознаете повеќе за нивните услуги и тековните зделки.

… или прочитајте ги моите детални Битварден преглед

Најлоши менаџери со лозинки (што треба да избегнувате да ги користите)

Има многу менаџери за лозинки таму, но не сите од нив се создадени еднакви. Некои се само многу подобри од другите. А потоа, тука се и најлошите менаџери за лозинки, кои всушност можат да ви нанесат повеќе штета отколку корист кога станува збор за заштита на вашата приватност и озлогласено слабата безбедност.

1. McAfee TrueKey

McAfee TrueKey

MacAfee TrueKey е само производ за прибирање готовина. Не им се допадна да видат дека други компании за антивирусен софтвер заземаат мал дел од пазарот на менаџери за лозинки. Така, тие дојдоа до основен производ што може да помине како менаџер за лозинки.

Тоа е управувач со лозинки што доаѓа со апликации за сите ваши уреди. Тој автоматски ги зачувува вашите ингеренции за најавување и ги внесува кога ќе се обидете да се најавите на некоја веб-локација.

Една одлична работа за TrueKey е тоа што доаѓа со a вградена мулти-факторска автентикација функција, која е подобра од некои други менаџери за лозинки. Но, не поддржува користење на десктоп уреди како уред од втор фактор. Ова е непријатно бидејќи многу други менаџери со лозинки доаѓаат со оваа функција. Зарем не мразите кога се обидувате да се најавите на веб-локација, но прво треба да погледнете наоколу за вашиот телефон?

TrueKey е еден од најлошите менаџери за лозинки на пазарот. Овој производ постои само за да ви продава McAfee антивирус. Единствената причина зошто има некои корисници е поради името McAfee.

Овој менаџер со лозинки е преполн со грешки и има страшна поддршка за клиентите. Само погледнете во оваа нишка кој беше креиран од клиент на официјалниот форум за поддршка на McAfee. Темата е создадена само пред неколку месеци и е насловена „Ова е НАЈЛОШИОТ УПРАВУВАЧ ЗА ЛОЗИНИ ДОСЕГА."

Мојот најголем проблем со овој менаџер за лозинки е тоа му недостасуваат дури и најосновните карактеристики што ги имаат сите други менаџери за лозинки. На пример, не постои начин рачно да се ажурира лозинката. Ако ја смените лозинката на веб-локација и McAfee не ја препознава сам, нема начин рачно да ја ажурирате.

Ова е основна работа, не е ракетна наука! Секој со само неколку месеци искуство во градење софтвер може да ја изгради оваа функција.

McAfee TrueKey нуди бесплатен план, но тоа е ограничено на само 15 пријави. Друга работа што не ми се допаѓа кај TrueKey е тоа што не доаѓа со екстензија за прелистувач за Safari на десктоп уреди. Сепак, тој поддржува Safari за iOS.

Единствената причина зошто би го препорачал McAfee TrueKey е ако барате евтин менаџер за лозинки. Тоа е само 1.67 долари месечно. Но, со второ размислување, дури и во тој случај, повеќе би го препорачал BitWarden бидејќи чини само 1 долар месечно и нуди повеќе функции од TrueKey.

McAfee TrueKey е менаџер за лозинки кој е многу поевтин од повеќето други менаџери со лозинки, но тоа има цена: му недостасуваат многу карактеристики. Ова е менаџер за лозинки направен од McAfee за да може да се натпреварува со други антивирусни софтвери, како што е Нортон, кој доаѓа со вграден менаџер за лозинки.

Ако сакате да купите и антивирусен софтвер, тогаш купувањето на премиум планот на McAfee Antivirus ќе ви овозможи бесплатен пристап до TrueKey. Но, ако тоа не е така, би препорачал да погледнете и други повеќе реномирани менаџери за лозинки.

2.KeePass

KeePass

KeePass е целосно бесплатен менаџер за лозинки со отворен код. Тој е еден од најстарите менаџери за лозинки на интернет. Се појави пред некој од моментално популарните менаџери за лозинки. UI е застарен, но ги има речиси сите карактеристики што би ги сакате во менаџерот за лозинки. Широко се користи од програмери, но не е популарен кај потрошувачите кои немаат голема техничка експертиза.

