Топ алтернативи за Google Возете за безбедна и доверлива резервна копија на датотеки

in облак чување, Споредби

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Google Drive го олеснува пристапот и споделувањето датотеки од каде било, како и создавање и управување со документи, табели, презентации и анкети. Google Возењето е одлично и бесплатно, но ако сакате подобра безбедност, syncи приватноста, тогаш има подобри Google Возете алтернативи ⇣ таму.

Од 8 долари месечно

Добијте 2 TB безбедно складирање во облак од 8 $/месечно

облак складирање го промени начинот на кој светот ги доловува податоците. Тој го презеде главниот метод за складирање податоци: заборавете на просториите полни со кабинети за поднесување документи кои само седат таму заземаат простор и бараат време и работна сила за да се просеат сите документи.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе Google Складирање на диск. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Врв Google Возете алтернатива во 2024 година

Google Облак складирањето на Drive е одлично и бесплатно, но има алтернативи кои се многу подобро во однос на приватноста и безбедноста ⇣. Еве ги најдобрите 11 најдобри бесплатни и платени алтернативи за складирање облак Google Возење.

ПровајдерЈурисдикцијаШифрирање од страна на клиентотСлободно чувањеЦени
Sync.com 🏆КанадаДаДа - 5 GBОд 8 долари месечно
pCloud 🏆ШвајцаријаДаДа - 10 GBОд 3.99 долари месечно (175 долари за доживотен план)
DropboxСоединети ДржавиНеДа - 2 GBОд 9.99 долари месечно
Iceddrive 🏆Обединето КралствоДаДа - 10 GBОд 4.99 долари месечно (99 долари за доживотен план)
Интернкс 🏆ШпанијаДаДа - 10 GBОд 1.15 УСД / месечно
NordLocker 🏆ПанамаДаДа - 3 GBОд 3.99 долари месечно
Box.com 🏆Соединети ДржавиДаДа - 10 GBОд 10 долари месечно
Амазон дискСоединети ДржавиНеДа - 5 GBОд 19.99 долари годишно
Backblaze B2Соединети ДржавиДаНеОд 5 долари месечно
SpiderOakСоединети ДржавиДаНеОд 6 долари месечно
Мајкрософт OneDriveСоединети ДржавиНеДа - 5 GBОд 69.99 долари годишно

На крајот од оваа листа, вклучив два од најлошите даватели на складирање облак во 2024 година што силно препорачувам да не ги користите никогаш.

ДЕЛ

Добијте 2 TB безбедно складирање во облак од 8 $/месечно

Од 8 долари месечно

1. Sync.com (Најдобра севкупна алтернатива)

sync.com

Што е Sync.com?

Sync.com се издигнува и станува еден од најсилните конкуренти на платформите за складирање облак како Google Вози и Dropbox.

sync карактеристики

Sync.com постои веќе неколку години и се покажа како едно од најбрзите и најбезбедните места каде што можете да складирате податоци онлајн.

Комбинацијата на моќни функции за складирање облак и одлична услуга за клиенти направи Sync.com моќ на платформа за складирање облак која е одлична и за деловна и за лична употреба.

Клучни карактеристики

 • Поголема количина на простор за складирање од кој било друг облак провајдер. Поевтините планови овозможуваат вкупно 2 TB простор, додека планот Teams Unlimited наменет за бизниси нуди неограничен простор и над 2 корисници регистрирани на вашиот главен облак.
 • Податоците се поставуваат и пристапуваат преку употреба на клиент за преземање податоци или во прелистувач, иако клиентот за податоци се препорачува за побрзо поставување.
 • Опцијата за автоматски податоци syncза да се осигурате дека вашите уреди секогаш имаат резервна копија.
 • Шифрирање од крај до крај, SOC 2 Тип 1, Без следење од трета страна, усогласеност со HIPAA/GDPR/PIPEDA.
 • Историја и обновување на датотеки од 180 дена до 365 дена.
 • Syncшифрирана меморија од крај до крај платформата и апликациите гарантираат дека само вие можете да пристапите до вашите податоци во облакот.

Sync.com планови

Sync.com"S бесплатниот план нуди 5 GB бесплатен простор но го ограничува износот на пренос на податоци. Нивните платени индивидуални планови започнуваат од 6 долари/месец (60 долари годишно) и нудат простор за складирање од 2 ТБ и неограничен пренос на податоци меѓу другите безбедносни и приватност карактеристики.

Личен бесплатен план

 

 • 5 GB чување
 • Пренос од 5 GB
Засекогаш слободен
Личен мини план

 

 • 200 GB чување
 • Пренос од 200 GB
$ 5 / месец (60 долари годишно)
Pro Solo Основен план

 

 • Складирање на 2 ТБ
 • Неограничен трансфер
$ 8 / месец (96 долари годишно)
Про соло стандарден план

 

 • Складирање на 3 ТБ
 • Неограничен трансфер
$ 10 / месец (120 долари годишно)
План Pro Solo Plus

 

 • Складирање на 4 ТБ
 • Неограничен трансфер
$ 15 / месец (180 долари годишно)
Стандарден план на Pro Teams

 

 • Складирање од 1 ТБ по корисник
 • Неограничен трансфер
$ 5 / месец (60 долари годишно)
План на Pro Teams Plus

 

 • Складирање од 4 ТБ по корисник
 • Неограничен трансфер
$ 8 / месец (96 долари годишно)
Напреден план на Pro Teams

 

 • Складирање од 10 ТБ по корисник
 • Неограничен трансфер
$ 15 / месец (180 долари годишно)

Добрите

 • Пристапот до податоците е лесен од секаде, без одложувања.
 • Поддршката за корисници брзо одговара на прашањата. Меѓународното складирање на податоци бара поддршката за корисници да е секогаш достапна и тие секогаш се враќаат брзо доколку има какви било проблеми или прашања од корисникот.
 • Многу силни безбедносни карактеристики, вклучително и шифрирање од крај до крај, протокол TLS (безбедност на транспортниот слој) кој ве штити од напади кои имаат за цел да го пресретнат вашиот веб сообраќај и опционална двофакторна автентикација.
 • Многу флексибилни опции за месечни плаќања.
 • За сите карактеристики, добрите и лошите страни и повеќе, видете го мојот Sync.com преглед.

Конс

 • Корисниците кои се навикнати на Dropbox or Google Drive можеби ќе треба да гледа упатство за да се движи низ Sync.com интерфејс за прв пат.
 • Бидејќи е фокусиран на безбедноста, Sync.com недостасуваат карактеристики за лесна соработка.
 • Нема поддршка за клиент за преземање за Linux.

Зошто Sync.com е подобро од Google Вози

Додека Google Диск може да се смета за стандарден, Sync.com е одделен свет во однос на капацитетот за складирање, функционалност и техничка поддршка. Дали некогаш сте се обиделе да добиете брз одговор од некои други компании за облак? Повеќето од нив ве тераат да чекате, додека Sync.com комуницира со клиентите во пристојна временска рамка - особено ако имате проблеми.

Нема причина да се држиме до ограничената функционалност на Google Возете кога можете да го имате најдоброто од функционалноста и просторот за складирање Sync.com наместо тоа.

Дознај повеќе за Sync … или прочитајте ги моите детални Sync.com преглед

Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со Sync.com
Од 8 долари месечно (бесплатен план од 5 GB)

Сигурно, од крај до крај, шифрирано решение за складирање облак на кое веруваат над 1.8 милиони бизниси и поединци на глобално ниво. Уживајте во одлични карактеристики за споделување и тимска соработка и приватност и безбедност со нула знаење.


