Дали треба да користите Mega.io за складирање и споделување? Преглед на приватност, безбедност и трошоци

in облак чување

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Барате безбедно и доверливо складирање во облак што нема да ја уништи банката? Не гледајте подалеку од MEGA.io. Овој давател на облак услуги нуди врвно шифрирање, заедно со дарежлив капацитет за складирање, што го прави одличен избор за секој кој ја цени приватноста и пристапноста. Во овој преглед на MEGA.io, ќе ги разгледаме подетално карактеристиките и придобивките за да можете да одлучите дали тоа е вистинскиот провајдер за складирање облак за вас.

Од 10.93 долари месечно

Добијте до 16% ПОПУСТ на MEGA Pro плановите

Резиме на преглед на MEGA.io (TL;DR)
Рејтинг
Цена од
Од 10.93 долари месечно
облак чување
2 TB – 10 PB (20 GB бесплатен простор)
Јурисдикција
Европа и Нов Зеланд
Енкрипција
Шифрирање AES-256. Двофакторна автентикација. Нулта-знаење
е2ее
Шифрирање од крај до крај (E2EE)
поддршка на корисниците на
Поддршка за е-пошта и форум во заедницата
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
Поддржани платформи
Windows, Mac, Linux, iOS, Android
Карактеристики
Дарежлив бесплатен план. Енкрипција од крај до крај. Во согласност со GDPR. MEGAdrop, MEGAbird и MEGAcmd
Тековен договор
Добијте до 16% ПОПУСТ на MEGA Pro плановите

Главни преземања:

Mega.io нуди прифатливи цени и дарежливи опции за складирање, вклучително и бесплатен план од 20 GB, што го прави атрактивна опција за корисниците на кои им треба доволно простор за складирање на нивните датотеки.

Шифрирањето од крај до крај од клиентот на MEGA.io и автентикацијата со два фактори гарантираат дека датотеките на корисниците остануваат безбедни и приватни, давајќи предност во прегледот на MEGA облак складирање во однос на неговите конкуренти.

Додека Mega.io нуди различни начини за пристап до платформата, вклучувајќи мобилни и десктоп апликации, нема поддршка за телефон или разговор во живо и има ограничени опции за соработка поради неговите безбедносни протоколи. Дополнително, нема достапни ревизии објавени од трета страна.

Важноста на облакот во нашиот модерен свет, управуван од податоци, не може да се прецени. Решенија за складирање во облак низ голем број различни платформи и уреди ви даваат слобода да работите и да соработувате од далечина во сè попроширен и предизвикувачки свет.

Но, остануваат голем број прашања за одржливоста на складирањето облак, не само во областа на безбедноста на податоците. Ова е местото каде Влегува МЕГА облак складирање. По потекло од Окленд, Нов Зеланд, MEGAio (ex Mega.zn) обезбедува неограничено шифрирано складирање за деловна и лична употреба подеднакво.

Добрите и лошите страни

Мега.ио добрите

 • 2 TB Pro што го планирам започнува од 10.93 долари месечно
 • 20 GB бесплатно складирање во облак
 • Силни безбедносни карактеристики како E2EE + 2FA со нула знаење
 • Шифрирани врски за лесно споделување
 • Брз пренос на прикачувања на големи датотеки
 • Преглед на датотеки со медиуми и документи
 • Шифрирано аудио и видео (MEGAchat)
 • Автоматски syncхронизација помеѓу работната површина и облакот
 • Автоматски правете резервни копии на фотографии и видеа
 • Апликации за десктоп, мобилни + додатоци за прелистувач, CMD и поддршка за NAS

Конс на Mega.io

 • Соработката е ограничена со безбедносни протоколи
 • Нема поддршка за телефон или разговор во живо
 • Нема објавени ревизии од трета страна
ДЕЛ

Добијте до 16% ПОПУСТ на MEGA Pro плановите

Од 10.93 долари месечно

Клучни карактеристики

непоколебливата посветеност на MEGA кон заштита на корисниците и нивните податоци со шифрирање од крај до крај служеше како светилник за оние со загриженост за приватноста и ранливоста на податоците пред наметливите компании и влади.

Но, безбедноста е само еден аспект од складирањето облак. Да го започнеме прегледот на Mega Cloud Storage со разгледување на корисничкиот интерфејс на MEGA и сеопфатните акредитиви за употребливост. Самите работи што се нејзините конкуренти Google Вози и Dropbox се гордеат со. 