Причината зад популарноста на KeePass е тоа што е со отворен код и бесплатен. Но, тоа е и една од главните причини зошто не е широко користен. Бидејќи програмерите не ви продаваат ништо, тие немаат голем поттик вистински да се „натпреваруваат“ со големи играчи како BitWarden, LastPass и NordPass. KeePass е претежно популарен кај луѓе кои се добри со компјутери и не им треба одличен UI, а тоа е главно програмери.

Гледај, Не велам дека KeePass е лош. Тоа е одличен менаџер за лозинки или дури и најдобар за вистинскиот корисник. Ги има сите основни карактеристики што ви се потребни во менаџерот за лозинки. За сите функции што му недостасуваат, можете само да најдете и инсталирате додаток за да ја додадете таа функција во вашата копија. И ако сте програмер, можете сами да додадете нови функции.

на UI на KeePass не се промени толку многу во последните неколку години од нејзиното основање. Не само тоа, процесот на инсталирање и поставување на KeePass е малку тежок во споредба со тоа колку е лесно да се постават други менаџери за лозинки како што се BItwarden и NordPass.

Управувачот со лозинки што моментално го користам му беа потребни само 5 минути за да го поставам на сите мои уреди. Тоа се вкупно 5 минути. Но, со KeePass, има многу различни верзии (официјални и неофицијални) од кои можете да изберете.

Најголемиот минус во користењето на KeePass за кој знам е дека тој нема официјално лице за друг уред освен Windows. Можете да преземете и инсталирате неофицијални апликации создадени од проектната заедница за Android, iOS, macOS и Linux.

Но, проблемот со овие е што тие не се официјални и нивниот развој зависи исклучиво од креаторите на овие апликации. Ако главниот креатор или придонесувач на овие неофицијални апликации престане да работи на апликацијата, апликацијата едноставно ќе умре по некое време.

Ако ви треба менаџер за лозинки меѓу платформи, тогаш треба да барате алтернативи. Во моментов има достапни неофицијални апликации, но тие може да престанат да добиваат ажурирања доколку некој од нивните главни соработници престане да придонесува со нов код.

И ова е исто така најголемиот проблем со користењето на KeePass. Бидејќи е бесплатна алатка со отворен код, ќе престане да добива ажурирања доколку заедницата на соработници зад неа престане да работи на неа.

Главната причина зошто никогаш не го препорачувам KeePass на никого е тоа што е премногу тешко да се постави ако не сте програмер. На пример, ако сакате да го користите KeePass во вашиот веб-прелистувач на начинот на кој би користеле кој било друг менаџер за лозинки, прво ќе треба да инсталирате KeePass на вашиот компјутер, а потоа да инсталирате два различни приклучоци за KeePass.

Ако исто така сакате да бидете сигурни дека нема да ги изгубите сите ваши лозинки ако го изгубите компјутерот, ќе треба да направите резервна копија на Google Диск или некој друг давател на складирање облак рачно.

KeePass нема сопствена услуга за резервна копија на облак. Бесплатно е и со отворен код, се сеќавате? Ако сакате автоматски бекап на вашата претпочитана услуга за складирање облак, ќе треба да најдете и инсталирате приклучок што го поддржува тоа…

За речиси секоја функција со која доаѓаат повеќето модерни менаџери со лозинки, ќе треба да инсталирате приклучок. И сите овие приклучоци се направени од заедницата, што значи дека тие работат сè додека соработниците со отворен код што ги создадоа работат на нив.

Видете, јас сум програмер и сакам алатки со отворен код како што е KeePass, но ако не сте програмер, не би ја препорачал оваа алатка. Тоа е одлична алатка за секој кој сака да се меша со алатките со отворен код во слободното време.

Но, ако го цените вашето време, побарајте алатка создадена од профитна компанија како што се LastPass, Dashlane или NordPass. Овие алатки не се поддржани од заедница на инженери кои кодираат секогаш кога ќе добијат слободно време. Алатките како NordPass се изградени од огромни тимови на инженери со полно работно време чија единствена работа е да работат на овие алатки.