2. pCloud (Најдобра буџетска алтернатива)

pcloud

Што е pCloud?

pCloud е еден од поновите облак провајдери кои се појавија на пазарот само во последните 10 години.

pcloud карактеристики

Огромниот раст на pCloud корисниците треба да бидат јасен показател дека функционалноста се покажува како подобра pCloud – и секој што ќе го провери треба да биде импресиониран од полесниот за навигација интерфејс.

Клучни карактеристики

 • Вградените медиа плеери и прегледувачи на документи ви дозволуваат да отворате, прегледувате и проследувате датотеки директно од вашиот облак, без разлика каде сте. За луѓето кои сакаат нивните омилени филмови и спомени на дофат на раката, ова е неверојатна карактеристика.
 • Автоматско поставување датотеки помеѓу уредите и директно во облакот.
 • Селективен sync ви овозможува да изберете одредена папка за компјутер и само sync што има таму. Ова е одлично за секој кој не ги сака сите нивни информации автоматски на облакот.
 • pCloud ја носи безбедноста на повисоко ниво со нивните pCloud Крипто. Тоа ви овозможува прво да ја шифрирате вашата датотека на вашиот компјутер или мобилен пред да ја испратите на складирање. За да го отклучите, ќе треба да го користите генерираниот клуч наречен CryptoPass.
 • pCloud резервната копија ви дава безбедна резервна копија во облак за компјутер и Mac.
 • За сите карактеристики, добрите и лошите страни и повеќе, видете го мојот pCloud преглед.

pCloud планови

на бесплатниот план нуди 10 GB простор за складирање. pCloudПлановите за премиум започнуваат од 3.99 долари месечно. Премиум планот нуди складирање од 500 GB и доаѓа со 500 GB пропусен опсег за пренос на податоци за споделување. За разлика од повеќето други даватели на складирање облак, pCloud исто така нуди и доживотен план за само 175 долари. Тоа е еднократна цена и добивате 500 GB за целиот ваш живот.

Бесплатни план

 

 • 10 GB чување
Засекогаш слободен
Премиум план

 

 • 500 GB чување
План Premium Plus

 

 • Складирање на 2 ТБ
Бизнис План

 

 • Складирање од 1 ТБ по корисник
План за семејство

 

 • Меморија од 2 ТБ (до 5 корисници)
Доживотен план: $500 (еднократно плаќање)

Добрите

 • pCloudБесплатниот план на нуди 10 GB простор, со други, потешки планови достапни за секој на кој му треба повеќе од него.
 • Тие нудат доживотен план, кој вклучува еднократна исплата и пристап до сеопфатен облак до крајот на вашиот живот.
 • Поставување и автоматско syncing се прилично лесни процеси за секој кој би сакал целосна контрола (и моментален пристап) до нивните онлајн работи.
 • Достапно е шифрирање од крај до крај за датотеки по ваш избор - само преместете ги во шифрирана папка.
 • pCloud е со седиште во Швајцарија, што значи дека подлежат на многу строги закони за безбедност и приватност. Со други зборови, вашите податоци се безбедни со нив.

Конс

 • pCloudопции за складирање на облак можеби нема да биде доволно за големите бизниси. На многумина им треба многу повеќе од 2 ТБ простор за складирање, што е максималниот износ што го нудат.
 • Има дополнителни трошоци за шифрирање.
 • Има дополнителни трошоци за шифрирање. Ова значи дека треба да платите дополнително за шифрирање со нула знаење. Сите планови вклучуваат заштита на каналот TLS/SSL, 256-битна AES шифрирање и 5 копии од датотеки на различни сервери. Меѓутоа, ако сакате шифрирање од страна на клиентот со нула знаење, ќе треба да платите за pCloud Енкрипција. Можете да го пробате бесплатно 14 дена, а потоа чини 4.99 $/месец (или 59.88 $/година).
 • pCloudЦените на 's може да бидат високи ако не се одлучите за доживотен план, но доживотната претплата може да биде голема инвестиција ако сте само личен корисник.

Зошто pCloud е подобро од Google Вози

Google Drive се најде под голем оган поради складирањето во облак. Загриженост за безбедноста и приватноста се меѓу најголемите поплаки. Други вклучуваат недостаток на корисничка поддршка, веројатност да се заклучите од вашата сметка на Drive ако ги изгубите уредите и недоволен простор за складирање дури и со нивните платени планови. pCloud на врвот на повеќето прашања за кои корисниците би можеле да имаат Google Вози и обезбедува посигурна и полесна за користење платформа.

Дознај повеќе за pCloud … или прочитајте ги моите детални pCloud преглед

Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со pCloud

Искусете го најдоброто од складирањето облак со pCloudживотен план од 10 ТБ. Уживајте во приватноста на податоците од швајцарско ниво, непречено споделување датотеки и неспоредливи опции за обновување податоци. Без скриени трошоци, pCloud е вашиот клуч за складирање податоци без грижи.

3. Dropbox (Најдобро Google Возете бесплатна алтернатива)

dropbox

Што е Dropbox?

Dropbox обично е една од првите алтернативи бизнисите и поединците размислуваат кога бараат моќен облак провајдер. Тие постојат долго време, а повеќето луѓе веќе ќе се запознаат со нивниот ограничен „бесплатен“ план за складирање.

Некои можеби дури и се префрлиле на некој од нивните платени планови наместо тоа. Dropbox.com е особено моќен ако сакате да прикачувате во движење и sync сите ваши уреди.

Клучни карактеристики

 • Бесплатен план со 2 GB простор за складирање.
 • Можност за надградба на личен или деловен план, во зависност од тоа колку податоци барате да складирате.
 • Поставување и пристап до податоци преку апликација, десктоп клиент што може да се преземе или преку прелистувач.
 • Едноставен капацитет за уредување и гледање за најчестите типови документи и медиумски датотеки.

Dropbox планови

Dropbox нуди низа планови за поединци и тимови. Dropbox нуди бесплатен план, Dropbox Основни, кој доаѓа со простор за складирање од 2 GB, но повеќето корисници ќе сакаат да се надополнат на платено ниво со повеќе простор.

ПланМебел за складирањеЦена
Професионален план3TB$ 16.58 / месец
Професионален + eSign3TB$ 24.99 / месец
стандард5TB$ 12.50 по корисник месечно
Стандард + DocuSign5TB$ 50 по корисник месечно
НапредноНеограничено складирање на облак$ 20 по корисник месечно

Добрите

 • Работи брзо и работи добро, без разлика дали го користите вашиот компјутер или паметен телефон за да го направите најголемиот дел од поставувањето.
 • Нуди интеграција со Google Работен простор и Office 365.
 • Датотеките се лесни за организирање, пребарување и движење низ облакот со само неколку кликања.
 • Бесплатниот план е стандардна опција за многу луѓе и се случува да биде одлична алтернатива за секој кој сè уште нема многу податоци за складирање на облакот.

Конс

 • Врските за споделување може да ја остават целата ваша папка ранлива за секој што ја има врската кога сте сакале да споделите само една датотека.
 • Нема офлајн пристап до поголемиот дел од вашиот облак за итни случаи.
 • Нема шифрирање со нула знаење. Ова значи дека Dropbox може да пристапи до податоците на своите корисници, што претставува ризик за приватност и може да биде прекршување на зделките за некои.

Зошто да користите Dropbox наместо Google Вози

Ако сте навикнати Google Вози, тогаш Dropbox ќе се чувствуваат како остварување на сонот за вас. Dropbox е најдобар бесплатен Google Возете алтернатива.