мега.ио контролна табла

Леснотија на користење

Пријателноста на корисниците е прилично витална карактеристика на која било облак услуга. За среќа, MEGA.io не разочарува во овој оддел. Ајде да разбереме зошто е тоа така.

Почнување

Регистрирањето за MEGA сметка не може да биде полесно: внесете ја вашата адреса за е-пошта, одлучете за лозинка и потоа кликнете на врската за потврда на е-пошта. Тоа е толку едноставно.

За да започнете со работа, MEGA.io ви се претставува преку практичен скокачки туторијал. Чија цел е да ве води низ некои од неговите рудиментирани карактеристики, како и да обезбеди инструкции како да се движите низ интерфејсот.

Пристапност

Како што ќе откриете, до MEGA може да се пристапи на повеќе различни начини, вклучително и преку мобилни, десктоп апликации, и додатоци за прелистувач (екстензии) за Chrome, Firefox и Edge. 

Постојат дури и интерфејси на командната линија (CMD) кои се компатибилни со Windows, macOS и Linux OS, за оние кои се чувствуваат удобно со терминални инструкции. 

Повеќе за овие поединечни платформи подоцна.

Имајте на ум за да ја добиете најдобрата функционалност од сметката на вашиот десктоп прелистувач, ќе треба да ја преземете апликацијата MEGA Desktop.

Интерфејс

Во однос на корисничкиот интерфејс, МЕГА е чиста модерна интерфејсот е задоволство да се користи. Распоредот на алатките и функциите е неуместен и јасен. Сè е онаму каде што би очекувале да го најдете. Навигацијата е ветре.

Благодарение на овој минималистички дизајн, окото лесно се доведува до важните основни карактеристики: Облак диск, споделени папки, врски, Итн

Опциите за складирање се исто така прилично добро означени. Важната работа со поставување датотеки и папки да биде едноставна задача.

Всушност, се чини дека воопшто не се мачи со менијата и подменијата, што го подобрува целокупното корисничко искуство на MEGA.

мега nz клуч за враќање на сметката

Управување со лозинка

Пристапот до вашата MEGA сметка целосно зависи од лозинката на вашата креација. Во рамките на нулта-знаење условите на вашата сметка, MEGA не го чува или складира знаењето за оваа лозинка. Многу добро управување со лозинка е од суштинско значење.

Системот E2EE на Мега се потпира на уникатни клучеви за обновување кои се генерираат локално за секој корисник. Вашиот клуч за враќање се креира автоматски кога ќе отворите MEGA сметка.

Во случај да ја изгубите или заборавите лозинката, овој клуч за враќање го обезбедува единственото средство за ресетирање на лозинката. 

Ваша одговорност е безбедно да го чувате овој клуч. Без него, ризикувате да го изгубите пристапот до вашата MEGA сметка.

мега nz безбедност

Безбедност

Како што веќе споменавме, безбедноста е пред се на листата на приоритети на MEGA. Со инкорпорирање E2EE технологија со нула знаење контролирана од корисникот, MEGA.io може подобро да го исполни тоа ветување.

мега ио безбедност

Но, што е точно шифрирање од крај до крај?

Енкрипција со нула знаење

Енкрипција од крај до крај (E2EE) значи тоа само испраќач и овластен примач или примачи можат да дешифрираат споделени или пренесени пораки и датотеки. 

Корисничкиот E2EE клуч на MEGA со нула знаење оди малку подалеку со тоа што сите податоци зачувани на серверите на MEGA се шифрирани со „клуч“ изведен од вашата лозинка.

Ова значи дека дури ни MEGA нема пристап до вашата лозинка или вашите податоци. Не им пречи на трети страни. Идејата е дека вашите информации ќе останат токму тоа - ваши.

Се разбира, ова ја зголемува важноста на силна добро заштитена лозинка за да спречите хакирање на вашите податоци и да уживате во заштита од целосен спектар. 

Двофакторска автентикација

И не завршува тука. За дополнително зајакнување на безбедноста на сите ваши уреди, MEGA вклучува 2FA автентикација

мега ио 2фа

Овој дополнителен слој на заштита доаѓа во форма на таен метод споделен со TOTP. Ова значи дека како и вашата „традиционална“, „статична“ лозинка ќе ви треба и еднократна лозинка базирана на време.

Ова значително ја намалува веројатноста за лажен пристап и помага да се обезбеди безбедно складирање на вашите податоци.

Анти-рансомвер

Складирањето во облак не е имуно на напади со ransomware. Инженерите во MEGA јасно размислија за ова и воведоа функции за верзии и обновување на датотеки.