Што е LastPass (и како функционира)

LastPass

LastPass е едноставна алатка која управува со вашите лозинки и ја зголемува безбедноста од сите ваши онлајн сметки. LastPass ги складира сите ваши лозинки во вашата сметка на LastPass зад главната лозинка. Користење на алатка за управување со лозинка како на пр LastPass може да ја 10 пати вашата онлајн безбедност. Наместо да ја користите истата слаба лозинка на сите сајтови, можете да го користите LastPass за да генерирате и складирате силни лозинки за сите веб-локации што ги користите.

И бидејќи LastPass се справува со делот за паметење лозинки за вас, не треба да избирате слаби или лесни за паметење лозинки. LastPass е повеќе од само менаџер за лозинки. Може да складира не само лозинки, туку и други важни информации како што се деталите за вашата кредитна картичка, деталите за вашата банкарска сметка, па дури и деталите за администрацијата на серверот (ако сте за такви работи).

Покрај тоа, може чувајте ги личните податоци како име, адреса, телефонски број итн. Овие информации ќе се пополнат во прелистувачот со само еден клик наместо да внесувате сè сами. Можете да пристапите до овие информации на кој било уред на кој имате инсталирано LastPass. LastPass нуди апликации за сите уреди и екстензии за скоро сите прелистувачи.

Карактеристики и планови на LastPass

И покрај тоа што LastPass нуди десетици безбедносни карактеристики, корисничкиот интерфејс за управување со сите ваши лозинки и лични информации е толку едноставен колку што може да биде. Одвоен од складирање и запомнување на сите ваши лозинки за вас, тој исто така нуди безбедносни карактеристики како што е обичај Две фактори за автентикација систем што можете да го користите за апликации што можеби сакате да ги обезбедите, како што се апликациите поврзани со банкарството.

Lastpass планови

Откако ќе овозможите 2FA (автентикација со два фактори), апликацијата на која ќе ја вклучите ќе побара еднократна лозинка до која ќе можете да пристапите од LastPass. Но, тоа не е сè што LastPass има да понуди. Доаѓа и со едноставна функција која ви овозможува лесно и безбедно да ги споделувате вашите лозинки со други (ако и кога ви треба). 

Добрите и лошите страни на LastPass

Има многу причини зошто можеби сакате да го користите LastPass за управување со вашите лозинки. Прво од кои е едноставноста и пристапност. Учењето да се користи LastPass трае помалку од една или две минути.

И нуди апликации за сите уреди и платформи, вклучувајќи Android, iOS, Mac, екстензии на прелистувачи и веб. Каде и да одите, каков уред и да користите, можете лесно пристапете до сите ваши лозинки со само неколку кликања или допири. Друга причина зошто луѓето го сакаат LastPass е тоа што може да ги пополни сите ваши кориснички акредитиви за вас со само еден клик на сите уреди на кои е достапен.

Lastpass безбедност

Наместо да барате, а потоа да ја копирате и залепите вашата лозинка секогаш кога сакате да се најавите на веб-локација, LastPass го прави тоа наместо вас со само еден или два клик. Можете исто така да овозможите Автоматско пополнување или дури и автоматско најавување карактеристики за вашите омилени веб-локации. Иако има многу причини зошто луѓето го сакаат LastPass, постојат неколку причини зошто може да размислите за други апликации за управување со лозинки.

Една таква причина е што десктоп-апликацијата е, како што е соопштено од некои корисници, малку кабриолет и е достапна само за Mac, а не за Windows. Покрај тоа, бесплатната верзија не ги нуди сите функции за споделување и поставува ограничувања за користењето на Автентикатор на LastPass.

За повеќе информации, прочитајте го мојот преглед на LastPass овде.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Иако LastPass е одличен и нуди стотици безбедносни карактеристики, тоа не е најдобро за секого. Постојат подобри алтернативи за LastPass таму.

Ако не можете да одлучите со која од овие алтернативи на LastPass да одите, препорачувам да одите Dashlane. Доаѓа со сите карактеристики што некогаш ќе ви бидат потребни и е малку полесен за користење од LastPass.