Dropboxфункционалноста на е подобра, и иако нема фенси “Google Документи“ уредник што ќе го најдете со Google Диск, неговата способност за прегледување датотеки во прелистувачот, во апликацијата или преку вашиот десктоп клиент го надополнува ова.

Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со Dropbox

Искусете ја супериорната функционалност со Dropbox. Уживајте во брзо и ефикасно поставување, беспрекорен уред syncи лесно организирање на датотеки на сите ваши уреди.

4. Icedrive (Најдобри зделки за живот)

почетната страница на icedrive

Ицедрив е основана во 2019 година, но и покрај тоа што се нови на пазарот, тие веќе оставија неверојатен прв впечаток. Icedrive доаѓа со одлични карактеристики како датотека syncхронизација, интуитивен дизајн на интерфејс, безбедност слична на Форт-Нокс и евтини цени.

карактеристики на icedrive

Една од најдобрите карактеристики на Icedrive е нејзината складирање во облак и интеграција на физичкиот хард диск. Ова го прави облак складирање се чувствуваат како а физички хард диск, каде што бр syncИНГ е потребно ниту пак се троши пропусен опсег.

Монтирањето на облакот+физичкото складирање е едноставно. Го преземате софтверот за десктоп (на Windows, Mac или Linux), потоа пристапувате и управувате со просторот за складирање облак директно во вашиот оперативен систем како да е физички хард диск или USB-стик.

Ако користите Windows, Icedrive исто така ви овозможува да прегледувате, уредувате, поставувате, бришете и преименувате датотеки од вашиот виртуелен диск, а сите промени ќе бидат автоматски syncед до облакот.

Карактеристики на Icedrive:

 • Рационализирано корисничко искуство без проблеми.
 • Шифрирање со нула знаење од страна на клиентот (никој, освен вас (ни давателот на услугата) не може да пристапи до податоците)
 • Складирање во облак + интеграција на физички хард диск
 • Преглед на датотеки (дури и на шифрирани датотеки) и неограничено враќање на претходната верзија.
 • Шифрирање со две риби (симетрична блок-шифра на клучеви што е побезбедна од AES/Rijndael)
 • My Преглед на Icedrive ги наведува сите карактеристики, добрите и лошите страни

Планови за Icedrive:

Icedrive нуди три премиум планови; Лајт, Про и Про+.

Бесплатни план
10 GB складирање
Дневно ограничување на пропусниот опсег од 3 GB
БЕСПЛАТНО
Лајт план
150 GB складирање
Ограничување на пропусниот опсег од 250 GB
Шифрирање од страна на клиентот
19.99 $ годишно
99 $ животен век (еднократно плаќање)
про план
Складирање од 1 ТБ
Ограничување на пропусниот опсег од 2 ТБ
Шифрирање од страна на клиентот
$ 4.99 месечно
49.99 $ годишно
229 $ животен век (еднократно плаќање)
Про + План
Складирање од 5 ТБ
Ограничување на пропусниот опсег од 8 ТБ
Шифрирање од страна на клиентот
$ 17.99 месечно
179.99 $ годишно
599 $ животен век (еднократно плаќање)

Позитивни:

 • Одлични карактеристики за приватност и безбедност.
 • Бесплатен план со простор од 10 GB.
 • Премиум планови со разумни цени.
 • Интерфејс што е лесен за корисниците.

Конс:

 • Недостигаат карактеристики за соработка и продуктивност.
 • Нема интеграција со апликации од трети страни како Google Возење.
 • Ограничена поддршка на клиентите.

Icedrive vs Google Возење:

Истото важи и за домаќините за складирање облак наведени погоре: треба да размислите за изборот Ицедрив повеќе Google Возете ако безбедноста, приватноста и шифрирањето се работи за кои се грижите. Меѓутоа, кога станува збор за алатки за соработка, Google Drive го победи Icedrive. Google Drive обезбедува и повеќе слободен простор за складирање.

Дознајте повеќе за Icedrive… или прочитајте ги моите детални Преглед на Icedrive

Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со Icedrive

Добијте складирање во облак од највисоко ниво со силна безбедност, дарежливи карактеристики и кориснички интерфејс на хард диск. Откријте ги различните планови на Icedrive, прилагодени за лична употреба и мали групи.

5. Internxt

почетната страница на интернкст

Internxt е целосно шифрирана услуга за складирање облак со отворен код дизајнирани да ги одржуваат вашите податоци безбедни и здрави, далеку од дофат на хакери и собирачи на податоци.

Модерна, етичка и посигурна облак алтернатива на услугите на Big Tech како Google Возење.

Исклучително безбедно и приватно, сите датотеки поставени во облакот на Internxt се шифрирани од крај до крај и расфрлани низ огромна децентрализирана мрежа. 

Клучни карактеристики

 • Нема неовластен пристап до вашите информации. Апсолутно нема пристап од прва или трета страна до корисничките податоци.
 • Сите податоци поставени, складирани и споделени се шифрирани од крај до крај преку протоколот за шифрирање AES-256 од воено одделение. 
 • Децентрализирана и изградена на блокчејн, облак-услугата на Internxt ги фрагментира и расфрла податоците низ огромна мрежа peer-to-peer. 
 • Internxt услугите се 100% со отворен код. Целиот изворен код на компанијата е јавно објавен на Git-Hub и може независно да се проверува.
 • Генерираните врски за споделување му овозможуваат на корисникот да го ограничи бројот на споделени датотеки.
 • Лесно се поставува и функција за автоматска резервна копија. 
 • Internext е компатибилен со сите уреди и оперативни системи.
 • Супер прифатлива цена по GB, а корисниците добиваат и вклучен пристап до Internxt Photos и Send.
 • Брзи брзини на пренос и без ограничувања за прикачување или преземање.
табла

Планови за интернкс

Internxt нуди a бесплатен план од 10 GB, план од 20 GB за 1.15 УСД/месец, план од 200 GB за 5.15 долари/месец и план од 2 ТБ за 11.50 долари/месечно. Сите планови на Internxt (вклучувајќи го и бесплатниот план) ги имаат сите овозможени функции, без пригушување! Достапни се и годишни и деловни планови.

Бесплатен план од 10 GB
10 GB бесплатни засекогаш
Крај-до-крај шифрирана датотека/складирање фотографии и споделување од кој било уред
Целосен пристап до сите услуги на Internxt
БЕСПЛАТНО засекогаш
Индивидуален план од 20 GB
30-дневно пари гаранција за враќање на
Крај-до-крај шифрирана датотека/складирање фотографии и споделување од кој било уред
Целосен пристап до сите услуги на Internxt
$ 1.15/месечно ($ 11.25/годишно)
Индивидуален план од 200 GB
30-дневно пари гаранција за враќање на
Крај-до-крај шифрирана датотека/складирање фотографии и споделување од кој било уред
Целосен пристап до сите услуги на Internxt
$ 5.15/месечно ($ 44.15/годишно)
Индивидуален план од 2 ТБ
30-дневно пари гаранција за враќање на
Крај-до-крај шифрирана датотека/складирање фотографии и споделување од кој било уред
Целосен пристап до сите услуги на Internxt
$ 11.50/месечно ($ 113.70/годишно)
Бизнис 200 GB/корисник
30-дневно пари гаранција за враќање на
Крај-до-крај шифрирана датотека/складирање фотографии и споделување од кој било уред
Целосен пристап до сите услуги на Internxt
4.75 $/корисник/месец (44.15 $/корисник/година)
Бизнис 2TB/корисник
30-дневно пари гаранција за враќање на
Крај-до-крај шифрирана датотека/складирање фотографии и споделување од кој било уред
Целосен пристап до сите услуги на Internxt
10.55 $/корисник/месец (113.65 $/корисник/година)
Бизнис 200TB/корисник
30-дневно пари гаранција за враќање на
Крај-до-крај шифрирана датотека/складирање фотографии и споделување од кој било уред
Целосен пристап до сите услуги на Internxt
100.10 $/корисник/месец (1,188.50 $/корисник/година)

Добрите

 • Нема неовластен пристап до вашите информации
 • 100% отворен код и транспарентен
 • Сите податоци поставени, складирани и споделени се шифрирани од крај до крај
 • Способност да се ограничи бројот на пати може да се сподели датотеката
 • Вклучен пристап до Интернкст Фотографии без дополнителни трошоци
 • Бесплатен премиум план од 10 GB

Конс

 • Млада услуга, без некои карактеристики на квалитетот на животот

Зошто да користите Internxt наместо Google Возење?