Ова значи дека во случај на инфекција, можете да се вратите назад на претходните верзии на датотеката, дури и ако сте автоматски syncхронизирање на вашето локално складирање со Mega cloud.

мега nz споделени папки
ДЕЛ

Добијте до 16% ПОПУСТ на MEGA Pro плановите

Од 10.93 долари месечно

Споделување на датотеки

Споделувањето на големи датотеки е една од клучните предности на MEGA

Кога поставувате или преземате датотеки или папки, центарот за пренос на датотеки покажува напредок, како и ви овозможува да управувате со закажаните преноси на датотеки.

Сепак, традиционалниот начин на испраќање е-пошта до колеги или клиенти со кои сакате да споделите датотека или папка не е најефикасниот метод - не само затоа што бара од примачот да има сметка MEGA.io.

Иако овој метод е поддржан од MEGA, тој исто така вклучува многу поефикасен и побезбеден начин на споделување датотеки - имено, Линкови.

споделување на мега датотеки и врски

Дозволите за врски се иновативен начин за поедноставување на споделувањето податоци без да се загрози безбедноста. 

MEGA ви овозможува да креирате врска до која било сакана папка или датотека и да ја заштитите со лозинка.

На овој начин можете да го отстраните пристапот до податоците во секое време со едноставно бришење на врската. И ако тоа не е доволно безбедно за вас, можете да го споделите клучот за дешифрирање преку посебен канал до врската – со што дополнително ќе ја намалите можноста за каков било неовластен пристап.

Вреди да се напомене тоа нема ограничување на големината на датотеките можете да споделите со МЕГА. Повторно, едноставно поставете врска од вашиот компјутер или мобилен уред и безбедно споделете.

Постои дури и опција со Pro и Business верзиите на Mega да се направи врската достапна само за ограничено време – вграден датум на истекување.

Споделување без триење

МЕГА облак складирањето не бара примачот на споделените датотеки да биде MEGA клиент. Ова значи дека колегите и клиентите можат да преземаат споделени датотеки без потреба да се регистрираат за MEGA сметка.

Ова е важна точка во зајакнувањето на ангажманот и соработката, и на професионален и на социјален план.

споделување на датотеки

Соработка

Придобивките од работењето под еден „виртуелен покрив“ се многубројни во однос на тимска соработка. Но, услугата за складирање во облак која ја дава приоритет на безбедноста пред сè друго, не секогаш ќе понуди најколаборативен пристап за складирање податоци.

Причината за безбедност на прво место што вклучува E2EE би била компромитирана со интегрирање на продуктивноста на трети страни или апликации за е-пошта. На крајот на краиштата, што е со интегритетот на врските во вашиот безбедносен синџир?

Како што рече, MEGA има некои прилично практични способности за соработка вградени. 

Тимски менаџмент и раст

Првата од нив е опцијата да им се дозволи на контактите да имаат пристап до одредени или дури и сите папки во вашата сметка.

МЕГА.ИО

Оваа карактеристика значително го рационализира создавањето на поширока група соработници, со кои можете да споделувате датотеки, како и да разговарате и да остварувате повици, тоа многу полесно. Тие дури и не треба да имаат МЕГА сметка.

Се подразбира дека истиот E2EE контролиран од корисникот се применува насекаде.

Разговори и конференции

MEGA го обезбедува степенот на приватност и безбедност на својот заштитен знак дури и кога комуницира преку прелистувач или мобилна апликација.

мега ио соработка и конференции

Тоа го прави така што се осигурува дека само овластени луѓе можат да пристапат до вашите податоци. Ова корисничко контролирано шифрирање од крај до крај се применува на сите ваши разговори, аудио и видео повици. 

Се чини дека иако не е најдобар во својата класа, MEGA има доволно функции за соработка за да ве одржува да работите од далечина - каде и да сте.

ДЕЛ

Добијте до 16% ПОПУСТ на MEGA Pro плановите

Од 10.93 долари месечно

Простор за складирање датотеки – МЕГА по име, МЕГА по природа

Но, како работи Мега во одделот за складирање, можеби ќе прашате?

Па, навистина многу добро изгледа.

Количината на податоци што можете да ја зачувате на MEGA зависи од вашиот ценовен план. На бесплатниот пакет ви дава многу дарежлив простор од 20 GB веднаш од палката. Додека платената верзија PRO III може да се пофали со неверојатни складирање од 16 TB и пренос од 16 TB. Значи, има многу простор за зголемување.

Да ви дадам споредба како ова се споредува со конкуренцијата. Неплатените верзии на Box.com и Dropbox нудат 5 GB и 2 GB соодветно.