Dashlane Password Manager

Dashlane Лозинка менаџер ги штити бизнисите и луѓето со лесни за употреба, моќни функции. Бесплатната верзија на Dashlane е интуитивна и функционална, но можете да ја користите само на еден уред. Планот за премиум е разумен на 59.99 $ годишно (или 4.99 $ месечно) и овозможува неограничено складирање на лозинка преку неограничен број на уреди.

Најдобриот дел за Dashlane е што неговата премиум верзија нуди бесплатна VPN услуга за да ви помогне да го обезбедите вашето искуство со прелистување.

ДЕЛ

Добијте 3 бесплатни месеци Dashlane Premium

Од 4.99 долари месечно

Како ги тестираме менаџерите со лозинки: нашата методологија

Кога ги тестираме менаџерите за лозинки и конкурентите на LastPass, започнуваме од самиот почеток, исто како и секој корисник.

Првиот чекор е купување на план. Овој процес е од клучно значење бидејќи ни дава прв поглед на опциите за плаќање, леснотијата на трансакцијата и какви било скриени трошоци или неочекувани продажби што може да демнат.

Следно, го преземаме менаџерот за лозинки. Овде, обрнуваме внимание на практични детали како што се големината на датотеката за преземање и просторот за складирање што го бара на нашите системи. Овие аспекти можат да бидат прилично значајни за ефикасноста на софтверот и корисникот.

Следува фазата на инсталација и поставување. Го инсталираме менаџерот за лозинки на различни системи и прелистувачи за темелно да ја процениме неговата компатибилност и леснотија на користење. Критичен дел од овој процес е оценувањето на креирањето на главната лозинка - тоа е од суштинско значење за безбедноста на податоците на корисникот.

Безбедноста и шифрирањето се во срцето на нашата методологија за тестирање. Ги испитуваме стандардите за шифрирање што ги користи менаџерот за лозинки, неговите протоколи за шифрирање, архитектурата со нула знаење и робусноста на неговите опции за автентикација со два или повеќе фактори. Исто така, ја проценуваме достапноста и ефективноста на опциите за враќање на сметката.

Ние ригорозно тестирајте ги основните карактеристики како складирање лозинка, можности за автоматско пополнување и автоматско зачувување, генерирање лозинка и функција за споделувањес. Овие се фундаментални за секојдневната употреба на менаџерот за лозинки и треба да работат беспрекорно.

Дополнителни функции се исто така ставени на тест. Гледаме работи како темна веб-мониторинг, безбедносни ревизии, шифрирано складирање датотеки, автоматски менувачи на лозинки и интегрирани VPN. Нашата цел е да утврдиме дали овие карактеристики навистина додаваат вредност и ја подобруваат безбедноста или продуктивноста.

Цените се клучен фактор во нашите прегледи. Ги анализираме трошоците за секој пакет, мерејќи ги со понудените карактеристики и споредувајќи ги со конкурентите. Ги разгледуваме и сите достапни попусти или специјални зделки.

Конечно, ги оценуваме политиките за поддршка на клиентите и враќање на средствата. Го тестираме секој достапен канал за поддршка и бараме рефундирање за да видиме колку компаниите реагираат и помагаат. Ова ни дава увид во целокупната доверливост и квалитетот на услугите на клиентите на менаџерот за лозинки.

Преку овој сеопфатен пристап, имаме за цел да обезбедиме јасна и темелна евалуација на секој управувач со лозинки, нудејќи сознанија кои им помагаат на корисниците како вас да донесат информирана одлука.

За повеќе информации за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Шимон Братвејт

Шимон Братвејт

Шимон е искусен професионалец за сајбер-безбедност и објавен автор на „Закон за сајбер безбедност: Заштитете се себеси и вашите клиенти“, и писател на Website Rating, првенствено се фокусира на теми поврзани со складирање во облак и решенија за резервни копии. Дополнително, неговата експертиза се протега на области како што се VPN и менаџери со лозинки, каде што нуди вредни сознанија и темелно истражување за да ги води читателите низ овие важни алатки за сајбер безбедност.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...