Internxt е етички здрава и тешка за шифрирање алтернатива на услугите на Big Tech. Дизајниран за Web3 и изграден со користење на блокчејн технологија, прогресивната и децентрализирана услуга на Internxt го става правото на приватност на корисниците на прво и основно. Транспарентен и со отворен код, Internxt е многу доверлива замена за Google Возење.

Дознајте повеќе за Internxt овде… или прочитајте ги моите детални Internxt преглед

50% попуст на доживотни планови
Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со Internxt

Прифатете ја иднината на складирањето облак со Internxt. Искусете шифрирање од крај до крај, децентрализирано складирање и апсолутна приватност за вашите најважни датотеки. Добијте 50% попуст на доживотните планови.

6. NordLocker

почетната страница на nordlocker

НордЛокер е шифрирана услуга за складирање облак од крај до крај достапна за уреди со Windows и macOS. NordLocker е развиен од Nord Security (компанијата зад NordVPN).

карактеристики на nordlocker

NordLocker има строг политика на нула знаење и се напојува со најсовремена енкрипција. За да гарантира врвна безбедност на податоците, NordLocker ги користи само најнапредните шифри и криптографијата со елипсовидна крива (ECC), вклучувајќи ги XChaCha20, EdDSA и Poly1305, плус Argon2 и AES256.

Карактеристики на NordLocker:

 • НордЛокер syncги имате вашите датотеки преку приватен облак, така што тие се достапни од каде било.
 • NordLocker автоматски ги шифрира и прави резервни копии на податоците од вашиот облак за заклучување.
 • NordLocker ги користи најдоверливите алгоритми за шифрирање и најсовремени шифри (AES256, Argon2, ECC).
 • NordLocker има строга политика за нула знаење; никогаш нема сеча.
 • За сите карактеристики, добрите и лошите страни, проверете го мојот детален Преглед на NordLocker.

Плановите на NordLocker:

на бесплатен план нуди 3 GB на простор за складирање. Годишната цена е 3.99 долари месечно за 500 GB простор за складирање, или 7.99 долари месечно ако не сакате да посветите цела година.

Нивниот најпопуларен план нуди простор од 2 ТБ за 19.99 долари месечно, или по великодушно намалена стапка од 9.99 УСД/месечно (119.88 УСД/година) ако однапред плаќате за целата година.

Позитивни:

 • Многу лесен за користење.
 • Нема ограничувања за прикачувањата на големината на датотеката.
 • Сеопфатен бесплатен план.
 • Шифрирање со нула знаење (што значи дека нема љубопитни очи за вашите податоци).
 • Сериозно за безбедноста.
 • Едноставно и безбедно споделување датотеки.

Конс:

 • Ограничени опции за плаќање (без PayPal).
 • Малку скапо.

Зошто да користите NordLocker наместо Google Вози

Избери НордЛокер повеќе Google Возете ако се грижите за најсовремената шифрирање што ги штити датотеките што ги складирате локално или во облакот. NordLocker ги користи најнапредните алгоритми и шифри: Argon2, AES256, ECC (со XChaCha20, EdDSA и Poly1305).

NordLocker Cloud Storage

Искусете ја врвната безбедност со најсовремените шифри на NordLocker и шифрирањето со нула знаење. Уживајте во автоматскиот syncинг, резервна копија и лесно споделување датотеки со дозволи. Започнете со бесплатен план од 3 GB или истражете повеќе опции за складирање почнувајќи од 2.99 $/месец/корисник.

7. кутија

кутија.com

Што е кутија?

Многу корисници можеби не слушнале за кутија.com порано, но тоа е одлична опција за складирање на облак за секој кој би можел да користи безбедно онлајн складирање.

Box.com нуди бесплатен план и платени пакети, од кои сите се доволно моќни за да се задржат безбедни деловни или лични податоци. Box.com обезбедува и лесен начин за поставување и пристап до овие податоци.

Клучни карактеристики

 • Box.com нуди бесплатен план што ви обезбедува до 10 GB простор за облак и платени планови кои започнуваат од 10 долари/месец, со стапки кои се зголемуваат врз основа на бројот на корисници и просторот.
 • Box.com работи со поставување на одредена папка на вашата работна површина. Сите датотеки или документи што се влечени и пуштени во папката автоматски се поставуваат во облакот, а сите промени направени во тие датотеки исто така се автоматски syncед.
 • Box.com ви нуди опција да испраќате и преземате датотеки во и од облакот во прелистувачот со еден клик.
 • Има ограничени поставки за пристап до датотеки што ви дозволуваат да изберете кој и кога може да гледа одредени датотеки.

Планови на кутии

ПланМебел за складирањеЦена
Индивидуален план10GB чување
Ограничување за поставување датотеки од 250 MB
слободен
Личен про план100GB чување
Ограничување за поставување датотеки од 5 GB
$ 10 / месец
Стартер за бизнис100GB чување
Ограничување за поставување датотеки од 2 GB
5 $ по корисник месечно (мин. 3 корисници)
Бизнис 
Неограничено складирање на облак
Ограничување за поставување датотеки од 5 GB
15 $ по корисник месечно (мин. 3 корисници)
Бизнис ПлусНеограничен број на чување
Ограничување за поставување датотеки од 15 GB
25 $ по корисник месечно (мин. 3 корисници)
ПретпријатиеНеограничен број на чување
Ограничување за поставување датотеки од 50 GB
35 $ по корисник месечно (мин. 3 корисници)
Ентерпрајз ПлусНеограничен број на чување
Ограничување за поставување датотеки од 150 GB
Прилагодени цени

Добрите

 • Box.com нуди безбеден облак што нуди гаранција отпорна на хакери и е една од ретките облак услуги што го прават тоа.
 • Многу опции за интеграција од трета страна, вклучително и Office 365 и Google Работен простор.
 • Едноставни и лесни функции за споделување и соработка.
 • Извонредни карактеристики за управување со тим, што го прави Box.com одлична опција за бизниси.
 • Брзо поставување датотеки од повеќето места низ светот.
 • Способност да се ограничи пристапот до вашите датотеки.
 • Секоја датотека е шифрирана со помош на AES 256-битна шифрирање на различни локации.
 • За повеќе карактеристики, добрите и лошите страни, видете го мојот детален Преглед на Box.com.

Конс

 • Нема паметна алатка за уредување или функција за преглед на датотеки. Има само имиња на датотеки и можност за кликнување на нив за преземање. Тоа не е паметно за ниеден провајдер за складирање облак.
 • Има автоматско ограничување за прикачување датотеки поголеми од 250 MB на бесплатниот план.
 • Box се чувствува многу понапредно отколку што треба, дури и за корисниците кои се сметаат себеси за искусни.

Зошто да користите Box наместо Google Возење?