поставки за складирање облак

Поддржани платформи

Сега да го свртиме нашето внимание на различните платформи на MEGA и дополнителната функционалност што ја нудат.

МЕГА десктоп апликација

За да го добиете најдоброто брзо syncхронизација помеѓу вашиот компјутер и облак услугата на MEGA, ќе треба да ја преземете и инсталирате МЕГА десктоп апликација.

Откако „sync” Функцијата е вклучена и можете безбедно да пристапите до вашите податоци на различни локации и уреди, безбедни знаејќи дека таа е секогаш вклучена и работи во заднина.

MEGA.io нуди и една или две опции за тоа како се конфигурираат овие процеси во заднина.

На пример, имате опција да syncхронизирајте го целиот ваш MEGA облак во една локална папка или поставете повеќе syncs. Можете дури и да дисквалификувате одредени типови датотеки. Комбинирајте го овој вид „селективно“ syncсо „акции“ и можете да ги распределите и спроведете работните текови на високо конфигурабилен начин.

Други иновации на MEGA Desktop App ја вклучуваат можноста за стрим директно од која било датотека во складиштето на облакот MEGA, како и функцијата „затворање на избришани податоци“, која ги средува избришаните датотеки во одредена папка. 

Ова не само што го отстранува непотребниот неред од вашата работна површина, туку и ви дава можност да ги вратите избришаните датотеки ако последователно се предомислите.

Управување со десктоп апликацијата syncing, поставување/симнување на датотеки и верзии на датотеки функционалноста ја управува менаџерот на датотеки на MEGA. Додека Менаџерот за трансфери на MEGA ви дава целосна контрола врз активните и завршените трансфери, со опции за давање приоритети, паузирање/продолжување, отворање и генерирање врски.

Апликацијата MEGA Desktop се интегрира со вашиот прелистувач за паметно да ги компензира ограничувањата на прелистувачот кога станува збор за големи датотеки. Овој вид хибриден пристап значително ја подобрува доверливоста и брзините на пренос.

Апликацијата MEGA Desktop е компатибилна со Windows, macOS и Linux оперативни системи и има крос-платформска функционалност.

МЕГА мобилни апликации

Се разбира, не се прави сè од десктоп овие денови. Побарувачката за мобилна интеграција на голем број уреди се зголеми експоненцијално.

Безбедни податоци во движење е местото каде што МЕГА мобилни апликации влегувај.

MEGA ви дава неограничен пристап до сите ваши податоци во секое време, овозможувајќи ви да гледате и споделувате датотеки дури и ако тие првично не биле поставени од вашиот мобилен уред.

Други карактеристики дизајнирани специјално за потребите на културата на прво место на мобилни телефони вклучуваат безбедни автоматски прикачувања на камерата – за правење резервни копии и споделување фотографии и видеа – како и дешифрирање на мобилни уреди за безбедно проследување на телефони и таблети.

Платформата MEGA Mobile Applications исто така ви овозможува локално да зачувувате датотеки складирани во облакот на вашиот мобилен уред за да можете да им пристапите без интернет конекција.

Се разбира, истото шифрирање од крај до крај важи за сè што е пренесено и складирано преку МЕГА мобилните апликации.

МЕГА мобилните апликации продолжуваат – MEGAchat

Разговорот со пријателите, колегите и соработниците игра голема улога во мобилните комуникации. Но, дали истите строги мерки за заштита на приватноста и безбедноста можат да важат за таквите инхерентно помалку безбедни канали?

Ова е местото каде што MEGAchat доаѓа во.

мегачат

MEGAchat обезбедува текст, глас и видео разговор со истото целосно шифрирање од крај до крај добивате со сите други ваши MEGA платформи.

Ова значи дека сите ваши приватни комуникации остануваат токму такви - приватни. Ве оставаме безбедно да соработувате преку текстуална, гласовна, фотографија и видео порака со поединци и групи. 

И ако постојат трајни сомнежи за автентичноста на контактот, MEGAchat вклучува систем за проверка на криптографски отпечатоци – брзо да ги отфрли сите такви мисли.

Неограничено споделување во разговор

Згора на тоа, може да продолжите да споделувате текстуални, аудио и визуелни датотеки директно во рамките на разговорот, директно од вашата MEGA сметка или од складиштето на вашиот уред.

Убавината на MEGAchat е што не ги ограничува разговорите на телефонскиот број на корисникот или на еден уред. Ова значи дека користите е-пошта за разговор и повикување на повеќе уреди - за разлика од неговите конкуренти.

