Станете модератор на социјалните медиуми (Идеја за работа од страна на Hustle за 2024 година)

in Најдобрите странични гужви

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Неодамнешното истражување покажа дека повеќето од нас деновиве го поминуваат своето време на интернет. И не е изненадување, бидејќи се повеќе луѓе ги користат социјалните медиуми за комуникација во секојдневниот живот! Поголемиот дел од оваа активност се одвива на сајтови како Фејсбук или Инстаграм, каде што можете бескрајно да се движите низ објавите од вашите пријатели со мислења за која било тема што ќе ви падне на ум во секој даден момент.

Компаниите сакаат да го искористат максимумот од нивните социјални медиуми, па зошто да не се плати за тоа со работа дополнително како модератор на социјалните медиуми?

Ќе можете да заработите малку готовина, а истовремено да стекнете увид во она што се случува околу компанијата со која работите на каналите на социјалните медиуми како YouTube, Facebook и Instagram. Вашата примарна работа е да модерирате и да проверувате што пишуваат и спомнуваат луѓето на интернет за брендот.

Идеја за странична гужва: станете модератор на социјалните медиуми

Добрите страни да се биде модератор на социјалните медиуми

 • Може да се направи насекаде и во секое време (во зависност од работодавачот).
 • Постојат алатки кои можат да ви помогнат да управувате со повеќе клиенти.
 • Голема вештина што треба да ја имате во вашата биографија.
 • Не морате физички да комуницирате со луѓето.

Недостатоци да се биде модератор на социјалните медиуми

 • Бидете подготвени за многу негативни коментари и поплаки.
 • Разговорот на компјутер цел ден може да биде заморен.
 • Досадно ако сакате физичка интеракција.
 • Може да ви одземе многу време ако не знаете кога да одморите, бидејќи социјалните медиуми работат 24/7.

Еве 4 врвни совети и трикови кои ќе ви помогнат кога ќе станете модератор на социјалните мрежи

 1. Добар начин да останете продуктивни е да ги користите алатките за управување со социјалните медиуми и алатките за управување со времето за да се осигурате дека нема да одолговлекувате и да губите време да се движите и да гледате што прават другите луѓе. 
 2. Ако не сте сигурни од каде да започнете, погледнете што прават другите големи брендови и обидете се да ги имитирате. Тие го направија истражувањето, така што нема штета да ги следите нивните стапки. 
 3. Бидете во тек со најновите трендови и апликации/мрежи за социјални медиуми. На тој начин секогаш сте ажурирани и може да добивате свирки кога ќе се појават нови платформи.
 4. Секогаш справувајте се со поплаките и негативните коментари со позитивен став. Агресивните/грубите одговори честопати ќе ги влошат работите и може да ве спуштат во топла вода. 

Модератор на социјалните мрежи за заработка

Просечната плата за А. Менаџер за социјални медиуми од оваа страна гужва е околу 20-50 долари на час, така што потенцијалот за приход ќе зависи од тоа колку часови работите месечно. 

Некои луѓе го прават ова и како главна работа, па затоа е можно заработи добри пари ако размислувате за промена/префрлање во кариерата. Уште подобро, ако веќе имате добри следбеници на вашите канали на социјалните медиуми, потенцијално би можеле да продавате спонзорирани објави на огласувачи и компании во замена за пари или бесплатни ставки! 

Сајтови што треба да ги користите за да станете модератор на социјалните медиуми или менаџер на социјалните медиуми

Мојот список на најдобри странични идеи за гужва за 2024 година што ќе ви донесе дополнителен приход

Често поставувани прашања

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Навистина уживав во овој курс! Повеќето работи можеби сте ги слушнале претходно, но некои биле нови или испорачани на нов начин на размислување. Тоа е повеќе од вредно - Трејси Мекини
Научете како да креирате приходи со тоа што ќе започнете 40+ идеи за странични гужви.
Започнете со вашата странична гужва (Fiverr Научете го курсот)
Споделете на...