Ако сте сопственик на бизнис кој бара пософистицирани алатки за управување со податоци во облакот, или едноставно сте фрустрирани со Google Возете и сè што барате е личен облак или простор за споделување фотографии и видеа со членовите на семејството, кутија е одлична опција за разгледување.

Сепак, проблемите со функционалноста на Box (како што е недостатокот на преглед на датотека) се добри причини за разгледување Sync.com наместо тоа.

Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со Box.com

Искусете ја удобноста на неограничено складирање облак со Box.com. Со силни безбедносни карактеристики, интуитивен интерфејс и беспрекорна интеграција со апликации како Microsoft 365, Google Workspace и Slack, можете да ја рационализирате вашата работа и соработки. Започнете го вашето патување со Box.com денес.

8. Амазон драјв

Амазон возење

Што е Amazon Drive?

Амазон диск е апликација за складирање облак управувана од џинот за е-трговија Амазон. Тие ви нудат безбедна резервна копија на датотеки, споделување датотеки, складирање во облак и отпечатоци фотографии на барање преку нивната услуга Amazon Prints. Тоа е одлична услуга за складирање облак за сите ваши убави спомени.

Сè што ви треба за да уживате во неспоредливото складирање во облак е сметка на Амазон. Секогаш кога ќе се појави потреба, можете лесно да пристапите до вашите видеа, фотографии и датотеки на широк опсег на уреди, вклучувајќи го вашиот компјутер и мобилен телефон. Тие ви нудат одлична постава на планови кои се движат од 100 GB до 30 TB, што значи дека има многу опции за задоволување на вашите потреби за складирање.

Карактеристики на Amazon Drive

 • Бесплатен план за сите корисници на Amazon Prime и премиум планови со почеток од 19.99 долари годишно
 • Апликации за iOS и Android за пристап до вашите датотеки во движење.
 • Еднократни или закажани прикачувања на датотеки.
 • Лесен процес на поставување.
 • Можност за поставување цели папки.
 • Неограничено складирање фотографии со членство на Amazon Prime.
 • Интеграција со Fire TV, за да можете да гледате слајдшоу од вашите фотографии на вашиот телевизор.
 • Многу опции за споделување датотеки, вклучително и преку врска, е-пошта, Фејсбук и Твитер.
 • Прилагодени фото албуми и спомени.

планови

Ако просторот за облак од 5 GB што доаѓа со бесплатниот план не ви е доволен, можете да го надградите на кој било од премиум плановите. Амазон диск нуди до 13 платени планови. Наједноставниот платен план ви обезбедува 100 GB простор за складирање и чини само 19.99 долари годишно или 1.99 долари месечно.

Најголемиот пакет доаѓа со 30 TB простор за складирање облак и ќе ви врати околу 1,800 долари годишно. За да добиете најмногу за вашата пари, препорачувам да одите со планот од 59.99 долари/годишно што ви го нуди 1TB на просторот за складирање.

Позитивни:

 • Фантастично за правење резервни копии на големи количини на фотографии.
 • Пријателски за корисниците за почетници.
 • Повеќекратни ценовни поени за избор.
 • Висококвалитетни слики со преглед на слики.

Конс:

 • Нема шифрирање со нула знаење, меѓу другите грижи за приватноста.
 • Не може да се уредуваат документи директно во Amazon Drive.

Зошто Amazon Drive е добар GDrive алтернатива

За почеток, Amazon Drive ви нуди повеќе планови отколку Google Возете, што значи дека имате поголема слобода да изберете решение за складирање кое е совршено за вашите потреби.

Второ, Amazon Drive е поевтин и поразновиден, нудејќи ви подобар начин за складирање и пристап до вашите датотеки.

Трето, Amazon Drive е прилично јасен и лесен за поставување, плус добивате 5 GB слободен простор за складирање на вашите фотографии.

Иако можеби не е најдобрата опција за бизниси кои бараат понапредни алатки за соработка, Amazon Drive е одлична Google Возете алтернатива за поединци кои сакаат лесно и безбедно да ги складираат своите фотографии.

9.Backblaze

назадувам

Што е Backblaze?

Назад е уште еден од поновите провајдери за складирање облак што постои само во последните десет години.

Backblaze успеа да се истакне како еден од најсилните конкуренти Google Возете благодарение на количината на простор што ја нуди (и неговата компаративна стапка по GB, ако сакате да ја земете вашата калкулатор и дознајте кое од двете облак складирање провајдерите ви даваат поголема вредност).

Клучни карактеристики

 • Искрено неограничено складирање податоци по многу разумна цена.
 • Инстантно поставување од вашиот мобилен, прелистувач или десктоп апликација.
 • Опцијата за избор од неколку планови, при што платените планови обезбедуваат неколку ТБ достапно складирање (што е повеќе отколку што нудат другите провајдери на облак за истата цена).
 • Опција за обновување на датотеки за ресурси што може случајно да ги избришете и да сакате да се вратите во облакот во подоцнежна фаза.
 • За повеќе карактеристики, добрите и лошите страни, прочитајте го мојот Преглед на Backblaze B2.

планови

Backblaze нуди 3 едноставни опции за плаќање, од кои сите доаѓаат со неограничено складирање податоци.

Месечен план$7
Годишен план $70
Доживотен план$130

Добрите

 • Неограничено складирање на датотеки во сите нивоа на плаќање.
 • Брз и лесен процес на прикачување со интерфејс лесен за навигација.
 • Нема ограничувања за големината на датотеката за прикачувања.
 • Пристојно достапни цени почнувајќи од 7 долари/месечно.
 • Безбедност: Backblaze гарантира дека вашите податоци нема да бидат украдени, продадени или проверени од некој што не е овластен од вас.
 • Едноставни, без бесмислени опции за плаќање.
 • Елегантен кориснички интерфејс.
 • Вклучува единствена алатка за следење за лоцирање на вашиот компјутер доколку ви биде украден.

Конс

 • Враќањето на датотеката може да потрае некое време.
 • Функцијата за автоматска .zip датотека за компресија на податоци значи дека може да доживеете губење на квалитетот со аудио датотеките.
 • Потешко е да се движите за корисници кои немаат напредно техничко знаење.
 • Може да се користи само за резервна копија на вашиот компјутер; Backblaze сè уште не е компатибилен со мобилни уреди. Backblaze исто така не дозволува бекап базирани на слики или хибридни копии.

Зошто да користите Backblaze наместо Google Возење?

Со оглед на опцијата да се купи план со неограничено складирање, секој што треба да складира огромни количини на податоци треба да избере Назад повеќе Google Возете - особено ако го надминале ограничувањето за складирање облак Google има во место, но има повеќе датотеки за да се допре до нивниот облак.

Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со Backblaze

Влезете во светот на неограниченото складирање и беспрекорните интеграции со Backblaze B2. Уживајте во детално известување, исклучителна приспособливост и без скриени надоместоци. Започнете со Backblaze B2 за 7 $/TB/месец.

10. Пајак -даб

пајакот

Што е SpiderOak?

SpiderOak е помалку познат провајдер за складирање облак, но тоа не значи дека тие прават компромиси за брзината, просторот или безбедноста. SpiderOak може да биде одлична алтернатива за секој што сака да се симне Google Возете и преместете се во побезбеден простор.

Клучни карактеристики

 • SpiderOak нуди 21-дневен пробен период со 250 GB простор за облак.
 • Платен план на почетниот степен на SpiderOak чини 6 долари месечно и вклучува 150 GB простор за складирање.
 • Компатибилен со Windows, Mac и Linux.
 • SpiderOak ви овозможува да испраќате датотеки директно преку апликација и да ги прегледате.