Можете дури и да додавате контакти со скенирање на QR-код или СМС-верификација.

Навистина многу импресивно.

Екстензии на прелистувач

Ајде да го погледнеме бодливиот предмет на екстензии за прелистувач. Перформансите на прелистувачите, особено кога се справувате со големи префрлувања и преземања, може да бидат слаби во најдобро време. Проблемот е латентноста.

Платформата „Екстензии за прелистувачи“ на MEGA може значително да ги подобри работите. 

Достапно за Chrome, Firefox и Edge, датотеките со изворниот код на MEGA се вчитуваат од самата екстензија наместо од серверите на MEGA. Ова значи дека JavaScript, HTML и CSS-датотеките работат директно од вашата машина и не бараат дополнителна проверка на интегритетот - што резултира со намалени времиња на преземање.

За да се обезбедат безбедносни протоколи, ажурирањата на екстензии на прелистувачот се криптографски заштитени.

Друга придобивка од користењето на MEGA Extensions за прелистувач е тоа што ја следи вашата лозинка, така што нема да ви треба секогаш кога ќе пристапите до вашата сметка.

MEGAcmd

И за оние од вас кои сакаат да работат внатре во школка и се удобни користејќи командна линија прашува, MEGA ви дава опција да конфигурирате подобро управување, syncхронизација, интеграција и автоматизација преку него MEGAcmd платформа.

мега cmd

MEGAcmd ја олеснува конфигурацијата на an FTP (протокол за пренос на датотеки) сервер и ќе ви овозможи пристап, прелистување, уредување, копирање, бришење и правење резервни копии на вашите MEGA-датотеки како да се наоѓаат на вашиот сопствен компјутер. 

Вреди да се напомене дека делот „како да“ е критичен овде бидејќи процесите на дешифрирање и шифрирање ќе ја намалат пропусната моќ, малку забавувајќи ги работите.

Како и олеснување на syncхронизација и резервна копија на локални папки, MEGAcmd исто така овозможува пристап до a WebDAV/сервер за стриминг.

МЕГА на НАС

Сè уште во областа на терминалот. МЕГА е вклучена NAS платформата е уште една алатка од командната линија, овој пат дизајнирана да комуницира со MEGA од вашиот уред за складирање поврзан со мрежа.

мега ио смд на нас

Откако ќе го конфигурирате, можете автоматски syncхронизирајте податоци и трансфери помеѓу NAS и MEGA, како и закажете периодични бекап на локална папка на вашиот NAS уред.

Како што би очекувале досега од MEGA, сите податоци се шифрирани од крај до крај со клучеви што ги контролира само корисникот.

Јавен изворен код

Така, тоа се перформансите и функционалноста на сите „платформи“ за кои се грижи. Но, колку е транспарентна MEGA, можеби ќе прашате? Па, се чини добра зделка. 

MEGA.io презема силна посветеност на транспарентност со објавување на целиот нејзин изворен код на Github. Обезбедувањето на МЕГА Осведомителка исто така е достапен за општа проверка.

Важноста на јавниот извор е тоа што овозможува независна верификација на нивниот криптографски модел.

MEGA.io целосно се усогласува со Општата регулатива за заштита на податоците (GDPR), регулативите за приватност на личните податоци на Европската унија и е регулирано со ова политика насекаде во светот, не само во Европската Унија

Локација на податоци

Друга важна точка во безбедноста на податоците е прашањето каде се чуваат податоците.

Сите метаподатоци на сметката се зачувани во безбедни објекти во Европа. Податоците шифрирани од корисникот се чуваат во безбедни објекти во Европа или на други локации кои се одобрени од Европската комисија дека имаат соодветно ниво на заштита на податоците, како на пр. Нов Зеланд и Канада

MEGA не складира ниту еден од своите кориснички податоци во Соединетите Држави (за разлика од Dropbox, Google Вози, и Мајкрософт OneDrive).

центар за помош на мега ио

Поддршка

Да ги заокружиме работите со незначајната работа на поддршка.

И покрај посветениот центар за помош полн со ЧПП и серија специфични контакт адреси за е-пошта, МЕГА нема опција за разговор во живо.

мега IO поддршка

Ова е значаен недостаток во нашата секогаш вклучена дигитална култура и големо разочарување за клиентот кој очекува деноноќна поддршка.

Ниту еден разговор во живо на клиентите не е голема грешкаn, и MEGA треба да го реши овој недостаток.

Планови и цени

Така, конечно, крајна линија. Колку чини Мега?