планови

SpiderOak нуди едноставна структура за плаќање врз основа на тоа колку простор за складирање ви треба.

План од 150 GB6 $/месец (или 69 $/година)
План од 400 GB 11 $/месец (или 115 $/година)
План од 2 ТБ14 $/месец (или 149 $/година)
План од 5 ТБ 29 $/месец (или 320 $/година)

Добрите

 • Постојано брзи брзини кога станува збор за прикачување или пристап до вашата онлајн библиотека.
 • Лесен за користење, дури и за секој кој не е навикнат на облак за поставување платформи.
 • Неколку платформи за прикачување, погодни за Mac, PC, Linux или мобилен телефон.

Конс

 • Сериозно недостасува она што го нуди бесплатно.
 • Платените планови се поскапи отколку што треба; други даватели на услуги (на пример, Sync.com) понуди подобра компаративна зделка.

Зошто да користите SpiderOak наместо Google Возење?

Ако вашите фрустрации со Google Диск вклучува недостаток на корисничка поддршка и доцнење при поставување или преземање, SpiderOak може да биде одлична алтернатива - но само ако немате многу податоци за складирање и не ви пречи недостатокот на соодветни додатоци за „гледање“ во нивната апликација. Добрата вест е дека опцијата за обновување го надополнува сето тоа.

Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со SpiderOak

SpiderOak е безбеден обезбедувач на складирање облак познат по брзите брзини и лесните за користење платформи. И покрај повисоките цени и без бесплатен план, тоа е одличен избор за оние кои имаат приоритет на брзината и сигурен пристап до нивните податоци.

11. Мајкрософт OneDrive

Microsoft onedrive

Што е Мајкрософт OneDrive?

Ако вашиот компјутер работи на Windows, сигурно сте ја виделе опцијата да креирате a OneDrive сметка некаде на вашиот компјутер досега; можеби сте забележале дека вашиот компјутер прави резервна копија на датотеките на OneDrive и си го најдов патот до облакот прашувајќи се зошто.

OneDrive е одговорот на Мајкрософт за облакот и се покажа дека е прилично моќна алатка и за бизниси и за поединци.

Клучни карактеристики

 • Беспрекорно и брзо прикачување на датотеки од мобилната апликација, десктоп клиентот или директно од вашиот прелистувач.
 • Автоматска заштита од вируси и проверка на шпионски софтвер за сите поставени и споделени датотеки.
 • A слободен план кој им нуди на корисниците 5 GB простор за складирање.
 • Опсег на платени планови кои започнуваат од 1.99 $/месечно за 100 GB простор за облак.

планови

Мајкрософт OneDrive нуди многу широк спектар на цени и планови.

ПланМебел за складирањеЦена
OneDrive Основни 5 GB5GB складирањеслободен
OneDrive Самостојни 100 GB100GB складирање$ 1.99 / месец
Мајкрософт 365 личенСкладирање од 1 ТБ6.99 $ / месец или 69.99 американски долари годишно
Мајкрософт 365 семејствоСкладирање од 6 ТБ9.99 $ / месец или 99.99 американски долари годишно
Еден месец бесплатен пробен период
Најмногу 6 корисници
Мајкрософт 365 деловен стандард Меморија од 1 ТБ по корисник$ 12.50 по корисник месечно
Еден месец бесплатен пробен период
Microsoft 365 Business BasicМеморија од 1 ТБ по корисник$ 5 по корисник месечно
OneDrive за бизнис (План еден)Меморија од 1 ТБ по корисник$ 5 по корисник месечно
OneDrive за бизнис (план два)Неограничено складирање10 долари/месечно се наплаќаат годишно

Добрите

 • Брзините на поставување и преземање се повеќе од доволно добри и за лична и за деловна употреба.
 • Автоматската резервна копија на сите ваши датотеки (или само одредени папки) ја прави оваа алатка исклучително корисна.
 • Многу високо ниво на интеграција: OneDrive е интегриран со Skype, Office, Outlook и OneNote. Ова е сериозен бонус за компаниите кои бараат непречена соработка.
 • Симултана соработка со документи во реално време - уште една одлична карактеристика за тимовите.
 • "Личен трезор” Опцијата ви овозможува да ги заштитите вашите највредни документи со лозинка или отпечаток од прст.
 • Достапно е враќање на датотеки со сите платени OneDrive или сметки на Microsoft 365.

Конс

 • Создаден од Microsoft, OneDrive не нуди никаква форма на поддршка за Linux.
 • Бесплатните опции се многу ограничени, а напредните корисници и бизнисите можеби нема да ги најдат OneDrive доволно добро за нивните потреби за складирање.
 • На новите корисници им е тешко да научат како да користат OneDrive и повеќето од нив се откажуваат пред да сфатат.
 • Нема шифрирање со нула знаење, што претставува сериозен недостаток во однос на приватноста.
 • Подобро и посигурно Мајкрософт OneDrive алтернативи се тука

Зошто да користите OneDrive наместо Google Возење?

OneDrive прави моќна алтернатива на Google Возете секој одбран ден. Лесен е за употреба, пристојно безбеден и брз - и сето тоа е она што го прави Google Drive престана да биде пред десетина години. Дури и Dropbox корисниците може да размислат да се префрлат на OneDrive. Но, кога станува збор за најдоброто во однос на функционалноста, Sync.com сè уште се чини дека е очигледниот избор.

Најлошото складирање во облак (чисто страшно и оптоварено со проблеми со приватноста и безбедноста)

Има многу услуги за складирање облак таму, и може да биде тешко да се знае на кои да им верувате на вашите податоци. За жал, не сите од нив се создадени еднакви. Некои од нив се сосема ужасни и зафатени со приватност и безбедносни прашања, и треба да ги избегнувате по секоја цена. Еве две од најлошите услуги за складирање облак таму:

1. JustCloud

justcloud

Во споредба со неговите конкуренти за складирање облак, Цените на JustCloud се едноставно смешни. Нема друг провајдер за складирање облак кој толку нема карактеристики додека поседува доволно храброст наплаќајте 10 долари месечно за таква основна услуга тоа не функционира ни половина од времето.

JustCloud продава едноставна услуга за складирање облак што ви овозможува да направите резервна копија од вашите датотеки на облакот и sync нив помеѓу повеќе уреди. Тоа е тоа. Секоја друга услуга за складирање облак има нешто што ја разликува од своите конкуренти, но JustCloud нуди само складирање и syncИНГ.

Една добра работа за JustCloud е тоа што доаѓа со апликации за скоро сите оперативни системи вклучувајќи ги Windows, MacOS, Android и iOS.

на JustCloud sync за вашиот компјутер е само страшно. Не е компатибилен со архитектурата на папката на вашиот оперативен систем. За разлика од другите облак складирање и sync решенија, со JustCloud, ќе потрошите многу време за поправање syncпрашања. Со други провајдери, само треба да ги инсталирате нивните sync апликација еднаш, а потоа никогаш повеќе не треба да ја допирате.

Друга работа што ја мразев кај апликацијата JustCloud беше тоа што таа нема можност директно да поставува папки. Значи, треба да креирате папка во JustCloud's страшен интерфејс а потоа поставете ги датотеките еден по еден. И ако има десетици папки со уште десетици внатре што сакате да ги поставите, гледате да потрошите најмалку половина час само за создавање папки и рачно поставување датотеки.

Ако мислите дека JustCloud можеби вреди да се проба, само Google нивното име и ќе видите Илјадници лоши критики со 1-ѕвезда излепени низ целиот интернет. Некои рецензенти ќе ви кажат како нивните датотеки се оштетени, други ќе ви кажат колку е лоша поддршката, а повеќето само се жалат на неверојатно скапите цени.

Има стотици прегледи на JustCloud кои се жалат на тоа колку грешки има оваа услуга. Оваа апликација има толку многу грешки што би помислиле дека е кодирана од дете од училиште, а не од тим софтверски инженери во регистрирана компанија.

Видете, не велам дека не постои случај каде што JustCloud би можел да го направи сечењето, но нема ништо што можам да замислам за себе.

Ги пробав и тестирав скоро сите популарни услуги за складирање облак и бесплатно и платено. Некои од нив беа навистина лоши. Но, сè уште нема шанси да се сликам себеси како користам JustCloud. Едноставно не ги нуди сите функции што ми се потребни во услугата за складирање облак за да биде остварлива опција за мене. Не само тоа, цената е премногу скапа во споредба со други слични услуги.

2. FlipDrive

flipdrive

Плановите за цени на FlipDrive можеби не се најскапите, но тие се таму. Тие нудат само 1 ТБ складирање за 10 долари месечно. Нивните конкуренти нудат двојно повеќе простор и десетици корисни функции за оваа цена.

Ако погледнете малку наоколу, лесно можете да најдете услуга за складирање облак што има повеќе функции, подобра безбедност, подобра поддршка за клиентите, има апликации за сите ваши уреди и е изградена со професионалци на ум. И не треба да барате далеку!

Сакам да навивам за аутсајдерот. Секогаш препорачувам алатки изградени од помали тимови и стартапи. Но, мислам дека не можам никому да го препорачам FlipDrive. Нема ништо што го прави да се истакнува. Освен, се разбира, сите карактеристики што недостасуваат.

Како прво, нема десктоп апликација за macOS уреди. Ако сте на macOS, можете да прикачувате и преземате датотеки на FlipDrive користејќи ја веб-апликацијата, но нема автоматска датотека syncза тебе!

Друга причина зошто не ми се допаѓа FlipDrive е бидејќи нема верзии на датотеки. Ова е прилично важно за мене професионално и е нешто што го прекинува договорот. Ако направите промена на датотека и ја поставите новата верзија на FlipDrive, нема начин да се вратите на последната верзија.

Други даватели на облак складирање нудат верзии на датотеки бесплатно. Можете да направите промени во вашите датотеки и потоа да се вратите на старата верзија ако не сте задоволни со промените. Тоа е како поништување и повторување за датотеки. Но, FlipDrive не го нуди ни во платените планови.

Друга пречка е безбедноста. Мислам дека FlipDrive воопшто не се грижи за безбедноста. Без оглед на услугата за складирање облак што ќе ја изберете, проверете дали има автентикација со 2 фактори; и овозможете го! Ги штити хакерите од пристап до вашата сметка.

Со 2FA, дури и ако хакер некако добие пристап до вашата лозинка, тој не може да се најави на вашата сметка без еднократната лозинка што е испратена до вашиот уред поврзан со 2FA (најверојатно вашиот телефон). FlipDrive нема ни автентикација со 2 фактори. Исто така, не нуди приватност со нула знаење, што е вообичаено со повеќето други услуги за складирање облак.

Препорачувам услуги за складирање облак врз основа на нивната најдобра употреба. На пример, ако водите онлајн бизнис, ви препорачувам да одите Dropbox or Google Вози или нешто слично со најдобрите функции за споделување тим во класата.

Ако сте некој кој длабоко се грижи за приватноста, ќе сакате да се обратите за услуга која има шифрирање од крај до крај, како на пр. Sync.com or Ицедрив. Но, не можам да замислам ниту еден случај за употреба во реалниот свет каде што би го препорачал FlipDrive. Ако сакате страшна (речиси непостоечка) корисничка поддршка, без верзии на датотеки и кориснички интерфејси со грешки, тогаш би можел да ви препорачам FlipDrive.

Ако размислувате да го пробате FlipDrive, Ви препорачувам да пробате некоја друга услуга за складирање облак. Тоа е поскапо од повеќето од нивните конкуренти, додека не нуди речиси ниту една од карактеристиките што ги нудат нивните конкуренти. По ѓаволите е кабриолет и нема апликација за macOS.

Ако се занимавате со приватност и безбедност, нема да најдете тука. Исто така, поддршката е страшна бидејќи речиси и да ја нема. Пред да направите грешка да купите премиум план, само пробајте го нивниот бесплатен план за да видите колку е страшно.

Што е облак складирање?

Со складирање „во облак“ или датотеки, документи, слики и други ресурси зачувани од далечина на сервери обезбедени од компании за складирање облак, складирањето огромни количини на информации повеќе не зазема толку енергија и простор како порано во деновите пред облакот компјутерите станаа мејнстрим.

Складирањето во облак исто така се смета за побезбедно од повеќето мејнстрим алтернативи за складирање. Нуди брз пристап до сè што ви треба, заштитено од сите кои можеби ќе сакаат да ги втурнат прстите во вашите податоци.

Повеќето компании (и влади) ги складираат своите податоци во облакот. Облак платформите се исто така простори за складирање на други видови податоци, вклучувајќи лични спомени и фотографии.

Се подразбира дека сакате да го изберете најдобриот провајдер на облак, а факторите како безбедноста и приватноста се неизмерно важни.

Придобивките од складирањето во облак

Складирањето во облак е едноставно: лесно е да прикачувате, преземате и споделувате датотеки. Се што ви треба е пристап до интернет.

Повеќето провајдери за складирање облак нудат бесплатен план со одредена количина на складирање бесплатно. Повеќе простор за складирање значи дека ќе треба да се надградите на премиум пакет.

Складирањето во облак гарантира едноставно и безбедно складирање на датотеки (и сè друго што може да се стави во необработени онлајн податоци).

Едноставно кажано, затоа складирањето во облак е подобро од другите решенија за складирање податоци. Но, дали вашиот сегашен провајдер за складирање облак е вистинскиот за вашите потреби?

Што е Google Возење?

Google Вози е опцијата за складирање облак што ја добивате со вашиот Google или сметка на Gmail. Бесплатно е освен ако не изберете еден од нивните платени планови за да го зголемите обемот на складирање што ви стои на располагање.

google вози

 • Првите 15 GB простор за складирање облак се целосно бесплатни.
 • Нуди офлајн гледање и уредување со GoogleАлатки на Office (документи, листови, слајдови, итн.).
 • Корисничко пријателска и меѓуплатформска поддршка.
 • 2-факторска автентикација и верзија на датотеки.

Бидејќи доаѓа во комплет со a Google сметка, Google Drive стана многу популарна опција за складирање облак што многу луѓе ја претпочитаат само затоа што е токму таму.

Дали вие (или вашата компанија) користите Google Возење?

Ако одговорот е Да, можеби е време да се разгледаат некои алтернативи. Додека Google Возењето е бесплатно, практично и доаѓа со Google Документи, листови, слајдови и други практични алатки за уредување, има голем број слаби точки што ги тераат луѓето да размислуваат за прекинувач.

Зошто да се преселите од Google Возење?

Загриженост за приватност и невозможното „Бев заклучен надвор од мојата Google сметка засекогаш“ ситуацијата направи многу луѓе да се префрлат на алтернативи за складирање облак како Sync.com и кутија.

Зошто треба да барате а Google Замена на погонот?

Има два главни и многу сериозни недостатоци кога станува збор за користење Google Диск за складирање и споделување датотеки.

Google Водете сметка за приватноста

Google е компанија од 2 трилиони долари која се грижи за личната приватност на своите милијарди корисници. Секако дека имаат, но големите податоци значат и големи пари.