Корисниците можат да се пријават за бесплатна верзија на MEGA, без да внесуваат детали за кредитната картичка. Ова бесплатен план дава 20 GB на складирање и е засекогаш постојан.

Може да се заработи дополнителен простор до 50 GB со завршување на различни задачи, како што се поканување пријатели или инсталирање мобилни апликации, но овој дополнителен простор е само привремен.

Платените планови се движат од 10.93 УСД/месечно до 32.81 УСД/месечно за врвната верзија на опсегот Pro III, за оние на кои им се потребни сите ѕвона и свирки.

Цените наведени подолу се месечни износи.

Вреди да се напомене дека годишната претплата е за 16 проценти поевтина од 12 месечни плаќања.

ПланЦенаМебел за складирањеПренос/пропусен опсег
МЕГА бесплатен планБЕСПЛАТНО20 GBНе е наведено
МЕГА Индивидуални планови---
Про IОд 10.93 УСД / месечно 2 ТБ2 ТБ
Про IIОд 21.87 УСД / месечно 8 ТБ8 ТБ
Про IIIОд 32.81 УСД / месечно16 ТБ16 ТБ
МЕГА Тимски план 16.41 $/месец (минимум 3 корисници)3 ТБ (2.73 долари по дополнителна ТБ, до 10 ПБ)3 ТБ (2.73 долари по дополнителна ТБ, до 10 ПБ)
ДЕЛ

Добијте до 16% ПОПУСТ на MEGA Pro плановите

Од 10.93 долари месечно

Од наводна пиратерија до апсолутна приватност - Мала приказна

Основана во 2013 година, MEGA.io управувана од Нов Зеланд (поранешен Mega.nz) се роди од пепелта на озлогласената Megaupload, компанија за хостирање датотеки со седиште во Хонг Конг чии сервери и бизниси беа запленети од американското Министерство за правда во 2012 година.

Megaupload и неговиот сопственик, германско-фински интернет претприемач Ким Дотком, беа обвинети за бројни точки за прекршување на податоци и поттикнување на пиратеријата на интернет. Обвиненијата кои тој категорично ги негираше.

Но, знаете што велат тие? Не постои такво нешто како лош публицитет.

Затоа што, и покрај ова малку проверено минато, подемот на MEGA во светот на складирањето облак беше импресивен. Регистрирање корисниците 100,000 во својот прв час, брзо стана една од најпопуларните услуги за складирање облак во светот.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Како што покажа овој преглед на Мега, МЕГА е многу привлечен предлог. Тоа е богат со карактеристики, безбедност и свесен за приватноста, џин на услуга за складирање облак кој може да се пофали со лесен за користење интерфејс и прилично импресивна бесплатна верзија за да започнете.

Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со Mega.io

Уживајте во 20 GB бесплатен простор со Mega.io, поддржан од шифрирање од крај до крај контролирано од корисникот и автентикација со два фактори. Искористете ги придобивките од функциите како MEGAdrop и MegaCMD опциите на командната линија.

Оваа широка привлечност и функционалност, во комбинација со бесплатна верзија која ви дава простор за складирање од 20 GB веднаш, го прават MEGA.io тешка понуда за одбивање.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Mega.io постојано ги подобрува и ажурира своите услуги за складирање облак и резервна копија, ги проширува своите функции и нуди поконкурентни цени и специјализирани услуги за своите корисници. Еве ги најновите ажурирања (од јули 2024 година):

 • Освежена веб-страница и нов темен режим:
  • Mega.io лансираше освежен дизајн на веб-локација, вклучително и нов Dark Mode за својот веб-клиент. Ова ажурирање на дизајнот има за цел да го подобри корисничкиот интерфејс и да го подобри целокупното корисничко искуство.
 • Зголемено бесплатно складирање на 20 GB:
  • Mega.io сега нуди 20 GB бесплатно складирање на своите корисници, позиционирајќи се како еден од најголемите даватели на бесплатно складирање облак во светот.
 • Ажурирање за спроведување на ограничувањата за складирање:
  • Mega.io го ажурираше својот пристап за спроведување на ограничувања за складирање, особено за корисниците на PRO кои престанале да плаќаат. Услугата испраќа предупредувачки пораки до овие корисници и се движи кон построго спроведување на ограничувањата за складирање.
 • Камера поставува V2 за iOS и Android:
  • Функционалноста за поставување на камерата и во апликациите за iOS и Android е опширно реконструирана. Додадени се нови функции за резервна копија на фотографии/видео и дополнителни опции за поставување, што ја подобрува корисноста на функцијата.
 • Ажурирани мобилни апликации за повеќе платформи:
  • Mega.io објави ажурирања за своите мобилни апликации на Android, iOS и Windows Phone. Овие ажурирања вклучуваат нови и подобрени функции, што го подобрува искуството на мобилниот корисник.
 • Известувања за настани и зипирани преземања:
  • Корисниците сега ќе добиваат известувања за настани за активности во нивните споделени папки. Оваа функција ја подобрува транспарентноста и управувањето со споделената содржина.
 • Нов центар за податоци во Јапонија:
  • За подобра услуга на азиско-пацифичкиот регион, Mega.io отвори нова локација на центарот за податоци во Јапонија, чија цел е да се подобри испораката на услуги и перформансите во регионот.
 • Подобрена мобилна веб-страница:
  • Мобилната веб-страница е ажурирана со подобрен дизајн и распоред, заедно со подобрена функционалност.
  • Новите функции вклучуваат поддршка за темниот режим, подобрена поддршка за споделени ставки и целосна функционалност за менијата Премести и Копирај.
  • Сортирањето и мрежните прикази од страницата на работната површина сега опстојуваат на мобилните прелистувачи.
  • Подобрен прегледувач за врски со датотеки и целосно опремено искуство со врски со папки.
 • Поддршка за големи датотеки и список со папки:
  • Мобилната веб-локација сега може да опфати до 100,000 датотеки и папки во список, што значително го подобрува искуството за корисниците со големи сметки.
 • Дополнителни безбедносни карактеристики за професионални и деловни клиенти:
  • Клиентите на Pro и Business сега можат да постават датуми на истекување и заштита со лозинка за споделените врски, зголемувајќи ја безбедноста на споделените податоци.

Преглед на Mega.io: Нашата методологија

Изборот на вистинското складирање во облак не е само следење на трендовите; се работи за наоѓање на она што навистина функционира за вас. Еве ја нашата практична, без бесмислена методологија за прегледување на услугите за складирање облак:

Регистрирање сами

 • Искуство од прва рака: Ние создаваме свои сметки, поминувајќи низ истиот процес каков што би сакале да ги разберете поставувањето на секоја услуга и пријатноста за почетници.

Тестирање на перформанси: The Nitty-Gritty

 • Брзини на прикачување/симнување: Ги тестираме во различни услови за да ги оцениме перформансите во реалниот свет.
 • Брзини на споделување датотеки: Проценуваме колку брзо и ефикасно секоја услуга споделува датотеки меѓу корисниците, што често се занемарува, но клучен аспект.
 • Ракување со различни типови датотеки: Ние поставуваме и преземаме различни типови и големини на датотеки за да ја измериме разновидноста на услугата.

Поддршка на клиентите: Интеракција во реалниот свет

 • Одговор и ефективност на тестирањето: Ние се занимаваме со поддршка на клиентите, поставувајќи реални проблеми за да ги оцениме нивните способности за решавање проблеми и времето потребно за да добиеме одговор.

Безбедност: Навлегуваме подлабоко

 • Шифрирање и заштита на податоци: Ја испитуваме нивната употреба на шифрирање, фокусирајќи се на опциите на клиентската страна за подобрена безбедност.
 • Политики за приватност: Нашата анализа вклучува преглед на нивните практики за приватност, особено во врска со евиденцијата на податоците.
 • Опции за обновување податоци: Ние тестираме колку се ефективни нивните функции за обновување во случај на губење податоци.

Анализа на трошоци: вредност за парите

 • Структура на цени: Ги споредуваме трошоците со понудените функции, оценувајќи ги и месечните и годишните планови.
 • Доживотни зделки за складирање во облак: Ние конкретно ја бараме и проценуваме вредноста на опциите за доживотно складирање, значаен фактор за долгорочно планирање.
 • Оценување на бесплатното складирање: Ги истражуваме одржливоста и ограничувањата на понудите за бесплатно складирање, разбирајќи ја нивната улога во севкупната понуда за вредност.

Функција Deep-Dive: Откривање на додатоци

 • Единствени карактеристики: Бараме функции што ја издвојуваат секоја услуга, фокусирајќи се на функционалноста и корисничките придобивки.
 • Компатибилност и интеграција: Колку добро услугата се интегрира со различни платформи и екосистеми?
 • Истражување на опциите за бесплатно складирање: Ние го оценуваме квалитетот и ограничувањата на нивните понуди за бесплатно складирање.