Со бесплатна услуга како Google Возете (или која било бесплатна услуга за тоа прашање), ако не плаќате за производот, тогаш вие сте производот.

Google ги собира и скенира вашите податоци за да ги подобри своите услуги:

„Собираме информации за да им обезбедиме подобри услуги на сите наши корисници - од откривање основни работи како што се јазикот што го зборувате, до посложени работи како што се рекламите што ќе ви бидат најкорисни, луѓето кои ви се најважни на интернет или кој YouTube видеа кои можеби ќе ви се допаднат“ https://policies.google.com/privacy?hl=en-US

Google може да ги нарачува вашите податоци на трети страни:

„Ние обезбедуваме лични информации на нашите филијали и други доверливи бизниси или лица за да ги обработат за нас, врз основа на нашите упатства и во согласност со нашата Политика за приватност и сите други соодветни мерки за доверливост и безбедност. На пример, ние ги користиме давателите на услуги за да ни помогнат со поддршката за корисници“. https://policies.google.com/privacy?hl=en-US

Google има право да ги предаде вашите податоци на властите:

„Ќе споделиме лични информации надвор од Google ако со добра волја веруваме дека пристапот, употребата, зачувувањето или откривањето на информациите е разумно неопходно за да се исполни секој важечки закон, регулатива, правен процес или применливо владино барање“. https://policies.google.com/privacy?hl=en-US

Значи, има сериозни трошоци за откажување од вашата приватност при користење на нивната бесплатна услуга за складирање облак.

Google Водете сметка за безбедноста

Најпрво и да бидеме појасни, податоците што ги складирате, дури и на вашиот персонален компјутер, никогаш не се 100% безбедни.

Google Диск користи 256-битна SSL/TLS шифрирање за датотеки во транзит и 128-битни AES клучеви за датотеки во мирување. AES-256 е стандарден метод за шифрирање во денешно време, и тој е безбеден, но за складирање во облак, тоа не е доволно.

Google Шифрирањето на Drive е од страна на серверот, шифрирана е на Googleсерверите на. Значење Google ги поседува клучевите за шифрирање и потенцијално може да ги дешифрира сите ваши датотеки ако сака.

Побезбедниот метод за шифрирање е шифрирање од страна на клиентот, исто така наречено нулта-знаење. Со шифрирање од страна на клиентот, податоците се шифрираат локално пред да бидат префрлени на серверот и никој освен вас (дури ни давателот на услугата) не може да пристапи до податоците.

Шифрирањето од страна на клиентот е она што е посигурна алтернатива Google Вози како Sync.com, pCloud, и Ицедрив користат.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Слободно може да се каже дека има доволно провајдери за складирање облак за да ви се заврти главата кога е време да изберете еден за вас или за вашата компанија. Складирањето во облак стана поевтино, побрзо и подобро – и сега, има многу повеќе компании од само трите облак мегалити кои доминираа во индустријата.

Од 10-те провајдери за складирање облак разгледани во овој напис, Sync.com е една од најбезбедните опции. Досега, тие никогаш не биле хакирани или виделе компромитирани нивните кориснички податоци - и ова е нешто со што многу други облак провајдери (дури и најголемите) не можат да се гордеат.

Sync.com облак чување
Од 8 долари месечно (бесплатен план од 5 GB)

Sync.com е премиум услуга за складирање облак што е лесна за употреба и достапна, доаѓа со одлична безбедност од воено ниво, шифрирање од страна на клиентот, приватност со нула знаење - одлична и споделување и карактеристики за соработка, а нејзините планови се многу достапни.

Sync.com исто така е највисоко рангирана во однос на функционалноста, брзината и леснотијата на користење и за напредните и за почетниците корисници.

Microsoft 365 го нуди најдоброто Google Една алтернатива со нивниот целосен пакет канцелариски програми и интегрирани OneDrive облак складирање.

Уште еден одличен Google Вози конкурент е pCloud. Безбеден е и лесен за користење и ви дава 10 GB бесплатен простор. Нуди и прифатливи доживотни планови за простор за складирање до 2 ТБ.

Како го тестираме складирањето во облак: нашата методологија

Изборот на вистинското складирање во облак не е само следење на трендовите; се работи за наоѓање на она што навистина функционира за вас. Еве ја нашата практична, без бесмислена методологија за прегледување на услугите за складирање облак:

Регистрирање сами

 • Искуство од прва рака: Ние создаваме свои сметки, поминувајќи низ истиот процес каков што би сакале да ги разберете поставувањето на секоја услуга и пријатноста за почетници.

Тестирање на перформанси: The Nitty-Gritty

 • Брзини на прикачување/симнување: Ги тестираме во различни услови за да ги оцениме перформансите во реалниот свет.
 • Брзини на споделување датотеки: Проценуваме колку брзо и ефикасно секоја услуга споделува датотеки меѓу корисниците, што често се занемарува, но клучен аспект.
 • Ракување со различни типови датотеки: Ние поставуваме и преземаме различни типови и големини на датотеки за да ја измериме разновидноста на услугата.

Поддршка на клиентите: Интеракција во реалниот свет

 • Одговор и ефективност на тестирањето: Ние се занимаваме со поддршка на клиентите, поставувајќи реални проблеми за да ги оцениме нивните способности за решавање проблеми и времето потребно за да добиеме одговор.

Безбедност: Навлегуваме подлабоко

 • Шифрирање и заштита на податоци: Ја испитуваме нивната употреба на шифрирање, фокусирајќи се на опциите на клиентската страна за подобрена безбедност.
 • Политики за приватност: Нашата анализа вклучува преглед на нивните практики за приватност, особено во врска со евиденцијата на податоците.
 • Опции за обновување податоци: Ние тестираме колку се ефективни нивните функции за обновување во случај на губење податоци.

Анализа на трошоци: вредност за парите

 • Структура на цени: Ги споредуваме трошоците со понудените функции, оценувајќи ги и месечните и годишните планови.
 • Доживотни зделки за складирање во облак: Ние конкретно ја бараме и проценуваме вредноста на опциите за доживотно складирање, значаен фактор за долгорочно планирање.
 • Оценување на бесплатното складирање: Ги истражуваме одржливоста и ограничувањата на понудите за бесплатно складирање, разбирајќи ја нивната улога во севкупната понуда за вредност.

Функција Deep-Dive: Откривање на додатоци

 • Единствени карактеристики: Бараме функции што ја издвојуваат секоја услуга, фокусирајќи се на функционалноста и корисничките придобивки.
 • Компатибилност и интеграција: Колку добро услугата се интегрира со различни платформи и екосистеми?
 • Истражување на опциите за бесплатно складирање: Ние го оценуваме квалитетот и ограничувањата на нивните понуди за бесплатно складирање.

Корисничко искуство: Практична употребливост

 • Интерфејс и навигација: Навлегуваме во тоа колку се интуитивни и кориснички нивните интерфејси.
 • Пристапност на уредот: Ние тестираме на различни уреди за да ја процениме пристапноста и функционалноста.

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Шимон Братвејт

Шимон Братвејт

Шимон е искусен професионалец за сајбер-безбедност и објавен автор на „Закон за сајбер безбедност: Заштитете се себеси и вашите клиенти“, и писател на Website Rating, првенствено се фокусира на теми поврзани со складирање во облак и решенија за резервни копии. Дополнително, неговата експертиза се протега на области како што се VPN и менаџери со лозинки, каде што нуди вредни сознанија и темелно истражување за да ги води читателите низ овие важни алатки за сајбер безбедност.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...