Корисничко искуство: Практична употребливост

 • Интерфејс и навигација: Навлегуваме во тоа колку се интуитивни и кориснички нивните интерфејси.
 • Пристапност на уредот: Ние тестираме на различни уреди за да ја процениме пристапноста и функционалноста.

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

ДЕЛ

Добијте до 16% ПОПУСТ на MEGA Pro плановите

Од 10.93 долари месечно

Што

Mega.io

Клиентите размислуваат

Мега ми се допаѓа Мега

Декември 31, 2023

Mega.io нуди дарежлива количина на бесплатно складирање и силна безбедност со шифрирање од крај до крај. Интерфејсот е лесен за користење, а функциите за споделување датотеки се доста сигурни. Одлично и за лична и за професионална употреба, особено ако ви треба многу простор по разумна цена

Аватар за Рејчел
Rachel

САКАМ МЕГА

Февруари 8, 2023

Мега едноставно е извонредна услуга. Имам компјутери со Виндоус и Линукс, а споделувањето датотеки меѓу двата е лесно како што е со МЕГА. Фактот што сите мои датотеки (и имам ТОНИ чувствителни податоци таму) се шифрирани од крај до крај и дека никој нема да може да пристапи до моите датотеки, дури и ако се обиде, само ми дава ментален мир. Можеби ова се должи на наследниот акаунт, бидејќи го имам скоро од почетокот на MEGA, но имам 50 гига бесплатен простор и верувајте, не можам да бидам посреќен. Поради неговата приватност/шифрирање, леснотијата на користење и компатибилноста со повеќе платформи, ова ја прави мојата апсолутна омилена услуга за складирање облак. Рацете надолу. јас користам OneDrive затоа што морам, ама да не беше тоа, МЕГА е бебе. Навистина го сакам.

Аватар за Ренкин
Ренкин

Љубовта на MEGA NZ

Може 8, 2022

Знам дека Mega.nz е бавен само поради неговите безбедносни карактеристики, но не сакам да го менувам своето време за да обезбедам некои основни работни датотеки. UI, исто така, изгледа малку незрело и не изгледа многу професионално ако сакате да споделувате датотеки со вашите клиенти или некој надвор од вашата компанија. Можеби ќе се префрлам на OneDrive наскоро. Освен тоа, тој е навистина евтин и syncе вашите датотеки на сите ваши уреди.

Аватар за Дарја
Дарја

најдобро складирање во облак

Април 1, 2022

Ова е најдобриот провајдер за складирање облак во однос на безбедноста и приватноста. Сите ваши датотеки се шифрираат користејќи ја вашата лозинка, што значи дека никој не може да ги отвори без да ја знае вашата лозинка. Тоа исто така значи дека треба да почекате неколку секунди за да се дешифрираат вашата сметка и датотеки за ваше лично гледање.

Аватар за Џесика
Џесика

МЕГА

Март 5, 2022

Сакав да престанам да користам Mega.nz кога слушнав како се користи за споделување пиратски датотеки. Но, откако направив некои истражувања, открив дека Мега се користи за пиратерија поради нивната технологија за шифрирање. Хакерите, па дури и органите за спроведување на законот не можат да пристапат до вашите датотеки ако ги складирате на Мега без вашата лозинка или освен ако доброволно не ја споделите со нив.

Аватар за Флоријан
Florian

Многу ми е драго што најдов бесплатно складирање во облак на Mega NZ

Ноември 12, 2021

Многу ми е драго што најдов бесплатно складирање во облак на Mega NZ. Услугата е брза и лесна за користење. Не зазема многу простор на мојот телефон и е безбеден. Ми се допаѓа што можам да пристапам до моите датотеки од кој било уред. Она што најмногу ми се допаѓа е тоа што моите податоци се безбедни и безбедни, но достапни. Она што не ми се допаѓа е недостатокот на поддршка

Аватар за Џони Е
Они Е

достават преглед

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Шимон Братвејт

Шимон Братвејт

Шимон е искусен професионалец за сајбер-безбедност и објавен автор на „Закон за сајбер безбедност: Заштитете се себеси и вашите клиенти“, и писател на Website Rating, првенствено се фокусира на теми поврзани со складирање во облак и решенија за резервни копии. Дополнително, неговата експертиза се протега на области како што се VPN и менаџери со лозинки, каде што нуди вредни сознанија и темелно истражување за да ги води читателите низ овие важни алатки за сајбер безбедност.

Почетна » облак чување » Дали треба да користите Mega.io за складирање и споделување? Преглед на приватност, безбедност и трошоци

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...